detajli makete

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

kolesar007 napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:Mega, rad bi videl, kako bi ti s pumpico ali pa s pletenico posesal iz takole majčkenih spojev višek spajke........ :o



Slika
Ni problema .. s pumpico segreješ cin, prisloniš pumpico in jo "sprožiš".
Pletenico pa daš nad spoj in jo segreješ s spajkalnikom. Pomaga če dodaš malo fluxa, gre cin bolje po pletenici. Obvezno moreš pletenico krajšati ko se na njej nabere odvečni cin.
Postopek s pletenico ti da boljše razultate ;), zahteva pa nekaj prakse.

PS: Tole sploh niso majhni spoji, jaz vsakodnevno delam z elementi v ohišjih 0402..za laike naj povem da je element velik okoli 1mm :).
Eno je platka s štop lakom, drugo je bakrena žica. Sam delam v elektro industriji, pa praktično zaspajkam vse kar mi pride pod roke. Sicer na manjše od 0603 nismo šli, zato pa dobim vsake toliko kak 144 pinski IC za pospajkat. Ker je na platki štop lak, je enostavno spajkat, ker se cin razlije le tam, kjer ni baker zaščiten.
Še vedno prisegam na brusni papir in pilco, ker se res lepo obdeluje. Mogoče en trik. Rebra izdelaš ločeno z vsemi povezavami in dodaš cin tam, kjer se bo kasneje vezalo z drugim kosem, potem jih pobrusiš in dodač na tisto mesto, kjer se bo dotikalo rebro drugega kosa malo paste za spajkanje. V službi uporabljamo eno posebno v brizgi, je veliko boljša od klasičnega cinola. na koncu samo pogreješ spoj in se bo vse samo lepo zlilo.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Aspirin za lakirano bakreno žico? Dela čuda in si lahko precej natančen.
Kopije niso dorasle originalu!
lp
Sašo
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Tukej je žica brez zaščite, pa še medenina povrh.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja, Krist, pilca je itak orodje brez katerega se ne da nic naest, p ne glede na materjal gradnje:) dejstvo pa je, da si morem ze prej cim manj dela z pilco pripravit.

Eno mnenje bi se potreboval.

Kaj mislite na Zlina 526 oz. Ta serija, bi bilo tudi zanimivo letalo za gradnjo makete, sploh pa zaradi tega ker je tesno povezan tudi z naso zgodovino. Predvsem pa ker moj bivsli instruktor na njemu leti in ga imam dobesedno pred nosom......zal mi je samo, da nisem izkoristil prilike ko so mu "generalko" delali in je bil res cisto na kosih.
Pa se cevasta gradnja hidravlike skoraj da nima razen podvozja tako, da z malo truda bi lahko tudi ta samostojno deloval.

Pac samo razmisljam, morem se do instruktorja da vidim kaj od gradiva o letalu ima on.....
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Hmm, potem ti je najboljša izbira plamenski spajkalnik. Male izvedbe so na voljo za par 10€.
S pletenico si lahko pomagaš le toliko, da popije odvečni cin, da ni bunka na spoju, kaj več pa ne, še vedno je treba vse pobrusiti ali popiliti.

Zanimiva izbira je tale Zlin, kaj pa mogoče še kako jadralno letalo. Recimo Ka-3 je imel trup iz cevi, krila in rep pa lesena. Ali pa CIRUS HS-62, ki ga trenutno riše Ultralajt. Po moje bi ti pomagal pri dokumentaciji. Bi bilo zanimivo videti to letalo v očeh dveh modelarjev.
Zadnjič spremenil Krist, dne 30 Nov 2010, 20:05, skupaj popravljeno 1 krat.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja, res bi laho Cirusa naredil, mislim tega bi naredil tako, kot sem tega piperčka naredil. Mi je to letalo kar zanimivo.....in tudi že to kar je na forumu objavljeno zadostuje za en tak hitro narejen modelček:)

glede zlina sem pa mislil, da bi se ga lotil za prav. do vijaka natančno in seveda delujoče....komande in podvozje.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Eno vpršanje za lot cinkmajstre:

lot prime lepše na polirani površini ali je bolje da je groba.

namreč, začel bom končno sestavljati hurricana, pa bom kose po sestavljanju sproti poliral, nato pa na njih lotal dalje....ali bo to dobro ali je bolje da počakam, da bo zadeva končana in jo kasneje spoliram?

hvala:)
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Važno je, da ni površina oksidirana, tako da je dovolj, če je samo malce pobrušena.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Aha. pol če je površina stekleno gladka ne vpliva na kvaliteto lota? da se mi ne bo letalo čez nekaj časa razstavilo.

bodo pa, tak mjer bo možno, deli privijačeni skupaj in ne sako lotani, tudi paneli okoli motorja bodo gor z vijaki tako, da ga bo možno popolnoma zapret oz. obret.
kolesar007
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 09 Nov 2009, 13:57
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kolesar007 »

Če polirna pasta pusti masten sloj se bo malo težje prilotalo ampak bo vseeno šlo.
LP
Sandi
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

ja, ta bo zagotovo kej pustila...kaj pol je dobro sloj polirne paste odstranit? z čim bi pa bilo najbolje to narest? nitro?
kolesar007
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 09 Nov 2009, 13:57
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kolesar007 »

Najbolje da poskusiš lotanje s polirno pasto in brez kako ti bo šlo, potem pa se odločiš če ti oteži delo potem jo prej odstraniš. Lahko tudi z nitrotom ali pa kj manj agresivnega bi tudi šlo.
LP
Sandi
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Pri čisto neki drugi zadevi ,uporabljam za čiščenje rostfrejasto kuhinjsko gobico natopljeno z pasto za spajkanje......
Slika
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

sej v bistvu mene zanima koliko vpliva na kvaliteto lota, gladkost površine. ali je bolje, da jo pustim hrapavo in lotam oz. ne moti če je prej spolirana.....
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

pa da se vrnemo še malček na začetek te teme......

nekaj je rtalo tudi z prvim projektom.....me je pač matralo kako bi moralo izgledat letalo na večjem remontu in zgleda pač tako :)
Priponke
letalo-3.jpg
letalo-3.jpg (60.6 KiB) Pogledano 4243 krat
letalo-2.jpg
letalo-2.jpg (57.3 KiB) Pogledano 4243 krat
letalo-1.jpg
letalo-1.jpg (68.8 KiB) Pogledano 4243 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

vedno bolj cenim g. Park-a....

malček se igram z aluminijem in osvajam tehnologijo kako kaj narest ter pripravljam oz. izdelujem orodje.

poskusil sem narest iz glave smerno krmilo in sem ugotovil da zadeva ni niti toliko zakomplicirana, če imaš pravo orodje in tehnologijo...najbolj sem se matral z netanjem saj je alu pločeniva debeline 0,1mm res tanka in če malček zgrešiš jo z kladivcem uničiš.....

no, to je to, seveda ni končano oz. je bolj samo poskus kako sploh zgleda kej takega gradit...in ja, je zanimivo:)
Priponke
letalo-2.jpg
letalo-2.jpg (52.44 KiB) Pogledano 4000 krat
letalo-1.jpg
letalo-1.jpg (46.38 KiB) Pogledano 4000 krat
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Eno uporabno orodje za take podvige
Mr Spike! Spike wheel tool
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

aha, hvala krist...sej sem tudi o takšni kradnji razmišljal samo pol bi moral aluminij lepit in to ni to...letala so bila kovičena in tudi jaz ga bom kovičil:):):)

samo z čim inmkakoje treba še pogruntat.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

pa se le premika ( je rekel Galileo Galilej).

ta simpatičen možakar je kriv, da sem se tudi jaz zraven vseh ostalik projektov lotil tudi nekaj podobnega njegovim mojstrovinam.

http://www.craftsmanshipmuseum.com/foran.htm

lotil sem se nekaj enostavnega....neznanega "eindeckerja" za katerega se sumi, da ga je skonstruiraf Fokker, vendar ni nobenih dokazov za to, saj načrti so vsi v moji glavi :)

slike:
Priponke
letalo-5.jpg
letalo-5.jpg (64.86 KiB) Pogledano 3611 krat
letalo-2.jpg
letalo-2.jpg (52.46 KiB) Pogledano 3611 krat
letalo-1.jpg
letalo-1.jpg (63.56 KiB) Pogledano 3611 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

še nekaj slik:
Priponke
letalo-9.jpg
letalo-9.jpg (83.11 KiB) Pogledano 3604 krat
letalo-8.jpg
letalo-8.jpg (53.39 KiB) Pogledano 3604 krat
letalo-3.jpg
letalo-3.jpg (60.68 KiB) Pogledano 3604 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

pa tudi aluminij se počasi premika......
Priponke
letalo-7.jpg
letalo-7.jpg (42.61 KiB) Pogledano 3974 krat
letalo-6.jpg
letalo-6.jpg (67.02 KiB) Pogledano 3974 krat
JanezP
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 03 Dec 2007, 19:30

Odgovor Napisal/-a JanezP »

Vsi Al deli v notranjosti letala, tup in krilo, so zaščiteni z Zinc Primerjem, ki je običajno rumene barve.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

hvala za informacijo, to vem ja.....samo želim, da se aluminij vidi, model bo cel tako sestavljen in če se nebi kovine vidlo, bi ga iz plastike naredil...hitreje in jažje, zagotovo pa ni tako "zanimivo" kot če je kovinski.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

in zadeva dobiva počasi končno obliko. no, vsaj trup.

slike:
Priponke
letao-5.jpg
letao-5.jpg (51.21 KiB) Pogledano 3602 krat
letao-4.jpg
letao-4.jpg (76.58 KiB) Pogledano 3602 krat
letao-1.jpg
letao-1.jpg (53.36 KiB) Pogledano 3602 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

še nekaj slik:
Priponke
letao-7.jpg
letao-7.jpg (61.81 KiB) Pogledano 3591 krat
letao-10.jpg
letao-10.jpg (67.4 KiB) Pogledano 3591 krat
letao-11.jpg
letao-11.jpg (74.52 KiB) Pogledano 3591 krat
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike