Modelarska literatura

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Odgovori
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Modelarska literatura

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Pozdravljeni

Še nekje me čevelj žuli in sicer kar je že marsikdo ugotovil, da v SLO nimamo ustrezne sodobne modelarske literature.
Zadnja resna knjiga je bila od Cajhena, če se motim me prosim popravite. Od takrat se je marsikaj spremenilo. Seveda osnove letenja so ostale iste ampak spremenili so se materiali, tehnike gradnje, elektronika, modeli, načini letenja, ... .
Vem, da imamo v SLO veliko modelarjev z ogromno znanja. Zakaj ne moremo to spraviti na papir? Kakšen je interes Tehnične založbe pri nastajanju takšnega gradiva?

Samo moje razmišljanje za prihodnje in sedanje rodove.

LP Gorazd
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Jerikman
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 13 Dec 2011, 00:29

Re: Modelarska literatura

Odgovor Napisal/-a Jerikman »

Moje realno razmišljanje, brez škodoželjnosti:
Veliko stvari se danes dobi ravno na tem forumu, z osnovnim znanjem angleščine pa praktično vse kar človeka zanima, dobi na tujih forumih in spletnih straneh.
Od tiskanih virov informacij imamo revijo TIM, ki je zaradi ogromnega zanimanja propadla in sedaj nekaj poskušajo na novo, seveda upam, da jim bo uspelo.
Drug primer silnega zanimanja bralcev je npr. knjiga Raketno modelarstvo, (sveto pismo za raketarje) za katero začetniki večinoma sploh ne vedo da obstaja, ko jim pa povem, pa dobim odgovor, da se jim ne ljubi brati težkih knjig, če pa lahko vse dobijo na internetu.

Tretji, bolj sodoben primer, je knjiga o "tapravih avijonih" Letalstvo na gorenjskem, Franceta Primožiča ki je izšla leta 2008. Zelo kvalitetna knjiga, napisana od legende, ki je žal ni več med nami, z veliko slikami.
kvaliteten papir, trda vezava, malo pod 300 strani.
Naklada je bila samo 1000 izvodov, pa je še niso razprodali. Robert Resman, človek ki je poskrbel, da je knjiga izšla ko je avtor umrl, ima menda še zdaj cele omare novih knjig, ki jih nihče ne kupi. Še na tem forumu sem videl med oglasi, da jo nekdo prodaja za pičlih 10€.

Kdo je potem dovolj nor, da bo šel napisat knjigo o modelarstvu?
Če bi jo napisal pred petimi leti, bi bila zdaj že zastarela, v tem času se je uveljavila 2,4Ghz tehnologija, dobili smo LiPo akumulatorje in brezkrtačne motorje, za sladico pa še FPV.

Lp
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Modelarska literatura

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Pozdrav

Hvala za mnenje. Sam sem tudi v dvomih kako bi se pisana beseda obnesla. Problem vidim že v iskanju na forumu. Čeprav je že veliko napisanega, ljudje še vedno težko kaj najdejo.

V mislih imam elektronsko knjigo kot primer tukaj.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarska literatura

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Jaz sem že parkrat pomislil, vendar nisem šel dlje zaradi narave našega foruma (nevoščljivost, škodoželjnost, namerno napačno razlaganje neke izjave, da se avtorja zatolče..), da bi naredil v začetniškem kotičku temo: "Vprašajte me, pa odgovorim po svojih najboljših močeh", kjer bi lahko začetniki spraševali kar sicer sprašujejo vsevprek v neprimernih temah, ali celo odpira vsak svojo, za isto stvar. Seveda bi moral biti obenem tudi moderator te rubrike, da bi zadeva tekla po nekih normah in da ne bi "pobezljala".
Tako bi stvar bila pregledna in bi se kasneje, ko bi se nabralo dovolj vprašanj in odgovorov, lahko kataloško uredila za večjo preglednost, ali celo spravila v tako obliko, da bi se kot "priročnik" lahko downlovdala s spleta.

Mitja
Uporabniški avatar
Riot88
Tekmovalec
Prispevkov: 229
Pridružen: 02 Okt 2011, 11:33
Kraj: Ljubljana/Dolsko

Re: Modelarska literatura

Odgovor Napisal/-a Riot88 »

Jerikman napisal/-a:
Tretji, bolj sodoben primer, je knjiga o "tapravih avijonih" Letalstvo na gorenjskem, Franceta Primožiča ki je izšla leta 2008. Zelo kvalitetna knjiga, napisana od legende, ki je žal ni več med nami, z veliko slikami.
kvaliteten papir, trda vezava, malo pod 300 strani.
Naklada je bila samo 1000 izvodov, pa je še niso razprodali. Robert Resman, človek ki je poskrbel, da je knjiga izšla ko je avtor umrl, ima menda še zdaj cele omare novih knjig, ki jih nihče ne kupi. Še na tem forumu sem videl med oglasi, da jo nekdo prodaja za pičlih 10€.

Sicer je tole malo izven teme vendar me zgoraj omenjena knjiga zanima, v nasi knjiznici pa zadeve nimajo, se da dobit kak kontakt za nakup te knjige?
Mogoce se koga zanima zadeva.

Lp
"Letenje je bolj šport kot služba; letenje je čista strast in hrepenenje, ki napolni celotno življenje."Adolf Galland
Jerikman
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 13 Dec 2011, 00:29

Re: Modelarska literatura

Odgovor Napisal/-a Jerikman »

http://www.modelarstvo.si/knjiga/letals ... _bled.html
Se pa splača vprašat, če je cena še aktualna.
Z vsemi tehničnimi podatki, risbami in kratkim opisom so opisana tudi vsa letala, ki so kdaj letela v Lescah. Vseh 57 letal je razvrščenih po vrstnem redu. Ne manjkajo tudi nesreče in opis vseh vidnih letalcev, ki so kdaj delali v Alpskem Letalskem Centru.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Re: Modelarska literatura

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Da ne pozabimo knjige Romana Zupančiča Brodarsko modelarstvo, ki bi jo jaz prav rad dobil v roke, pa je TZS gotovo ne bo več ponatisnila. Še v knjižnici se jo težko dobi :-(

Knjigo Raketno modelarstvo pa kar redno prebiram. Še vedno je zelo aktualna. Bi bilo pa fino, če bi morda Jože Čuden uspel dodati nadaljevanje. Saj veliko je že napisano v TIMih. Če se bo TIM res lahko pojavil v elektronski obliki, stare in nove številke, bo veliko znanja zbranega na enem mestu.

Lp, Gorazd
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Modelarska literatura

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Mogoče samo primer, koliko knjig in publikacij lahko kupiš pri naših sosedih. Klik

Katero knjigo lahko kupim v naši modelarski trgovini?
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike