Modelarstvo v Sloveniji

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Krist »

Jaz bi črtal besedo dron iz kakršnega koli osnutka. Ker beseda ni ravno najbolj ustrezna. Multirotorji niso droni...
Jaz si predstavljam drone, kot vohunska "brezpilotna" letala in podobne reči, ki jih vojska uporablja za svoje misije.
Naši modeli pa so daleč od tega.
Te zadeve bi morala reševat letalska zveza Slovenije, pač nek osnutek bi potrebovali. Ampak njih vidim, kot nekakšne posrednike in organizacijo ki je kredibilna za te reči. Po moje pa je težava zveze, kakor FAI, da ni nekega pravega zanimanja za novitete. Sicer se pri nas trudi uporabnik pegasus. Sicer on je bil bolj za uvrstitev multikopterjev v FAI tekmovalne discipline, kar pa mogoče ta trenutek niti ni tako pomembno, kot ureditev statusa modelarjev in določitve pravil. Bolj me skrbi FPV, ker ga ni mojstra, ki bi mi znal povedat, kaj moram storit, da lahko legalno uporabljam uhf rc, pa tudi same video linke.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Se bojim, da boste zadevo full zasral... da bom moral moj travnik za mojo hišo, registrirat!! #-o ](*,) ](*,) ](*,)
Jao, samo še to manjka!
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 09 Sep 2015, 12:06, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Jaz pa imam tudi eno pripombo...
in sicer o kategorijah modelov in kje lahko letijo. Moj Trex 800 je težji od 5 kg ampak če je travnik ali večja gozdna jasa, kjer ne ogrožam nikogar... ga z veseljem peljem "en krog"...
skladno s predlaganim pa to ne bo več mogoče...
mogoče malo za premislit o tej kombinaciji...

gh

PS namesto besede "dron" se uporablja termin "brez pilotna letala" oz "Brez pilotni letalniki" kar je s kratico označeno kot BPL
Zadnjič spremenil goodhunting, dne 09 Sep 2015, 12:05, skupaj popravljeno 1 krat.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ultralajt napisal/-a:Se bojim, da boste zadevo full zasral... da bom moral moj travnik za mojo hišo, registrirat!! #-o ](*,) ](*,) ](*,)
Se strinjam s teboj.
Mogoče bodo še obdavčili premešan zrak...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Krist »

goodhunting napisal/-a:Jaz pa imam tudi eno pripombo...
in sicer o kategorijah modelov in kje lahko letijo. Moj Trex 800 je težji od 5 kg ampak če je travnik ali večja gozdna jasa, kjer ne ogrožam nikogar... ga z veseljem peljem "en krog"...
skladno s predlaganim pa to ne bo več mogoče...
mogoče malo za premislit o tej kombinaciji...

gh

PS namesto besede "dron" se uporablja termin "brez pilotna letala" oz "Brez pilotni letalniki" kar je s kratico označeno kot BPL
Po tvojem sodi tudi tvoj helikopter med brez pilotne letalnike. Bolj ustrezno bi bilo RV letalniki.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Ja s tem nimam tezav ce sodi med njih. Je pa termin BPL ze dolocen in v uporabi...

Gh
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Naj bi se urejalo zato, da bo urejeno... Za koga? Tisti, ki redno kršijo vsa moralna in nenapisana pravila vsepovprek, tudi pravilnika ne bodo brali. Zatorej, paziti je treba kako se boste zabetonirali...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ja že, ampak to je le slovenski izraz za drone.
Sicer pa to, kar imamo mi, niso brezpilotniki, ker v osvovi vedno potrebuješ modelarja-"pilota" za vodenje modela. Sej ne rečem, obstaja kup elektronike, ki omogoča letenje misij, ampak jaz ne bi tega vpletal poleg.
Kot je rekel Mitja, pustimo zadeve pri miru, ker ne bomo tako in tako nič dosegli, kvečemu si bomo skopali jamo.


To je tako, kot volitve. Vsakič greš na volitve v upanju na boljše razmere, na koncu pa je vseen drek, koga si obkrožil ali če si sploh šel volit...

Vlada zadnje čase pospešeno išče nove vire zaslužka, tako da se bo vlada spomnila še kakšnih izpitov, registracij modelov in okoljskih dajatev, za ta naš hobi. Tako in tako sodi vsak hobi v luksuz. Se pravi, če preveč zaslužiš ( ti ostane kak € za hobi), pomeni, da si jim trn v peti, ker niso oni imeli dovolj koristi od tvojega presežka.


Bom napisal še en absurd, s katerim se srečujem kot novopečeni starš. Naše dete se ne doji več, ker pač je naneslo, da ni imela partnerka dovolj mleka, pa samih težav na začetku, tako da sva bila prisiljena poseči po dodatnem mleku. Neki veleumi so se spomnili, da je pač potrebno dojit in zatirat te dodatke. Zato so cene začetnih mlek za 20% višje in trgovine ne smejo dajati popustov na ta mleka, le na tista za starejše malčke...
In sedaj pač plačujeva dražje mleko, ker imava svojega otroka neizmerno rada in mu želiva omogočit vse, da se razvije v odrastlo osebo. Po njihovem, pa bi ga morala partnerka dojit tudi 20ur na dan, samo da bi bilo vse naravno. Podobno logiko imajo tudi v porodnišnicah. Še dude ne smeš pokazat, kaj šele flaške...
Se opravičujem za offtopic.
Uporabniški avatar
goodhunting
Freak
Prispevkov: 864
Pridružen: 10 Apr 2011, 16:14

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a goodhunting »

Cak da bo slo dete v vrtec...

Pa cestitke btw

Gh
crashlander
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:54
Kraj: Lj

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a crashlander »

Vau.. se je razvilo... ;)
Če poizkušam povzeti več stvari:
- kategorijo 5kg sem potegnil iz zraka in če se večina strinja je lahko tudi 10kg, 15 kg... (200kg verjetno ne bo šlo skozi nobeno zakonodajno telo)
- če pa mislite (večinoma) da je smiselno da se lahko povsod leti vse (od igrač do 30kg jet modelov) bomo tako napisali?!
- letenje na lastnem dvorišču dovolijio celo Novozelandci... ...moraš pa upoštevati da s tem ne motiš sosedov.
- dron, brezpilotnik, letalski model.... želim narediti-označiti razliko med preprostim modelom, ki strmoglavi 30s po tem ko "pilot" izgubi stik z njim in zadevami, ki lahko odletijo kilometre dolge proge ali visijo na isti točki v zraku ure medtem ko je "pilot na pivu". Sicer niti nisem prepričan če to razliko sploh potrebujemo. Prosim za nasvete.
- s sprejetjem nekakšnih vodil, ki bodo dobra ter sprejeta med modelarji zadeve zagotovo ne bomo "zasrali" ampak se bomo lažje distancirali od "idijota", ki bo naprimer na Brniku s kakršnimkoli modelom zadel potniškega Airbusa, rekoč "slovenski modelarji imamo javno objavljena vodila-pravilnik..., ki odsvetujejo-prepovedujejo letenje v bližini....". Kar bo zagotovo bolje kot da rečemo "v slovenski zakonodaji ni nič definirano in zato pač letimo kakor se nam zdi"
- davke bo država zagotovo uvedla na vse, ne glede ali imamo vodila-pravilnik ali pa jih/ga nimamo.
- v vsakem primeru pa mora vodilnik-pravilnik opredeliti da je VSAK ODGOVOREN ZA SVOJA DEJANJA z vodili pa pomagamo tistim, ki pomoč iščejo.

l.p.Andrej
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Sej Andrej ne bo poslal to na vlado, njegov namen je, da imamo neka izhodišča pripravljena, da jih povlečemo iz naftalina ko bo to potrebno. Dokler je tako kot je danes, ne vidim prav nič potrebe po tem. Vsi po vrsti se zavedamo, da je z poplavo multikopterjev nastala cela štala in da bodo preje ali kasneje nekaj naredili na tem področju. Takrat se bo pa dotaknilo tudi nas. Dokler mi odgovorno frcamo, kot frcamo, nam nobeden ne bo težil, razen kak bližnji sosed zaradi "potencialnega"hrupa, če je ravno vstal z levo nogo in je že zjutraj sam nase jezen. Če se nebi Quadi pojavljali povsod, bi sploh ne vedeli, da jih imamo. Tako pa že vsak mulc frca okol folka na prireditvah, med množicami, da se izkaže, ker mu je doma za hišo ratalo dolgočasno in nezanimivo letenje..In tu bo izbilo, če je nek osnovni izhodiščni dokument pripravljen (kar je po mojem namen Andreja) ni nič narobe. Kar nekaj incidentov je že bilo, tudi na prireditvi obletnice pred Cankarjevem domom, kjer je postopek še v preiskovalni fazi (to vem, ker smo mi pokrivali teren s kamerami in je policija zahtevala posnetek quada). Več bo teh pritožb in postopkov, preje nas bo nekaj udarilo in takrat ne bo nič narobe, če se izkaže, da smo že mi sami nekaj pripravili, oziroma kakšno je naše mnenje o tem. Takrat nam bo pa nek tak dokument prav prišel.
crashlander
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:54
Kraj: Lj

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a crashlander »

Verjetno bi bilo fino če bi uspeli prepričati modelarske (in druge) trgovine, da poleg slovenskih navodil pri prodaji raznoraznih letalnikov vključijo tudi naša vodila-pravilnik ter s tem omogočili čistim začetnikom smiselen vpogled v naš hobi.
Sicer ne vem kako bi to izvedli? Morebiti se lahko (ko bo čas zrel) obrnili na zvezo potrošnikov.

l.p.Andrej
crashlander
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:54
Kraj: Lj

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a crashlander »

Za vse, ki jih skrbi kršenje zasebnosti povezane z droni.....
http://petapixel.com/2015/08/21/are-dro ... p-you-out/

l.p.Andrej
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

crashlander napisal/-a:Verjetno bi bilo fino če bi uspeli prepričati modelarske (in druge) trgovine, da poleg slovenskih navodil pri prodaji raznoraznih letalnikov vključijo tudi naša vodila-pravilnik ter s tem omogočili čistim začetnikom smiselen vpogled v naš hobi.
Sicer ne vem kako bi to izvedli? Morebiti se lahko (ko bo čas zrel) obrnili na zvezo potrošnikov.

l.p.Andrej
Take ideje se porodijo vsake toliko. Samo za informacijo povem (že spet!), da je to bilo že enkrat narejeno in ko se je papir porabil, se zaloge niso popolnile, ker trgovinam ni bilo več v interesu (strošek izključno na ramenu trgovcev). Če bi pobrskal nazaj, bi videl celotno zgodbo okoli ustvarjanja te informativne zloženke, ki so jo trgovine potem dajale začetnikom, ki so si prišli kupit prvi model. Na forumu se je vzorec te zloženke lahko celo dolpotegnil v pdf obliki.
Zloženka je vsebovala nekaj osnovnih varnostnih napotkov in priporočil, na zadnji stani pa še seznam vseh modelarskih klubov s kontaktnimi informacijami.

Žal se tudi sam več ne spomnem katerega leta je bilo to razpravljano in prikazano na forumu, niti v kateri temi. Ne bi bilo slabo, če nbi take stvari moderatorji postavili na vrh pod "pomembno".

Kaj hočem reči? Človek mora biti zelo dobro informiran, pa poznati tudi "zgodovino" za nazaj, da ve kaj narediti, sicer se lahko po nepotrebnem ponavljajo "stare napake" in se zgublja čas in energija za stvari, ki so že bile dorečene. Torej, da se, kot bi rekli s prispodobo "ne izumlja topla voda".

LP Mitja

Evo, našel.. ni bilo tako težko kot sem pričakoval. Zadeva je bila obravnavana in narejena leta 2007: INFORMATIVNA ZLOŽENKA O MODELARSTVU Kar dosti modelarjev je tukaj, ki takrat še niso poznali foruma, zato je čisto razumljivo, da mnogi za tole sploh ne vedo.
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a miharix »

Ultralajt napisal/-a:ko se je papir porabil, se zaloge niso popolnile, ker trgovinam ni bilo več v interesu (strošek izključno na ramenu trgovcev)
Iz zgodovine se učimo.

Smo v digitalni dobi, kaj če ostane "zloženka" digitalna, URL do zloženke kratka (npr: nasveti.modelarji.com)
Trgovine pa dobijo le majhne kvadratne "vizitke"/nalepke, ki so QR koda s pripisanim URL-jem in nič več.
Na splet se še da ta QR koda z URL-jem kot SVG in specifikacije priporočenih minimalnih dimenzij.
Tako lahko trgovci, ko gredo ponovno tiskat svoja navodila nekje v kot dodajo še to slikico (strošek mnogokrat manj kot papir)

Glede da je tak listek zelo dober izkoristek papirja bi se mogoče našla kakšna papirnica/tiskarna,
ki bi bila pripravljena sponzorirat tisk in v zameno bi imela na URL-ju brošure en reklamni prostor (realiziran kot iframe ali php http parser)

Dodatna motivacija za prodajalce:
Na ta isto stran(ki bo verjetno prišla zelo visoko na googlu) dodat seznam npr: "Vzorna trgovina".
Kjer bodo le linki do trgovin, ki z prilaganjem "vizitke" skrbijo za vzorno osveščanje kupcev.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Dobra ideja!
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Na ta isto stran(ki bo verjetno prišla zelo visoko na googlu) dodat seznam npr: "Vzorna trgovina".
Dejansko je to reklama in v takem primeru padeš v "google poslovni" ali pa "facebook poslovni" torej mora zadaj stati nekdo,ki je pripravljen plačevati najem glede na število obiskov ,kar pa ni povezano z porastom v obratovalnici......
Slika
crashlander
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:54
Kraj: Lj

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a crashlander »

Super,
1. a ima kdo link do originalne brošure iz leta 2007?
2. ker v nemškem dokumentu iz 2008 ne vidim omembe nobenih drugih frekvec ko 27,35 in 40MHz še vedno prosim za "izobrazbo" na tem področju: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

l.p.Andrej
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a pidalc »

LP
Morda nebi bilo napak link enostavno dotiskati k računu za model.
Tako se izognemo mali vizitki, pa še izgubiti je ne moreš. :-k
crashlander
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:54
Kraj: Lj

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a crashlander »

AlesZ napisal/-a:
Na ta isto stran(ki bo verjetno prišla zelo visoko na googlu) dodat seznam npr: "Vzorna trgovina".
Dejansko je to reklama in v takem primeru padeš v "google poslovni" ali pa "facebook poslovni" torej mora zadaj stati nekdo,ki je pripravljen plačevati najem glede na število obiskov ,kar pa ni povezano z porastom v obratovalnici......
Mogoče bi preskočili celoten komercialni vidik teh vodil, ker so to še bolj motne vode....
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a miharix »

AlesZ napisal/-a:
Na ta isto stran(ki bo verjetno prišla zelo visoko na googlu) dodat seznam npr: "Vzorna trgovina".
Dejansko je to reklama in v takem primeru padeš v "google poslovni" ali pa "facebook poslovni" torej mora zadaj stati nekdo,ki je pripravljen plačevati najem glede na število obiskov ,kar pa ni povezano z porastom v obratovalnici......
Nisem prepričan če se prav razumeva.

Nisem mislil, da bi trgovine plačevale, da so na seznamu.
Njihov link za seznamu(tabelca) bi bila le nagrada oz zahvala če prilagajo/prilepijo/dotisnejo k vsakemu modelu določeno QR kodo.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Grmek
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Sep 2010, 23:59

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Grmek »

Jaz sem mnenja, da ni potrebno tople vode odkrivat na tem področju. Kot ste nekateri že omenili, je v nekaterih drugih državah zadeva zakonsko že precej urejena. Zato bi lahko malo prebrskali po teh tujih implementacijah in jih prilagodili/združili in prevedli.

Je pa zelo vzpodbudno, da ste se tega lotili in se pridružujem mnenju da je sedaj pravi trenutek, da se vključimo kot aktivna strokovna javnost na tem področju, ker ko bodo prvi predlogi na parlamentarni mizi jih bodo avtorji (predvidevam) goreče zagovarjali in se upirali spremembam. Lahko da se motim.
crashlander
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:54
Kraj: Lj

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a crashlander »

Zakonodajne rešive se ponujajo same od sebe. :)
http://fortune.com/2015/10/16/drones-re ... portation/
http://www.nbcnews.com/news/us-news/u-s ... ed-n446266

Amerika nam je od nekdaj za zgled.

l.p.A
crashlander
Razpravljalec
Prispevkov: 84
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:54
Kraj: Lj

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a crashlander »

Glede na pisanje nekaterih je Amerika zakonsko poenostavila besednjak.
Dron je vse kar lahko vstopi v zračni prostor, multikopter, helikopter, letalo... ter brez razlik med FPV in LOS.

l.p.A
Grmek
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Sep 2010, 23:59

Re: Modelarstvo v Sloveniji

Odgovor Napisal/-a Grmek »

Mogoče bi bilo smiselno ločit zadeve s kamero in brez. Tiste brez so samo fizično nevarne, tiste s kamero pa tudi za kakšne vdore v zasebnost.

Je pa res da se da danes na vsako stvar kamero obesit.
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike