Poškodbe pri modelarstvu

Vse kar ne spada v ostale tematike o modelih letal/helikopterjev

Moderator: Pisaneli

Odgovori
Uporabniški avatar
ZigaM
Razpravljalec
Prispevkov: 105
Pridružen: 17 Feb 2005, 16:48
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ZigaM »

Men je glih noht zrasel tolk da nimam več črnega fleka od zadnjega udarca propelerja pa me je že spet usekal :(

Drugač pa nekak je treba užgat motor :D ...
LP Žiga
Uporabniški avatar
CINX
Profesor
Prispevkov: 1212
Pridružen: 16 Nov 2004, 08:33
Kraj: Poljane nad Šk. Loko
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a CINX »

ZigaM napisal/-a:Men je glih noht zrasel tolk da nimam več črnega fleka od zadnjega udarca propelerja pa me je že spet usekal :(

Drugač pa nekak je treba užgat motor :D ...

Štarter???????????????????????????????????????'' :-? A jih ne delajo več :-? :o :o :o :o :o :o
Mogoče so pa štipendije znižal :praskam: :praskam: :praskam:
Uporabniški avatar
ZigaM
Razpravljalec
Prispevkov: 105
Pridružen: 17 Feb 2005, 16:48
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a ZigaM »

Ammmm ..ga mam sam je glih do 100ccm in bolj slabo potegne OS 10ccm...pa itak užge na roke po 5 zamahih čene že prej....

Kdaj ga pa kej zajebava...smet al pa to..pol se je treba pa matrat :D :D :D
LP Žiga
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

LP.

:lol: :lol: :lol: Da tale tema spet :roll: malo oživi, sem pa danes jaz poskrbel.

Ker že nekaj časa nisem letel in je bil zelo lep dan sem šel na letališče #-o . Vzel sem starega a še letečega :lol: skystarja mu napolnil baterije in gasa. Pridem na pisto pa vžgem motor in ker je letalo brez podvozja( je že veliko dal skozi) ga naslonim na sneg nakar ga tako nerodno spodnese da ja udaril v startbox nato pa še v moj palec :grrrrrrrrrrr:! Rezultat so pa tirje šivi in bolečine. Ostalo pa ni bilo treba šivat.
Pa mam zimsko letenje. Zmeraj bolj prihajam do spoznanja da je elektrika res boljša od metanola. Sploh pozimi #-o :^o . In da previdnost ni nikoli odveč, ker je še tako lahko, kljub pazljivosti, prehitro kaj narobe.


LP,Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

ZigaM napisal/-a:Men je glih noht zrasel tolk da nimam več črnega fleka od zadnjega udarca propelerja pa me je že spet usekal :(

Drugač pa nekak je treba užgat motor :D ...
Na prst si natakni tršo gumijasto cev, naj propeler tolče po cevi ! :D
Ali pa uporabi baterijski vrtalnik(v Bau...su jih imajo zelo poceni, 18V Alphatools), v katerega vstaviš enostaven dodatek , ki sede na spiner. Potem pa gasa. Dodatek je podoben kronski žagi, le da je namesto lista nanj montirana trda gumijasta cev ustreznega premera.


lp
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Da se izognemo nepotrebnim poškodbam na prstu (če smo preveč dedca, da bi uporabljali "chicken stik" ali celo zaganjač) je zelo pomembno, da je propeler privijačen na gred motorja tako, da gre bat proti zgornji mrtvi točki ravno takrat, ko smo najbolj pospešili propeler. Meni ustreza tako, če primerjamo s številčnico na uri, da zagrabim propeler ko je krak propelerja v položaju med 13 in 14, ter poženem naprej. Pri tem je zgornja mrtva točka v položaju okoli 10.
Dobro, pa je tudi z brusnim papirjem čisto na lahno odstraniti "ostrino" na zadnjem robu propelerja, ki je velikokrat posledica površne izdelave (delilna ravnina v kalupu)... sploh kaki italjani so opasni, pa nekateri APC tudi. Ta ostrina nam lahko pošteno zareže v prst, če nam prst podrsa po njem.

LP Mitja
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Odgovor Napisal/-a kos »

1. poskodba :
drzal sem explozijski motorcek v desni roki (ca 1,5ccm), z levo pa ga vzgal.
Ko je zacel laufat ga nisem mogel zadrzat in mi je desno roko z delujocim propom pognalo v levo dlan. #-o
Par sivov na kazalcu leve roke.(prekinjene ovojnice kit).

2. poskodba pjuc:
dve pjucnici zaradi letenja na pobocju (preslabo oblecen)

3. poskodba:
Ponavadi vrzem E- Zagija z izklopljenim motorjem.Samo enkrat sem ga vklopil preden sem ga vrgel v zrak. Takrat sem cutil vsak obrat GĂĽnterja :lol: in vsak ovoj 400-tke :wink:
brrrrrrrr..posmirglana (gradacijo ne bi znal oceniti) koza ponovno na levem kazalcu
Uporabniški avatar
MELO
Profesor
Prispevkov: 1008
Pridružen: 16 Dec 2004, 11:47
Kraj: RADOVLJICA

Odgovor Napisal/-a MELO »

Helou!

zmaga un k mu je kri najdl šprisnila!

Za nagrado dobo viski pa klobaso!!! #-o

lp.
Newton laže!!!
Bjonde padajo hitreje!
T_O_S_H
Razpravljalec
Prispevkov: 137
Pridružen: 04 Apr 2005, 17:27
Kraj: rakek

Odgovor Napisal/-a T_O_S_H »

no da še jaz povem. Učeraj proti večeru sem se odločil da zalaufam mal motorje .in sem začeuz sz mvvs 3.5 kubike z apc propelerjam. motor sem našraufau na mizo in ga zakurblal. motor užge in dela kot urca, gas do fula meni pa roka uide med propeler. nastalo je to da sem na urgenci sedel 2 uri in pol in potem šel v malo operacijsko tam sem dobil kar nekaj šivou sedaj mam pa kazalec povit na tako delbelo, če bi me kakšna zverina užigala, nebi čutu nič. #-o

lp Mare
Priponke
...
...
poškodba.JPG (102.3 KiB) Pogledano 8027 krat
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Preventiva? #-o #-o

Kaj pa če bi konice propelerjev prebarvali v rdečo ali drugo živo barvo, da se vidi nevarni krog? :oops:

Enakomirno, da se ne podre ravnotežje!

Sam bom probal to pri pomladanskih vžiganjih letalne flote.

Glede tega je brodarsko modelarstvo (tudi eksplozijsko) dosti manj nevarno. (razen za reševalce v čolnih)

Čim manj objav v tej rubruki Vam želi

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
T_O_S_H
Razpravljalec
Prispevkov: 137
Pridružen: 04 Apr 2005, 17:27
Kraj: rakek

Odgovor Napisal/-a T_O_S_H »

do tega je zgleda moralo pridt ker od danes naprej bom pri vseh teh motorčkih meu montarano varnostno iglo. poškodba je pa tako huda da kazalec ne bo več tak kot je biu :cry: :cry: . ja jebi ga je reku tist k se je u hlače usrou. zdej se lohk sam :razpaljot: .
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Spet ena iz delavnice! Brusil sem smrekovo letvico, ki je bil rahlo počena po letnici. Iver je prebila brusilni papir in predno sem roko ustavil je že dosegla prvi členek na palcu. Vstopila je na prednjem delu blazinice. Fantje tole pa kar boli. Vzel sem klešče in iver izpulil. Kako izgleda položena na prst, je razvidno iz pripete slike.

Mipo
Priponke
Iver je vstopila skozi rano, ki je vidna tik pod njenim debelejšim koncem (rdeča pika).
Iver je vstopila skozi rano, ki je vidna tik pod njenim debelejšim koncem (rdeča pika).
Luknja v prstu 1.jpg (40.63 KiB) Pogledano 8281 krat
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Majhni motorji majhne poškodbe :oops:

Veliki motorji večje poškodbe :cry: :cry:


Nepazljivo šlatanje igle na mvvs 10 ccm mi je "NAREZALO KOT SALAMO" (citat kirurga, ki je šival) kožo levega mezinca.

Ker to ni moja prva poškodba na propelerju upam, da mi bo 12 šiviov v opozorilo.

Pazljivo s elisami, sploh pa če se vrtijo. :whistle:


P.S.Elisa in motor sta cela


Začasno prizemljen
Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
T_O_S_H
Razpravljalec
Prispevkov: 137
Pridružen: 04 Apr 2005, 17:27
Kraj: rakek

Odgovor Napisal/-a T_O_S_H »

nevem če je to glih tako, majhni motorji manjše poškodbe. mene je mwws tako poškodoval kazalec da imam trajne poškodbe. te poškodbe so naslednje: odmrli živci prst se ne giblje več tako kot včasih ter bolečine v sklepu poškodovan hrustanec #-o . od nesreče naprej imam na vseh motorjih varnostno iglo. raje plačam z denarjem kot pa še z enim prstom.
Uporabniški avatar
5nicker5
Razpravljalec
Prispevkov: 138
Pridružen: 08 Apr 2006, 10:00
Kraj: Črna na Koroškem

Odgovor Napisal/-a 5nicker5 »

Uf morm potrkat da me še ni speku propeler po prstih (mam Apc-jeve).
Na srečo je moja najhujša poškodba pri modelarstvu sledeča: Ko sem skalpel odložil na mizo, se je ta odkotalil čez rob, rezilo pa se mi je zapičilo cca 0.5cm v stegno :)
Prsti pa so zaenkrat še nedotaknjeni! Upajmo da bo tako ostalo, ker mislim da ni preveč zdravo, da propeler tolče po kitarskih prstih :lol:
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Ja KLADU 10-ccm skoraj pri polnem gasu še dobr da je doktor meu kej za prišit. :o :-k
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Na ročaj exacto noža nalepiš z selotejpom ene 3cm dolgo letvico 4X4 in nikoli več se zver ne bo kotalila.

Ico
šmergl itaq rulz
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Icoman napisal/-a:Na ročaj exacto noža nalepiš z selotejpom ene 3cm dolgo letvico 4X4 in nikoli več se zver ne bo kotalila.

Ico
Ali si pa daš delovno mizo v "waser vago"! :D #-o

Moja najhujša poškodba?

APC slowfly mi je obrezal prst na letečem krilu z push propom. Hvala bogu za nohte, drugače bi šlo še malo bolj globoko!

Jan
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

T_O_S_H napisal/-a:nevem če je to glih tako, majhni motorji manjše poškodbe. mene je mwws tako poškodoval kazalec da imam trajne poškodbe. te poškodbe so naslednje: odmrli živci prst se ne giblje več tako kot včasih ter bolečine v sklepu poškodovan hrustanec #-o . od nesreče naprej imam na vseh motorjih varnostno iglo. raje plačam z denarjem kot pa še z enim prstom.
Si pa res imel smolo. #-o

Manjši motorji so me samo dobro udarili po prstih z malo krvi.

Ta zverina se pa še ustavila ni, kaj šele da bi elisa se odlomila.
Kljub strahu pred vrtečimi elisami mi je uspel "podvig". :( :(
Teško je tipkati z povito roko. Bom raje nehal, ker že kluje. :evil: :evil:


Lahko noč

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
Nikalaj
Tekmovalec
Prispevkov: 372
Pridružen: 18 Feb 2005, 14:33
Kraj: Luvigana

Odgovor Napisal/-a Nikalaj »

Kladu napisal/-a:Majhni motorji majhne poškodbe :oops:

Veliki motorji večje poškodbe :cry: :cry:


Nepazljivo šlatanje igle na mvvs 10 ccm mi je "NAREZALO KOT SALAMO" (citat kirurga, ki je šival) kožo levega mezinca.

Ker to ni moja prva poškodba na propelerju upam, da mi bo 12 šiviov v opozorilo.

Pazljivo s elisami, sploh pa če se vrtijo. :whistle:


P.S.Elisa in motor sta cela


Začasno prizemljen
Tomaž
Sočustvujem... [-o<

kako je meni fajn ko sploh nimam časa da bi se pojavil na naši pisti, pa sem lepo varen pred poškodbami. :roll:
Še vsak model sem varno spravil na tla - tako ali drugače... sestavljenega ali pa po komponentah !
dremih
Tekmovalec
Prispevkov: 396
Pridružen: 08 Jan 2004, 20:22
Kraj: kočevje

poškodbe

Odgovor Napisal/-a dremih »

Pozdrav
"A je miza v vasservagi"-ni potrebno samo košček base je potrebno prilepiti na skalpel, da se ne kotali(žal se tega ne držimo in pri cca osmih ročih imam mislim samo na dveh to urejeno-gre dokler ne bo zopet... :evil: :evil: :x )
Glede malih ali velikih motorjev je pa čisto vseeno kateri te "klofne",vedno smo krivi sami :evil: in naša površnost :D :D
Nekajkrat sem že plesal indijanski ples(verjetno je bil prošnja za dež-saj so mi prišle solze na oči :P od bolečin)
Je bilo drobno narezano "kot mortadela" :D :D
Pozdrav Dušan
P S.Preventivno sedaj vsaki elisi posnamem rob z finim brusnim papirjem,ni idealno pazim pa še precej bolj....
tudi trske spadajo zraven
Uporabniški avatar
RobertH
Tekmovalec
Prispevkov: 334
Pridružen: 13 Jan 2005, 11:53
Kraj: Lovrenc na Pohorju

Odgovor Napisal/-a RobertH »

Pred kakim tednom sem popravljal poškodovan model in si pri tem IZDATNO pomagal s sekundajem. Ker sem z eno roko držal model in mi je pri tem malo sekundarja steklo med prst in model, sem željeni spoj (ne ta pri prstu) pošprical z aktivatorjem. Zadeva je ZELO močno reagirala in ker nisem smel spustiti sem se prilepil na model. :evil: :evil: Držalo je tako, da sem kos kože BOLEČE pustil na modelu... Sedaj malo bolj pazim na te hece...

Lp R.
Trije razlogi zakaj biti učitelj: junij, julij, avgust!
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

Na balkonu izvajam zaključna dela na modelu, z mislimi sem itak nekje drugje, s škaricami pa režem odvečno tkanino s trupa in hopa, košček zasmoljene tkanine sem dobil direkt v oko! Stvar se je dobro končala, ker sem šel takoj (brez mižikanja) v kopalnico in zadevo spravil ven...

Sem pa začel razmišljat, da modelarji dajemo zelo premajhno pozornost uporabi pravih zaščitnih sredstev! Vsakič, ko modelarimo (v delavnici ali ko letimo), smo izpostavljeni marsikateri nevarni zadevi:

- metanol je zelo strupena zadeva, ki lahko povzroči stalno slepoto. Pa sem že videl modelarje, kako cuzajo cevke (da zalijejo motor) in podobne neumnosti. Velikokrat se mi je tudi že zgodilo, da mije metanol iz vplinjača špricnil direkt v oči! Dejansko je metanol nevaren v stiku s kožo, z očmi in pri uživanju. Primerna bi bila uporaba zaščitnih sredstev (očala, rokavice).

- formaldehid nastaja pri izgorevanju metanola in je kancerogen! Ko štelaš motorček ipd., ne stoj v izpuhu oz. ga ne vdihavaj!

- nitrometan je kancerogen, naj bi bil pa tudi toksičen. Povzroči okvaro ledvic in pljuč. Telo ga vskrava tudi skozi kožo! Še en razlog za uporabo rokavic pri delu z metanolskim gorivom. http://www.setonresourcecenter.com/msds ... d02591.htm

- hrup Motorčki oddajajo strahotne decibele, ki počasi a vztrajno uničujejo naš sluh. Ko si mlad se ti zdi, da je to neumnost in da "se tebi to ne bo zgodilo", vendar bo rohnenje motorjev na vseh pustilo posledice. Primerna zaščita čepki ali "slušalke" za ušesa.

- epoksi resno ogroža naše plavalce. Uporaba rokavic!

- CA lahko vsebuje substanco, ki razpade v formaldehid. Čeprav po drugi strani je ena varianta celo požegnana za uporabo na ranah s strani FDA: http://www.emedicine.com/ent/topic375.htm. Ve kak kemik več o tem?

- steklena volna tudi ni od muh! Draženje oči, kože, pljuč...baje je celo kancerogena. Uporaba rokavic, očal in mask!

- baterije so nevarne, če pride do izpusta elektrolita (tudi v obliki plina). Plini oz. elektroliti v NiMh baterijah so tudi kancerogeni: http://www.efjohnson.com/PDF/MSDS-NiMH-battery.pdf. Za NiCd verjetno velja podobno. Za lipo in lion ne najdem podatkov, verjetno pa so tudi plini pri teh baterijah strupeni.

Lp
J[/i]
Zadnjič spremenil jernejk, dne 30 Jun 2006, 22:00, skupaj popravljeno 2 krat.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

@Jernejk:

Bravo!

Kaj pa nitro metan? nekje sem bral, da je ta tudi strupen.
Mogoče veš kaj o strupenih plinih iz NiMh celic?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
�unijor
Razpravljalec
Prispevkov: 195
Pridružen: 11 Dec 2004, 21:11

Odgovor Napisal/-a Ä�unijor »

jernejk napisal/-a:Na balkonu izvajam zaključna dela na modelu, z mislimi sem itak nekje drugje, s škaricami pa režem odvečno tkanino s trupa in hopa, košček zasmoljene tkanine sem dobil direkt v oko! Stvar se je dobro končala, ker sem šel takoj (brez mižikanja) v kopalnico in zadevo spravil ven...

Sem pa začel razmišljat, da modelarji dajemo zelo premajhno pozornost uporabi pravih zaščitnih sredstev! Vsakič, ko modelarimo (v delavnici ali ko letimo), smo izpostavljeni marsikateri nevarni zadevi:

- metanol je zelo strupena zadeva, ki lahko povzroči stalno slepoto. Pa sem že videl modelarje, kako cuzajo cevke (da zalijejo motor) in podobne neumnosti. Velikokrat se mi je tudi že zgodilo, da mije metanol iz vplinjača špricnil direkt v oči! Dejansko je metanol nevaren v stiku s kožo, z očmi in pri uživanju. Primerna bi bila uporaba zaščitnih sredstev (očala, rokavice).

- formaldehid nastaja pri izgorevanju metanola in je kancerogen! Ko štelaš motorček ipd., ne stoj v izpuhu oz. ga ne vdihavaj!

- hrup Motorčki oddajajo strahotne decibele, ki počasi a vztrajno uničujejo naš sluh. Ko si mlad se ti zdi, da je to neumnost in da "se tebi to ne bo zgodilo", vendar bo rohnenje motorjev na vseh pustilo posledice. Primerna zaščita čepki ali "slušalke" za ušesa.

- epoksi resno ogroža naše plavalce. Uporaba rokavic!

- CA lahko vsebuje substanco, ki razpade v formaldehid. Čeprav po drugi strani je ena varianta celo požegnana za uporabo na ranah s strani FDA: http://www.emedicine.com/ent/topic375.htm. Ve kak kemik več o tem?

- steklena volna tudi ni od muh! Draženje oči, kože, pljuč...baje je celo kancerogena. Uporaba rokavic, očal in mask!

Lp
J
Če bomo gledal samo na take stvari, je bolje da izberemo drug hobi.
Na sliki eden največjih "guštov" pri metanolarjih.
:D
Priponke
Picture 0001.JPG
Picture 0001.JPG (33.32 KiB) Pogledano 7964 krat
Primož PETERNEL
Never underestimate the power of stupid people in very large groups
Odgovori

Vrni se na Splošne teme modelov letal in aerotehnike