FPV-prvoosebno letenje

Fotografiranje z modelom iz zraka

Moderator: Pisaneli

Odgovori
Uporabniški avatar
Spidi_
Tekmovalec
Prispevkov: 295
Pridružen: 04 Avg 2007, 12:46
Kraj: Gorenjska :)

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a Spidi_ »

@dkulcar, kaj pa takšna usmerjena za 1,3gHz? Se jo da narediti? Kakšna bi bila velikost?
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Lahko se naredi. Približna velikost 6 ovojne: dolžina 320mm, reflektor 140mm.
LP David
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

Ali je mozno, da pri izbiri kanala na oddajniku in sprejemniku antena drugace lovi ali so to samo malenkosti?
Uporabniški avatar
AirLord
Tekmovalec
Prispevkov: 384
Pridružen: 20 Jan 2012, 19:30

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a AirLord »

Seveda, če si natančen. Načeloma pa v razponu kanalov kar dela. Je pa najbolje če menjaš kanale da vzameš recimo spodnje štiri izračunaš povprečje in na to povprečje narediš anteno. Bolje je, če letiš na samo enem kanalu in si anteno narediš prav za to frekvenco. Vedi, da so na različnih kanalih video linka različne moči, ki se precej razlikujejo. Npr. pri RC305 5,8Ghz video linku je razlike med kanali v moči lahko tudi do 70mW razlike (višji kanali imajo manj oddajne moči, najnižji celo okoli 110mW najvišji pa cca 180mW). Pri RC305 so močnejši kanali z nižjo frekvenco, jaz uporabljam 5705, ki ima okoli 175mW moči.
Vpliva pa pri Helical usmerjeni anteni cel kup detajlov, da je dobra oziroma ima dober domet in izkoristek. Optimum je 8 ovojev (lahko sicer več ovojev vendar z več ovoji moč antene ne narašča več drastično oža se se snop in drastično pada izkoristek antene). Reflektor se naredi 40mm, njabolj je pa pomemben feedpoint, ki mora biti ravno pravi, da je antena na pravi impendanci. Predolg feedpoint spremeni impendanco in s tem fekvenco antene, prav tako predolg ukrivljen ali zvit kabel. Kabel naj bo zato čim krajši (na valovno dolžino kabla izkubiš slabe 3%) in raven (najboljši je RG316- je trd in ima dobro obstojnost, ko ciniš oz., ko se pregreva, da se ne uniči). Z mene je najboljši način izdelovanja po jcoppensu http://jcoppens.com/ant/helix/calc.en.php in da najboljše rezultate SWR tudi okoli 1 (moja npr ima 1.03 SWR) kar je res odličen rezultat. IBCrazy-ijev wavetrap mi ni dal tako dobrih rezultatov (zelo težko jo je umiriti...). Pri izdelavi res paziš na oddaljenost 1/4 prvega ovoja od reflektorja ker ta res naredi največ škode, če ni tako kot mora biti. Seveda pa je eno teorija v praksi pa je vedno malo drugače in se prav vsak Helix obnaša po svoje in je fino, če se ga umiri z SWR metrom. Če se pazi na vse te detajle ni hudič, da bo imel par CL in Helix dober domet npr na krilu nekje do 10km, na multirotojih pa tako več kot 1,6km nisem še imel prilike iti od baze mislim, da pa bi šel brez problema na 3km pri višini 2-3 metere (govorim za 200mW oddajnik, da ne bo pomote).... vse pa je spet odvisno od postavljenosti opreme na platformi, vremena in terena kar je spet svoja zgodba...
Če kaj ni jasno pa vprašaj pa bom poizkusil kar najboljše pomagati...
Zadnjič spremenil AirLord, dne 18 Feb 2014, 13:45, skupaj popravljeno 1 krat.
ZephyR clone FWP
Quad MV15 670 FP
Quad MV2 450 FP
QAV250 FP
ET gear: LoggerV3, OSD Pro, Guardian, Eagle eyes GS
RC link:FR Sky,2,4Ghz DHT-U
Video link: TS351+RC305, 5,8Ghz, 200mW,
FatShark base VG
SC2000 PZ0420
NEX-5N; MOBIUS
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

tesko tocno dolocim frekvenco, ker tale rc 305 sprejemnik je malo cuden saj ,kar se tice dolocanja frekvenc med odajnikom. Namrec na odajniku imam nastavljeno 5705 na sprejemniku pa 5945 da sploh deluje,za ,kar sem porabil eno uro da sem pogruntal. se pravi gledam eno vmesno 5645?
Kaj moram vnesti pod Turn spacing?
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Če bi imel različne frekvence ti sploh ne bi delalo. Najverjetneje nisi gledal pravih navodil za nastavitev frekvence.
Poskusi nastaviti po tem:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 814X56.JPG
in bo sigurno enaka frekvenca na obeh straneh.

Turn spacing pusti tako kot je. Vneseš samo frekvenco in št. ovojev.
LP David
Uporabniški avatar
AirLord
Tekmovalec
Prispevkov: 384
Pridružen: 20 Jan 2012, 19:30

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a AirLord »

Ja tako kot je že David napisal si verjetno gledal navodila samo za oddajnik ali sprejemnik namreč oddajnik in sprejemnik nimata enakih nastavitev na dip stikalih za isti kanal. Gledati moraš, postavitev stikala posebej na oddajniku kakor tudi na spejemniku za isti kanal. Dobro poglej navodila. Ti si z ugibajem zadel pravo pozicijo stikala, da se frekvenci na odd in sprej ujemata za kar verjamem, da si porabil ogromno časa...bolje bi bilo, da bi dobro prebral navodila in si skrajšal muke.
ZephyR clone FWP
Quad MV15 670 FP
Quad MV2 450 FP
QAV250 FP
ET gear: LoggerV3, OSD Pro, Guardian, Eagle eyes GS
RC link:FR Sky,2,4Ghz DHT-U
Video link: TS351+RC305, 5,8Ghz, 200mW,
FatShark base VG
SC2000 PZ0420
NEX-5N; MOBIUS
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

ubistvu sem ugotovil ,da navodila na sprejemniku niso tocna kar sem zasledil preko youtuba, ker je imel nekdo iste tezave. Kupil sem rabljen odajnik ,ki sva ga prej preiskusila tudi pri njemu in je imel nastavljeno 5705 zato sem pustil pri meru in nastavil sprejemnik po navodilih na 5705 in nic. Tako ,da sem pol iskal dokler nisem nasel. Sedaj ce gledam po navodilih od oddajnika in sprejemnika kaze drugacne frekvence,vendar deluje ker kot kaze so res tezave v navodilih.
tlele sem ugotovil napako http://www.youtube.com/watch?v=UKMQhWZtNRg
in se eden ki se je matral z navodili
http://www.youtube.com/watch?v=T3Kl995C ... 5B4D5E3F38
vcasih navodila samo poslabsajo stanje! :)
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

evo zamenjal sem kanal iz 5945 na 5705 in odsel na testni let prisel do 800m nakar se heli zacne vrteti in bummmmm!

Slika

Po dalsi analizi prisel do zakljucka ,da je verjetno odlomilo original propeler od emaxa kateri so res krhki in se mi je en odlomil ze pri sami montazi. skratka razen dveh rok in propelerjev ni skode razen ful dela, katerega sem ze skoraj opravil samo propelerjev od emaxa pa ne bom vec gor dajal.
Zadnjič spremenil GKLURMAN, dne 18 Feb 2014, 23:31, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Fido
Razpravljalec
Prispevkov: 192
Pridružen: 09 Jul 2008, 14:04
Kraj: Črnomelj

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a Fido »

Sam še sploh nisem imel slabih izkušenj z original Emaxovimi propelerji. Tudi po kakšnem tršem pristanku in odletenih že kr nekaj konkretnih ur, tako da ne vem na kakšen način nekateri letite :D
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

Danes ko sem dobro presusil quad.Deluje normalno zato mi ni jasno kaj je bilo narobe!
Zadnjič spremenil GKLURMAN, dne 19 Feb 2014, 09:23, skupaj popravljeno 2 krat.
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

dkulcar napisal/-a:Če bi imel različne frekvence ti sploh ne bi delalo. Najverjetneje nisi gledal pravih navodil za nastavitev frekvence.
Poskusi nastaviti po tem:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 814X56.JPG
in bo sigurno enaka frekvenca na obeh straneh.

Turn spacing pusti tako kot je. Vneseš samo frekvenco in št. ovojev.
Sem pogledal in nastavil vendar je pri meni isto na odajniku kot na sprejemniku na obeh moram postaviti v isti polozaj da dela..
Tri so dol zadnja pa gor za prvi kanal 5705 tako imam na obeh in dela! skoda da je na 800m dol padu me prov zamima ce bi kaj dlje lovilo!
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

Evo sedaj ko imam koncno spet quad. Sestavljen sem se lotil izdelave Helical 4 ovojne antene.Zanima me samo ali je smer v katero zico navijas kaj pomenbna, ker sem ze skoraj vse naredil in ugotovil da imam v drugo stran kot vecina?
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Seveda je pomembno. Če maš CP anteno orientirano nasproti urinega kazalca moraš tudi spiralo navijati nasproti. Večina anten je RHCP in so orientirane nasproti urinega kazalca.
LP David
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

dkulcar napisal/-a:Seveda je pomembno. Če maš CP anteno orientirano nasproti urinega kazalca moraš tudi spiralo navijati nasproti. Večina anten je RHCP in so orientirane nasproti urinega kazalca.

Sranje sploh nisem pomislil na smer vrtenja potrebno bo ponoviti vajo!
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

Danes uspesno naredil anteno,vendar testiranja moram opraviti na lepsem terenu brez onesnazenega okolja. Naredil pa sem 5 ovojno po izracunih iz tele tabelehttp://jcoppens.com/ant/helix/calc.en.php za frekvenco 5705 in upam na najbolje! Ali mi lahko nekdo pokaze kaksen link kako se umiri antene v cem je fora!Hvala vsem za pomoc!
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Za umerjanje antene išči pod imenom SWR meter.
LP David
Uporabniški avatar
snoopy
Freak
Prispevkov: 788
Pridružen: 18 Avg 2007, 13:18
Kraj: Posavec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a snoopy »

vaja dela mojstra..
Uporabniški avatar
snoopy
Freak
Prispevkov: 788
Pridružen: 18 Avg 2007, 13:18
Kraj: Posavec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a snoopy »

Malo treninga med drevesi.

https://vimeo.com/87355505
vaja dela mojstra..
Uporabniški avatar
Golobinho
Razpravljalec
Prispevkov: 120
Pridružen: 09 Jan 2009, 19:06

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a Golobinho »

Vidm da si en vrh ze odbiv ;)
Uporabniški avatar
snoopy
Freak
Prispevkov: 788
Pridružen: 18 Avg 2007, 13:18
Kraj: Posavec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a snoopy »

Nekaj od včeraj, ko sem hotel, da je vse skupaj malo bolj lepo - testiranje 2,7k cinema.

https://vimeo.com/87684976
vaja dela mojstra..
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

Lepo tole!
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

Nabavil sem SUPPO OSD -- V2.31 " FREE BIRD pa me malo zanima kako postaviti gps ali ima kaj veze namrec imam tezave z prikazovanjem visine,Ki v startu kaze dokaj vredu potem pa cisto nerealno in ob pristanku ene cudne stevilke 150 ali kaj podobnega in moram znova resitirat ,da se postavi na nulo.Tudi home lokacija zelo razlicno kaze. Kaksna pomoc?
GKLURMAN
Tekmovalec
Prispevkov: 253
Pridružen: 20 Mar 2013, 19:51
Kraj: Polhov Gradec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a GKLURMAN »

Res nobeden ne zna pomagati!!!
Uporabniški avatar
snoopy
Freak
Prispevkov: 788
Pridružen: 18 Avg 2007, 13:18
Kraj: Posavec

Re: FPV-prvoosebno letenje

Odgovor Napisal/-a snoopy »

Šele sedaj sem prebiral maile..

Kako imaš postavljeno elektroniko? Kaj imaš za RC 2,4ghz ali 433mhz? Najprej probaj samo osd s kamero brez video oddajnika, klasično na kabel, brez rc-ja. Osnova najprej to. Potem moraš videti razliko. Če se ti full gps spreminja probaj na isti lokaciji še s kakim drugim osdjem. Tu boš sigurno videl razlike - ali je osd ali je gps ali pa ti motnje dela rc ali video oddajnik. To probaj posebej, ne na modelu, seveda nekje zunaj, da boš videl kaj se dogaja z gps-om.

kamera-osd z gpsom-očala ali monitor

na hitro z glave

lp, snoopy
vaja dela mojstra..
Odgovori

Vrni se na Aerofotografija