Laserski izrez

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Odgovori
MikiRiki
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 02 Jun 2013, 21:08

Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a MikiRiki »

Pozdravljeni!

Zanima me ali je mozno, ce imam narisane dele na VP in balzi, da se jih da ke lasersko izrezati.?
V pricakovanju na ugoden odgovor vas lepo pozdravljam..

LP Martin
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Google je običajno odgovor za lenobo...

https://www.google.si/search?q=laserski ... =p&pdl=300

Vsak lokalni graver (sedaj imajo že vsi laser) ti lahko to naredi.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

rc-ryder napisal/-a:Google je običajno odgovor za lenobo...

https://www.google.si/search?q=laserski ... =p&pdl=300

Vsak lokalni graver (sedaj imajo že vsi laser) ti lahko to naredi.

Lp
Podrobno branje pa prepreči napačno razumevanje vprašanja.
MikiRiki napisal/-a:Pozdravljeni!

Zanima me ali je mozno, ce imam narisane dele na VP in balzi, da se jih da ke lasersko izrezati.?
V pricakovanju na ugoden odgovor vas lepo pozdravljam..

LP Martin
Ja, če imaš dele narisane na materialu, se jih ne da zrezati drugače, kot z ročno rezbarsko žagico, ali dekupirno žago.

Laserski stroj ne reže "po črtah narisanih na materialu ampak mu je treba dati računalniško datoteko, ki jo stroj razume in iz nje razbere, kako in kje naj reže.

Ponavadi zadostuje, da so elementi narisani v Corelu ali kot DXF datoteka.

Mitja
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ultralajt napisal/-a:
rc-ryder napisal/-a:Google je običajno odgovor za lenobo...

https://www.google.si/search?q=laserski ... =p&pdl=300

Vsak lokalni graver (sedaj imajo že vsi laser) ti lahko to naredi.

Lp
Podrobno branje pa prepreči napačno razumevanje vprašanja.

Mitja
:oops: :D :D

Berem diagonalno in iščem bližnjice ;-)

Sploh nisem pomislil da bi šel preisovat na dilo pol pa razmišljal, kako bi izrezal...

Včasih so ble stare plazme take, da si jim dal list papirja s črtami in so nato s fotocelico sledile črti... Na istem mestu črta in izrez - ta bo pa težka...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
darkside
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 05 Nov 2012, 12:14

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a darkside »

sem našel v svoji okolici nekoga ki se lasersko ukvarja. povprašam za ceno.

najprej sem mislil da so stroji cenejši kot sem mislil. fino bi bilo imeti da bi lahko rezal malo večje plošče pa je cena taka da kar glava peče. malih po 1000 eur ne dobiš kaj šele da bi rezal kake večje plošče.

oprosti ker sem si dovolil pisati v to temo :)
3Dmax
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 02 Jan 2017, 19:35

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a 3Dmax »

Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

3Dmax napisal/-a:laserski gravirnik 130 evrov - http://www.bolha.com/stroji-orodja/osta ... 96732.html :D
Gravirnik, ki ga ponujaš, moči 500mW ne more rezati običajnih modelarskih materialov. Če nisi opazil, tu se govori o razrezu materiala, ne graviranju. Sam imam laserski modul podobne moči in lahko le graviram (rišem) na balzo in topolov šper, pa še to le s hitrostjo 2-5mm/s. Če bi hotel material odrezati, bi moral "rez" ponoviti najmanj 100x, kar pa je seveda nesmiselno in nepraktično.
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a 2R »

Se strinjam z zgoraj napisanim.
Laserski stroji, ki se prodajajo v Slo so lahko zelo različnih cenovnih razredov. Sam imam oba, nizkocenovnega in tistega profi. Rezultat je ta, da nizkocenovni stoji v delavnici bolj za okras kot ne, oziroma ga imam bolj za backup. http://www.2r.si/lasersko-rezanje-graviranje

Drugače pa lahko pristavim svoj lonček in povem, da ponujam tudi razrez po naročilu in to po modelarskih in ne po graverskih cenah. :D

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
SiByte
Tekmovalec
Prispevkov: 274
Pridružen: 20 Mar 2011, 12:46
Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Kontakt:

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a SiByte »

Priporočeno je da imaš vsaj 50W moči (Co2), Vse kar je manj je bol tko tko. Sam imam 80W Co2 laser in brez težav reže tudi 10mm pleksi, vezana ploščo,... (zaenkrat še več nisem poskusil)
Tamiya TT-01E | Tamiya NDF-01
3racing Sakura XI Sport
Hitec LYNX 4S @ v1.05
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a 2R »

Moč laserja ni tako pomembna. Če je manjša moč se le počasneje reže. Debelejši material lahko režemo tudi v več korakih, za določene materiale je celo priporočljivo več rezov z manjšo močjo. Debelina materiala, ki ga laser reže pa ni odvisna od moči, pač pa od leče ki zagotavlja debelino rezanja. Standardne leče dimenzije 2 inča imajo deklarirano debelino 8 mm, je pa res da se lepo odreže že tudi 10 mm. Imel sem možnost stestirat tudi 1.5, 3 in 4 inčno lečo, vendar standard 2 inča dela še vedno najbolje za večni primerov. Tu govorim za rezanje ne za graviranje.
Skratka, za osebne potrebe je že 25W laser več kot dovolj.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
SiByte
Tekmovalec
Prispevkov: 274
Pridružen: 20 Mar 2011, 12:46
Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Kontakt:

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a SiByte »

Moj je star komaj mesec dni tako da kaj veliko nisem poskušal. Sem pa opazil da če režem z večjo močjo in hitrostjo je odrez lepši, kot da bi se pri manjši hitrosti sam material bolj segreval. Mogoče ima priložena membranska črpalka za zrak premajhen pretok? Sem razmišljal da bi kar kompresor priključil :P

Katere pa je priporočljivo rezat v več korakih?
Tamiya TT-01E | Tamiya NDF-01
3racing Sakura XI Sport
Hitec LYNX 4S @ v1.05
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a 2R »

Za sam laserski generator je najbolje, da čim več časa deluje s polno močjo. Pripiranje moči dodatno obremenjuje cev in s tem krajša življenjsko dobo. To je najbolj vidno pri cenejših laserjih s stekleno lasersko cevjo. Vsi deklarirajo 1500 delovnih ur, vendar pa imam jaz s cenejšim laserjem za seboj že peto cev v uporabi v 9 letih, pa dejansko zadnjih 5 let dela bolj malo, saj ga je nadomestil boljši bratec s kompozitnim generatorjem. Ta pa dela že šesto leto BP.

Imaš plastike, ki se pri rezanju raje zavarijo nazaj kot pa bi jih laser odrezal. Veliko takih materialov je deklariranih kot pleksi steklo pa to ni. Pri rezanju akrila se hitro vidi ali se lepo reže ali ne. Pravo akrilno steklo je v bistvu material ki se najlepše reže. Če imaš laser šele en mesec potem si preizkusil šele par materialov, čez leto boš znal povedati že veliko več.

Tista membranska črpalka pri cenejših laserjih je namenjena v bistvu le temu, da se ob leči ustvari nadtlak in jo izpareli plini ne nasvinjajo prehitro. Tako črpalko imam jaz pri cenejšem laserju. Pri dražjem bratu pa sem namontiral kar mali kompresor za airbrush. Ta laser ima vgrajen air assist ki nadtlak ustvarja poleg leče tudi pri vseh zrcalih, nato pa skozi šobo točno na mesto rezanja. Opazil sem, da se lepše reže s takim curkom, občutek pa imam tudi, da je rez bolj brezhiben.

Mogoče še en nasvet. Če je laser še tako mlad preveri kako je s potjo žarka in po možnosti skalibriraj zrcala. Med transportom in postavitvijo stroja se hitro vse nekam odpelje. Že to, da stroj malo premakneš ta ne stoji več enakomerno na vseh štirih nogah in posledica je ta, da rez na celi delovni površini ni enak.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
SiByte
Tekmovalec
Prispevkov: 274
Pridružen: 20 Mar 2011, 12:46
Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Kontakt:

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a SiByte »

Zrcal še nisem nič poravnaval saj zaenkrat ni težav reže lepo po celotni površini. Les pa še vseeno raje rezkam na CNC-ju saj se ob laserskem rezanju zelo kadi. Pa še CNC ima večjo delovno površino.

Bom poskusil s kompresorjem (dobim jutri čist novga jermensko gnanega, ker je stari v sredo odpovedal, pa še premajhen je bil), samo elektro ventil 2/2 moram kupit da bo laser sam vklapljal zrak ko ga potrebuje.

Aja pa plesksi iz Bauhaus je obup, smrdi kot hudič pa še temperatrurno ni odporen.
Tamiya TT-01E | Tamiya NDF-01
3racing Sakura XI Sport
Hitec LYNX 4S @ v1.05
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a 2R »

NUJNO si omisli odesavanje. Jaz imam cev premera 150 mm speljano direktno ven preko turbine, ki ga poganja 2,4 kW elektromotor. Verjemi da še vedno smrdi ko režem. Nujno si tudi omisli CO javljalnik.
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
SiByte
Tekmovalec
Prispevkov: 274
Pridružen: 20 Mar 2011, 12:46
Kraj: Sv. Trojica v Slov. goricah
Kontakt:

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a SiByte »

Saj imam odsesovanje s 1800mÂł/h pretoka. Večino časa leti na 50% ali manj.

Dražji pleksi (kupljen pri pako.si) ne smrdi skoraj nič v primerjavi s tem, ki ga prodaja Bauhaus.
Tamiya TT-01E | Tamiya NDF-01
3racing Sakura XI Sport
Hitec LYNX 4S @ v1.05
enkamakovsek
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 27 Feb 2020, 13:45

Re: Laserski izrez

Odgovor Napisal/-a enkamakovsek »

Zanimiva tema - tudi sam imam 25W čez glavo

Res je dober liti pleksi je čisto druga pesem, moraš pa izsesavati smrad

Glede plastik za lasersko graviranje in razrez pa kupujemo ABS graverske dvoslojne plošče imajo v K-print poglejte na spletni strani. Iskra ISD zaposlovanje
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike