Video oddajnik/sprejemnik za FPV

Fotografiranje z modelom iz zraka

Moderator: Pisaneli

klima49
Freak
Prispevkov: 542
Pridružen: 21 Mar 2009, 18:00
Kraj: Sv. Tomaž / Pršetinci

Odgovor Napisal/-a klima49 »

Torej to odpade.

Kakšen izhod pa mora imeti kamera za npr. takšen sistem:
http://fpvsystems.com/index.php?main_pa ... ucts_id=51

Namreč si lastim PSP in kamero, ki se na njega lahko priklopi. Povezana pa sta z mini USB priključkom in dvema kontaktoma (verjetno napajanje).
SlikaSlika
LP Klemen

Ceniš tisto, kar narediš sam.
Slika
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

klima49 napisal/-a:Torej to odpade.

Kakšen izhod pa mora imeti kamera za npr. takšen sistem:
http://fpvsystems.com/index.php?main_pa ... ucts_id=51

Namreč si lastim PSP in kamero, ki se na njega lahko priklopi. Povezana pa sta z mini USB priključkom in dvema kontaktoma (verjetno napajanje).
SlikaSlika
AV izhod rabiš, tako da je ta kamera neuporabna.
klima49
Freak
Prispevkov: 542
Pridružen: 21 Mar 2009, 18:00
Kraj: Sv. Tomaž / Pršetinci

Odgovor Napisal/-a klima49 »

Gledal sem, da obstajajo tudi adapterji.
Kakšna pa je razlika med AV kabli in RCA kabli?
To kamero bi rad uporabil, ker je majhna, lepo izgleda pa še vrtljiva je za 180°.
LP Klemen

Ceniš tisto, kar narediš sam.
Slika
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

oj

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Tok komentarjev in pametovanja na to temo, a nihče ne napiše svoje izkušnje, kako napravo FPV ima in kakšni so rezultati...
Ali sploh ima kdo od formulašev že vgrajeno ?
Debatirate o tistem, kar je na netu, nihče (vsaj jaz še nisem opazil) pa ne napiše kaj lastnega. priloži kak video. Jaz z tehniko razpolagam, a moja je pretežka za manjše modele, tako da edino kar uporabljam je "SPY" camera. Sem pa imel namontirano na "tazaresnem" avionu na krilu in na helikopterju, ko je postavljal novo žičnico v Kranjski Gori.
Torej z besedo na dan, samo to nam bo dalo kak preblisk, kako v resnici to z minimalno močjo tudi realizirati. To kar pa na netu že obstaja, j pa brez veze pisati, ker to vsak lahko najde.

Meni se postavljajo predvsem dva vprašanja;
1.Avrora gre tam nekje do 3 km na odprtem prostoru, torej nastane problem, kako omogočiti tudi tam, kjer je link prekinjen (namestiti nekje repetitor ali kaj podobnega)
2. Kako z napr 0.5W (kar bi po teži in z napajanjem še šlo v kak model teže cca 2,5 kg) doseči prenos podatkov preko linka

Na linkih, ki jih navajate sicer zadeva laufa, a vedeti morate, da je povsod ( kot se iz linkov vidi), vse odvija na razmeroma ravnem in odprtem prostoru.
Torej še enkrat, lastne izkušnje in posnetki, bi dali tudi kak koristni podatek, da bi mogoče kaj pogruntali, tudi za manj denarja in uporabnega.

Dokler avion vidiš sam FPV ni potreben, tam k pa aviona ne vidoš je pa problem z sigurnostjo signala.....
Zadnjič spremenil tomazslo, dne 25 Dec 2010, 20:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Ja seveda za malo denarja se je že od nekdaj dobilo dobre stvari, ko pa je govora o letenju prek hribov in dolin pa je zelo zaželjena čim cenejša oprema, da kaj crkne in bog ne daj nardiš še kakšno nesrečo.

Takemu ki je treba napisati kupi to, vštekaj tam je bolje da se tega ne loti.

Na netu pa obstaja vse kar bom jaz kdajkoli dosegel in še veliko več. Ne bom pa vlagal na tisoče evrov v opremo da bom lahko letal 40km daleč, ker ga ne poznam junaka, ki je šel preko nekaj kilometrov z nekaj sto evri vloženimi v opremo.
Zadnjič spremenil Coil, dne 25 Dec 2010, 20:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Hm, tople vode na novo izumili ne bomo, sploh ker se pri nas s tem nihče kaj veliko ne ukvarja, oziroma vsaj videti ni.

1) tudi na komando lahko vgradiš ojačevalec signala. Še boljša možnost je da greš na UHF.

2) mislim da je 5W preveč. Samo z večanjem moči ne boš kaj veliko naredil. Veliko več narediš s čistim set-upom, usmerjene antene, dvojne antene....


[Tu sem naklamfal skup preveč, pa pobrisal in bom samo še enkrat napisa: zakaj želiš izumit toplo vodo?]
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

T0RN4D0 napisal/-a:Hm, tople vode na novo izumili ne bomo, sploh ker se pri nas s tem nihče kaj veliko ne ukvarja, oziroma vsaj videti ni.

1) tudi na komando lahko vgradiš ojačevalec signala. Še boljša možnost je da greš na UHF.

2) mislim da je 5W preveč. Samo z večanjem moči ne boš kaj veliko naredil. Veliko več narediš s čistim set-upom, usmerjene antene, dvojne antene....


[Tu sem naklamfal skup preveč, pa pobrisal in bom samo še enkrat napisa: zakaj želiš izumit toplo vodo?]
mislil sem na pol W, take oddajnike imam za na TV kamero in gredo na odprtem z navadno antenco (o.5 dipola) nekaj km. Problem nastane, ko so prisotne ovire in ko se signali odbijajo od objektov in se s tenm poruši razmerje med signalom in šumom....Zadeva ni tako težka. da bi ne šlo v srednje velik model, vendar bi ne dosegel svojega namena, ker dokler model vidim tega ne potrebujem. Razumem razmišljanja o usmerjenih antena, a to pri modelih odpade, kdo jih bo pa obračal. Varianta bi bila z postavitvijo nekega repetitorja na neki točki, ki bi pokrival teren (podobno kot smo naprimer prenašali EP gorsko kolesarjenje iz Kanina, a pri tem smo uporabljali helikopter, kjer je bil nameščen repetitor.
Prav zaradi tega sem napisal, da bi rad prebral izkušnje modelarjev, tistih, ki to tudi koristijo in kako se jim obnese.
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Na modelih se nikoli ne uporablja usmerjene antene, le te se uporabljajo na video sprejemnikih, ki jih obrača za to potrebna elektronika.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Coil napisal/-a:Na modelih se nikoli ne uporablja usmerjene antene, le te se uporabljajo na video sprejemnikih, ki jih obrača za to potrebna elektronika.
Vidiš ravno v tem je problem, oddajna moč v modelu je omejena, medtem ko na sprejemu ni problem zadeve pošlihtat(razmerje šum signal ojačevalec ne spremeni in oba ojača). Verjemi mi, da imam z linki že dolgoletne (profesionalne) izkušnje in, da kar dobro obvladam to tehniko in se niti ne mislin kaj dosti pogovarjati o tem, mene zanimajo samo konkretne izjušnje tistih, ki so se s tem že bavili, imajo namontirano, imajo lastne izkušnje iz terena. Kar se tehnike tiče, zadeve kar obvladam tako teoretično kot tudi praktično in tu ne bomo iznašli nič novega.

Torej lastne izkušnje iz terena, to mene zanima, kot pomoč, ker resno delam na tem, da nekaj naštimam. Samo RV napravo se da ojačat in teren pokriti z tremi jagicami, bolj problem je z linkom, samo do kam in po kakem terenu ?
Upam, da si razumel, kaj iščem. Ne iščem naprave, ampak iščem lastne konkretne izkušnje tistih, ki so se ali se s tem še ukvarjajo na področju modelarstva.
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Anteni postaviš na neko razgledno točko. Na kakšen hrib, ali streho. Lahko tudi na helikopter če si lahko privoščiš.

Nisem še nikjer zasledil da bi kdo uporabljal repetitorje pri FPV letenju. Pač v osnovi postaviš anteno na eno strateško pozicijo. Dober sistem vidi precej dlje kot ti, predvsem pa ne glede na razdaljo gledaš iz prve osebe, medtem ko avijona, ki leti na temnem ozadju in ima v bližini kakšno drevje že ne ločiš več kaj preveč natačno. (Imam na sumu, da se je večina modelarjev na začetku "kariere" spoznala s tem problemom in posledicami)... Pa letenje nad oblaki, ki signal precej manj zmotijo, kot tvoje oči :)
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

T0RN4D0 napisal/-a:Anteni postaviš na neko razgledno točko. Na kakšen hrib, ali streho. Lahko tudi na helikopter če si lahko privoščiš.

Nisem še nikjer zasledil da bi kdo uporabljal repetitorje pri FPV letenju. Pač v osnovi postaviš anteno na eno strateško pozicijo. Dober sistem vidi precej dlje kot ti, predvsem pa ne glede na razdaljo gledaš iz prve osebe, medtem ko avijona, ki leti na temnem ozadju in ima v bližini kakšno drevje že ne ločiš več kaj preveč natačno. (Imam na sumu, da se je večina modelarjev na začetku "kariere" spoznala s tem problemom in posledicami)... Pa letenje nad oblaki, ki signal precej manj zmotijo, kot tvoje oči :)
Ja se strinjam, a zato poskrbi že telemetrija in ne potrebuješ slike, v tej temi se pogovarjamo o videosignalu ne glede na medij prenosa (digitalno-analogno). Sedaj se pa ne bom več repliciral vse do tam, dokler kdo ne bo napisal lastnih izkušenj...
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Ne nikakor te ne razumem, ker zgleda ne poznaš dovolj kako stvari tečejo v modelarskem FPV letenju...

Nihče ne leti na dolge dosege preko nekaj km izven direktne linije do letala! Leti ki so opravljeni od 10-40km daleč imajo na letalu 500-1000mW oddajnik z 2dBi anteno na sprejemu pa sprejemnik z vodeno 20dBi ali več yagi anteno. Vodenje letala je v vseh primerih dolgih letov 433Mhz link in nikakor ne 2.4Ghz.

Nihče na dolge lete ne leta za hribi, ampak so na hribu in letajo po dolinah.

Tudi meni se ne da tebi na ljubo pisati mojih izkušenj, ker niso nič drugačne od stotine drugih, ki to počno in so se na dolgo in široko razpisali o tem, poglej si malo sekcijo na RCGroups / Video Piloting (FPV/RPV). Nevem zakaj so izkušnje nekoga izmed nas boljše kot stotih iz celega sveta, ki to počnejo bolj intenzivno in z večjim proračunom za experimentiranje.

To je to iz moje strani in se umikam iz te neplodne debate.
Uporabniški avatar
3g
Profesor
Prispevkov: 1547
Pridružen: 26 Nov 2006, 18:36
Kraj: LJPZ-LJxx-LJMS
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a 3g »

Tele ho!

tole http://www.youtube.com/watch?v=WSO8KMXnaA0 sem letel pred več kot tremi leti.

vodenje je bilo 35mhz, video oddajnik in sprejemnik neka poceni kitajska roba (nikakor je ne zagovarjam) na 2,4GHz. kamera je bila (takrat) zadnji krik mode, fingerca s SONY čipom resolucije 720 tv linij po PAL standardu. v primerjavi s (večino) zdajšnjih kamer je imela mnoooooooogo boljše barve (večji čip - več muzike).

Video signal je imel lep domet cca 4-5km, vendar pod pogojem da je bila antena sprejemnika za video par m nad terenom. antena je bila čisto navadna nobene znanosti s polariziranjem... RC opreme na tej razdalji nisem testiral.

kaj je bilo dobro:
- da je delovalo. če ni delalo je bila posredi šlamparija (slabo zalotani kabli naprimer)
- da je bila dodatna teža (kamera + oddajnik + baterija) lažja od 200 g, kar je zmožen po luftu furat katerikoli od poceni trainerjev tipa ARF...

kaj ni bilo dobro:
- da nisem takrat kupil kakega profi OSDja s katerim bi res lahko fural BP
- da sem sanjal o očalih za FPV ki pa so bila predraga in v primerjavi z vso ostalo opremo še najmanj kvalitetna (žal mislim da je tako na trgu še danes).

lp
3g
I like airplane noise!

http://www.teleho.eu
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Očala so še vedno na enaki stopnji, kot pred dvemi leti. Izjema je Headplay, ki ima 800x600 ločljivost in je še nekje v normalni ceni, vse ostalo je na 640x480 ali na 320x240, kar je pa premalo za modelarske potrebe.
Sam bom vzel definitivno 5,8GHz AV set in Assan modul bom zamenjal s Frsky, ker je komplet cenejši od samega 8 kanalnega sprejemnika, oba sistema sta zanesljiva, Frsky pa ima še letemetrijo poleg drugih prednosti.
Od osd se mi še najbolj dopade sistem od Range video, edino nima V miga, izjema je delta, ampak pri mojem modelu bo poleg repa še krilo z krmilnimi funkcijami. Namen imam zgraditi večfunkcijsko letalo za AP, FPV in nočno letenje. Glede na to, da sem zadnje čase bolj lene sorte, vsaj kar se tiče načrtovanja in gradenj modelov. S tem modelom pa bi zajel vsa področja, ki me ta trenutek zanimajo.

Drugače, pa bi rekel, da sistemi za prenos slike so manj kritični, od izbire modelov. Tu stori večina modelarjev napako in izbere model, ki ni dorasel tej nalogi. Easy star je zakon začetniški model, ampak za FPV je pa na meji. 200g dodatne opreme se mu pozna pri letalnih lastnostih. Mogoče je boljša izbira easy glider ali pa celo cularis, ki sta še vedno cenovno najbolj sprejemljiva. Razna leteča krila so primerna za doseganje rekordov, kaj več pa ne, ker niso dovolj stabilni (vsaj večina njih, kar sem videl na RCG forumu).Če pa še kdo spremlja RCG, je verjetno videl že marsikatero spako leteti...
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Kar se tiče očal so fatshark precej pohvaljene. Nisem imel možnosti še nobenih probat, ampak zagotovo ni vse v ločljivosti. Po mojem je tudi 640x480 že dovolj da se lahko orientiraš, kakšne kvalitete pa iz linka tako ali tko ne dobiš običajno, za tisto potem obesiš poljubno kamero na model in se sliniš nad posnetki doma, na velikem ekranu.
Drugače, pa bi rekel, da sistemi za prenos slike so manj kritični, od izbire modelov.
Prodaja se ogromno šrota, in pri teh rečeh je precej pomembno če je kitajc anteno mal prekratko cviknil, ali pa po kitajsko zlotal vezje skupaj. Skratka, če je oprema šrot, ti noben model ne bo koristil.

Druga stvar je da EZ pravzaprav ni tako slaba platforma za začetek in za kakšne manjše sisteme. Zadeva je poceni, preverjena (lahko kopiraš dizajne drugih), stabilna in trpežna -samoljot, če gre kaj narobe je velika verjetnost da bo gladko odjadral na tla in pristal. Sploh dokler si še malo v fazi navajanja na prvo perspektivo in dokler še testiraš opremo, je najbrž par nesreč kar za pričakovat. Tudi pusher konfiguracija je fina zadeva.

Podobno je s krili. Trpežna zadeva, enostavna izdelava in potencial da gor naložiš ogromno krame. Ti jim praviš nestabilna, drugi jim pa pravijo okretna. Odvisno kako želiš leteti pač.

Sicer pa imaš prav, EZ ni idealna platforma, leteča krila prav tako niso, ampak ko v enačbo vržeš še faktorje cena in vložen trud, je rezultat za vsakega posameznika drugo letalo. Še dobro da ideali že po definiciji niso dosegljivi hehe. :)
Fly it like you stole it!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Mene najbolj moti to pri njih, da imajo neke trapaste dioptrijske nastavke, pa še ne te vrednosti, kot imam jaz. Ne bi bilo fino si še dodatno pokvarit oči zaradi hobija. Že licitiram Headplay očala.
OSD mi jr šr vrdno neznanka. prav tako AV sprejemnik v 5,8GHz območju (tam do 80€, kar je več, je preveč za moj žep)
http://www.youtube.com/watch?v=EY_WOWKoRtE
Malce se je za zamislit nad tem video posnetkom.

Nekaj sem gledal kamere in naletel na zanimivo povezavo: http://www.securitycamera2000.com/produ ... -Lens.html

Kar se pa tiče modelov, še vedno trdim svoje. Če si kaj spremljal, so podaljševali EZ-je z več kompleti.
Krila so res okretna, ampak zato trpi stabilnost. Če si gledal tisti 18,6km dolg polet v eno smer, se lepo vidi, da model leti dokaj hitro. Kar mogoče za začetke ni najboljša izbira.
Ostale platforme so pa tako tako. Nikoli mi ne bo jasno, kako lahko nekdo vloži toliko denarja v elektroniko, potem pa model dobesedno sezida okoli elektronike...
Uporabniški avatar
RAF
Tekmovalec
Prispevkov: 226
Pridružen: 04 Feb 2007, 14:26
Kraj: Rodine

Odgovor Napisal/-a RAF »

Krist napisal/-a: http://www.youtube.com/watch?v=EY_WOWKoRtE
Malce se je za zamislit nad tem video posnetkom.
Za kratek trenutek se vidi "ground base" in zgleda, kot da ima usmerjeno anteno. Za tako letenje sta običajno potrebna dva. En leti, drugi pa obrača anteno. Na enak način je letel g. Cesar v Lescah. Za letenje v mestu verjetno tak sistem ni uporaben.
Problem je tudi v oddajni moči produktov, ki so na voljo v HK. Večinoma so vsi 0,1W, kar je pri visokih frekvencah isto kot nič.
Brez zdravega strahu pred tlemi
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Jaz razmišljam o varianti, da bi na antenski drog na moji stavbi namontiral antene in dva dvosmerna ojačevalca kot repetitor. Na ta način bi povečal tako domet RV kot domet signala za kamero.
Priponke
ant.jpg
ant.jpg (34.04 KiB) Pogledano 8987 krat
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Jaz kaj takega žal ne morem početi, ker sem praktično v centru mesta, pa še v bloku.

Mogoče edina slaba lastnost tega sistema je mobilnost.
Sam se bolj nagibam temu, da letim model bliže, kot pa da se preveč oddaljujem. Načeloma se najde kaka lepa razgledan točka, ki omogoča dovolj velik prostor za vzlet in pristanek, pa še fino je, ker ni potrebe po velikem nabiranju višine.
Uporabniški avatar
gsx11
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 05 Nov 2007, 18:24
Kraj: Logatec

FPV

Odgovor Napisal/-a gsx11 »

Tudi jaz se trenutno aktivno pripravljam na zdevo.
Moj setup je naslednji:
Ker uporabljam poleg FR sky 2,4GHz tudi 35Mhz bom za FPV projekt uporabil 35Mhz za vodenje modela za video pa Rx in Tx z 2,4Ghz.
Za začetek sem se odločil za HK 100mW 2,4 kit z kamero z 3,6mm lečami in SONY 1/3 CCD-jem (izkušeni FPV piloti pravijo, da je odlična za ta denar in, da je za start čisto ok-seveda se ne more primerjati z kamerami višjega cenovnega razreda). Za kit sem se odločil ker je vse skupaj enake vrednosti kakor dobra kamera (kamera uporablja tudi 12V napajanje kar lažje)
http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... duct=11974
Sistem ima (naj bi imel-po testih drugih to drži) doseg 300-500m z standardno anteno. Z zmoglivejšo anteno naj bi šlo nekje do 1km+ (za začetek za privajanje in ekspirimentiranje bo dovolj…)
Kasneje bo za moje potrebe verjetno dovolj Hobby Wireless-ov sistem 5,8Ghz, ki ima z zmoglivejšo anteno nekje do 2km dosega http://hobbywireless.com/cart/index.php ... cf3c17fb73
Sicer je nojbolj priljubljen sistem z močjo 500mW, ki ima dovolj moči in ni preveč energijsko potraten. Zelo dober je Dragonlink.
Kasneje bo definitivno kamera Fatshark RC922 za katero pravijo, da je najboljša v svojem rangu http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... duct=15130
Kamera je v mojem primeru na pan-tilt nosilcu z dvema HTX500 servo http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... duct=11442
in v povezavi z head tracker sistemom http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... duct=10994
dovoljuje premikanje kamere z premikanjem glave z HT sistemom. HT sistem se enostavno priklopi na Futabine postaje na ostale npr JR/Graupner kakor v mojem primeru pa je potreben še mix-er PPM signala, ki doda dva kanala http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... duct=11848
in lažja predelava postaje, da deluje.

Za očala se toplo priporoča FOXTECH-ova očala, slednja pa imajo vgrajena tudi HT in 2,4Ghz in 5,8GHz Tx http://www.foxtechfpv.com/allinone-fpv- ... p-229.html so pa draga.
Odlična so prav tako Fatsharkova, ki imajo največji vidni kot 42 stopinj očala vendar novejše verzije zaradi manj »kablovja« ki visi na ramo in roko.
Oboje ponuja tudi HK http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... duct=15128
http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... duct=12175

Ker imam doma že nekaj časa Eagle Tree Micro Logger V3 http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... duct=10487
sem se odločil za Eagle Tree OSDpro http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... oduct=9473
in Eagle Tree 10HZ GPS V4, http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... oduct=4650
ki bo skrbel, da vsi podatki ažurno pridejo na screen: višina, hitrost, kurs, oddaljenost letala od baze, stanje baterije, ….

Za snemanje poletov Foxtech-ov DVR recorder za cca 90$ ali kateri koli drugu DVR rekorder, ki je kos nalogi.

Komur se ne da sestavljati vsega tega enostavno nabavi Fatsharkov kit in je to to (z minimalnimi dodelavami): http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... duct=15124
Paziti je potrebno samo, da ferkvence niso enake. Večina FPV pilotov leti na »starih« ferkvencah 35MHz, 40Mhz,… video pa na višjih ferkvencah…

Za letalo še nisem čisto prepričan katerega bom uporabil nagibam se na VQ Models ME109….ima dovolj prostora za vse cca. 200g se mu ne bo dosti poznalo na teži je pa z njim malo bolj zahtevno leteti kot z EZ ali podobnimi »jajci« bomo videli.

To je to za enkrat vse z moje strani, več pa po novem letu, ko bo oprema stestirana.

Če je še kdo v taki fazi ali bolj naprej se priporočam za nasvete…

P.S. to je samo moje subjektivno mnenje in mnenja FPV pilotov (ali nekaj pilotov), ki objavljajo svoje prispevke na RCG. Če kdo misli drugače je seveda prav, da misli tako in je žaželjeno, da svoje znanje in izkušnje obelodani v tej temi.
Zadnjič spremenil gsx11, dne 28 Dec 2010, 17:38, skupaj popravljeno 1 krat.
MIBO Vision plus
HYP Spitfire Grey Nurse 48"
F3P Giles 202 by Alan G.
Quad MV2 Naze32
Zagikiller
Uporabniški avatar
snoopy
Freak
Prispevkov: 788
Pridružen: 18 Avg 2007, 13:18
Kraj: Posavec

Re: FPV

Odgovor Napisal/-a snoopy »

gsx11 napisal/-a:Kasneje bo definitivno kamera Fatshark RC922 za katero pravijo, da je najboljša http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... duct=15130
Tale je najboljša:

Slika
vaja dela mojstra..
Uporabniški avatar
gsx11
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 05 Nov 2007, 18:24
Kraj: Logatec

FPV

Odgovor Napisal/-a gsx11 »

definitivno :P ampak ne pozabimo, da je samo skromnih 5x dražja...
http://hobbywireless.com/cart/index.php ... cts_id=448

Mišljeno je na kamere v cenovnem razredu 50$-80$, ki so tudi cenovno dostopne in dajo za ta denar "kar dosti muzike"
MIBO Vision plus
HYP Spitfire Grey Nurse 48"
F3P Giles 202 by Alan G.
Quad MV2 Naze32
Zagikiller
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

http://www.securitycamera2000.com/categ ... V-Cameras/
Malce večja izbira kamer in dokaj normalne cene.
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

OK, vsi se zgovarjeat okoli 2,4GHz in 5,8GHz, obstajajo pa tudi 900MHz sistemi. Kako je s tem ?
900MHz je baje tudi odprta ferkvenca (moram nekoga poklicati ki o tem zna povedati več).
Stvari na nižjih frkvencah naj bi nesle dalje, po drugi strani pa je res da precej blizu te ferkvence delujejo tudi mobiteli. Kakšne konkretne izkušne ??

Moja ideja je bila da bi uporabil 900MHz za video in 2,4GHz FrSky ki ima povratni kanal za komando in telemetrijo (GPS ipd.), na tleh pa imel dve (900MHz in 2,4GHz) usmerjeni anteni, vodeni iz GPS podatkov ki pridejo po telemetriji.
Druga stvar je lahko 40MHz za komande, 2,4Ghz za video in 900MHz za telemetrijo (XBee Pro 900 XSC oddajno sprejemniški modul). Pri tel bi lahko dodal tudi kontrolo za kakšno drugo elektroniko v avionu npr. avtopilot ?

Malo sanjam, In ja, se zavedam da izumljam toplo vodo z lastnim sistemom za sledenje antene.

Čeprav za začetek bi bil neka osnovna konfiguracija dovolj.
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
snoopy
Freak
Prispevkov: 788
Pridružen: 18 Avg 2007, 13:18
Kraj: Posavec

Odgovor Napisal/-a snoopy »

nitrometan napisal/-a:OK, vsi se zgovarjeat okoli 2,4GHz in 5,8GHz, obstajajo pa tudi 900MHz sistemi. Kako je s tem ?
900MHz je baje tudi odprta ferkvenca (moram nekoga poklicati ki o tem zna povedati več).
Stvari na nižjih frkvencah naj bi nesle dalje, po drugi strani pa je res da precej blizu te ferkvence delujejo tudi mobiteli. Kakšne konkretne izkušne ??

Moja ideja je bila da bi uporabil 900MHz za video in 2,4GHz FrSky ki ima povratni kanal za komando in telemetrijo (GPS ipd.), na tleh pa imel dve (900MHz in 2,4GHz) usmerjeni anteni, vodeni iz GPS podatkov ki pridejo po telemetriji.
Druga stvar je lahko 40MHz za komande, 2,4Ghz za video in 900MHz za telemetrijo (XBee Pro 900 XSC oddajno sprejemniški modul). Pri tel bi lahko dodal tudi kontrolo za kakšno drugo elektroniko v avionu npr. avtopilot ?

Malo sanjam, In ja, se zavedam da izumljam toplo vodo z lastnim sistemom za sledenje antene.

Čeprav za začetek bi bil neka osnovna konfiguracija dovolj.
Tako je, nižje frekvence so dalj dostopne. Imajo daljši nosilni signal. Tukaj je vsekakor zmagovalec MPX RX-7 SYNTH DS IPD 35MHZ (S podaljšano anteno + 4m. Izbral si kar primerno kombinacijo sistema, vendar jo je potrebno še izvesti. Definitivno pridejo tu v poštev frekvence med 800 in 900 mHz kar se tiče LRS v smilsu RC kontroliranja. V smislu A/V, pa definitivno 2,4Ghz 500mw transmiter ter klasičen Lawmate reciever. Če se pogovarjamo v tem, predvidevam, da mislimo na dobro opremo ter konfiguracijo tracking sledilnega sistema s pripadajočim diversity Oraclom delilnikom, usmerniških 19dbi in 8dbi anten, ki se med sebom preklapljata samodejno. Saj govorimo o sliki ne pa o 3D letenju, mar ne?

Bodi divolj.
Zadnjič spremenil snoopy, dne 28 Dec 2010, 20:27, skupaj popravljeno 1 krat.
vaja dela mojstra..
Odgovori

Vrni se na Aerofotografija