FPV-prvoosebno letenje

Fotografiranje z modelom iz zraka

Moderator: Pisaneli

Odgovori
leni
Freak
Prispevkov: 766
Pridružen: 21 Jan 2008, 16:25
Kraj: Blatni Dol
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a leni »

Tale tvoj sistem je pač osnova za FPV, no na tem sistemu so še očala z head tracking, kar ni ravno nuja. Manjka pa vsekakor za moje pojme najbolj pomembna zadeva to je OSD z funkcijo RTH (return to home)
Pa jaz teh stvari ne bi preveč po ebayu iskal, rajši malo preberi po RCG forumu, da ugotoviš kaj bi ti sploh najbolj odgovarjal in ponavadi imaš že tam tudi linke kje kupit. So pa cene tam okol jurčka za neko osnovno zadevo če nimaš ničesar ampak sklepam da avion in ostalo že imaš, kar potem nanese še "samo" kakih 500-700€ za sprejemljiv začetniški sistem.
Uporabniški avatar
blazk
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 24 Nov 2004, 09:31
Kraj: Zagorje ob Savi

...

Odgovor Napisal/-a blazk »

Elektromotorji so ZAKON!... za zagon motorja!
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Domet sistema 200mw 5.8Ghz iz HK je med 1800-3000m z navadno anteno, odvisno od vremena in RF onesnaženosti na področju kjer letiš. Očala so draga okoli 200-300€ z kaj manj kot 640x480px nevem če se splača kupovati.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zagotovo mi je prva najpomembnejša zadeva imeti kvalitetna očala (resolucijo kot predlaga Coil, z možnostjo nastavitve dioptrije ali nošenja korekcijskih očal) z žiroskopi in izhodom za v RV oddajnik, da se bo kamera v modelu sukala kot moja glava (leni, to mi je pomembno!).
To je prva in najbolj bistvena zahteva.
OSD ali kako se temu "navigacijskemu sranju reče, jaz ne potrebujem. Model bo opremljen s pravimi instrumenti na armaturni plošči, tako da ne rabim imeti nobene projekcije instrumentov in podatkov preko slike... rabim samo realistični pogled iz kokpita makete.
Druga zahteva je, da bo domet nekako enak dometu RV naprave.
Tretja zahteva je čim bolj ugodna cena..z opcijo samogradnje nekaterih elementov, kot so mehanika pogona kamere, izdelava boljše antene ipd... kar pač navaden modelar lahko naredi, brez da bi bil elektronik.


@blazk, hvala za link. Vidim, da obstajajo leče za tiste ki imamo očala!

Mitja
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ultralajt napisal/-a:Zagotovo mi je prva najpomembnejša zadeva imeti kvalitetna očala (resolucijo kot predlaga Coil, z možnostjo nastavitve dioptrije ali nošenja korekcijskih očal) z žiroskopi in izhodom za v RV oddajnik, da se bo kamera v modelu sukala kot moja glava (leni, to mi je pomembno!).
To je prva in najbolj bistvena zahteva.
OSD ali kako se temu "navigacijskemu sranju reče, jaz ne potrebujem. Model bo opremljen s pravimi instrumenti na armaturni plošči, tako da ne rabim imeti nobene projekcije instrumentov in podatkov preko slike... rabim samo realistični pogled iz kokpita makete.
Druga zahteva je, da bo domet nekako enak dometu RV naprave.
Tretja zahteva je čim bolj ugodna cena..z opcijo samogradnje nekaterih elementov, kot so mehanika pogona kamere, izdelava boljše antene ipd... kar pač navaden modelar lahko naredi, brez da bi bil elektronik.



@blazk, hvala za link. Vidim, da obstajajo leče za tiste ki imamo očala!

Mitja
Jaz imam Headplay očala z nastavljivo dioptrijo, 5,8GHz BEVRC set, Ikarus OSD ( tu si lahko nastaviš le nekaj parametrov, da prikazuje), sony 1/3 600 linij kamero, hkx-1000 head tracker.
Zadnjič spremenil Krist, dne 24 Avg 2011, 16:21, skupaj popravljeno 1 krat.
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

@ coil domet tistega oddjanika, z navadnimi antenami vsekakor ni med 1800m in 3000m. Sam lahko iz prakse rečem da je nekje maksimalno okrog 1000m z navadnimi antenami , odvisno tudi koliko je pokrita prva fresnelova cona, pa kako je letalo obrnjeno zaradi polarizacije, pa kakšni so oklopi vseh "RF smetilnikov" na letalu.
@ultralajt logično da ti noben ne pove za tiste domete, ker to je zelo relativna zadeva; ti pa garantiram da so po večini vsi oddajniki na 5.8GHz, izpeljanke iz enega čipa izhodne stopnje 200mW. Odvisno pa je s katero napetostjo ga filaš. Recimo tiste izvedenke na 500mW imajo noter isti čip, dvignjeno voltažo in na rebru ventilator za boljše odvajanje toplote....Glede na to da so to kitajske zadeve, pa kvaliteta izdelave zelo varira in tako recimo dobiš pri oddajniku anteno dolgo 14mm pri sprejemniku pa 10 mm, torej stvar je treba še na fino poglasit, če imaš inštrumente in (ali) veš kaj delaš.
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

Uporabniški avatar
carcar
Profesor
Prispevkov: 1045
Pridružen: 28 Avg 2005, 08:48

Odgovor Napisal/-a carcar »

@cero4 katera očala pa imaš, osd, headtracker?
_____a.k.a @ Moderator Modeli iz penastih materialov____
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

nimam očal in nimam headtrackerja, tudi antena trackerja nimam. Imam pa Ce osd v 1.5, čisto navaden brez kakšne RTH funkcije ali kaj podobnega.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

cero4- moji podatki so iz prakse, tako da če ti vleče samo 1km imaš očitno neke druge probleme... Sam sem prišel več kot 1km z 10mw oddajnikom in neusmerjenimi antenami :wink:
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Coil napisal/-a:cero4- moji podatki so iz prakse, tako da če ti vleče samo 1km imaš očitno neke druge probleme... Sam sem prišel več kot 1km z 10mw oddajnikom in neusmerjenimi antenami :wink:
Zanimiv podatek bi bil, kje si to dosegel.
Nekje na RCG sem zasledil, da je modelar v Italiji s 25mW letel več kot 10km. Seveda z nekega pobočja, daleč stran od naselij.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

To sem dosegel v mirnem okolju v okolici Kamnika, 1.8km z 10mW in CP antenami, neusmerjenimi seveda... Mislim da tudi moj rekord z usmerjenimi in 200mW še kar stoji nekaj čez 7km. Ko pridem z morja pa ga še malo prestavim preden grem na druge ferkvence :D
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

@ coil daj razpiši se malo, kje in kdaj si to dosegel ( odprtost fresnelove cone), kašne antene ( dobitek polarizacija sevalni diagram)? tisti oddjanik tvoj si ga kaj pomeril koliko moči da ven? kolikšna je občutljivost sprejemnika? frekvenca prodpostavljam da je 5.8Ghz ane?
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

cero4 napisal/-a:@ coil daj razpiši se malo, kje in kdaj si to dosegel ( odprtost fresnelove cone), kašne antene ( dobitek polarizacija sevalni diagram)? tisti oddjanik tvoj si ga kaj pomeril koliko moči da ven? kolikšna je občutljivost sprejemnika? frekvenca prodpostavljam da je 5.8Ghz ane?
Kaj preveč o tem ne bom pisal ker se mi zdi da je to še malo sivo področje pri nas... Vem da 1km visoko letat zagotovo ni dovoljeno z 200mw pa prav tako ne. Oddajnik sem naredil sam z SKY RF čipom ki je v 200mw oddajnikih ki jih prodajajo v hk. Je samo bolje narejen z bolšim filtriranjem, napetost na čip 3.3V in ne potrebuje nikakršnega hlajenja ali hladilnika. Na oddajniku je bila CL antena na sprejemniku ki je standardni pa 6 ovojna helix oboje narejeno doma. O sevalnih diagramih si lahko pogledaš na googlu ni pa nič posebnega.

Skratka veliko pomenijo res uglašene antene, postavitev elektronike ter dobro filtriranje...

HK 5.8 ki imajo ferkvence na 5 uporabljajo SKY-RF čipe ostale - FatShark in podobne pa Airwave čipe... razlika kar se tiče občutljivosti je ogromna.

PS: še to sem pozabil ,,,,,,,,,,,, jih malo manjka :D
Uporabniški avatar
blazk
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 24 Nov 2004, 09:31
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a blazk »

Ultralajt napisal/-a:Zagotovo mi je prva najpomembnejša zadeva imeti kvalitetna očala (resolucijo kot predlaga Coil, z možnostjo nastavitve dioptrije ali nošenja korekcijskih očal) z žiroskopi in izhodom za v RV oddajnik, da se bo kamera v modelu sukala kot moja glava (leni, to mi je pomembno!).
To je prva in najbolj bistvena zahteva.
OSD ali kako se temu "navigacijskemu sranju reče, jaz ne potrebujem. Model bo opremljen s pravimi instrumenti na armaturni plošči, tako da ne rabim imeti nobene projekcije instrumentov in podatkov preko slike... rabim samo realistični pogled iz kokpita makete.
Druga zahteva je, da bo domet nekako enak dometu RV naprave.
Tretja zahteva je čim bolj ugodna cena..z opcijo samogradnje nekaterih elementov, kot so mehanika pogona kamere, izdelava boljše antene ipd... kar pač navaden modelar lahko naredi, brez da bi bil elektronik.


@blazk, hvala za link. Vidim, da obstajajo leče za tiste ki imamo očala!

Mitja
Živjo Mitja...
Glede na opis, razmišljaš nekje o temu ?http://www.youtube.com/watch?v=V74_1nzbQHw
Elektromotorji so ZAKON!... za zagon motorja!
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

@ coil
Tisto o sivem področju se res strinjam, ampak ne bi zdej o tem ker je veliko za povedat.
Omenil si da si z 10mW oddajnikom naredil 1.8km razdalje, no glede na to da si uporabljal cloverleaf antene na obeh straneh, ki imajo toretično maksimalno 1.3dB dobitka, oddajnik z močjo 10mw in sprejemnik z deklarirano občutljivostjo -90dBm, ob tem zanemarim izgube v konektorjih, fresnelovo cono in prilagoditev anten, dobim teoretično najdaljši doseg 0.9km ob predpostavki da je izguba v prostoru 106.5dB ( dobitke anten sem zaokrožil celo na 2dBi ).Izračun je narejen po temle programu: http://www.afar.net/rf-link-budget-calculator/
Frakvenca niti ni važna, pač od 5650-5800 MHz. A si ti prepričan da si imel res oddajnik 10 mW?
Če si sam delal oddajnik s sky-rf čipom (TX5823?) in si dal napajalno napetost 3.3V potem imaš oddajne moči samo 22dBm in je logično da ne rabiš nobenega hladilnika, pač odvisno od tvojih zahtev. Par uporabnih informacij glede tega seta je tudi tule:
http://fpv-community.com/testblog/2010/ ... 200mw-fpv/
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

Sam lahko potrdim, da to drži, de je bil doseg takšen, saj sem vrtil helix

Tudi moj 10mW, ki je v fox-u, je na oko in po občutku nesel vsaj nad 750m in v slabih pogojih z malo sesuto anteno (kreši :)). Pa še moj mini oddajnik mi ne omogoča prav daleč... Hladilnika tudi jaz nimam, saj ga ne rabim, se niti ne greje preveč.

Razdalje ni odvisna samo od komponent, ampak tudi od pogojev, vremena.
Tako se mi je včasih zgodilo, da ob visoki vlagi precej prej začelo"šmeti".

Lahko pa tudi omenim, da se mi zdi, da 200mW oddajnik od "nekoga", ki ga je sam dal skupaj, nese več od "drugega" originalnega.

Pa še tole. Ko smo testirali, se je pokazalo, de je frekvencah kar važna, sploh v povezave z anteno. Nekatere antene (cirkularke) so na določenih frekvenca delale bolje, druge pa na drugih...
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

hja oddjanik pač ravno tako kot antena mora bit poglašen, da deluje maksimalno ne glede ali ga kupiš ali sam naerdiš. Vreme je pa tudi en od pogojev vsekakor, sicer je recimo na vreme dosti bolj odvisen link na 2.4giga ker je resonančna frekvenca vode 2455Mhz zato vsa vlaga pa drevesa,človek... absorbira elmg sevanje na tej frekvenci.
Helix je antena s kar ozko frekvenčno pasovno širino, zato jo kot že rečeno moreš čimbolj točno uglasit na pravo frekvenco. Nekaj malega pa se celo da dobit na moči, če oddajaš z najnižjo frekvenco ki še lahko, zaradi izgub na poti.
Helix je usmerjena antena, coil pravi da je dosegel 1.8km z neusmerjenimi antenami?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Se je tema kar poživila.
Sicer pa ste nekateri malce preveč skrivnostni. Mogoče kak načrt, shema,... skratka kar koli, da se dokaže podatke in jih po možnosti ponovi.
Zadnje čase me vleče malice v štromarijo (po osmih urah SMD vezij, te malce mine, da bi še doma spajkal), tako da bi se lotil izdelave kakega oddajnika in antene.
Prejšnjič sem zasledil na spletu Helix anteno narejeno iz samolepilne bakrene folije, ki je bila navita na plastičnem tulcu. Ko takole malce razmišljam, je taka izvedba veliko bolj enostavna od klasične s debelejšo žico, ker se lažje določi korak in lepše drži obliko. Po vrhu pa bi dal samo tanek sloj laka, da baker ne oksidira in da ostane folija res na svojem mestu. Pa še fino je, ker se da tulce izdelat res natančno.


Slika

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1377791
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

@cero4, kolikor se spomnim, je nekako tako.
- 1.8km z 10mW in CP antenami, neusmerjenimi, v mirnem okolju v okolici kamnika
- 1km z 10mw oddajnikom in neusmerjenimi CP blizu mene v malenkost bolj "onesnaženem" okolju
- 1.8 km z 10mw oddajnikom in usmerjenim helixom v malenkost bolj "onesnaženem" okolju
Če je drugače, me bo že Coil popravil.
Res težko pa verjamem, da je makaronar s 25mW oddajnikom na 5.8 prišel več kot 10km...

Sicer pa je težko vse verjeti na napisano ali izrečeno. Najboljši je posnetek z kakšnim gps osd-jem in zmerjeno razdaljo...
Ampak s tem pri nas že vstopamo v sivo cono.

@Krist, tale helix je pa zanimiv
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Mislim, da je imel 2,4GHz sistem, sem se verjetno zatipkal.

Ja, lepo izgleda. tulec bi izdelal iz steklenih vlaken na ustreznem kalupu, potem pa povrhu folijo. Druga varianta je par ovojev tkanine, pa baker, potem pa spet vkalna. 25g tkanina bi bila idealna za to opravilo.

P.S.: Mislim, da je bila cena za to anteno okoli 450$
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

no tale helix je pa sedaj po ceni manj zanimiv :o

Drugače pa je kot tale na sliki, homemade iz šperplate od makaronarja čisto ok, ker je simpl.

Tale je sicer za 1.2
Priponke
helix_albrt_12.jpg
helix_albrt_12.jpg (51.28 KiB) Pogledano 4392 krat
cero4
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 02 Avg 2011, 13:04
Kraj: Vipava

Odgovor Napisal/-a cero4 »

Za te antene je najboljša izbira poleg samostoječe tuljave teflon, ker ima najnižjo dielektričnost, vsi ostali materjali pomenijo preračunavnaje karakteristik antene. tista bakrena folija je tudi malce vprašljiva za izračune (debelina pa širina..) najboljša je posrebrena žica ustreznega premera pač zaradi enostavnosti. Vsako anteno je potrebno najprej zrisat potem izračunat v teoriji, šele nato je praktična izvedba, na koncu pa še umerjanje in poglasitev na ustrezni opremi. Sam imam na žalost Sa s sledilnim izvorom ki seže samo do 3.8GHz, (harmonski konverter gre do 24GHz)tako da je to bolj po občutku za dobitek
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Mislim da je preveč toretikov na tem forumu :)

Dejstvo je da vreme pomeni OGROMNO, ker ko smo probavali so maksimalne razdalje lahko dosegli samo kakšen dan, drugače je vleklo tudi do pol manj... A z 10mw in z neusmerjeno cirkularno polarizacijo vleče skoraj vsak dan več kot km.

Sam pač nikoli ne računam, koliko kaj vleče (on-line), nardiš antene prišravfaš in letiš...

Lahko samo podam svoje izkušnje, če kdo verjame prav, če pa ne se pa tudi ne bom sekiral. Je pa Markus iz Švice letel preko 5Km z CP 200mw 5.8 in neusmerjenimi antenami, tako da se teorija in praksa res razlikujeta.

Mogoče kot zanimivost - THE MAN, OMM iz RCG je prišel 1km z 1mW moči na 1280Mhz in 6dbi omni anteno.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

krist- helix ni tako občutljiv na napake v izdelavi kot druge CP antene, tako da če boš tako natančen, kot si pri modelih, bo nastala več kot dobra antena!

Naredi seveda klasičnega iz špera...

Skrivnosti za uspeh ni, tukaj ( http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1328609 ) imaš navodila za vse antene... Jaz jih naredim 10-15 probam vse in za rekord izberem najboljšo :)

Nisem nek teoretik ali ekspert na tem področju, veliko preberem bolj malo napišem in preizkušam in delam.

Mojih videov ne bo, ker sem že prej napisal kaj si mislim o tem, z veseljem pa priskočim na pomoč če lahko.
Odgovori

Vrni se na Aerofotografija