Preprosto merjenje hitrosti modelov

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Big A napisal/-a: Ker imam z meritvami hitrosti velike načrte, sem se odločil za nakup radar pištole, ki omogoča bistveno lažje in masovne meritve. Poleg tega pa je z njo možno meriti tudi hitrosti v zavojih in lupingih, kar pri merjenju z zvokom ni možno.
Pištola bo krasna in super praktična stvar, ampak hitrost med raznimi manevri se ti bo še zmeraj izmikala, saj meri hitrosti le na osi merjenja ne pa tudi "okrog ovinka". Oziroma drugače povedano - meri samo komponento hitrosti po osi od pištole pa do merilnega objekta.

Lp, Sašo
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

frcac napisal/-a:
Big A napisal/-a: Ker imam z meritvami hitrosti velike načrte, sem se odločil za nakup radar pištole, ki omogoča bistveno lažje in masovne meritve. Poleg tega pa je z njo možno meriti tudi hitrosti v zavojih in lupingih, kar pri merjenju z zvokom ni možno.
Pištola bo krasna in super praktična stvar, ampak hitrost med raznimi manevri se ti bo še zmeraj izmikala, saj meri hitrosti le na osi merjenja ne pa tudi "okrog ovinka". Oziroma drugače povedano - meri samo komponento hitrosti po osi od pištole pa do merilnega objekta.

Lp, Sašo
Konichiwa Frcac!! :D :D
Dolgo te že nisem slišal!
Omenjaš zanimiv problem, ki si ga mogoče predstavljam preveč naivno :oops: .
V navodilih za uporabo radar pištol piše, da samo pomerimo v objekt in tiščimo gumb. Pištola v tem času kaže trenutno hitrost modela. Ko gumb izpustimo, pa pokaže največjo posneto hitrost.
Sicer pa pri merjenju hitrosti v zavojih obstaja isti problem kot pri premočrtnem gibanju: upoštevati je treba cosinus kota premikanja glede na pištolo (100% je samo, če model leti natančno proti pištoli ali od nje).
Zdi se mi, da bi bila meritev popolnoma natančna v primeru, če bi bila ravnina krožnice modela poravnana z pištolo. Pri lupingu bi v tem primeru največjo (in pravilno) hitrost dobili na dveh dotikališčih tangent :D .

Lep dan

A
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Big A napisal/-a: Zdi se mi, da bi bila meritev popolnoma natančna v primeru, če bi bila ravnina krožnice modela poravnana z pištolo. Pri lupingu bi v tem primeru največjo (in pravilno) hitrost dobili na dveh dotikališčih tangent :D .
Pravilno =D> Glih vse pa ni tko ultrasimpltrotlzihr da samo pritisneš knof in meritve kar same letijo ven. Model lahko sicer spremljaš s stisnjemim gumbom med lupingom ampak bo hitrost zaradi projekcije hecna sinusoidna krivulja od ničle do maksimuma, tisto pa bo hitrost točno ko bo vektor hitrosti ki je tangenta opisanega lika kazal v nasprotno smer osi meritve. Ko boš spustil knof bo torej ta maksimum to. In ker hitrost med lupingom največkrat ni konstantna, ampak te zeza še pretvorba potencialne v kinetično energijo in nazaj mi ni ravno jasno kaj bi ti taka meritev povedala saj bosta maksimuma čeprav sta teoretično enaka (z upoštevanjem režima delovanja motorja za konstantno hitrost) različna. Za merjenje hitrosti v premočrtnem letu je pa to vsekakor to.

(sej bo počasi ta norišnica spustila in bo kaj časa tudi za na polje in v delavnico - zdaj pa veliko raje utečem na letališeč in poiščem sprostitev v zraku)

Lp, Sašo
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

frcac napisal/-a:
Big A napisal/-a: Zdi se mi, da bi bila meritev popolnoma natančna v primeru, če bi bila ravnina krožnice modela poravnana z pištolo. Pri lupingu bi v tem primeru največjo (in pravilno) hitrost dobili na dveh dotikališčih tangent :D .
Pravilno =D> Glih vse pa ni tko ultrasimpltrotlzihr da samo pritisneš knof in meritve kar same letijo ven. Model lahko sicer spremljaš s stisnjemim gumbom med lupingom ampak bo hitrost zaradi projekcije hecna sinusoidna krivulja od ničle do maksimuma, tisto pa bo hitrost točno ko bo vektor hitrosti ki je tangenta opisanega lika kazal v nasprotno smer osi meritve. Ko boš spustil knof bo torej ta maksimum to. In ker hitrost med lupingom največkrat ni konstantna, ampak te zeza še pretvorba potencialne v kinetično energijo in nazaj mi ni ravno jasno kaj bi ti taka meritev povedala saj bosta maksimuma čeprav sta teoretično enaka (z upoštevanjem režima delovanja motorja za konstantno hitrost) različna. Za merjenje hitrosti v premočrtnem letu je pa to vsekakor to.

(sej bo počasi ta norišnica spustila in bo kaj časa tudi za na polje in v delavnico - zdaj pa veliko raje utečem na letališeč in poiščem sprostitev v zraku)

Lp, Sašo
Aha!! =D> Torej meritev bi bila dosti bolj natančna, če bi model gnal vodoravno in ne navpišno (s tem bi izničil vpliv težnosti). Ampak tistemu se potem ne reče več looping, ampak ???...

LP
marsovcek
Začetnik
Prispevkov: 20
Pridružen: 30 Sep 2005, 10:50
Kraj: Črnomelj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a marsovcek »

Matjaž_Černivc napisal/-a:Miha, s katerim programom si pretvoril filemček v wav datoteko?
Bi lahko kaj podobnega naredili tudi pri jadralnih modelih-ti tudi piskajo [-o<

Lp Matjaž
Uporabiš lahko program VirtualDub. Z njim lahko shraniš samo wav iz filma.
Uporabniški avatar
urke
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 06 Feb 2005, 15:54
Kraj: Hoče

Odgovor Napisal/-a urke »

Zdravo. A se da dobit kakšen GPS logger, ki bi bil dovolj lahek in majhen za model? Se mi zdi da bi z loggerjem najlažje izmeril hitrost.Uroš
Uporabniški avatar
damjanr
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 10 Feb 2005, 13:21
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a damjanr »

Z gps logerjem sva z kolegom merila hitrosti vodnih skuterjev, zadeva deluje dobro, vendar je bil problem ta, da je najn odčitaval vsake štiri sekunde, kar popači rezultat meritve.

l.p. Damjan
SyXper
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 27 Dec 2005, 23:19

Odgovor Napisal/-a SyXper »

foter lahko nastavi čase odčitavanja, mislim pa da je najnižji interval 1s
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

Od prejšnjega tedna sem lastnik radarske pištole za merjenje hitrosti
Bushnell Speedster II.

Sem jo že preizkusil: avto posname tudi na razdaljah okrog 300 metrov, medtem ko motorni model velikosti 6,5 ccm zazna na približno 30 metrih razdalje. To mi čisto ustreza. Ko bojo temperature bolj normalne, bom preizkusil še kakšnega jadralca, manjše motorne modele, avtomobilčke, ladjice..

Zanimivo je, da pokaže popolnoma točno hitrost mojega avta, če iz avtomobila skozi vetrobran 'streljam' v cesto. Se pravi, da bi lahko meril svojo hitrost kot smučar, sankač, kolesar itd...

lp

A

PS: O radar pištolah:
http://www.policeradar.net/hand_held_radar.htm
Uporabniški avatar
Nik
Freak
Prispevkov: 772
Pridružen: 15 Nov 2004, 16:35
Kraj: Biel, CH

Odgovor Napisal/-a Nik »

Big A =D> =D> =D>

Končno ena prava zadeva v SLO =D>
Uporabniški avatar
Matjaz
Tekmovalec
Prispevkov: 381
Pridružen: 22 Jan 2003, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Matjaz »

Evo, se ena... :D

Prva skatla GPS sprejemnik z 1 PPS plus uP in dovolj spomina za skoraj 20 minu logiranja pozicije in hitrosti in visine, kolikor jo pac GPS zmore.

Druga skatlica GPS antena.

Omejitve? Ne ga po glavi vozit, ker tam spodaj ni satelitov... ;)

LP

Jest
Priponke
DSCN5505.jpg
DSCN5505.jpg (53.03 KiB) Pogledano 4807 krat
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

Matjaz napisal/-a:Evo, se ena... :D

......

LP

Jest
Hej Maži,

Super izdelek. Če je skeniranje dovolj pogosto, je z GPS možno posneti pot, hitrost, pospeške, navigacijo.. Da pride v poštev, je treba izvedeti še za ceno, težo in porabo elektrike.
Imaš kakšne dodatne informacije, linke?

lp

A
Uporabniški avatar
Matjaz
Tekmovalec
Prispevkov: 381
Pridružen: 22 Jan 2003, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Matjaz »

Andrej

Ne mores kupit, ker je samo v duokatu. Dobis ga na probo, ko bo kaj vremena. Meri 1 PPS (1x/sek vse meritve..), kar je za combate malo. Za hitrost pa dovolj, jasno.
Stvar siba na 5-30V, ali pa na 3.3V. Zre 150mA na 3.3V na 5V ~100mA, na 12V 50mA. Teza je ~ 1 standard servo. Se nisem vagal, ker imam se tri metre kabla vmes med anteno in GPS (ni na sliki ;) ). Moram skrajsat, pa se nimam konektorjev.

LP

Jest
Uporabniški avatar
miha100k
Tekmovalec
Prispevkov: 422
Pridružen: 05 Jan 2006, 14:53
Kraj: Divača,vas domača
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miha100k »

Celi
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 22 Mar 2005, 15:39
Kraj: Spodnji Duplek

Odgovor Napisal/-a Celi »

vem da stara tema pa vseeno... #-o bi se dalo s tem programom merit tudi hitrosti nitro avtomobilov?
Slika
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Celim si rane po nedeljski tekmi v Kočevju, kjer jo je skupil moj Švicar. V zraku je po rezanju traku postal izredno počasen. Hitrost ocenjujem na ~30km/h. Na trenutke ja padal v kovit. Po tekmi sem ugotovil vzrok: za spinerjem se je navilo skoraj pet metrov traku, kar je tako obremenjevalo motor, da skoraj ni bil več uporaben.

Počasi sem nabiral višino, ko se mi je od zadaj začel približevat sotekmovalčev model z "zahrbtnimi" nameni: na mojem švicarju je bil še meter traku. Opravil sem hiter manever in model v zraku praktično ustavil. Takrat pa je počilo: oba modela sta končala na trdi tleh.

Sedaj pa k vzrokom, zaj je ta zgodba v tej temi. Ko sem doma začel čistiti model sem se šel še malo forenzika. Na osnovi sledi na trupu modela sem določil način trka in relativno hitrost v trenutku trka. Ob predpostavki, da se je motor zasledovalca vrtel z 20.000rpm (dovoljenih 16.000 na tleh +25% = 20.000) sledi relativna hitrost med modeloma je 168km/h. To je v zgornjem območju slovenskih modelov (Italijani pomikajo meje malce višje).

Mipo

P.S.: Način merjena hitrosti ne spada med najcenejše: vsaka meritev čez 100€, pa še zanesljivost ni največja. #-o
Bolje bo izbrati katero do neporušitvenih metod.
Priponke
Tudi zareze na trupu so na 7cm.<br />Bilanca: model je kaput, dva servota sta kaput, kvartz je kaput,  ležaj na novem motorju je šel v franže, za sprejemnik še ne vem.
Tudi zareze na trupu so na 7cm.
Bilanca: model je kaput, dva servota sta kaput, kvartz je kaput, ležaj na novem motorju je šel v franže, za sprejemnik še ne vem.
HPIM5677m.JPG (16.59 KiB) Pogledano 3195 krat
Razdalja med zarezama propelerja je 7cm. S prvim udarcem je odrezal višinski stabilizator s smernikom.
Razdalja med zarezama propelerja je 7cm. S prvim udarcem je odrezal višinski stabilizator s smernikom.
HPIM5678m.JPG (35.33 KiB) Pogledano 3195 krat
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike