FPV in pravila zračnega prostora

Fotografiranje z modelom iz zraka

Moderator: Pisaneli

Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a Krist »

Bom pripravil pdf datoteko z članki iz revije, pa naložil na splet, tako da boste lahko brali tisti, ki boste me prosili za povezavo.
Sam imam z FPV dobre in slabe izkušnje. Zadnji let se ni končal ravno rožnato, za kar sem v veliki meri sam kriv. Napačna odločitev me je koštala modela. Letel sem z quadrocopterjem. Samo FPV letenje je bilo vsaj meni lažje, kot če spremljaš model klasično. Vzlet je potekal normalno, prav tako nekaj prvih minut, potem sem se zaradi vetra odločil dvigniti nad drevesa. Imel sem tudi orjentirne točke, da ne bi kam zašel. Vse super, razgledujem malce okolico, lebdim na mestu, nagnem model naprej in vidim kmetijo od punce, se obrnem v levo in je cerkev, skratka vse uredu, dokler slika malce ne zasneži... Potem pa se začne veselica. Se obrnem nazaj proti hiši in se začnem pomikat rahlo nazaj, slika še slabša, v paniki dam smer, da se model polahko obrne, na trenutek kaže dobro, potem pa konec lušnega... Slika na očalih zamrzne. Ker sem vedel približno, kje se nahajam, sem snel očala in začel gledat v nebo, modela nikjer.... Potem sem dal hitro plin na sredino, da je model lebdel in gledal kje bi lahko bil. Potem pa se je začela iskalna akcija, ki traja že 4mesece. K sreči sem letel na območju travnikov, gozdov in vinogradov. Model je najverjetneje obvisel na drevesu.
Povzetek je bil sledeč: Kriv sem sam, ker sem šel letet brez pomočnika, precenil sem položaj modela. Ves čas sem imel občutek, da je model nad mano in rahlo naprej, ampak po tehtnem razmisleku sem prišel do zaključka, da je bil model malce za mano in zaradi dreves, ki so bila za menoj, sem ostal brez video linka. Malce je pripomogla tudi višina, tako da nisem slišal modela,... Glede na to, da se ni nihče javil, lahko vsaj mirno spim, ker ni model poškodoval ljudi ali lastnine.

Računica je bila sledeca: GO PRO 2, DJI NAZA, CE OSD 1.5, 600 linij Sony kamerca, 4x KEDA motor, 4x 12A mystery regulator, M-LINK 7 kanalni sprejemnik, nov 3200mAh 3S lipo paket, okvir iz vitroplasta, 5,8GHz 200mW video link, črta na koncu nekje 1000€ škode.
Sicer me ta dogodek ni odvrnil od FPV-ja, le bolj previden bom v prihodnje. Predvsem bom vedno letel s pomočnikom.
Upam, da se model najde, če ne drugega, me zanima, kaj je posnel go pro.
Zadnjič spremenil Krist, dne 15 Nov 2012, 08:34, skupaj popravljeno 1 krat.
SlimTomPhantom
Razpravljalec
Prispevkov: 145
Pridružen: 16 Sep 2003, 18:32
Kraj: LJ

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a SlimTomPhantom »

:( :( :( :(
Sicer pa odličen report!
Si me skoraj prepričal, da investiram še v GPS locator/recorder.
Uporabniški avatar
nob
Freak
Prispevkov: 454
Pridružen: 05 Jun 2011, 09:46
Kraj: Cerkno
Kontakt:

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a nob »

Lahko poveš kje si letel, da grem malo iskat? Finders, keepers ane? :lol:
No, šalo na stran, sočustvujem s tabo, je bilo kar nekaj dobre opreme na njem. Zase vem, da če bi izgubil 1000 € se verjetno ne bi več podal v to. [-(
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a Krist »

Hočem povedat, da se je to zgodilo meni, ki imam 16let izkušen z letenjem RC modelov in 23let modelarskih izkušenj. Sam jemljem letenje zelo resno in vedno preverim model, preden poletim, nikoli ne izzivam usode z drznimi manevri in podobnimi rečmi. Skratka sem previden modelar, kaj se lahko zgodi šele začetniku..


Sicer pa me je tisto obdobje spremljala neverjetna smola, prvo ta model, potem sem imel prometno nesrečo (pločevina zvita), hrčka smo komaj rešili zaradi vročinskega šoka, za konec pa še reševanje edf modela z drevesa sredi gozda ( motorna žaga je bila potrebna).
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a cero4 »

Mja tudi pri meni večkrat podobna zgodba, ki pa se je do zdaj še vedno "na srečo" srečno končala, ravno tako sem tudi sam že delal računico in prišel tudi kar lepo visoko. Nazadnje recimo sem imel veliko srečo da sem model sploh dobil komej drugi dan. Pač začelo se je isto kot pri kristu potem zgubljanje signala pa malce panike pa spet malo bolje pa konec, no signal je še bil slike pa ne. potem pa par urno iskanje v goščavi in po drevesih in nekaj malega trigonometrije, vse dokler se ni baterija dokončno spraznila. Sledil je izračun stroškov in obljuba nagrade parim modelarjem ki so bili tam, če model najdejo. No pozno zvečer sem analiziral video iz snemalnika, ki ga imam zraven monitorja, vse skupaj prečekiral na google earth in zaključil da mora biti kakšnih 70 metrov oddlajen od tistega mesta kjer sem iskal. Drugi dan pa že na vse zgodaj v akcijo in model našel točno tam kjer sem izračunal,nasrečo je bila to njiva in ne kakšno drevo...waw kakšno olajšanje.....baterija še vedno priklopljena imela je kakšen volt napetosti.
matej.s
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 03 Nov 2012, 15:24
Kraj: obala

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a matej.s »

Pa kdor ima tako drago opremo, ne bi bilo smotrno, da razmisli o telemetriji z GPS modulom?
Če ne gre res vse narobe... Na postajo dobiš podatek o lokaciji in z navadnim GPSom se nato odpraviš po model...
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a cero4 »

Jap res je tako, ampak takrat tega še ni bilo, danes je pa problem cena pa tudi teža in prostor v modelu, kar pa vseskupaj odtehta izgubo opreme.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ne boste verjeli, ampak model se je našel!
Sicer malce namočen, ampak si upam reči, da bo večina opreme začela delovat.
Uporabniški avatar
MatCox
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 12 Mar 2011, 20:03
Kraj: Koper

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a MatCox »

Krist napisal/-a:Ne boste verjeli, ampak model se je našel!
Sicer malce namočen, ampak si upam reči, da bo večina opreme začela delovat.

Očitno ni bil konec sveta :D

Upam, da boš uspel zalaufat opremo.

Kakšna večja podrobnost, kako, kdo, kje...
Radovednost je močna :D
Lp,
matcox
Letim, torej sem...
Dokler ne okusiš grenkobe poraza, ne boš občutil slasti zmage.
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Video z GoProja dej de vidmo kaj se je dogajalo :)
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
SlimTomPhantom
Razpravljalec
Prispevkov: 145
Pridružen: 16 Sep 2003, 18:32
Kraj: LJ

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a SlimTomPhantom »

mzakelj napisal/-a:Video z GoProja dej de vidmo kaj se je dogajalo :)
sej mene tut matra kaj je blo :)... samo - a lahko v kaki drugi temi (novi)?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a Krist »

http://youtu.be/sPDnnIH4ro8
Nekje na 3:40 je slika zamrznila, tako da je potem model sam letel. Edino kar sem naredil, je da sem zmanjšal plin pod polovico, tako da se je polahko spuščal.
Uporabniški avatar
David K.
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 04 Jul 2010, 13:12
Kraj: Ljubljana

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a David K. »

Živjo...
Tudi jaz začenjam v FPV-ju. Mislim, da svoj model (kvadkopter) letim dovolj dobro, da ne bi ogrožal varnosti ostalih ljudi. Pred kratkim sem se znašel pred vprašanjem o dovoljenih frekvencah v Sloveniji. Po različnih spletnih straneh sem preverjal frekvence, vendar nisem ugotovil skoraj nič ...

Slišal sem, da so menda dovoljene 2.4GHz, 5.8GHz, 1.2/1.3GHz, za 900MHz pa nisem siguren. Menda se 900MHz uporablja za GSM, GPS in letalski radio. Moč oddajanja pa naj ne bi presegala 100mW. Z tako močjo pa se dosega precej majhen rang (če prav vem okoli 100m).

Torej katere frekvence so legalne? Kakšna je največja dovoljena moč? So cenene firme (HK, kitajske spletne prodajalne) primerne in imajo licence? Je za oddajanje signala nad 100mW potrebna licenca? Katere frekvence uporabljate ostali modelarji?

Odgovore na vsa vprašanja sem že iskal, vendar nisem prepričan če so preverjeni...

Hvala za pomoč
Lp David
urosh
Razpravljalec
Prispevkov: 127
Pridružen: 09 Sep 2006, 12:54
Kraj: Ljutomer

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a urosh »

tukaj je ena tema: viewtopic.php?f=64&t=42843

Načeloma lahko uporabljaš 35, 40 MHz ter 24, ter 5,8 Ghz (se uporablja tudi za Wireless na računalniku). 900 Mhz, 1,2 ter 1,3 pa je GSM telefonija, tak da tega nebi ravno priporočal.

Večina uporablja - komande 2,4 Ghz, FPV 5,8 Ghz. Višja frekvenca krajši domet.

Drugače pa maš tukaj točno vse opisano glede frekvenc: http://www.uradni-list.si/files/RS_-200 ... 1-0000.PDF
tema tukaj: viewtopic.php?t=74468

lp
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a Krist »

Evo enga umetnika, ki je delal po svoje....
Posnetek pogovora med pilotom potniškega letala in stolpom.
http://youtu.be/DFhuSxhvhiQ
.

NEW YORK — The FBI and the Federal Aviation Administration said Tuesday they are investigating a pilot's report that he spotted a small unmanned aircraft near Kennedy Airport.

The Alitalia pilot told controllers that he saw the aircraft as he approached the runway at Kennedy at about 1:15 p.m. Monday. The pilot said the aircraft was 4 to 5 miles southeast of the airport and was flying at an altitude of about 1,500 feet.

The FBI said the aircraft was described as black in color and no more than 3 feet wide with four propellers.

"The FBI is asking anyone with information about the unmanned aircraft or the operator to contact us," Special Agent in Charge John Giacalone said. "Our paramount concern is the safety of aircraft passengers and crew."

The FBI said the unmanned aircraft came within 200 feet of the Alitalia plane.

The Alitalia pilot can be heard on radio calls captured by LiveATC.net, a website that posts air traffic communications, saying, "We saw a drone, a drone aircraft." The FAA said the pilot did not take evasive action and the plane landed safely.

The FAA and FBI did not say whether Alitalia passengers might have seen the unmanned aircraft.

It's unclear what the small aircraft was. Some remote-controlled planes flown by hobbyists are wider than 3 feet. Under FAA rules, model planes are restricted to altitudes of 400 feet or less.
Uporabniški avatar
MatCox
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 12 Mar 2011, 20:03
Kraj: Koper

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a MatCox »

In ti jim verjameš?
3 feet wide = 1 m širine.

Če je to vidu pilot potniškega letala, je moral gledat skoz daljnogled, ali pa bi mu moral model 50m pred nosom letet...Pa še razloču je, da je ŠTIRI motornik...."Uomo bionico" (iz začetka 80-tih let)... :D
Pri minimalni hitrosti pri pristajanju (okoli 245-275km/h) ga na večji razdalji sploh ne bi mogel videti...

To majo spet eno varjanto, da še bolj stisnejo modelarje...
Malo po malo, pa nas bodo z zakonom prepovedali...
Letim, torej sem...
Dokler ne okusiš grenkobe poraza, ne boš občutil slasti zmage.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: FPV in pravila zračnega prostora

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Vidim da imaš ogromno izkušen v letalstvu... in verjetno verjameš še v chemtraile in celi svet je proti modelarjem, najverjetneje cvetličarski lobi.

Dejstvo je, da modelarska tehnologija v tem trenutku omogoča bistveno več kot seže sama zrelost posameznih modelarjev.


PS: Pri 250 km/h opaziš model 1m razpona brez težav, ker običajno iščemo po nebu tudi ptiče in se take veščine hitro navadiš. Štirimotornik je morda pretirana ugotovitev, a povsem nebistvena.

PPS: Samo zato, ker ti določena perspektiva ni dosegljiva, ni potrebno začeti teorijo zarote.
Odgovori

Vrni se na Aerofotografija