Modelarstvo v Sloveniji

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Pozdravljeni

Pred kratkim sem vstopil v Avstrijsko modelarsko trgovino in že takoj ob vhodu opazil zloženke. Ko sem jo vzel v roke sem videl da jo izdaja avstrijski aero klub.
Podrobneje sem jo preučil doma in videl kaj vse nudi modelarjem.
Kratka predstavitev modelarske sekcije, kako se včlaniti, zavarovanje odgovornosti, formular o včlanitvi, ugodnosti, ponudbe seminarjev, pomoč začetnikom ... .

Vse lepo in prav (seveda odlično) vendar takoj se mi pojavi vprašanje kje smo pa mi? Zakaj tega ni pri nas?

Ali lahko pričakujemo tudi pri naši Letalski zvezi kaj podobnega? Organizacija modelarstva na nacionalni ravni?

Sam sem seveda pripravljen pomagati takoj.

LP Gorazd
Priponke
IMG_5812.JPG
IMG_5812.JPG (159.97 KiB) Pogledano 9225 krat
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

viewtopic.php?f=12&t=17699

Tema o izdelavi zloženke, ki se je pred šestimi leti natisnila za modelarske trgovine, kjer je na eni strani bilo poljudno opisano modelarstvo, na drugi strani pa kontakni naslovi klubov in trgovin. Ta zloženka je bila namenjena začetnikom, da jim ponudi čim več jedrnatih informacij o tem v kaj se podajajao, kako naj se ravnajo in kje dobijo pomoč ter informacije. Ker je že precej let mimo, se žal ne spomnem vsega podrobno, vendar je bilo v grobem nekaj takega kot sem opisal.
Slike s teme so bile naložene najbrž na strežniku, ki je žal ukinjen.

To je bila redka stvar, da se je zadeva speljala od ideje do izvedbe. Tisk so sponzorirale modelarske trgovine. Glede na naš odnos do naših trgovin (ko jih he treba popljuvat za kak kiks, ne šparate besed niti jeze niti časa..) ni čudno, da ko je zmanjkalo zloženk, ni bilo interesa za ponatis...


Mitja
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Zaradi težav s pisto sem se bolj podrobno srečeval z zakonodajo in institucijami, ki naj bi (morali) pokrivali našo dejavnost.Interesa ni bilo nobenega, vsi so polni besed, dejan se pa izogibajo. Modelarji smo trenutno v sivi lisi zakonodaje, za nas ne velja noben zakon Slovenije, razen Pravilnika še iz leta 1974.

Edino v pravilniku Krajinskega PARKA lJUBLJANSKO BARJE nam je prepovedano leteti.

Na nobeni zvezi ni posluha za povezavo modelarskih društev pod eno krovno organizacijo, zato je edina rešitev, da se sami začnemo povezovati in kot zveza društev kaj premaknemo na temu področju.
To pa zahteva veliko časa in dela na prostovoljni bazi, tega nam pa vsem manjka. Zavedati se moramo, da je potrebno nekaj narediti, če kaj hočemo imeti. Namesto nas ne bo nihče postoril ali organiziral, v to sem prepričan.

Ko prebiram temo o modelarskih poškodbah in gostujem na drugih modelarskih travnikim (o letališčih ne morem govoriti) se prav bojim, da ne pride do kakšne hujše modelarske nesreče.
Ko (če) se bo to zgodilo, se bo na nas usul plaz...... Obramba bo posamična, strategi pa vejo, da posamična, nekordinirana obramba kmalu pomeni poraz na vsej fronti.

Raje ne polemiziram naprej, ne smem pomisliti kam to pelje. Če oblast začne pisati pravilnike po tragediji to pomeni rigoroznost, kontradiktornost in nerazumevanje dejavnosti.
To se je zgodilo balonarjem.
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Kladu hvala za odgovor.

Podal si odgovor na katerega sem čakal, izkušnje iz prve roke. Sem pa pričakoval in se potihem bal resnice.

Vsekakor se zavedam realnosti in sem za to, da se stvari uredijo. Vendar vprašanje ostaja kako to izpeljati. Mogoče bo sedaj v zimskem času kaj več časa.

LP Gorazd
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Gorazd, skoraj vsi modelarji smo za ureditev "statusa".
A le redki smo pripravljeni kaj več kot polemizirati po forumu. Ko začneš vrtati pa ugotoviš, da si sam, prostovoljna pomoč je pač odvisna od volje in časa posameznika, (predvsen prvo je problem) sredstev za profesionalno pomoč ni.

Morda bomo doživeli Vodjo in popeljal nas bo v višave [-o<
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Biti Vodja je full time job, torej moramo najprej ugotoviti, kako živeti to Vodjo. Razen če Vodjo izbiraš med ljudmi, ki že imajo full time job, ki jim vzame mogoče nekaj ur časa na teden ...
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Kot je meni poznano pademo pod pravilnik o ultralahkih letalih (stric google ga najde).
Ta pravilnik sicer ureja dejanska letala in zračna plovila, vendar naj bi se ga "smiselno uporabljalo" tudi za naše področje...

Žal menim, da dokler ne bo kakšne resne poškodbe ali nesreče ne bo posluha za uredistev tega statusa in še potem bodo prej prepovedi kot pa kakšna smiselna ureditev...

da o FPV načinu letenja sploh ne izgubljam besed...

gh
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Kakšna krovna organizacija na državni ravni, kje se pa birokratom ljubi ukvarjati z nekimi "čudaki ki letajo z modelčki" še z balonarstvom se niso ukvarjali, čeprav so se tam vrteli miljoni :o dokler ni resno zagorelo in počilo.
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Kladu »

goodhunting napisal/-a:Kot je meni poznano pademo pod pravilnik o ultralahkih letalih (stric google ga najde).
Ta pravilnik sicer ureja dejanska letala in zračna plovila, vendar naj bi se ga "smiselno uporabljalo" tudi za naše področje...

Žal menim, da dokler ne bo kakšne resne poškodbe ali nesreče ne bo posluha za uredistev tega statusa in še potem bodo prej prepovedi kot pa kakšna smiselna ureditev...

da o FPV načinu letenja sploh ne izgubljam besed...

gh


Zakon o letalstvu definira zrakoplove po teži, razen morda emega modela,( ki je še v gradnji) nas te klasifikacija ne zjema.
Morda se pa motim, sem pa več tega prebral kot "stric google"
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Se strinjam!
Nikakor se ne more reči, da naj bi se modelarji držali pravilnika o Ultralahkih letalnih napravah. Kdor pozna modelarstvo in pa omenjeni pravilnik ve, da je to nemogoča in neumna povezava dveh povsem različnih področij.
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 08 Nov 2013, 13:06, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Vse kar leti pase pod neko zakonsko uredbo. Ker za modelarstvo niso specificirali posebnega zakona so se zanesli na obstojeco zakonodajo. Ja res se letala oz zrakopovi delijo po tezi. Najlazja kategorija se imenuje "ultralahka letala" tako da poslledicno glej ta pravillnik in ga "smiselno uporabi"...

Lp
Gh
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ko se je "rojeval" ta pravilnik, sem še aktivno letel z ultralahkimi letalnimi napravami (jadralno padalo, jadralni zmaj, motorni zmaj, ultralahko letalo Storch), tako, da s tega zornega kota lako mirne duše rečem, ker dobro poznam tudi modelarstvo, da ta pravilnik z letenjem modelov nima BLAGE VEZE! Amen!

Naj podam en člen (šisto naključno..tako na "an ban, pet podgan, štiri miši.." iz tega pravilnika.. da se bo videlo kako ne velja za nas:
VI. MINIMALNA OPREMA ULN, PILOTA ULN IN DRUGE OSEBE
29. člen
(oprema ULN)
(1) ULN z motornim pogonom mora imeti:
1. varnostne pasove, ki ustrezajo zahtevam, določenim v gradbenih predpisih,
2. merilec hitrosti,
3. višinomer,
4. količinomer goriva ali možnost optične kontrole količine goriva,
5. kompas,
6. reševalni sistem, če ga je proizvajalec ULN predvidel za ta tip ULN.
(2) Ultralahko jadralno letalo mora imeti opremo, navedeno v prvi, drugi in tretji točki prejšnjega odstavka.
(3) Odpenjanje varnostnih pasov mora biti možno z enim namernim gibom.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

še enkrat gospodje...
se strinjam da to ni dobra rešitev. Vendar druge trenutno ni. Saj to je vse lepo in prav, dokler ne bo treba vseh teh členov "smiselno uporabiti" na sodišču. Takrat pa bo celotna zadeva prepuščena enemu sodniku v odločanje, ki pa se na modelarstvo spozna toliko kot jaz na sajenje vzhodno saharskih lončnic v poltropskem podnebju....ponoči.

Upam samo, da jaz ne bom prvi ki bo pristal na sodišču in da ne bom jaz tisti "sodni precedens" na podlagi katerega se bo potem ustvarjala "sodna praksa"...

lp
gh
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Upam, da beseda "gospodje" ni napisana z namenom sarkazma... ampak, da smo tu na forumu le "kolegi modelarji".
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Mislim da ni potrebe po sarkazmu. Ali?
Uporabniški avatar
Aleks
Tekmovalec
Prispevkov: 443
Pridružen: 27 Avg 2005, 19:09

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Aleks »

Kakšne naloge bi morala opraviti Zveza modelarskih društev, če bi ta obstajala?
Recimo:
- umestitev radijskih frekvenc in moči (možen vzrok nesreč), sodelovanje z Agencijo za telekomunikacije
- pravila varnega letenja
- uporaba vodnih površin za brodarje
- pravila raket nad določeno višino
- pravila varovanja organiziranih prireditev
....
Doseči bi morali ustanovitev medresorske delovne skupine za pripravo krovnega ali področnih zakonov. Poslušali bodo, če se jim reče, da bodo nosili "balonarsko soodgovornost", če tega pravočasno ne uredijo.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Ne pozabi na FPV. Ze tako je riskantno ko letimo z letali in helikopterji. Zdaj pa s (m) o zajadrali se v podrocje kjer je se prevec sive barve.
Katere frekvence za prenos videosignala
Ali moras imeti line of sight z napravo ce videoprenos odpove....
Kje lahko letis in na kaksni visini.
Kje oz nad cem absolutno ne smes letet...itd...

osebno vidim veliko prednosti predvsem pri multjkopterjih z FPV opremo....
Ce samo pomislimo koliko stane ura naleta helikopterja in koliko ura naleta multikopterja....
Res je da cloveske oci vec vidijo ampak namesto enega helikopterja za resevanje v gorah bi lahko sibal tri multikopterje ali vec. S tem pokrijes vecje podrocje...v enakem casu...

Veliko je uporabnih aspektov samo vprasanje je kaj pa ce gre kaj narobe.....

Gh
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Modelarstvo bo slej ko prej pokrito z zakonodajo. Vzrok to je vedno večje število takšnih in drugačnih UAVjev, samostojnih in vodenih. Papirologija se čez lužo že pripravlja in predvidevam, da bo v podobni obliki kmalu prišla tudi do nas.

Kaj to pomeni? Da je predvsem na nas, da se organiziramo in argumentirano poskrbimo, da bomo svoj hobi še nadaljevali na obstoječ način, ali pa ostanemo razpuščeni kot smo in tvegamo prizemljitev ali okrnitev legalnih možnosti razvoja našega hobija.
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Kladu »

goodhunting napisal/-a:še enkrat gospodje...
se strinjam da to ni dobra rešitev. Vendar druge trenutno ni. Saj to je vse lepo in prav, dokler ne bo treba vseh teh členov "smiselno uporabiti" na sodišču. Takrat pa bo celotna zadeva prepuščena enemu sodniku v odločanje, ki pa se na modelarstvo spozna toliko kot jaz na sajenje vzhodno saharskih lončnic v poltropskem podnebju....ponoči.

Upam samo, da jaz ne bom prvi ki bo pristal na sodišču in da ne bom jaz tisti "sodni precedens" na podlagi katerega se bo potem ustvarjala "sodna praksa"...

lp
gh
Da ne bo prislo do napačnega tolmačenja, kot sem že zgoraj napisal, preveč časa sem posvetil preučevanju zakona, da bom dopustil napačno tolmačenje

Nobeden sodnik si ne bo upal na novo uveljaviti upoštevanje trenutnega protokola zakonov.
Krovni zakon je Zakon o letalstvu (Ur.l. RS, št. 18/2001)
Spremembe: Ur.l. RS, št. 110/2002-ZGO-1, 49/2006-ZMetD, 79/2006, 113/2006-UPB1, 10/2007 Skl.US: U-I-280/05-25, 68/2008 Odl.US: U-I-411/06-21, 33/2009, 109/2009-ZZNSZP-B, 62/2010, 81/2010-UPB4
V svojem 40. Členu definira, kaj ta Zakon zajema in kdo to izda.
Pravilnik o razvrščanju zrakoplovov ( Uradni list RS, št. 31/2005) v 5.Členu pravi:

masa)


(1) Letala in helikopterje se glede na njihovo največjo potrjeno vzletno maso (MTOM), razvršča v naslednje skupine:

- letala nad 5700 kg - velika letala;

- letala do vključno 5700 kg - mala letala;

- letala do vključno 2730 kg - lahka letala;

- letala do vključno 750 kg - zelo lahka letala;

- helikopterje nad 3175 kg - veliki helikopterji;

- helikopterje do vključno 3175 kg - mali helikopterji;

- helikopterje do vključno 2730 kg - lahki helikopterji;

- helikopterje do vključno 600 kg - zelo lahki helikopterji.

(2) Razvrstitev iz prejšnjega odstavka velja za zrakoplove z maso nad 70 kg.

Tukaj vsak sodnik izloči vse leteče predmete pod 70 kg iz zgoraj navedenega zakona in pravilnikov, ki se nanašajo na ta Zakon.

Ker nisem pravnik. (sem pa se posvetoval z njimi) sprejmem drugačno razlago, ampak ARGUMENTIRANO!

Do takrat so naši leteči modeli še vedno definirani samo v starem pravilniku. Ker ŠE VEDNO VELJA ga objavljam, v vednost vsem FPV-jem če naredijo piz....

174.Člen
Letenje letalskih modelov, ki utegnejo po svojih tehničnih značilnostih in teži ter višini leta ogroziti varnost zračne plovbe, mora biti prijavljeno službi za kontrolo letenja na najbližjem letališču vsaj 24 ur pred letenjem s predložitvijo načrta leta.

Načrt leta modela obsega naslednje podatke:

1) opis modela in njegove značilnosti (dimenzije, moč motorja,
način krmiljenja ipd.);

2) številko modela, ki bo letel, in število načrtovanih letov;

3) datum, kraj in čas spuščanja modela;

4) trajanje in načrtovano višino letenja;

5) podatke o osebi, odgovorni za spuščanje modela.

Šteje se, da lahko letenje letalskih modelov ogrozi varnost zračne plovbe:

1) če gre za letenje modela s skupno težo nad 5 kilogramov oziroma modela na raketni pogon ne glede na težo;

2) če je načrtovano spuščanje modela z zgorevalnim motorjem na oddaljenosti, manjši od 1.500 metrov od javnega letališča ali od
naseljenega kraja;
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
triglav
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 19 Jul 2013, 07:23

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a triglav »

Tema je stara že več kot leto dni, a vseeno. Spremljal sem pisanja okoli pričakovanih sprememb na tem področju v ZDA, pa sem šel pogledat kako je zo urejeno pri nas. Pred davnimi leti sem študiral pravo, a nisem deloval v tem poklicu. Gospod, ki je pisal, da se za modelarje lahko smiselno uporablja Pravilnik o ultralahkih napravah (Uradni list RS, št. 107/2008
z dne 14. 11. 2008) ima po mojem delno prav. Tretji člen pravilnika govori o zrakoplovih brez posadk, v 8. tocki pa o drugih podobnih napravah. Modeli spadajo pod to 8 tocko. Nadalje tretji odstavek istega clena govori o napravah za katere ni potrebna licenca in certifikat in pravi, da te naprave pravtako spadajo v okvir tega odstavka, ki določa kaj so ultralahke naprave. A tukaj je ena mala podrobnost. Tocka e). Ta točka pravi, da se med ultralahke letalne naprave ne stejejo modeli, ki ne ogrožajo varnosti letenja. To si lahko razložimo tako, da v kolikor ogrožajo varnost letenja, zanjo smiselno veljajo določila o varnosti letenja iz tega pravilnika. Kdaj ogoržamo varnost letenja? Po mojem takrat, ko ne spo[tujemo določil 7. in 8. člena. Za pilote RC helikopterjev to praktično pomeni, da nikoli ne smemo leteti nad ljudmi, na primer.
V ZDA se ne ukvarjajo le s problemi varnosti letenja, pač pa tudi z vdori v zasebnost in s tem najbolj pogostimi primeri neupravičenega fotografiranja in video snemanja. V Sloveniji to urejajo drugi prepisi, celo kazenska zakonodaja, ki velja tudi za pilote takoimenovanih dronov ali letal opremljenih z video kamerami.
Letenje FPV modelov, je še vedno letenje z modeli v skladu s tem pravilnikom.
Ker sem nov v tem konjičku in še nisem član nobenega kluba, me glede na to da je ta konjiček zelo priljubljen in je bil vsaj v preteklosti bolj razširjen, ta opisana nepovezanost društev, preseneča.
Lep pozdrav vsem in prijetno letenje.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Dobrodošel v Sloveniji ;)
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

triglav napisal/-a:Gospod, ki je pisal, da se za modelarje lahko smiselno uporablja Pravilnik o ultralahkih napravah (Uradni list RS, št. 107/2008
z dne 14. 11. 2008) ima po mojem delno prav.

Če bi bilo to res, potem morajo modeli izpolnjevati tudi nadaljnje zahteve kot so npr.:
Naprava se sme uporabljati za letenje le, če:
- je vpisana v ustrezno evidenco naprav ali register zrakoplovov,
- izpolnjuje pogoje za varno letenje in ima veljavno dovoljenje za letenje naprave,
- ima sklenjeno predpisano zavarovanje odgovornosti,
- ima pilot oziroma oseba, ki upravlja z napravo, predpisano licenco in
- izpolnjuje druge pogoje, določene s pravili letenja.
Prej bi nas iskal v izjemah, ki jih pa ta pravilnik ne opredeljuje. Modeli so zaenkrat izvzeti iz skoraj vseh pravilnikov. Da rečem drugače; glede na dramo, ki se odvija okrog nas v zvezi z "modeli", je zaenkrat najbolje, da se o modelih prerano ne govori. Naj prvo odgovorni pregledajo kaj je model, kaj brezpilotna naprava, ugotovijo problematiko in v povezavi s tem področjem in ukrepajo kolikor je potrebno z nacionalnimi pravilniki.
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Phoinix napisal/-a:
triglav napisal/-a:Gospod, ki je pisal, da se za modelarje lahko smiselno uporablja Pravilnik o ultralahkih napravah (Uradni list RS, št. 107/2008
z dne 14. 11. 2008) ima po mojem delno prav.

Če bi bilo to res, potem morajo modeli izpolnjevati tudi nadaljnje zahteve kot so npr.:
Naprava se sme uporabljati za letenje le, če:
- je vpisana v ustrezno evidenco naprav ali register zrakoplovov,
- izpolnjuje pogoje za varno letenje in ima veljavno dovoljenje za letenje naprave,
- ima sklenjeno predpisano zavarovanje odgovornosti,
- ima pilot oziroma oseba, ki upravlja z napravo, predpisano licenco in
- izpolnjuje druge pogoje, določene s pravili letenja.
Prej bi nas iskal v izjemah, ki jih pa ta pravilnik ne opredeljuje. Modeli so zaenkrat izvzeti iz skoraj vseh pravilnikov. Da rečem drugače; glede na dramo, ki se odvija okrog nas v zvezi z "modeli", je zaenkrat najbolje, da se o modelih prerano ne govori. Naj prvo odgovorni pregledajo kaj je model, kaj brezpilotna naprava, ugotovijo problematiko in v povezavi s tem področjem in ukrepajo kolikor je potrebno z nacionalnimi pravilniki.

=D> =D> =D>
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Pravilnik o registrskih in drugih oznakah

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Kladu, hvala.

Sem prebral in me zanima še kateri pravilnik je omenjen spodaj:

Do takrat so naši leteči modeli še vedno definirani samo v starem pravilniku. Ker ŠE VEDNO VELJA ga objavljam, v vednost vsem FPV-jem če naredijo piz....

174.ČlenLetenje letalskih modelov, ki utegnejo po svojih tehničnih značilnostih in teži ter višini leta ogroziti varnost zračne plovbe, mora biti prijavljeno službi za kontrolo letenja na najbližjem letališču vsaj 24 ur pred letenjem s predložitvijo načrta leta.

Načrt leta modela obsega naslednje podatke:

1) opis modela in njegove značilnosti (dimenzije, moč motorja,
način krmiljenja ipd.);
.
.
.
LP, Jože



.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Pravilnik o registrskih in drugih oznakah

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Kje pa je objavljen ta pravilnik? Kolikor je meni znano ne velja.
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike