Ogromna FPV postaja za malo denarja

Fotografiranje z modelom iz zraka

Moderator: Pisaneli

Odgovori
Uporabniški avatar
galp
Tekmovalec
Prispevkov: 328
Pridružen: 16 Jan 2014, 19:02
Kraj: Novo mesto

Ogromna FPV postaja za malo denarja

Odgovor Napisal/-a galp »

Doma imam monitor Samsung syncmaster 214T, ki je k hiši prišel rabljen za 20€. Ta PC monitor ima poleg vga in dvi vhodov tudi vhod za navaden analogni video. Aha, je že zanimiv za nas. Monitor je velik 21.3" in se ponaša z resolucijo 1600x1200, kar je razmerje 4:3. Super za fpv, saj so vse kamere 4:3. Monitor sem testiral dalje in presenečen ugotovil, da sicer ima črn ekran ob izgubi signala, vendar je ta prag zelo zelo nizko. Na črni ekran preklopi šele takrat, ko so na ekranu res samo mravlje. Druga super stvar pa je, da nazaj preklopi zelo zelo hitro. Kaj pa drugega, gremo letet. Letel sem lahko samo iz terase. Tako kot vsak monitor, potrebuje tudi ta 230VAC, zato sem vedno moral biti nekje blizu vtičnice. Po kratkem razmišljanju se je porodila ideja, da ima monitor mogoče LED osvetlitev, kar bi pomenilo, da deluje vse v njemu na 12VDC, ki bi jih lahko brez problema dobil iz lipo akumulatorja. Zadevo sem razdrl (narazen je šel, kot za šalo) in razočaran ugotovil, da za osvetlitev uporablja CCFL oz. HCFL luči, ki potrebujejo 750V. Elektronika pa potrebuje 13V. Dobro, tu se ne bo dalo nič naredit. Monitor zaprem in razmišljam naprej. Zopet pridem do ideje. Zakaj pa ne bi uporabil razsmernik iz 12VDC na 230VAC, takšnega kot se uporablja v avtomobilih. Kor je pri teh razsmernikih problematična moč najprej pomerim moč, ki jo kuri monitor. Veselo ugotovim, da troši le 40W, kar bo mačji kašelj za vsak avtomobilski razsmernik. Nato me zaskrbi, kako bo z izgubami in posledično z gretjem, nakar zopet veselo ugotovim, da ima večina razsmernikov 90% učinkovitost (5W v izgube). Monitor vsebuje switcher, zato tudi ne bo imel problemov z vse prej kot sinusno napetostjo iz inverterja.

Zaenkrat sem v stanju izdelave kovčka za ta ogromen monitor. Kupiti moram še razsmernik. Ima morda kdo izkušnje/predlog za nabavo? V kovček bom dal 3S in 14.8Ah industrijskih lipo celic. 12 celic: 3S4P, 3700mAh. Na 12V strani pričakujem tok okrog 5A, torej bo 14.8Ah akumulator zdržal nekje 3 ure. Pred kratkim sem nabavil tudi ta sprejemniški modul za 5.8GHz. Ko zrišem in izdelam tiskanino bo tudi ta našel prostor v kovčku. Morda bom kasneje dokupil še enega in naredil diversity. Nazaj h kovčku. Zaenkrat imam v mislih, da bi ga naredil iz 8mm debele vezane plošče na tak način, kot se delajo vsi za razne mešalke, zvočnike, ojačevalce in ostalo opremo po koncertih in prireditvah. 3D model sem že nekaj risal, manjka še kar nekaj podrobnosti. Zaenkrat zgleda takole:
Slika
Velikost je 491mm x 386mm x 146mm. :D



Kasneje sem pomeril še zamik celega fpv sistema in ugotovil, da je z tem monitorjem slabih 100ms, kar mislim, da je čisto solidno. Težave bi lahko povzročala tudi osvetlitev monitorja. Po kratkem googlanju sem ugotovil, da ima moj monitor 300cd/m2, medtem ko ima npr. ta le 250cd/m2. Skrbi me le teža. Oskubljen monitor (brez ohišja in železja, ki je notri) ima 4kg, kovček bo po mojem tehtal vsaj toliko, akumulator pa okrog 1.5kg. Stvar vsekakor ne bo lahka, bo pa zato toliko večja. Kovček bom imel na fotografskem tripodu. Zaenkrat toliko, več pa sledi, ko bo spet narejenega nekaj napredka.
e.pavlin.si
Uporabniški avatar
denys
Freak
Prispevkov: 681
Pridružen: 06 Jun 2007, 16:23
Kraj: Koper

Re: Ogromna FPV postaja za malo denarja

Odgovor Napisal/-a denys »

Pred kratkim sem predelal en star 17" 4:3 monitor za FPV.

Za LCD controller sem vzel to http://eu.banggood.com/Wholesale-Wareho ... 55022.html

in CCFL inverter http://eu.banggood.com/Wholesale-Wareho ... 81064.html

Sem vse skupaj pustil v original ohišju od monitorja. Dela na 12V, s 3S lipo 220mah cca. 35 minut. Sicer sem naredil bolj za zabavo ampak dela super, slika je odlična.
markosini
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 15 Feb 2015, 11:47

Re: Ogromna FPV postaja za malo denarja

Odgovor Napisal/-a markosini »

Imam isto 17" monitor, ki bi ga rad uporabil za fpv postajo. Težava je v tem ker ima monitor samo VGA vhod. Ima kdo idejo kako pripeljati sliko na VGA vhod? Kakšen razsmernik priporočate?

LP marko
Odgovori

Vrni se na Aerofotografija