FPV-prvoosebno letenje

Fotografiranje z modelom iz zraka

Moderator: Pisaneli

Odgovori
Uporabniški avatar
kanja
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 13 Okt 2007, 22:28
Kraj: okolica Lenarta

FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a kanja »

Temo odpiram z namenom, da bi v njej predstavljali predvsem lastne že dokončane projekte, pisali o izkušnjah, ki ste si jih pridobili pri prvoosebnem letenju in predstavili svoje videoposnetke. Za razne debate npr. kaj bi bilo primerno zame, kaj potrebujem itd. so namenjene spodnje tri teme. Če moderator smatra, da tema ni več zaželjena, ker jih je tako preveč ali iz kakšnega drugega vzroka, lahko izbriše in se bom pridružil drugi že obstoječi temi.

Pred štirimi dnevi sem prvič letel v FPV načinu. Model Kanja FPV je lastne konstrukcije, razen kril (profil, oblika). Podatki:

Razpetina: 1900 mm
Masa: 1138 g
Motor: RAY 2836/08
Akumulator: Zippy 2200 mAh
Sprejemnik: Multiplex RX-7 DR Light M-LINK
AV oddajnik 1,2 GHz 400 mW
Uporabljam skupno napajanje z LC filtrom. Za gledanje videa na tleh uporabljam prenosnik in video graber.

Ne najboljši video, motnje zaradi dreves, daljnovoda in kadar je bil model točno nad mano-izven dosega sprejemniške antene, pa tudi objektiv bi še bilo potrebno nastavit. Razen vzleta in pristanka sem prvič letel samo preko zaslona, kot bi igral simulacijo, vendar imaš vedno občutek, da ti bo kaj na glavo padlo :lol: : http://www.youtube.com/watch?v=HeEzD-gjhUo
Še nekaj slik:
Priponke
Kamera ni najboljše kakovosti, je pa uporabna v slabši svetlobi
Kamera ni najboljše kakovosti, je pa uporabna v slabši svetlobi
Kanja FPV6.jpg (178.67 KiB) Pogledano 17652 krat
Kanja FPV1.jpg
Kanja FPV1.jpg (198.97 KiB) Pogledano 17652 krat
zakon je vse, kar leti po zraku
Uporabniški avatar
kanja
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 13 Okt 2007, 22:28
Kraj: okolica Lenarta

Odgovor Napisal/-a kanja »

Letenje je bilo bolj divje kot ne in je večji užitek leteti v mirnem vremenu zvečer ali ko je oblačno brez vetra (še čakam), da potem lahko res krmiliš model in ne model tebe. Sem si pa že v začetku zamislil, da bi bil model primeren tudi za fpv jadranje, vendar moram opremo (monitor, napajanje...) še malo preurediti, da bo bolj praktična za prenašat po hribih.
zakon je vse, kar leti po zraku
Uporabniški avatar
SUKHOI
Profesor
Prispevkov: 1141
Pridružen: 11 Okt 2007, 20:14
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SUKHOI »

Danes spravil v zrak novega FPV-jčka.
Vse super, sem mislil da je bil še dan, ko sem pa prišel dol pa že noč. #-o :D
Edino kakšno novo anteno bo treba še narediti, ker original je bolj ....
Priponke
SAM_36429.jpg
SAM_36429.jpg (132.35 KiB) Pogledano 16715 krat
SAM_36150.jpg
SAM_36150.jpg (144.8 KiB) Pogledano 16715 krat
Počasi se daleč pride, hitr pa še dlje.
http://www.micra-tech.com

LP Miha
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

Evo ena slikica od včeraj.
Priponke
max let1.jpg
max let1.jpg (146.36 KiB) Pogledano 15933 krat
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

Easystar ojačan, kamera 1/3ccd, ce osd v1.5, oddajnik 5.8gHz 200mW. Antene doma narejene na modelu skewplanar spodaj helix. RV naprava je od futabe ampak pri 1400m jo že zmankuje.
boris10
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 15 Jul 2011, 17:54

Odgovor Napisal/-a boris10 »

cero4 napisal/-a:Easystar ojačan, kamera 1/3ccd, ce osd v1.5, oddajnik 5.8gHz 200mW. Antene doma narejene na modelu skewplanar spodaj helix. RV naprava je od futabe ampak pri 1400m jo že zmankuje.
Dobri posnetki, FPV imam tudi sam nekoč v planu...

Kako pa to izgleda ko naprave zmanjkuje? Da se malo še odziva, malo ne? Sam imam sicer Optic 6, pa me je včasih prav strah leteti malo dlje, ker se bojim da bo model na neki točki kar odjadral po svoje. Rad pa letim zelo visoko, tako da komaj še vidim krila easystara.
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

Dokler vidiš krila je še dobro. Ko bo samo pikica takrat je bolj vprašanje dometa.
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

RV naprava crkuje nekje od 1400m naprej in takrat gotovo ne vidiš več easystarja kje se nahaja. Preko kamere se pa da to videt kot trzanje in popuščanje servotov, nenadni premiki po smeri in višini. Ko to začutiš zgleda letenje podobno kot jahanje bika na rodeu :lol: tudi noge se ti zašibijo, ko ne veš a ga boš ali ga ne boš uspel pripeljati nazaj. Sam imam RSSI signal pipeljan na OSD da pravočsno ocenim kdaj je treba obrnit nazaj.
Uporabniški avatar
MatCox
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 12 Mar 2011, 20:03
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MatCox »

Si kaj razmišljal o ojačanju oddajnega signala?
Za 2.4Ghz je na tem linku zanimiva zadeva, ki jo imam doma, pa je še nisem uspel stestirat. Edina stvar je, da rabiš dodatno 6V napajanje, saj je oddajna moč 1W.
Jaz sem pri Delkotu nabavu malo 6V gel baterijo in jo bom pritrdil na oddajniški pult s spodnje strani. Imam tudi FrSky 2.4GHz modul na Futabi 18 plusV3.
Video oddajnik sem sprobal in je bil maksimalni doseg v LOS 6,2 Km.
Je pa od Hobby Kinga 900MHz 800mW.
Za platformo izdelujem leteče krilo, ki bo imelo neke vrsto kabine, kamor bom pritrdil kamero, pod njo pa OSD.
Ker sem v veliki časovni stiski, gre vse skupaj zelo počasi.
Sproti se trudim napravit kakšno slikico in ko bo stvar dovolj daleč, da jo bom začel testirati, bom vse skupaj spravil v nekakšen projekt in tukaj objavil.
Do takrat vam pa vsem želim veliko uspeha in zabave ob letenju in testiranju.
Pa predvsem naj bo varnost na prvem mestu!

Lep pozdrav, Matcox
Letim, torej sem...
Dokler ne okusiš grenkobe poraza, ne boš občutil slasti zmage.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

MatCox napisal/-a:Si kaj razmišljal o ojačanju oddajnega signala?
Za 2.4Ghz je na tem linku zanimiva zadeva, ki jo imam doma, pa je še nisem uspel stestirat. Edina stvar je, da rabiš dodatno 6V napajanje, saj je oddajna moč 1W.
Jaz sem pri Delkotu nabavu malo 6V gel baterijo in jo bom pritrdil na oddajniški pult s spodnje strani. Imam tudi FrSky 2.4GHz modul na Futabi 18 plusV3.
Video oddajnik sem sprobal in je bil maksimalni doseg v LOS 6,2 Km.
Je pa od Hobby Kinga 900MHz 800mW.
Za platformo izdelujem leteče krilo, ki bo imelo neke vrsto kabine, kamor bom pritrdil kamero, pod njo pa OSD.
Ker sem v veliki časovni stiski, gre vse skupaj zelo počasi.
Sproti se trudim napravit kakšno slikico in ko bo stvar dovolj daleč, da jo bom začel testirati, bom vse skupaj spravil v nekakšen projekt in tukaj objavil.
Do takrat vam pa vsem želim veliko uspeha in zabave ob letenju in testiranju.
Pa predvsem naj bo varnost na prvem mestu!

Lep pozdrav, Matcox
Moje mnenje je, da s ojačanjem ojačaš tudi vsa popačenja v signalu... Bolje je malce več delati na antenah.
Sam imam enak AV set kot cero4, edino, kar bom delal, je antena v samogradnji. Pa še to bolj kot izziv.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

A ni oddajna moč v EU na 2,4GHz omejena na 100mW?
lp Melly
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Naj bi bila.
FRSKY ima okoli 60mW, ASSAN naj bi jih imel 100, vsaj tako navaja proizvajalec, ostali pa so tudi v območju med 60 in 100mW.
Za normalno letenje je to več kot dovolj. Za FPV tudi, razen, če imaš dovolj financ in si malce bolj divji pilot, tako kot je Trappy... Potem so za vodenje uporabne druge frekvence, seveda z ustrezno licenco.
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

Moj današnji crash. Se še učim nastavljat ;)
Ne vem kako naj naredim da bi bil lepši video na youtube. Original video je full boljši.

http://www.youtube.com/watch?v=WVtDaDE5ehQ
Uporabniški avatar
blazk
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 24 Nov 2004, 09:31
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a blazk »

Sam za FPV uporabljam 35MHz, video 2,4GHz; 500mW, očala Fatshark..
Pri 35MHz, kanal 80 pride 1/2 val. dolžine sprejemniška antena dolga 426.14cm.. (1/4 pa pride 213.07cm)... z vsaj 1/4 dobimo domet vsaj 5km.

Čakam še na vrx patch anteno, v izdelavi pa je tudi že ctx antena (Cloverleaf)..
Včeraj je test preživelo tudi leteče krilo 54" razpona (kopija Zephyr-ja), pri katerem mi je full pomagal (z nasveti itd) Trappy.

Trenutno je FPV oprema namontirana za letalu Rainbow.
Za letenje še vedno potrebujem (zelooo!!) Flight-buddy-ja, kateri vzleti in pristane letalo, včasih med letom prevzame kontrolo (rešuje)...
Včeraj je to bilo 2x - zaradi stall-a :(.

Pametnega flightrecorderja še nimam... niti ne groundstation-a....

EDIT:
http://team-blacksheep.com/article/page:20
Na dnu strani je kalkulator za izračun dožine antene za 35MHz...
...vpišeš točno frekvenco in izračuna standard range, mid in long range, če komu pride prav!

Vsem želim veliko sreče pri FPV letenju!
Zadnjič spremenil blazk, dne 21 Avg 2011, 15:23, skupaj popravljeno 2 krat.
Elektromotorji so ZAKON!... za zagon motorja!
Uporabniški avatar
blazk
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 24 Nov 2004, 09:31
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a blazk »

Krist napisal/-a:Naj bi bila.
FRSKY ima okoli 60mW, ASSAN naj bi jih imel 100, vsaj tako navaja proizvajalec, ostali pa so tudi v območju med 60 in 100mW.
Za normalno letenje je to več kot dovolj. Za FPV tudi, razen, če imaš dovolj financ in si malce bolj divji pilot, tako kot je Trappy... Potem so za vodenje uporabne druge frekvence, seveda z ustrezno licenco.
Trappy uporablja 433MHz za letenje in 2,4GHz za video...
natančneje:
RC-Link ima EzUHF (Rx in Tx)
Video link pa LawMate 2,4GHz 500mW tuning tx-a dela pa RiSCyD (prav tako tudi tuning anten...)

Cene so srednje... oziroma niti niso pretirane...
Elektromotorji so ZAKON!... za zagon motorja!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

blazk napisal/-a:
Krist napisal/-a:Naj bi bila.
FRSKY ima okoli 60mW, ASSAN naj bi jih imel 100, vsaj tako navaja proizvajalec, ostali pa so tudi v območju med 60 in 100mW.
Za normalno letenje je to več kot dovolj. Za FPV tudi, razen, če imaš dovolj financ in si malce bolj divji pilot, tako kot je Trappy... Potem so za vodenje uporabne druge frekvence, seveda z ustrezno licenco.
Trappy uporablja 433MHz za letenje in 2,4GHz za video...
natančneje:
RC-Link ima EzUHF (Rx in Tx)
Video link pa LawMate 2,4GHz 500mW tuning tx-a dela pa RiSCyD (prav tako tudi tuning anten...)

Cene so srednje... oziroma niti niso pretirane...
Poznam...
260$ za RV set ni ravno poceni....
Sicer je zabavno gledat njegove posnetke, ampak ne vidim smisla v takem početju. Kot prvo, je to zelo nevarno, sploh, če letiš sam, brez ekipe za vračanje in spremljanje modela. Predstavljaj si, da moraš zasilno pristat 25km od sebe. Dokler spakiraš vso opremo in se odpraviš proti modelu, je uprašanje, če te bo on še tam čakal... Kaki pristanki v naselju ali celo nekontroliran let nad naseljem zna biti nevaren za imetje in ljudi. Tu te zna malce priviti roka zakona. Slovenija ima zelo malo terenov primernih za tako početje, ker te po eni strani omejuje kontroliran zračni prostor, po drugi pa je veliko naselij, kjer pa ni, je pa sam gozd ali pa trta, pa kaka njiva. Naj te spomnim na prejšnje EP mladincev v Šentjerneju, ko so kmetje lomili modele, ker so jim tekmovalci tacali po pridelkih....
Uporabniški avatar
blazk
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 24 Nov 2004, 09:31
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a blazk »

Moraš pa tudi vedeti, da videi od Trappy-a, kateri zgledajo "nori", so vsi LOS..
Rekord in še par drugih vide-ov, katere je snemal longrange pa so bili vsi nad več manj nenaseljenimi predeli.
Tudi Materhorn, kot se ga spomnem od nazadnje, ko sem bil na njemu na strani iz Zermata ni kaj hudo naseljen, razen smučišča spodaj...

Definitivno pa je kaj hitro lahko FPV nevaren, zato upam, da pri nas ne bo kakšnih incidentov, glede na številni naval na to opremo in da bo vsak dobro premislil, preden se spušča v to.

Kar se tiče trappy-ja, pa kot mi je znano, ne leti ravno sam, brez buddy-ja itd... vsaj ne v večini...

LP
Elektromotorji so ZAKON!... za zagon motorja!
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

Da odgovorim še na prejšnji post od MatCox-a. Torej kar se ojačevalnika na 2.4GHz, imam doma čipe za tole sestavit: http://lea.hamradio.si/~s51kq/PA.HTM Ampak poanta ni v moči ampak v decibelih, razlika med 0.5W in 5W oddajnikom je 10 dB http://en.wikipedia.org/wiki/DBm , toliko se pa da doseči z eno usmerjeno anteno. Res da na račun širine snopa, ampak če letim daleč letim vedno samo v eno smer. Za začetek bom predelal RV napravo na SMA konektor in potem se igral z antenami.
Uporabniški avatar
blazk
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 24 Nov 2004, 09:31
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a blazk »

Menim, da je več kot 500mW zvrhana mera +patch antena...
Patch anteno lahko izdelaš sam. Res je velika razlika med usmerjeno anteno in anteno, ki oddaja v vse smeri. Tu spada potem še sledenje antene in to je to.

Ker sem sam ugotovil, da je zame večina letal prehitra (ne glede na to, da mi je pogled letenja iz letala zelo oz precej poznan {narejeno imam GPL licenco, delam PPL-A}) se še vedno zanašam na flight buddy-ja in menim, da
je letenje a-la Trappy &co še daleč. Že rišem nov projekt letala, katero bo letelo zelooo počasi. Leteče krilo je sicer preživelo krstni let, vendar brez FPV opreme. Za krilo sem naredil oz preračunal svoj profil, kateri se neverjetno dobro obnaša, oziroma se obnaša po dejanskih simulacijah in izračunih.
V drugem letu sem krilo že ujel v roke.
Krilo je v korenu "debelo" dobre 4 cm, naredil pa sem 2stopinji zvitja, kar je premalo in se pozna precej pri "trimu" višine na gor.

Če pa mi bo FPV šlo nekako dobro, bom definitivno razmislil tudi o 433MHz in ostali opremi. V torek dobim še OSD, ker so mi ga "pozabili" poslati v prvem paketu. Upam, da mi bo OSD pomagal rešiti težave z občasnimi stall-i. V izgradnji oz. fazii testiranja pa je tudi avtopilot na osnovi arduin-a oziroma na seeduino plati.. Glede na omejitve kontroliranja servomotorjev z samim arduinom, rešujem ta del trenutno software-sko... z dodatnimi timerji... več pa ob kakšnem pivu ali v drugi temi.
P.S.
GPS ima 10Hz resolucijo....

Krist:
Kar kdo počne in kako leti, lahko komentiramo in obsojamo.... Nikomer pa ne moremo dati možganov... Upam, da v sloveniji ne bo neumnosti in ne nesreč.
Tudi sam si ne želim srečati v zraku z nepremišljenim FPV pilotom, kateri mi nabije avion v prop itd... Trenutno imam še preveč dela sam s sabo in dodatnimi inštrumenti, komunikacijo.... tako da niti približno nimam potrebe po dodatni popestritvi letenja, prav tako tudi pri FPV letenju nisem siguren v sebe, sploh pa ne preveč pogumen!
Kar se pa tiče kmetov.... in tudi lastnikov privatnih zemljišč...
Preveč jih je zelo nestrpnih do vsake kobilice, katera se znajde na njihovem zemljišču... Po drugi strani a ti-isti mislijo da je vse njihovo.
Stavim, da ti kmetje, kateri so lomili modele, parkirajo na sosedovo zemljo poleg cerkve, vsako nedeljo, brez da bi imeli slabo vest.
Nažalost je Slovenija res prelepa za idiote kateri živijo/živimo na njej.


Mogoče...enkrat se tudi ostali zavedo lepote in naučijo strpnosti!

LP
Elektromotorji so ZAKON!... za zagon motorja!
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

LRS je zakon :) drugače pa ezuhf 260$ pride samo TX...

Z frsky in navadnim antenam se pride okoli 4km, z 200mw 5.8 in malo boljšimi antenami pa 2x toliko kot nese frsky z dipoli.
Rok K.
Tekmovalec
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Nov 2008, 12:49
Kraj: Vrtovin

Odgovor Napisal/-a Rok K. »

cero4 napisal/-a:To je pa moja igrača:http://www.youtube.com/watch?v=EjR96i7IUh8
Živjo, sam sem doma iz Vrtovina, pri Ajdovščini, bi se lahko kdaj dobili na letališču v vipavi da vidim kako zadeva izgleda v praksi? :) zna bit zanimivo:

seveda po ZSju da nebomo smetili teme.

LP Rok
Glej, glej! Pa bo le poletelo!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Da malo noter skočim!
Jaz bi imel takšen sistem:

Slika

in najbrž ni več svetlobna leta daleč.....

Lahko kdo pove, kako do tega čim ceneje? (domet <=1000m) :roll:
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

ha kdo pa ne bi imel takega sistema :D Resno boš moral sam pobrskat po ebayu pa po drugih trgovinah za te stvari, se pa cene kar lepo seštevajo.

Danes sem pa spet naredil osebni rekord 1000m višine pa 1900m proč od mene.

@ Rok ja lakho se zmeniva pa prideš pogledat, običajno letim tam 19h-20h so najboljši pogoji.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

cero4 napisal/-a:ha kdo pa ne bi imel takega sistema :D Resno boš moral sam pobrskat po ebayu pa po drugih trgovinah za te stvari, se pa cene kar lepo seštevajo.
Saj sem že brskal po ebayu, ampak so vsi podatki nekako zamegljeni, noben noče nič tam konkretno povedati. Kaj mi nuca če obljublja domet 4km "z uporabo usmerjene antene", če ne pove kakšen je domet z anteno, ki je priložena zraven v kompetu... in podobne reči. Tako, da se lahko mimogrede zaje**š.
Odgovori

Vrni se na Aerofotografija