Bumerang

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Odgovori
Uporabniški avatar
MarE69
Freak
Prispevkov: 525
Pridružen: 30 Nov 2004, 07:45
Kraj: NM

Bumerang

Odgovor Napisal/-a MarE69 »

Se je kdo lotil izdelave bumeranga? Kakšen načrt? Nekaj sem našel tu in tu, gledal sem pa še tu in tu. Težava je samo v tem, da niso ravno modelarski načrti, bolj tako "na oko". No, saj tudi bumerang je bolj tako "na uč". Vseeno me pa zanimajo kakšne praktične izkušnje.
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Helou!

Par let nazaj sem naredil kar precej rangov zase in za kolega.
On je prerisaval načrte iz jpg v dxf jst sem jih pa rezal na šihtu z laserjem. Delali smo iz brezove šperplate cca 4-6mm. Ta moj kolega je iskal načrte raznih svetovnih rekorderjev in vsi boomerangi so leteli čist hudo.
Gre pa precej špera ker so v glavnem kar veliki, morajo pa bit iz enga kosa. Profil je pa kar treba zbrusit. Takrat nisem dddajal gor kakega stekla al pa karbona, danes bi ga pa sigurno, ker teža niti ni tako hudo pomembna.

Lp,Ico
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Vprašanje ali bi se rad naučil metat, ali bi rad izdelal kaj posebnega. Pred leti sem kupil nekaj za otroke primernega, ki "sigurno pride nazaj" pa je bilo bolj tako, vsekakor ni letelo kot je treba, me je pa malo zagrabilo, potem sem pa malo stikal za bumerangi, na koncu je najbolje letel en neugleden plastičen izdelek, ki sem ga kupil v neku veleblagovnici med igračami za smešen denar :lol: :lol:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
vidx
Profesor
Prispevkov: 1048
Pridružen: 26 Jan 2005, 21:27
Kraj: koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vidx »

js sem pred leti dobil kot darilo lesen bumerang. dokler sem se ga navčil vsaj približno pravilno metati je trajalo kar lep čas. a ko enkrat znaš je zelo zabavno. scer pa ga že nekaj let nisem vrgel, tako, da vrjetno ne znam več :oops:
je pa zelo dober.
če mi bo vspelo dobit fotoaparat bom dodal kakšno slikco.
Flying Bastard Aircombat squadron
__666__
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 06 Maj 2005, 10:05
Kraj: velenje

Odgovor Napisal/-a __666__ »

Js sm delu ene bumerange.
Neki je blo dvokrakih neki pa trikrakih. Pa usi so leteli, tut tisti ko sm si jih sam zamislu pa jih nardil.
Če koga zanima lahk dam neki slikc gor sam jih morm prej najdit.
Delu sm pa od navadnega `aussija` , nato pa anjelico, pa fuzzy-ja, pa se neke trikrake ko ne vem imen, oziroma ko jim nism dal imena.

LP Samo
če prbijes pol dj sj tk da bo zacela nafta vn spricat da si bos skodo pokril...
Uporabniški avatar
MELO
Profesor
Prispevkov: 1008
Pridružen: 16 Dec 2004, 11:47
Kraj: RADOVLJICA

Odgovor Napisal/-a MELO »

Helou!

Ja zanimiva tema!


mam pa velik problem!!!! #-o

Naredu sem nov bumerang, pa tastarga ne morem stran vršt! :oops:

lp.
Newton laže!!!
Bjonde padajo hitreje!
__666__
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 06 Maj 2005, 10:05
Kraj: velenje

Odgovor Napisal/-a __666__ »

Hehe...od mene tutu noben noce...se me drzijo ko ceki...

Slikce bom nalimu pa cez vikend ce bom napolnu baterije od fotkica.

LP Samo
če prbijes pol dj sj tk da bo zacela nafta vn spricat da si bos skodo pokril...
Uporabniški avatar
til14
Razpravljalec
Prispevkov: 90
Pridružen: 15 Apr 2006, 16:31

Odgovor Napisal/-a til14 »

Čeprav je tole že res stara tema, bom vseeno malo povprašal če se kdo ukvarja z bumerangi. Zanima me kater les je najbolj primeren, kaj je treba pazit(razen prstov), itd.?

Tukaj je pa še slikca mojga bumeranga ki sem ga naredil včeraj. Narjen je iz dveh plasteh 1,5 mm balze in pa 1 mm vezana plošča, vse skupaj prekrito kar z oralight folijo(se mi ni dalo lakirat, pa tudi nisem vedel če bo sploh letelo).

Slika

lp Tilen
Uporabniški avatar
til14
Razpravljalec
Prispevkov: 90
Pridružen: 15 Apr 2006, 16:31

Odgovor Napisal/-a til14 »

čeprav ni odgovorov vam dodam še eno slikco. To je moj drugi bumerang, oblika je ista kot pri prvem le da je ta narejen iz 3mm in 1mm debele vezane plošče, težak je 24g(prvi je imel le 16g). Zdi se mi da leti malo bolje kot prvi. Mogoče posnamem še kakšen video.

Slika
Uporabniški avatar
jakc94
Freak
Prispevkov: 588
Pridružen: 28 Okt 2007, 23:28
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jakc94 »

Lepo! Bravo...
Ti kar posnemi...
Lep pozdrav
Jaka

www.jakasworld.com
Uporabniški avatar
jernejc
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 13 Okt 2003, 14:57
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a jernejc »

Pred cca 20 leti sem dobil pravi leseni bumerang iz Avstralije, ki je bil narejen ročno iz lesa. Kraka sta bila izrezana in zbrušena v profil, ki pa je bil na konceh drugačen, kot pri krivini, in na enem kraku obrnjen. Zato je letel samo v leve zavoje. Seveda je bilo potrebne veliko vaje, da so prišli tudi pristanki v roke. Težo ocenjujem na okoli 100 g, razpon med krakoma cca 50 cm, kot cca 100-110°.
Imel sem možnost metati in videti še kar nekaj različnih bumerangov, večinoma plastičnih, a ni nobeden niti približno letel tako kot tisti moj, zdaj že dolgo tega ukraden.
LP Jernej
Uporabniški avatar
Bor00
Tekmovalec
Prispevkov: 428
Pridružen: 04 Mar 2007, 18:35

Odgovor Napisal/-a Bor00 »

A ve kdo kako se pravilno vrže bumerang?
Ker se sestra trenutno potika po australiji, sem ji naročil da prinese en "originalni" bumerang.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Bor00 napisal/-a:A ve kdo kako se pravilno vrže bumerang?
Navodila najdeš tu: http://www.kendalldavis.us/:wink:
Mipo
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

zadnjic je blo po TV na "how its made", vse bi izvedel tam, v nulo! Ful lepo je bilo prikazano, kje ga zvit, kako ga zvit, kako les parit, vse! Probaj to najt! Science channel!
veni, vici, vomiti
Uporabniški avatar
til14
Razpravljalec
Prispevkov: 90
Pridružen: 15 Apr 2006, 16:31

Odgovor Napisal/-a til14 »

AIRGHANADA napisal/-a:zadnjic je blo po TV na "how its made", vse bi izvedel tam, v nulo! Ful lepo je bilo prikazano, kje ga zvit, kako ga zvit, kako les parit, vse! Probaj to najt! Science channel!
Zaradi te oddaje sem se tudi sam odločil da enega naredim. :lol:
Uporabniški avatar
fogl
Razpravljalec
Prispevkov: 76
Pridružen: 13 Mar 2007, 07:33
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a fogl »

Jaz sem pa gledal oddajo "top 10 orožja" (nekaj takega), kjer je bil tudi bumerang, in so tudi kazali, kako ga naredit. Bistvo je bilo, da si moral najti v gozdu neko zavito deblo (tako kot je zavit bumerang), tako da so bila tudi lesena vlakna zavita...
lp, klemen
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

fogl napisal/-a:Jaz sem pa gledal oddajo "top 10 orožja" (nekaj takega), kjer je bil tudi bumerang, in so tudi kazali, kako ga naredit. Bistvo je bilo, da si moral najti v gozdu neko zavito deblo (tako kot je zavit bumerang), tako da so bila tudi lesena vlakna zavita...
To je pomembno samo zaradi trdote, ampak, kdor ga gre delat, bo že našel nekaj primernega, dosti debelo letalsko vezano ploščo naprimer :wink:
V resnici, je bistvo v njegovi obliki profila njegovega krila, oz kril, ki spet ni nobena znanost, saj gre za nekaj kar je zelo blizu ali enako klark Y profilu, vse pa je obrnjeno tako, da pri rotaciji (ko ga vržemo) leti v pravilni smeri in daje vzgon v pravilno stran, kar ga v bistvu usmeri v krožno linijo in v končni fazi pripelje nazaj 8).
Pri vsem skupaj je edino važno, da kdor ga kupuje ve, da desničar ne more metat ta levega in obratno (čeprav z nekaj muje, gre tudi to :lol: )
Čeprav je edini pravi bumerang, tisti oblikovan v obliki črke V ( v resnici pa še to ni res), pa je vendar jasno, da oblika sploh ni pomembna, proizvajalci si dobesedno izmišljajo oblike, edino važno je da je profil na pravem mestu pravilno oblikovan.
Kogar pa skrbi, da bi naredil narobe, mu pa svetujem, naj odreže eno kljuko iz letalske vezane plošče, jo na eni strani (spodnji) pusti ravno na drugi strani (zgornji) jo pa lečasto obrusi, vse skupaj malo obdela, da ne bo prav ostrih robov. Naj bo levičar ali desničar, prime naj tako, da bo lečasti del obrnjen proti metalcu in kdor bo pravilno vrgel, bo dobil kljuko (bumerang) nazaj.
To so menda pogruntali avstralski domorodci, nobene vesoljske tehnike ni notri, edino malo dalj, oz bolj hitro, letijo bolj izpopolnjeni bumerangi, nazaj pa pride vse, samo če se prav vrže in zadosti grobim osnovam tega , čemur pravimo bumerang.
Howgh
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
spetjaz
Tekmovalec
Prispevkov: 280
Pridružen: 20 Jun 2007, 21:16
Kraj: Pr´Kurah

Odgovor Napisal/-a spetjaz »

Sam sem ga dobil na enem pikniku in je v obliki race .Vrže se ga pod kotom v desno (če ga mečeš z desno) primeš pa ga kot svinčnik.
Uporabniški avatar
til14
Razpravljalec
Prispevkov: 90
Pridružen: 15 Apr 2006, 16:31

Odgovor Napisal/-a til14 »

No tastarga boomeranga sem izgubil (visoka trava+veter).
Zato sva se z bratrancem zmenila da narediva nove (tudi on ga je izgubil hehe).
Material je 4mm letalska vezana plošča, teža pa 36 gramov.

Slikca:

Slika
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike