"oprema" za snemanje in "prenos" videa i

Fotografiranje z modelom iz zraka

Moderator: Pisaneli

Helly
Tekmovalec
Prispevkov: 206
Pridružen: 19 Feb 2007, 07:29

"oprema" za snemanje in "prenos" videa i

Odgovor Napisal/-a Helly »

Lotevam se projekta, da bi lahko z avionom snemal dogajanje na tleh iz zraka...
Rad bi, da je posnetek cimkvalitetnejsi in da je moznost spremljanja slike (lahko v slabi kakovosti) "v zivo" se pravi, da vidim kje se vozim...
domet pa naj bi bil čimvečji...
Zanima me tudi, kakšen avion bi za to poletje priporočali?
Kakršen koli nasvet bo prišel prav in se že v naprej zahvaljujem :D
...bolj star...bolj nor... ;)
Uporabniški avatar
luigidon
Freak
Prispevkov: 564
Pridružen: 14 Jan 2004, 12:55
Kraj: Vir-Domžale

Re: "oprema" za snemanje in "prenos" vid

Odgovor Napisal/-a luigidon »

Helly napisal/-a:Lotevam se projekta, da bi lahko z avionom snemal dogajanje na tleh iz zraka...
Rad bi, da je posnetek cimkvalitetnejsi in da je moznost spremljanja slike (lahko v slabi kakovosti) "v zivo" se pravi, da vidim kje se vozim...
domet pa naj bi bil čimvečji...
Zanima me tudi, kakšen avion bi za to poletje priporočali?
Kakršen koli nasvet bo prišel prav in se že v naprej zahvaljujem :D
Hja, malo preberi tale forum tule. Veliko je pa tudi na www.rcgroups.com

Bi pa rekel, da boš na tole vprašanje dobil miljon različnih odgovorov. Vsak zagovarja nekako svoje. Da bi bil kvaliteten posnetek boš rabil kvalitetno kamero oz. fotoaparat. Za to pa rabiš nekaj kar bo stvar lahko nosilo, saj so te napravce precej težke, če so kakšne zelo kvalitetne.

Imaš pa veliko možnosti. Če si prav predstavljam kaj želiš, potem bi ti vsekakor priporočil Zepelin, ki je polnjen s helijem, ter ima možnost upravljanja. Je pa stvar precej draga. Se ga da tudi kupit, ampak mislim, da je cena kar malo več kot 5000€.

Druga možnost je, da uporabiš helikopter. Tretja, da narediš eno veliko jadralno letalo ali pa leteče krilo. Kar je pomembno je, da leti čimbolj mirno, ter čimbolj počasi....Seveda ob upoštevanju, da mora imeti veliko nosilnost.

Je pa pri tej stvari vedno potrebno sprejemati kompromise. Ponavadi je glavni kompromis pri denarju. Sam sem nekako prišel do točke, ko sem mislil, da je to največ kar se da s to opremo. Potem pa je Mr.Cdrom dokazal, da se da še več. Še lepše fotke. Ampak za ta denar in s to opremo je tudi to verjetno precej proti koncu kar lahko narediš. ČE bi hotel kaj boljšega, pride spet tolk in tolk evrov. In potem počasi ugotavljaš, da se ti ne splača:)

Glede brezžičnega prenosa sem pa tudi že pisal. Stvari niso pretirano drage, ampak blazno velikega dometa pa tudi ne boš dobil....Jaz ocenjujem, da je bilo kakšnih 600m na vidni razdalji...

lp
m
---------------------
:D
Helly
Tekmovalec
Prispevkov: 206
Pridružen: 19 Feb 2007, 07:29

Odgovor Napisal/-a Helly »

hmmmm
v bistvu bi lahko rekel "money is no issue"... ne bom jaz placal... placal bo... :lol: (naj bo skrivnost)
Samo ce je zadeva 100% izvedljiva in da bi bili razultati (posnetki) kot pricakovani (kvaliteta posnetka)
:D
...bolj star...bolj nor... ;)
urosh
Razpravljalec
Prispevkov: 127
Pridružen: 09 Sep 2006, 12:54
Kraj: Ljutomer

Odgovor Napisal/-a urosh »

Zdravo.

Ker sem tudi sam želel snemati/spremljati/videti dogajanje iz zraka sem nabavil sledečo zadevo: http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... mot_widget
s poštnino pride slabih 50€ + 14 našim dacarjem in pa pošti. Slika je super, čeprav dometa še nisem preverjal, so mi pa zagotovili, da (baje) vleče, kot je napisano - bo treba preverit. Nabavit še moram samo eno USB tv kartico, potem pa bomo že lahko leteli.

Lp
Uporabniški avatar
ZERO
Razpravljalec
Prispevkov: 117
Pridružen: 25 Dec 2006, 11:02
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a ZERO »

Namesto tv kartice lahko kupiš USB Grabber. Deluje enako, edino v ceni nevem koliko se razlikujeta.
http://cgi.ebay.de/2304-USB-2-0-Video-G ... dZViewItem
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

ZERO napisal/-a:Namesto tv kartice lahko kupiš USB Grabber. Deluje enako, edino v ceni nevem koliko se razlikujeta.
http://cgi.ebay.de/2304-USB-2-0-Video-G ... dZViewItem
In an unobstructed site with no other electrical interference you can expect to clearly transmit up to 300 feet.
:o 300 feetov je dobrih 90 metrov! Ni to nekam malo?
urosh
Razpravljalec
Prispevkov: 127
Pridružen: 09 Sep 2006, 12:54
Kraj: Ljutomer

Odgovor Napisal/-a urosh »

Halo.

Se opravičujem - dodal napačen link. Zaj zgledanimajo več na zalogi onmih 1,5 km, kot jo mam jaz. Moja naj bi imela 1,5 km dometa - seveda moram to še preveriti.

Lp
Brencl
Razpravljalec
Prispevkov: 71
Pridružen: 03 Dec 2006, 17:35

Odgovor Napisal/-a Brencl »

Če cena ni problem poglej na ta link http://www.microdrones.com/ :lol:

LP M
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Jaz že nekaj časa gledam tole ali tole. Obe imata domet 1.5 km, cena se mi ne zdi pretirana, samo ne vem kakšna je kvaliteta. Zelo podobno zadevo ima tudi mihah.

Všeč mi je, da se vse lahko napaja od 9V do 12V, ker sprejemnik priklopiš na avtomobilski akumulator.
Sam imam tudi 7" LCD TV, ki dela tudi na 12V in bi lahko gledal zadevo tudi na terenu...

Idealna kombinacija pa je z notebookom in kakšno USB ali pa PCMCIA Video kartico in sw za zajem videa. kot pravi ZERO.
urosh
Razpravljalec
Prispevkov: 127
Pridružen: 09 Sep 2006, 12:54
Kraj: Ljutomer

Odgovor Napisal/-a urosh »

Zdravo.

In točno tisti drugi komplet imam jaz. Kar se tiče kvalitete slike, moram rečti, da je zelo dobra. Focus ima na žalost zgolj manualni (to ni ravno fajn na avjonu recimo) ne avtomatski. Kar se tiče teže bi rekel da sploh nebi smel biti problem, če to obesiš recimo na Easystarja (mam tudi jaz to v planu, vnendar sem se odločil zamenjati motor s temle: http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBB ... oduct=4202 . S temle smo že preizkusili in gre pod lepim kotom navzgor (s tem da je doživel že kar nekaj "usodnih" krešov in je kar lepo dodana teža lepila in lepilnega traka. http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBB ... oduct=5230

Mislim, da bo stvar zelo fino napredovala v zrak.

Ker se tiče razlike med kamerama pa se mi zdi, da je samo v dodanih ledicah (verjetno "kao" za ponoči) kar se mi ne zdi smiselno... Drugače pa se na to zadevo najbrž da obesiti marsikatero kamero, tako da nebi smelo biti težav kar se tega tiče.

Ko bom zadevo malo bolje preizkusil napišem kaj več o mojih izkušnjah s temle kompletom.

Lp
Skipper
Tekmovalec
Prispevkov: 200
Pridružen: 13 Nov 2005, 19:20
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Skipper »

Ledice so menda IR "reflektorji" za nocno snemanje...podobno kot pr digitalnih kamerah night shot.

Te lahko prosim, da naredis en pol minutni posnetek, pa premikaj kamero vmes, po moznosti menjavaj osvetlitve (premik proti luci in stran) in vrzes na yout tube?

Hvala
Bostjan
Uporabniški avatar
ZERO
Razpravljalec
Prispevkov: 117
Pridružen: 25 Dec 2006, 11:02
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a ZERO »

Obe kameri sem že videl, prvo sem tudi že preizkušal, ampak naj bi bile IR diode ampak niso, je samo vizualni okras.
urosh
Razpravljalec
Prispevkov: 127
Pridružen: 09 Sep 2006, 12:54
Kraj: Ljutomer

Odgovor Napisal/-a urosh »

Halo.

Bom to naredil. Takoj za tem, ko kupim USB TV kartico, saj drugače videa ne morem posneti... Če je pa kdo v bližini MB, ki ima tv kartico zinštalirano po možnosti na leptopu, pa se lahko dobimo, pa posnamemo zadevo.

Do sedaj pa so izkušnje take: v dnevni svetlobi je slika zelo lepa. V temnih prostorih ni ravno najboljša. Kar se pa tiče snemanja v sonce pa moram probat #-o

Lp
Skipper
Tekmovalec
Prispevkov: 200
Pridružen: 13 Nov 2005, 19:20
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Skipper »

Oj, sem iz Mbja, TVkartica pa zal samo na stacionarcu. Mam pa en dolgi kabl, tak da lahko probama iz balkona kaj posnet. Si za akcijo?

lp
Bostjan
urosh
Razpravljalec
Prispevkov: 127
Pridružen: 09 Sep 2006, 12:54
Kraj: Ljutomer

Odgovor Napisal/-a urosh »

Halo.

Malo me ni blo :D

V glavnem zadeva stestirana, slika je super, le razdalja je nekj 100-150m (vidnega) polja... Tu so me močno razočarali, bo jim zgleda potrebno malo ocene na ebayu zbit... Sem jim poslal mejl, pa še do danes nič do njih. Uporabil pa sem 3s 1300 lipo... glede na to da dela od 9-12v, vajz sem uporabil 11,1 v (v bistvu malo več, no), bi moglo iti vsaj kilometer...

Video še sledi, kakor hitro zadevo posnamem.

Lp
Uporabniški avatar
Marsuc
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 17 Maj 2007, 07:28
Kraj: Trbovlje

Odgovor Napisal/-a Marsuc »

Pozdravljeni,

sam uporabljam točno ta oddajnik in sprejejemnik. Maksimalni domet še nisem izmeril, na oko pa zadeva deluje vsaj 300 m brez večjih težav. Težave, ki se mi pojavijo, ko uporabim video in audio vhod na sprejemniku so : šum, motnje, itd., zato uporabljam samo video vhod ( cena primerna kvaliteti ). Zamenjal sem še kamero, ker je priložena slaba. Uporabil sem KX131. Prav tako uporabljam 11,1 V LiPo.

Še en filmček : http://www.youtube.com/watch?v=7IH7htNvfP4

Zadeva pa zgleda takole :
Priponke
Easy Glider s kamero
Easy Glider s kamero
glider_1.JPG (111.37 KiB) Pogledano 6221 krat
kabina s kamero
kabina s kamero
glider_2.JPG (98.29 KiB) Pogledano 6221 krat
Zadnjič spremenil Marsuc, dne 06 Nov 2007, 19:47, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
short_Y
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 06 Avg 2007, 18:39

Odgovor Napisal/-a short_Y »

jaz bi si kupil eno izmed tistih dveh kamer, pa me zanima kolko daš za poštnino pa carino? Pa nikoli še nisem plačeval z kartico... bi mi lahko kdo razložo kak to gre? prosim!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Slika
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Da ne odpiram nove teme...
Ali je ze kdo sprobal tisto mini kamero ki se jo da dobit pri Količu za 50€?
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Še slika
Priponke
fco_free_228.gif
fco_free_228.gif (41.51 KiB) Pogledano 6089 krat
Skipper
Tekmovalec
Prispevkov: 200
Pridružen: 13 Nov 2005, 19:20
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Skipper »

Sprobano. Snema v 320x240 v dokaj OK kvaliteti, cca 30fps. Dobis pa to, kar placas in toliko, kot placas. Nekih hudih posnetkov se nebo dalo naredit.

Velik minus ja pa za moje pojme to, da ce se ze prodaja kot modelarsko letalska kamera, bi lahko imela vsaj priklop na sprejemnik, da bi jo lahko na daljavo vklopili.

Aja, slike pa so bolj ali manj neuporabne.

lp
FPVSLO
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 07 Jan 2008, 10:57

FPV

Odgovor Napisal/-a FPVSLO »

Pred nekaj meseci sem se tudi jaz lotil projekta, da bi imel video prenos iz modela.

Zdej imam delujoč sistem na easystaru.

Uporabljam 2.4 Ghz oddajnik, signal pa lahko sprejemam z usmerjeno anteno do 4 km daleč. Seveda tako daleč ne letim.

Imam 3D očala, na katere bom pritrdil senzor(magnetni princip zaznavanja smeri) za premikanje servomotorjev za kamero. Trenutno jih premikam z ročico.

Če koga zanima izvedba, lahko delim nekaj izkušenj...

Žal še nimam recorderja za video posnet, tok, da videov še nimam objavljenih.
Skipper
Tekmovalec
Prispevkov: 200
Pridružen: 13 Nov 2005, 19:20
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Skipper »

Oj,

daj se malo razpisi, kako in kaj si do zdaj izvedel zadevo in kaksni so plani v naprej. Čist tehnicna izvedba me zanima.

lp
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: FPV

Odgovor Napisal/-a Krist »

FPVSLO napisal/-a: Žal še nimam recorderja za video posnet, tok, da videov še nimam objavljenih.
viewtopic.php?t=20853
Tukaj poglej. jaz uporabljam kar Multimedijo za snemanje videa, ker ima TV vhod. samo 1 ali 2GB kartico daš noter pa je. Snema pa v mpeg4
FPVSLO
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 07 Jan 2008, 10:57

FPV

Odgovor Napisal/-a FPVSLO »

Skipper napisal/-a:Oj,

daj se malo razpisi, kako in kaj si do zdaj izvedel zadevo in kaksni so plani v naprej. Čist tehnicna izvedba me zanima.

lp
Na http://users.volja.net/lk-kocevje/index.htm sem napisal malo več o tem. Klikni na FPV. Tam je še nekaj slik. Opisal sem nekaj težavic, ki sem jih mel.. Ter nekaj tehničnih zadev..

Trenutno se ukvarjam s tem, da bom dal sistem na boljše letalo. Easystar ima prešibek motor, niti ne morem odletet zelo visoko.
Spomladi bom verjetno dal na letalo še GPS, ki mi bo na video prilimal (OSD board) še info o smeri višini, hitrosti, začetni poziciji itd...

Avtopiloti pa so ful dragi, tok da to me niti ne mika preveč.
Kar se tehnične izvedbe tiče maš res velik možnosti. Lahk ti dam še par http naslovov, iz kjer sem dobil tehniko. Jaz sem kombiniral razne proizvajalce in elemente. Vsak se tega mal po svoje loti.

Če te še kaj zanima mi piši -> na spletni strani maš moj mail.

Lp
Uporabniški avatar
dejc5
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 09 Maj 2005, 17:53

Video sistem funkcionira v realnem času

Odgovor Napisal/-a dejc5 »

Video sistem funkcionira v realnem času. Kamera se premika s pomočjo dveh servomotorjev (visina in smer). Napaja se z 3S lipo celico 500mAh, ki napaja tudi bec za 40MHz sprejemnik (za servomotorje) ter napaja tudi 1W 2,4GHz oddajnik za video prenos. Običajno je na oddajnik priklopljen tudi mikrofon, katerega sem v tem primeru odstranil!

Na tleh imam 2,4GHz sprejmnik in digitalno video kamero, na kateri stvar opazuje in/ali snemam. Sistem sem ločil od RV Letala, tako da sta pilot letala in opazovalec/snemalec ločena. Sistem lahko priklopiš tudi direktno samo na en RV oddajnik in obenem šofiraš letalo in namesto v letalo gledaš v VideoGoogles!

Poglejte si, kako to izgleda, ko stvar še ne leti!

http://p-chan.prkoritu.net/rc/src/12111 ... gp.unknown


Za ogled filma:
-film downloadate
- spremenite file z končnico 3gp.unknown v 3gp (brez unknown) ter si za ogled tega formata naložite quick time
040/780-076 ali [email protected] > Dejan
Odgovori

Vrni se na Aerofotografija