detajli makete

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

in seveda sem pozabil na katapultni sedež tucanota....to je to, temu naj bi sledil še drugi mi ga pa ni treba narest glede na to, da bo letalu načrtno manjalo kar veliko kosov:)

sicer niti ta sedež še ni končan, manjkajo mu še napisi ter pobarvani detajlčki.
Priponke
tucano-6.jpg
tucano-6.jpg (49.76 KiB) Pogledano 4280 krat
tucano-5.jpg
tucano-5.jpg (53.02 KiB) Pogledano 4280 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Kapo dol!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

=D> =D> =D>
Ampak res kapo dol!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Nekaj malega v pomoč (PC-9M):

Slika
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Slika Slika
lp
Sašo
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

grem barvat :):):)

ja, to je to kar rabim, hvala ultralight,......če danes kej v tej smeri naredim, jutri javim oz. objavim:)

po vseh teh pogovorih, me je pa res primlo, da bi naredil obstoječe letalo narejeno natančno do vijaka.

če ima kdo kakšen predlog....pogoj je seveda to, da se za to letalo najde dovolj literature oz. podatkov za natančno gradnjo.

eden od kandidatov je zagotovo F-86 sabre.
razni spitfire-ji pa mustangi me niti toliko ne zanimajo...no, morda mustang bi še šel, so pa to že tako skomercijalizirana letala da niso več tako zanimiva......bolj je letalo čudno in nenavadno, bolj mi je všeč :):):)
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

odlocil sem se, da bom delal hurricane-a jugoslovanskega seveda.

Model mi je zanimiv zaradi svoje konstrukcije, je dokaj enostaven tako, da se da lepo detajlcke prikazat, da se za njega dobit upam da dovolj gradiva, rizbe, nacrte itd.

Vsec mi je tudi zato, ker ga je spitfire zasencil pa ceprav, ce nebi bilo hurricana za zacetku napada na nemcev na vel. Britanijo, nebi bilo niti spitfire-rjev. Tako, da ima to letalo premalo slave kot bi jo dejansko moral imet.

Tako, da se za kakrsnokoli pomoc glede detajlov modela v naprej zahvaljujem:)

Priblizno veste kaj iscem tako, da ce ima kdo karkoli [email protected].

Hvala in lep pozdrav, Luka.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mali "Walkaround" : http://www.aircraftresourcecenter.com/A ... alk542.htm


Hudo... 53MB: http://hotfile.com/dl/35225517/42199ef/ ... e.pdf.html
Vsebina: glej spodnji dve sliki! In še veliko več....

LP Mitja

P.S.: imaš ZS s še enim linkom!
Priponke
HURRY-2.jpg
HURRY-2.jpg (87.32 KiB) Pogledano 4193 krat
HURRY-1.jpg
HURRY-1.jpg (78.33 KiB) Pogledano 4193 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

temu pa ja, ki se reče pomoč,

res hvala, je že vse sprintako:)

sicer pa opažam, da brez natančne rizbe 1:1 ne bo šlo tako, da se zdaj morem najprej lotit risanja in šele na to pride gradnja v pošzev.

sem pa našel še res veliko materjala na netu tako, da bom kar počasi začel letalo delat.

mi je všeč njegova konstrukcija, res zanimiva in verjetno tudi učinkovita.

no, hvala še enkrat in grem risat:)
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

No, da povem kako zgleda izdelava takega modela.

treba je najprej najdet rizbo ali načrt dela, ki se ga želi narest, treba ga je najdet tako, da se ga vidi iz vseh kotov.
Nato, je treba ta koz zrisat, ker kose ki jih na sliki najdem, so vsak v svojem merilu jim je treba po koških irračunat merilo in to tako, da ko ugotoviš eno mero na podlagi že znane mere kosa zraven je treba izračunati merilo, v katerem je in ga spremenit v merilu ki ga želimo imeti, nato je treba kos v merilu 1:1 izrisati.
najlažje od vsega je pol sam kos izdelati:)

nekaj že nastaja...pa ne samo na papirju:)
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

medtem ko se hurricane pridno riše in googla detajle. Jaz vadim lotanje....sej ne da ne znam ampak opažam, da mi je malček roka za kej takega zaspala......

aja, hurricane bo kovinski in vse kar se da bo delovalo, komande, kabina, podvozje....morda celo motor (elektro).

no, kot vaja je zaenkrat nastalo tole:)

treba je še izrezkat nos in propeler ter postružit kolesa.....in pa rezervoarje v krilu narest.
Priponke
--4.jpg
--4.jpg (45.45 KiB) Pogledano 3737 krat
--3.jpg
--3.jpg (64.5 KiB) Pogledano 3737 krat
--1.jpg
--1.jpg (52.92 KiB) Pogledano 3737 krat
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

pa še detajlček krila.....

predvsem sem ugotovil, da uporabljam preveč cina......bo treba dozo zmanjšat:)
Priponke
--2.jpg
--2.jpg (45.46 KiB) Pogledano 3734 krat
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

lucky izgleda super =D>
nasvet glede lotanja:
uporabljaj tanši cin in ga boš avtomatsko dodal manj. Pred lotanjem dveh površin med sabo pofrcinaj mesto lotanja (s spajkalnikom segreješ žico in ji dodaš malo cina da se prime na žico) nato prisloniš tam kjer bo in segreješ vse skupaj.
Ko je to nekje tu še malo počakaj in grej naprej da se cin lepo razteče po površini ;)
Upam da sem ti pomagal ;)
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

lucky napisal/-a:pa še detajlček krila.....

predvsem sem ugotovil, da uporabljam preveč cina......bo treba dozo zmanjšat:)
Ni problema. Brusni papir pa fine pilce v roke, se lepo brusi. Na koncu mogoče malo purola pa bombažno krpico.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja, definitivno bo tajnši cin pomagal k temu, sicer uporabljam tudi pasto tako, da se cin lepo razlije, provlem je v tem, da ga je preveč.....

Krist......:) prej novega zlotam, kot pa da z pilco ves odvečen cin zbrusim...sem probal pa pa tudi zelo hitro obupal......bom ta no na harjerju verjetno veliko prakticiral.
Tudi polirali bomo tam ja:)

aja, glih za iformacijo, v to igračko je šlo nekaj več kot 6m žice :):):)
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Če to spajkaš z novim cinom brez svinca, potem dvigni temperaturo spajkalniku. Drugače pa je za take posle še vedno najbolj uporaben svinčen cin. 0,5mm cin bo genau za tvoj projekt. Vse kar je debelejše, je težko dozirat.
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

ja, če bi imel možnost nastavljanja temperature bi bilo tudi fajn.....bom poskusil z doziranjem manjše količine cina pa bomo vidli kako kako bo zgledalo.

zmanjkalo mi je pa žice tako, da morem skočit po novo in pol dalje:)

lotil se bom kar hurricane-a v takem majhnem merilu in pa uporabil tudi več pločevine, da še to preizkusimo. pa pante delat se morem navadit itd......veliko je še tehnologije ki jo morem osvojit:)
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a mega »

Glede preveč cina - ne pilice, so boljše metode, ki se jih poslužujejo štromarji ...
npr.: obstajajo pumpice za cin - cin segreješ in odvečnega posrkaš ali dobi se tudi trak pletenih bakrenih žičk, ki ima podobno funkcijo za odstraniti odvečni cin. Enostavno trak položiš čez odvečni cin in ga segreješ, da se pod njim cin stopi - trak odvečnega "posrka". Podobno lahko narediš tudi sam iz licen žice, ki jo malo pomočiš v pasto - a to potem smrdi in nima dobrega efekta! Jaz sem pristaš pumpice!

Kar se tiče - kako omejiti razlivanje cina - dobijo se premazi - kot pri spajkanju tiskovin.

Vse zgoraj našteto je dobavljivo v Conradu.

l.p.
Zadnjič spremenil mega, dne 29 Nov 2010, 22:59, skupaj popravljeno 1 krat.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Aha, evo kaj je una pletenica ki sem jo dobil zraven spajkalnika in cina...:):):) no, sej sem mi je zdelo da je za to ja, tudi to je ena stvar ki jo morem še poskusit. tudi pumpico, tisto ki zgleda kot inekcija in ki ima noter vzmet poznam, smo nabavit si jo še morem.

pa seveda hvala vsem za pomoč :)
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a mega »

Evo potem imaš zgleda vse (mislim pletenico) .... pumpica je res uporabna - nabavi si jo.

Drugače bi ti svetoval, da delaš s plinskim spajkalnikom - torej z ognjem ali z visoko temperaturo pri električnem spajkalniku. Saj, če na hitro segreješ spoj dveh žic, se ti cin razlije le kjer je dovolj segreto - torej visoka temperatura in kratek čas stika ognja/vroče špice spajkalnika z obdelovancem. To bo uspeh.

l.p.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mega, rad bi videl, kako bi ti s pumpico ali pa s pletenico posesal iz takole majčkenih spojev višek spajke........ :o



Slika
Uporabniški avatar
mega
Razpravljalec
Prispevkov: 179
Pridružen: 13 Okt 2010, 21:12
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a mega »

Da se - sigurno se da ... a, Lucky ne smeme pričakovati "revolucije". Lahko se mi tudi javi na ZS in mu pokažem, kako se to dela.

l.p.
Zadnjič spremenil mega, dne 03 Dec 2010, 14:17, skupaj popravljeno 1 krat.
Nikola Tesla - The Forgotten Wizard but Man who Invented the Twentieth Century
kolesar007
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 09 Nov 2009, 13:57
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kolesar007 »

Ultralajt napisal/-a:Mega, rad bi videl, kako bi ti s pumpico ali pa s pletenico posesal iz takole majčkenih spojev višek spajke........ :o



Slika
Ni problema .. s pumpico segreješ cin, prisloniš pumpico in jo "sprožiš".
Pletenico pa daš nad spoj in jo segreješ s spajkalnikom. Pomaga če dodaš malo fluxa, gre cin bolje po pletenici. Obvezno moreš pletenico krajšati ko se na njej nabere odvečni cin.
Postopek s pletenico ti da boljše razultate ;), zahteva pa nekaj prakse.

PS: Tole sploh niso majhni spoji, jaz vsakodnevno delam z elementi v ohišjih 0402..za laike naj povem da je element velik okoli 1mm :).
LP
Sandi
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

kaj pa vem.. sam sem precej štorast pri lotanju. Vse, akr znam polotati so konektroji pri mojih modelih.
lče ostali obvladate majčkemen spojčke manjše kot milimeter... name ne naredi tako velikega vtisa, kot ga je tale Piperček z zgoraj objavljenih slik.


=D> =D> =D> =D> =D>


Pokazati všečen izdelek je pa čisto nekaj drugega, kot pa samo govoriti o "tehnologiji".
lucky
Profesor
Prispevkov: 1488
Pridružen: 05 Jul 2002, 01:00
Kraj: Portorož
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lucky »

Ja ultralajt, tudi jaz sem do zdaj samo konektorčke lotal, pa še to bolj tako......nekoč (10 let nazaj) sem kar obvladal, opažam pa da se mi je roka za to nekje po poti zgubila......bo pač treba vadit.

mi je pa žal, da nimam več žice doma, ker se mi je prav zluštalo taka letala delat:)

bom na temu poskusil kako pobira odvečen lot pletenica, pa javim.

l.p. Luka.
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike