Načrt za "lovca" na impeler pogon?

Načini, postopki in tehnike gradnje modelov letal, uporaba in obdelava materialov in predstavitev gradnje modelov s slikami.

Moderatorji: Pisaneli, Krist

Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Načrt za "lovca" na impeler pogon?

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Živjo!

Zadnič sem malo razmišljal o tejle novi sezoni, pa mi je na pamet prišla ena nora ideja...
Naredil bi model (najraje) ameriškega lovca F16, F22 ali F14TomCat -> pri slednje se mi postavlja vprašanje, če je možna izvedba, da bi naredil pomik kril naprej-nazaj (glede na fazo leta, kot je to pri "tapravem")?

Nekako sem gledal po trgovinah in impelerji za speed 400 niti niso več tako silno dragi, tako da nekako v tem okviru... Pa še to, ali bi bilo mogoče posnemati tapravega v smislu, da bi mu namestil dve "turbini", pa seveda da bi model ostal ne-prevelik, torej hiter a še vedno sposoben normalnega leta?

Morda obstajajo na internetu kakšni načrti, kje bi iskal v tej smeri, ima morda kdo od vas kaj takega doma?? Bom zelo hvaležen za vsak podatek (načrt :wink: )...



lp

Peter
Goko
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 10 Jun 2005, 19:15
Kraj: Begunje

Odgovor Napisal/-a Goko »

Si to ze preveril???

Nacrt ter napotki za izdelavo Hunterja.

viewtopic.php?p=65305#65305

Lp!
Goko
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 10 Jun 2005, 19:15
Kraj: Begunje

Odgovor Napisal/-a Goko »

Na ZS sem pozabil napistati, da si oglej se prispevke v tej temi.

viewtopic.php?t=8314

Lp!
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

Tukaj bo stran, ki jo iščeš, z vsemi modeli, ki jih želiš.


lp
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Načrt za "lovca" na impeler pogon?

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Odisej napisal/-a:Nekako sem gledal po trgovinah in impelerji za speed 400 niti niso več tako silno dragi, tako da nekako v tem okviru... Pa še to, ali bi bilo mogoče posnemati tapravega v smislu, da bi mu namestil dve "turbini", pa seveda da bi model ostal ne-prevelik, torej hiter a še vedno sposoben normalnega leta?
Peter
F-14 z pomikom kril je mala malca, ki je že dolgo v uporabi. Na Hrvaškem forumu fly freak je nekdo objavil članek o depronastem modelu. Po moje bo najbolje, če se slišiš z njim.

Okrog tvojih želja znaš naletet na naslednje težave:
- makete reaktivcev imajo slabo nosilne oblike kril in MORAJO leteti hitro, da so obvladljivi. Največji problem je počasen let, ker se takrat model enostavno zruši.
- pri spremembi kota puščice krila MORAŠ premakniti težišče, kar se navadno stori z servom, ki prestavi aku bolj nazaj. Ta zadeva niti ni tako enostavna kot je videti in je potrebno precej izkušenj za trimanje.
- dva brezkrtačna motorja paralelno znata povzročit zelo sive lase.
- z navadnimi speed 400 bo bolj malo muzike. V najboljšem primeru boš izdelal kak lep lski krog.


Če še nisi imel kakega impeler modela ti za začetek priporočam, da kakega nabaviš, sedeva pod pogojem da brez problema letiš kombat modele.



Velikost in masa modelov za klaso speed 400:

- eno motorci imajo mase med 0,9 in 1,5 kg, površino krila pa vsaj 13,5 dm2. Uporabne moči motorja so med 250 in 1000 W.
- dvo motorci se začnejo pri masi 1,4 in končajo pri 2,5 kg.

Da se ne bi preveč zanašal na lahko gradnjo iz deprona naj omenim še to, da je masa praznega klasično izdelanega eno motorca med 350 in 600 g. Moj Hunter npr. tehta opremljen za let nekaj pod 1300g, prazen model brez opreme pa le 450g.




p.s.

Na zalogi imam brezhibne modele, ki sem jih letel v prejšnih sezonah in so na razpolago. To so:

- mig-15
- F-35
- Mig-21 (Zahteven in hiter.)



Potrebna moč motorja za te modele:

Wemotec mini fan in motor med 250W in 450W
Schuebeler ds30-3ph in motor med 450W in 1000W ali samogradnja impelerja.

Vsi ostali impelerji te velikosti so "za v šrot".
lp
Sašo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Nisem ravno stručko za impeler modele, vendar vem in na to opozarjam tudi morebitne zanesenjake začetnike, da na tovrstni pogon, obstajata dva popolnoma različna tipa modelov, ter da je pri prvih željah za tovrstnim modelom, treba izbrati pravo pot.

1. Eni modeli so lahki (večinoma iz stiropora, deprona ali klasične konstrukcije), ki jim EDF pogon nudi zgolj pogon enakovreden speed 400 motorčku z Guntnerjevim propelerjem....toliko da zadeva leti, le da je bolj zanimiva, ker ima vgrajen "hud" pogon...turbino. Modele lahko štartaamo kar z metom iz roke.

2. Drugi pa so precej bolj zmogljivi modeli (lep primer so modeli od Sašota, raktivca), ki imajo zelo zmogljiv pogon in letijo zelo hitro.
Modeli so robustni, težki in je z njimi treba leteti hitro. Počasnega leta (razen na varni višini) si ni zdravo privoščiti.
Za vzlet takega modela je dobro imeti katapult z gumo, da model čimprej doseže primerno hitrost, saj šele tam "poprimejo" krmila in pa tudi impeler.


Modele pod točko 1. si lahko omisli tudi začetnik, ki že ima nekaj ur letenja z modeli (torej obvlada vzlet, letenje, nekaj osnovnih akrobacij in pristanek na željeno mesto)
Medtem ko je treba za modele pod točko 2. že obvladati hitro letenje, ter imeti v podzavesti pravilno in pravočasno reagiranje, na vsako neželjeno spremembo leta modela. Hitri prsti in dobre oči, so tu tudi zaželjene.

LP Mitja
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!



@Ultralajt:

Vse napisano drži, lepo si me popravil!
Naj dodam, da je k pogonu na Gunterja potrebno prišteti še kakšnih 80 do 100 g, kolikor tehtata sesalno-potisna cev in impeler.
lp
Sašo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sašo, nisem te popravljal, samo dodati sem hotel imformacijo za modelarje, da morajo izbrati primeren model.
Ti si lahko privoščiš take modele, kot jih delaš, saj si že dovolj izkušen in si naredil precej modelov, ter že tudi veliko naletel. Verjetno, bi se s kakšnim depronastim F18 kar precej dolgočasil.
Poleg tega, sem želel obvarovati modelarje razočaranj, če bi naredili nek simpl modelček, s cenenim impelerjem, potem bi pa bili začudeni, zakaj model ne šiba tako hitro in impresivno kakor tvoj.

LP Mitja
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

hm, zelo zanimivo si napisal =D>

Iščem pa ravno nekaj vmes, morda celo bolj proti prvi točki. Predvsem zato, ker še nisem toliko navajen hitrega letenja, 3d letenje mi ni problem... Tako da iščem nekaj kar bo "dobro letelo", ne prehitro(hitreje ko gre, prej gre rad v tla)...

Torej raje za začetek letenja z impelerji raje nekaj "počasnejšega" pa lahkega, potem pa tudi morda kaj bolj zahtevnega ;)

lp
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Odisej napisal/-a: Iščem pa ravno nekaj vmes, morda celo bolj proti prvi točki.

Potem si pa oglej Mibove impeler modele. Ti so ravno nekje vmes in vržeš jih lahko iz roke.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Hmm... sem pogledal. Pa ne da bi mi blo tolk škoda denarja, samo bi rad nekaj sam skup spravil (torej z načrta, ne pa kupil vsega...)


lp
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!


Potem bi bil pa mogoče za začetek dober kak model od RBCKITS. Tam dobiš načrt in ves material, pa še zagotovo bo letelo. Recimo TA 183 ali njihov Hunter sta modela, ki letita že ob motorju sped 480 BB race in nista med zahtevnejšimi. Če ti model dovolj dolgo preživi mu vgradiš močnejši pogon in bo letelo precej hitreje.

Svoj čas je dobre sestavljanke za začetniške modele ponujal Gloeckner, a kot kaže ga ni več na trgu.

Z RBCKITSovimi modeli imaš obilo dela preden so gotovi.

Pri njih lahko dobiš tudi poceni in precej zmogljive brezkrtačnike ter reglerje. Het ima tudi zelo obetajoč impeler HET-RC 7204 Fan-Unit, ki deluje vsaj tako po zasnovi precej bolje od Wemotecovega Mini fana.

Pri impeler modelih se nikar ne ustraši premočnega motorja. Glavno maso ti bo delal aku in za začetek lahko izbereš kak lažji aku z manj celicami v seriji.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

No, malo sem pobrskal po netu, pa mi je nekako v oči padel tale model http://www.parkjets.com/f14-tomcat.html.
Sicer je original narejen za push-prop (mi ne diši preveč), tako da bi ga predelal na 2xjet, kot nekje piše da se tudi da. Zj pa sledi vprašanje, kakšno turbino naj kupim, pa tudi kje, se splača v avstriji, na eBay-ju?

Aja, a se pri nas sploh dobi deron - mibo ima samo 3mm, kje pa bi dobil 6mm?

lp
Peter
Goko
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 10 Jun 2005, 19:15
Kraj: Begunje

Odgovor Napisal/-a Goko »

Odisej napisal/-a:No, malo sem pobrskal po netu, pa mi je nekako v oči padel tale model http://www.parkjets.com/f14-tomcat.html.
Sicer je original narejen za push-prop (mi ne diši preveč), tako da bi ga predelal na 2xjet, kot nekje piše da se tudi da. Zj pa sledi vprašanje, kakšno turbino naj kupim, pa tudi kje, se splača v avstriji, na eBay-ju?

Aja, a se pri nas sploh dobi deron - mibo ima samo 3mm, kje pa bi dobil 6mm?

lp
Peter
Pozdravljen!

Drugace sem zasledil da veliko ljudi za EDF pogone uporablja kar GWS-jeve turbine. Uporabljajo pa 40mm, 50mm(bolj redko) najpogosteje pa 55mm turbince. Ampak to na brezkrtacnike.

Glede ebay-a.
Ce kupis moras na carinsko vrednost izdelka (carinsko vrednost je vedno dosti visja kot cena izdelka ki jo ti placas, mislim da vkljucuje se postnino in se kaj) pristeti carino od 2,7%-4,7% dodatno na ceno + carino moras pa pristeti se 20% DDV-ja + ob vrocitvi placas 1020SIT posredovalnine in obvestnine +230SIT za placilo s poloznico in seveda postnino za izdelek. V glavnem OBUBNO. Ožamejo te do zadnjega tolarja. Pa še zavleče se.

Te turbince sem zasledil v Mladem tehniku.

Lp!
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Hvala, si bom šel ob priliki pogledat ponudbo.

Morda upaš tko "na uč" ocenit, kaj bi v tole mašinco pasalo?

Ve kdo, kje bi dobil depron, 6mm??


lp
Peter
Goko
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 10 Jun 2005, 19:15
Kraj: Begunje

Odgovor Napisal/-a Goko »

Po mojem mnenju bi bilo dobro razmisliti o brushless motorju z najmanj 4000 obrati na volt. V stilu feigaotov 280S.

Lp!

Anze
Goko
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 10 Jun 2005, 19:15
Kraj: Begunje

Odgovor Napisal/-a Goko »

Pozdravljen!

Kako kaze?? Si ze kaj napredoval z idejo? No danes grem jaz v LJ pa ti lahko sporocim katere impelerje imajo na zalogi.

LP!

Anze
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Hm... Če mi bo uspelo dobiti depron se bom definitivno lotil izdelave, če ne prej, na začetku poletja (ko bodo izpiti mimo). 8)

Če se boš spomnil pogledat lahko malo poročaš ja :) Upam da majo kej dovolj močnega :wink:


lp
Peter
Goko
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 10 Jun 2005, 19:15
Kraj: Begunje

Odgovor Napisal/-a Goko »

Pozdravljen!

Koliko mm depron pa rabis?? Drugace tudi depron prodajajo v mladem tehniku.

Za zacetek raje kot F14 priporocam, da naredis nano mirage kot testni setup za EDF. Ena plata deprona je za izdelavo takega modela je vec kot dovolj. Naredis ga lahko v enem dnevu. In zadeva leti dokaj stabilno.

V kolikor si zainteresiran mi sporoci, bom poiskal nacrt.


Lp!

Anze
Goko
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 10 Jun 2005, 19:15
Kraj: Begunje

Odgovor Napisal/-a Goko »

No bil sem v mladem Tehniku. Na zalogi imajo 50 55 in 64mm turbince. Cena 55 in 64 je 5250SIT: Za 50mm pa ne vem vendar za tvojo uporabo tudi ne bo prava. Skratka cena je kar ugodna se pred nekaj casa nazaj je bila v rangu 8000SIT. V kompletku je GWS impeler ter motor.

Lp!

Anze
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Goko napisal/-a:No bil sem v mladem Tehniku. Na zalogi imajo 50 55 in 64mm turbince. Cena 55 in 64 je 5250SIT: Za 50mm pa ne vem vendar za tvojo uporabo tudi ne bo prava. Skratka cena je kar ugodna se pred nekaj casa nazaj je bila v rangu 8000SIT. V kompletku je GWS impeler ter motor.

Lp!

Anze

Za počasne modele naj bo čim večji impeler, da bo dovolj potiska.
lp
Sašo
Pingi
Tekmovalec
Prispevkov: 401
Pridružen: 22 Nov 2004, 12:28
Kraj: Selnica ob Dravi

Odgovor Napisal/-a Pingi »

Koliko pa ima cca. potiska ta 64mm impeler v kompletu z motorjem ki je pač zraven ?
Ali da se bolje izrazim model s kakšno maso je sposoben poganjati ?

lp, Domen
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
- Albert Einstein
Goko
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 10 Jun 2005, 19:15
Kraj: Begunje

Odgovor Napisal/-a Goko »

Impeler (64mm) ima z motorjem v kompletu na 10,8V okoli 200g potiska. Po mojem mnenju je zaa resno letenje potrebno motor v kompletu zamenjati s kakim brezkrtacnikom.

lp!

Anze
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

Goko
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 10 Jun 2005, 19:15
Kraj: Begunje

Odgovor Napisal/-a Goko »

Pri Mladem Tehniku imajo Impeler z oranžnim rotorjem (model GWS /EDF64-150).

Lp!

Anze
Odgovori

Vrni se na Gradnja in projekti