Krilo iz stiroporja / stirodura

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
klemenko
Razpravljalec
Prispevkov: 132
Pridružen: 09 Dec 2007, 21:56
Kraj: Gorenjska

Krilo iz stiroporja / stirodura

Odgovor Napisal/-a klemenko »

Pozdravljeni!

Željo imam narediti jadralno letalo Blanik L-13 v merilu 1:5, torej 3,25m v razponu kril.

Trup bo skoraj v celoti iz stirodurja (lupina) in "oblečen" s steklenimi vlakni ter ojačan s karbonskimi trakovi na določenih predenih.

Ker grem prvič v izdelavo kaj takega (izključno samo iz balze sem že delal modele) vas sprašujem, kako bi se lotil izdelave krila...
V mislih imam izrez celotnega krila iz stirodurja in oblečenega v steklenino (podobno kot pri F5J, F5K ipd), samo da bo profil malce "debelejši" kot za F5J...
Je kdo izmed vas že delal izrez sredice iz stirodurja in jo oblekel izključno samo z steklenino, torej brez balze.
Koliko je kaj močno tako krilo?

Za ojačanje bi uporabil karbonsko palico, ki bo tudi služila za "wing joiner" pri trupu...

Hvala že vnaprej za vse odgovore...

LP, K.
FUTABA FAAST 2,4GHz
mitso
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 08 Sep 2013, 10:25
Kraj: Kostanjevica na Krki

Re: Krilo iz stiroporja / stirodura

Odgovor Napisal/-a mitso »

Nevem če še rabiš informacije ali si se že lotil zadeve..
Jaz delam model PIpistrel panthere:
viewtopic.php?f=29&t=93799

Vse je narejeno na tem principu: osnova stirodur, oblečeno v steklena vlakna.. krila mam pa ojačana z aluminijasto kvadratno cevjo. V zraku je bil model sicer le 3krat, ker še ni čisto dokončan (potrebno ga je še do konca pokitat in oblečt v folijo) ampak s trpežnostjo kril in samega trupa nisem imel nikakršnih problemov.

Lp, Mitja
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Krilo iz stiroporja / stirodura

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Oblačenje stirodurja z steklenko se precej uporablja in se zelo lepo naredi.
Predlagam pa oblačenje z ovojnim papirjem in razredčenim belim lepilom. Za enak rezultat kot s stekleno tkanino dobiš precej cenejši model :whistle: , pa še manj pacanja je. :D
Kako narediti je bilo na tem forumu kar nekaj napisanega v rubrikah gradnja, combat... :D
klemenko
Razpravljalec
Prispevkov: 132
Pridružen: 09 Dec 2007, 21:56
Kraj: Gorenjska

Re: Krilo iz stiroporja / stirodura

Odgovor Napisal/-a klemenko »

@Mitso :
Sem videl, kako si gradil ;-) Lep model in super gradnja! Katero tkanino si uporabil za krila in trup?

Ja, sem že začel z gradnjo, trup sem že izrezal (v grobem), sedaj ga je potrebno samo še na grobo obrusiti ter fino obdelati.
Višinca sem ravno danes izrezal iz stirodura. Smerniik mi še manjka.
Odločil sem se, da bom za nosilec kril (glavnih) uporabil kar karbonsko palico fi 10...Malce pa se tudi jaz spogledujem z Al-kvadratno cevjo...


@Pidalc :
Hvala za informacijo! Bom pogledal...

Hvala obema za komentar ;)
FUTABA FAAST 2,4GHz
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike