FPV-medsebojni vplivi sistema za FPV in RV

Fotografiranje z modelom iz zraka

Moderator: Pisaneli

Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Tole je Trappy napisal na RCG pred časom.
I'm getting sick and tired of constant discussions filled with superstitious and non-factual contributions about issues that are plain and simple and not even worth a 2nd thought. There is so much misinformation being spread on the FPV section of this forum I feel the need to put all of the things that have been tried & tested in countless environments and situations by myself and other experienced FPV pilots into a nice little list. Follow these simple rules and regardless of what everyone else is saying, you will have success in FPV. This does not mean that not following this list means your FPV system will not work at all, but it does mean it will not work as safely, as reliably and as well.

Before we get to the list, let me just point out that while these points reduce the possibility of technical failures resulting in the loss of your aircraft, they do not account for stupidity on behalf of the pilot. If you want to fly into a tree and you consequently lose your plane, well, you shouldn't have flown into the tree.
Start with the bare essentials and add equipment one step at a time. after each new equipment was added do proper range- and stress tests.
Do not fly with a video system that is capable of outperforming your R/C system in terms of range
Do not fly with a R/C frequency higher than the video frequency (e.g. 2.4GHz R/C, 900MHz video).
Monitor the vitals of your plane (R/C and battery). Flying with a digital link without RSSI is dangerous.
Do not use 2.4GHz R/C unless you fly well within its range limits, in noise-free environments and always within LOS. since this is most likely never the case, it is recommended to not use 2.4GHz R/C systems.
Do not fly at the limits of video. if you see noise in your picture, turn around and buy a higher-gain antenna before going out further.
Shielded wires or twisted cables only. anything else picks up RF and can cause problems
When using powerful R/C transmitters, make sure your ground station equipment is properly shielded
Adding RTH to an unreliable system does not increase the chances of getting your plane back. Work on making your system reliable without RTH first, then add RTH as an additional safety measure if you must. At this point you will most likely realize RTH is not required.
Avoid powering the VTx directly. step-up or step-down the voltage and provide a constant level of power to your VTx, otherwise make sure your VTx runs reliably until the battery dies. Try to avoid 12V VTx on 3S systems.
Do not power your camera directly unless it works along the complete voltage range of your battery. step-up or step-down the voltage and provide a constant level of power to your camera. make sure your camera runs until your battery dies.
A single battery system is safer. 2 batteries in parallel to mitigate further sources of failure. reverse current protection is recommended, but usually not feasible
For maximum video range, use 2.4GHz video with high-gain antennas
When flying with R/C buddies that fly on 2.4GHz, or when flying in cities, it is perfectly possible to use 2.4GHz video provided you stick to the channels that do not lie in their band (ch5 & 8 for lawmate)
Do not use diversity as a replacement for pointing your antennas. diversity should be used to mitigate polarization issues
Improving the antenna gain on the receiver end is better than increasing the output power (except in RF-noisy areas). 500mW is plenty of power, more tx power causes more issues with RF on your plane.
Do not buy the cheapest equipment unless it is proven to work reliably (e.g. capacitors falling off, multitudes of bugfix firmware updates, community hacks and mods are a good indicator of poor quality and something you do NOT want to buy). Saving $50 is simply not worth losing your plane.

Phrases in italics are my opinion and should be taken as such - opinions can evolve over time and are subject to change. The rest is fact, don't even bother discussing it

I will respond to questions and I'm happy about suggestions to add to this list, but I will not respond to the usual "well, it depends" criticism. flame away!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Uff Krist, ko bi jaz tole vedel že prej :o #-o
Do not fly with a R/C frequency higher than the video frequency (e.g. 2.4GHz R/C, 900MHz video).
Kje si zasledil ta tekst?
Aha! Tule: http://fpvlab.com/forums/showthread.php ... ilosophies

No, na vso srečo, še vedno imam vso "klasično" opremo za RV na oldtajmerskih frekvencah z dolgo teleskopsko anteno :D tako da lahko preizkusim še to varianto.

Bom poročal o rezultatu testa... seveda ne na modelu ampak najprej peš po tleh.

Mitja
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Ne poznam dovolj natančno frekvenc, na katerih delujejo 2.4 GHz RC naprave in 2.4 GHz video linki, zato sprašujem: Ali se ti frekvenčni pasovi kaj prekrivajo?
V Kristovem (oz. Trappyevem) postu je bilo govora o tem, da naj bi se na 2.4 GHz video linku uporabljala le kanala 5 in 8.

Če se nekateri pasovi prekrivajo bi bilo vljudno od FPV pilotov, če se striktno držijo tistih pasov na video linku, ki se ne prekrivajo s frekvenčnim spektrom 2.4 GHz RC naprav.
LP
Janez
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

Jaz bi pa poskusil dat video oddajnik čimbolj na rep, pa antene pravilno obrnit.
Star pa siten ;)
The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

winger napisal/-a:Živ Ultralajt,

predlagam da daš kamero bolj spredej, kot mnogi z ventilatorjem spredaj. Levo na krilo obesiš RC sprejemnik, desno pa v. oddajnik.

Moja trentna razdalja je 13 km.
http://fpv-sistemi.net/forum/YaBB.pl?num=1319624132

Za rekorderja zlasti kar se tiče Thomas Sherrer-ja pa je tudi model temu primeren (največja oddaljenost je 63km, prevozil pa je 126km. Porabil pa je samo 7600mAh. Opremo ki jo ima on jo imam tudi jaz in dejansko deluje, je malo dražje ampak deluje...le da jaz ne letim z jadralnim letalom....

pa še video..

http://vimeo.com/28883028
Hvala za informacije.

Seveda mene ne mika leteti dlje kot je moje običajno področje letenja, saj mi tako RV naprava tega ne omogoča pa tudi želje ali ja*c nimam leteti nekam izven vidnega polja.

Mebne v bistvu ne zanima tisto FPV ki je sedaj v modi (leteti res zelo daleč ter imeti podporo OSDja) ampak le "sesti" v kokpit modela in se malo voziti po mojem terenu.

Naslednji korak bi bilo jadranje na svojem pobočju v odprtem kokpitu oldtimer jadralca.

Vsekakor lahke in počasne zadeve, da je užitek v pilotaži večji (in luknja v zemlji v primeru kreša manjša) :D :D

Mitja
Uporabniški avatar
winger
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 21 Sep 2011, 06:52

Odgovor Napisal/-a winger »

Razumem tvoj namen. Tudi to je užitek, ko gre za skorajšnjo realnost vendar v manjši obliki...
Želim ti čim več sreče pri tem letenju in čim manj motenj pri linku.

lpw
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

leni napisal/-a:Jaz bi pa poskusil dat video oddajnik čimbolj na rep, pa antene pravilno obrnit.
Če bi spremenil samo to na sistemu, ki faila po 100m bi dobil morda sistem ki se sesuje po 150m.

Sicer pa karkoli daš skupaj obvezno prej test, ker FPV sistemi bolj redko delujejo tako kot je treba kar iz prve. Sploh ko zmešaš samo kitajsko opremo. 900mW ni tako malo, sploh ker ne smejo preglasit ~10mW RV oddajnika. Pa če trappy pravi da se z 2.4G da (uspešno) furat le 5.8G sisteme bi sam kar verjel na besedo.


Vsekakor je vredno poskusiti še FM opremo. Pa testirat vse skupaj, vse vklopljeno, po možnosti s polnim gasom.
Fly it like you stole it!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

T0RN4D0 napisal/-a:900mW ni tako malo, sploh ker ne smejo preglasit ~10mW RV oddajnika.
Kdo ima 900mW?
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Eh sem skos imel v mislih da imaš 900mW sistem, pa vidim da so se mi je namesto frekvenca kar moč prikradla v misli.

Bralno razumevanje 0 točk zadnje čase. #-o My bad.
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Ultralajt napisal/-a:
T0RN4D0 napisal/-a:900mW ni tako malo, sploh ker ne smejo preglasit ~10mW RV oddajnika.
Kdo ima 900mW?
jest mam 1.3GHz, 850mW, pa mi v vidnem očesnem dosegu z navadno anteno lepo kaže..komanda je 2.4GHz, pa ni motenj
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

leni napisal/-a:Jaz bi pa poskusil dat video oddajnik čimbolj na rep, pa antene pravilno obrnit.
Bom kar tu vprašal, ker se lotevam podobnega izziva. Kam daš opremo, če imaš quadcopter?
Uporabniški avatar
mucy
Freak
Prispevkov: 610
Pridružen: 28 Sep 2007, 17:39
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a mucy »

Krist napisal/-a:
leni napisal/-a:Jaz bi pa poskusil dat video oddajnik čimbolj na rep, pa antene pravilno obrnit.
Bom kar tu vprašal, ker se lotevam podobnega izziva. Kam daš opremo, če imaš quadcopter?
Use na kup, pa upaš da bo špilalo :lol: [-o< [-o<
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

mucy napisal/-a:
Krist napisal/-a:
leni napisal/-a:Jaz bi pa poskusil dat video oddajnik čimbolj na rep, pa antene pravilno obrnit.
Bom kar tu vprašal, ker se lotevam podobnega izziva. Kam daš opremo, če imaš quadcopter?
Use na kup, pa upaš da bo špilalo :lol: [-o< [-o<
Resno uprašanje...
Ne bi rad koristil zavarovalne police...
Muki2
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 31 Jan 2007, 21:11
Kraj: Izola

Odgovor Napisal/-a Muki2 »

Ultralajt napisal/-a:Uff Krist, ko bi jaz tole vedel že prej :o #-o
Do not fly with a R/C frequency higher than the video frequency (e.g. 2.4GHz R/C, 900MHz video).
Med sprehodom s psom sem razmišljal tudi o tem in ugotovil, da obstaja za tole empirično trditev tudi precej logična razlaga - ki celo nima posebne zveze z interferenco med obema sistemoma.

Višja kot je frekvenca, večje je namreč slabljenje signala v prostoru - in to narašča celo s kvadratom frekvence, ne linearno. Tole slabljenje je dosti večje (nekaj 10 do 100dB; konkretno, 95dB pri 2.4GHz in 1km), kot je razlika med izhodnimi močmi različnih oddajnikov, ki jih najdemo na trgu (med dvema ekstremoma, 10mW in 900mW je manj kot 20dB razlike!) - kar v praksi pomeni, da skoraj vedno (drastično) višja frekvenca pomeni krajši domet, skoraj neodvisno od uporabljene opreme. Delno si tu res pomagamo z ustrezno izbiro anten, vendar tudi tu obstajajo praktične omejitve - na letalu imamo lahko le neusmerjeno anteno z dobitkom okoli 0dB, na tleh pa v praksi težko dosežemo več kot kakih 15-25dB dobitka. Poenostavljeno to pomeni, da še tako dober komercialni oddajnik in tako dobra usmerjena antena z avtomatiko, ki jo usmerja proti letalu, ne more nadoknaditi tistega, kar nam pri višji frekvenci ukrade fizika.

Čisto z vidika FPV letenja pa je verjetno zaželeno, da prej začne odpovedovati video link kot RC - video je itak analogen in na meji dometa se začne kakovost slike opazno slabšati, kar je pilotu zelo očiten zadnji alarm, naj se obrne - če mu takrat še delajo RC kontrole :) Zato je predlog, naj bo video link na višji frekvenci kot RC, smiseln in utemeljen.

Glede na to, da v 5.8GHz prostem brezlicenčnem (ISM) pasu praktično ni veliko zasedenosti, frekvenca je višja od 2.4GHz RC opreme in za ta frekvenčni pas tudi obstaja cenovno dostopna video link oprema, bi osebno razmišljal v tej smeri. Taka rešitev je legalna, tehnično smiselna in v skladu s FPV izkušnjami velikih mojstrov.

LP, M.
Uporabniški avatar
mat
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 07 Sep 2006, 09:14
Kraj: Maribor

Out of range

Odgovor Napisal/-a mat »

Moja včerajšnja izkušnja v obliki videoposnetka:

http://www.youtube.com/watch?v=qwff7OCD ... e=youtu.be

Sistem:
RC: FrSky 2.4G
Video: Hobbyking 1.04Ghz, 100mw, doma narejene antene Vee na modelu, patch in yagi-diversity na zemlji.
Izgleda, da video kar precej zmanjša doseg naprave. Bom se malo še poigral s postavitvijo anten na modelu. Morda bi uporabil tudi različni polarizaciji za video in rc. Trenutno imam obe vertikalni.
Morda bom poskusil celo s dobrimi starimi 35Mhz. Sicer pa video sistem 5.8Ghz že čaka na vrsti za poskuse.
Uporabniški avatar
mat
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 07 Sep 2006, 09:14
Kraj: Maribor

5.8Ghz

Odgovor Napisal/-a mat »

Včeraj sem malo stestiral 5.8Ghz 200mW sistem. Zadeva še ni šla v zrak, sem pa prijetno presenečen. Test na zemlji 1600m, šlo bi še več in to brez medsebojnega vpliva RC in VTx, medtem ko sem prej dosegel le 25% dosega.

http://www.youtube.com/watch?v=PTDh2bUC ... U7Za2sybJ5
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Danes ugotovil da Skew-Planar video antena in booster za 2,4GHz RC z navadno anteno ne gresta skupaj. Na cca 20 cm razdalje med boosterjem in video anteno so take motnje na video signalu da sploh nič ne vidiš, slika samo skače.
LP David
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ultralajt napisal/-a:V temi o gradnji Marabuja, sem včeraj poročal o izgubi signala za vodenje modela, za katerega sem ugotovil vzrok.

Ponavljam: ni šlo za napako pri vodenju z uporabo FPV (izguba slike in kreš) saj sem gledal s prostimi očmi direktno na model (tako kot se normalno lerijo RV modeli) , FPV oprema se je samo peljala na modelu kot slepi potnik in povzročila motnjo na RV sprejemu.

Preizkušanje opreme po pristanku na drevesu je pokazalo sledeče:
Če je bil vključen video oddajnik na modelu, se je sprejem signala za radijsko vodenje modela zmanjšal do take mere, da je sprejemnik na razdalji 70-100 m prešel v FailSafe.

RV je na 2,4GHz, FPV na 900MHz.

Druge razlage, v tem trenutku ne vem, kot to, da sem najbrž naredil nekaj banalnih napak pri vgradnji opreme v model.

Mislim, da so bile ključne točke (napake), ki so pripomogle k odpovedi:

- kabli niso bili usukani (usukani kabli povzročajo manj motenj)
- napajalni kabel za FPV je potekal cca 5 cm mimo RV sprejemnika
- kabel za kamero je potekal cca 5 cm mimo RV sprejemnika
- antena za RV sprejemnik je bila vodoravno, antena na oddajniku je bila pokonci (različna polarizacija zmanjša domet)
- ker sem verjel, da pri kombinaciji 2,4 / 0,9 GHz ni medsebojnih vplivov, nisem naredil testa dometa RV.


Mitja
Prehod iz video prenosa 0,9GHz/800mW na 5.8GHz/200mW je odpravil zgoraj citirane težave.
Seveda pa je domet videa zelo zmanjšan.

Mitja
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Ultralajt napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:V temi o gradnji Marabuja, sem včeraj poročal o izgubi signala za vodenje modela, za katerega sem ugotovil vzrok.

Ponavljam: ni šlo za napako pri vodenju z uporabo FPV (izguba slike in kreš) saj sem gledal s prostimi očmi direktno na model (tako kot se normalno lerijo RV modeli) , FPV oprema se je samo peljala na modelu kot slepi potnik in povzročila motnjo na RV sprejemu.

Preizkušanje opreme po pristanku na drevesu je pokazalo sledeče:
Če je bil vključen video oddajnik na modelu, se je sprejem signala za radijsko vodenje modela zmanjšal do take mere, da je sprejemnik na razdalji 70-100 m prešel v FailSafe.

RV je na 2,4GHz, FPV na 900MHz.

Druge razlage, v tem trenutku ne vem, kot to, da sem najbrž naredil nekaj banalnih napak pri vgradnji opreme v model.

Mislim, da so bile ključne točke (napake), ki so pripomogle k odpovedi:

- kabli niso bili usukani (usukani kabli povzročajo manj motenj)
- napajalni kabel za FPV je potekal cca 5 cm mimo RV sprejemnika
- kabel za kamero je potekal cca 5 cm mimo RV sprejemnika
- antena za RV sprejemnik je bila vodoravno, antena na oddajniku je bila pokonci (različna polarizacija zmanjša domet)
- ker sem verjel, da pri kombinaciji 2,4 / 0,9 GHz ni medsebojnih vplivov, nisem naredil testa dometa RV.


Mitja
Prehod iz video prenosa 0,9GHz/800mW na 5.8GHz/200mW je odpravil zgoraj citirane težave.
Seveda pa je domet videa zelo zmanjšan.

Mitja
Antene ???
Ali so še vedno orihinal palčke ali je že kaj bolj sofisticiranega ?
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
mat
Razpravljalec
Prispevkov: 83
Pridružen: 07 Sep 2006, 09:14
Kraj: Maribor

5.8G

Odgovor Napisal/-a mat »

Danes sem bil s 5.8Ghz 200mW preko 1200m. Seveda ne z originalnimi palčkami. Na modelu IBCrazy cloverleaf, na zemlji helix, ki sem ga ročno usmeril približno v smer zastavljenega cilja, po posnetku sodeč sem se zmotil za kakih 10 stopinj. RC in video sistem se ne motita med sabo. Zaenkrat zadovoljen.

http://youtu.be/4LHXckmRtog
Muki2
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 31 Jan 2007, 21:11
Kraj: Izola

Odgovor Napisal/-a Muki2 »

Ultralajt napisal/-a: Prehod iz video prenosa 0,9GHz/800mW na 5.8GHz/200mW je odpravil zgoraj citirane težave.
Seveda pa je domet videa zelo zmanjšan.

Mitja
Tako čez palec si izgubil 15dB pri prehodu na višji band (večje slabljenje v prostoru) in 6dB zaradi nižje oddajne moči, skupaj 21dB. Če želiš ohraniti dosedanji domet, moraš then 21dB nekje notri prinesti - recimo z usmerjeno anteno na zemlji. Že navadna patch antena s snopom okoli 50-60 stopinj ti jih prinese dobrih 10, tak snop pa je verjetno dovolj širok, da ti modelu ni treba posebej slediti. Za višje dobitke imajo antene dosti ožji snop, kar potegne s sabo sledenje antene modelu.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: FPV-medsebojni vplivi sistema za FPV in RV

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Baydevej, razmišljam o izdelavi Cloverleaf antene, vendar ne vem kako se imenuje priključek s katerim se pritrdi antena.
Sicer piše pri opisu oddajnika, da je konektor SMA. Originalno anteno namreč ne bi rad demoliral..naj ostane za rezervo.
Opazil sem, da ima del konektorja na oddajniku v sredini pin, antena pa luknjico.
Ko sem gledal druge antene ki jih imam od drugega sistema, pa tudi en rezervni podaljšek od Assana, sem opazil, da ne pašejo skupaj, ker imata oba dela, ki bi ju rad spojil, v sredi pine!! Logika pove, da naj ima eden pin, eden pa luknjico.
Torej, če bi želel nabaviti ustrezen konektor ki bo sestavni del antene, kako se mu reče?

tega vidim, je na ebayu ko dreka ampak kako naj vem, kaj bo pasalo na moj oddajnik?

Oddajnik je tale.

Bi bil takle konektor v redu?
RP-SMA male jack center crimp RG58 LMR195 RG142 RG400 RF connector

Mitja
borisk
Zagrizenec
Prispevkov: 273
Pridružen: 20 Jun 2002, 01:00
Kraj: šmarje

Re: FPV-medsebojni vplivi sistema za FPV in RV

Odgovor Napisal/-a borisk »

da, velja, RP pomeni reverse polarity, pri SMA konektorjih nekak ne govorimo o moških in ženskih kosih
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: FPV-medsebojni vplivi sistema za FPV in RV

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Za tvoj oddajnik potrebuješ konektor RP-SMA, ki ima v sredini ženski priključek (luknjica).
Za 5,8GHz antene ti je najboljše uporabit kabel RG316.
Pri iskanju konektorjev še moraš pogledati za katere vrste kablov so narejeni.
Konektor iz tvojega linka je namenjen debelejšim kablom (če se ne motim so to za nižje frekvence).

Jaz naročam takšne kot na spodnjem naslovu, dosti pa uporabljam tudi zamaknjene za 90°.
http://www.ebay.com/itm/10pcs-RP-SMA-ma ... 4ab4019938
LP David
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: FPV-medsebojni vplivi sistema za FPV in RV

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Hvala!
Odgovori

Vrni se na Aerofotografija