Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

aeroharpija
Razpravljalec
Prispevkov: 87
Pridružen: 14 Sep 2013, 21:09

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a aeroharpija »

sistem napisal/-a:Zdaj bi želel jadrati. Točka 2.
2. leteti kot z jadralnim, ko model z motorjem doseže željeno višino

Ko bom vse komande delal iniciativno brez razmišljanja, bi želel voziti kot motorni model. Cilj se mi je naučiti voziti motorni model.

Hvala vsem, ki ste do zdaj odgovarjali na moja vprašanja.

P.S. Nisem nikjer zasledil, kje bi bila kakšna rubrika, da bi lahko poslal modelarskemu klubu, ki mi je blizu prošnjo za včlanitev.
LP.Poklici 041731559 MB,pa bos vse zvedel in se naucil letet.LP.
iMan
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 02 Apr 2014, 14:51

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a iMan »

Razlaga tvojega problema je sila enostavna.Kot prvo težišče si narobe izmeril, meri se od ravnega roba krila,ne od radiusa.
Ni vseeno če letiš z motorjem ali brez, torej nastavljeno težišče mora biti nekje srednja meja. Proizvajalec je izračunal težišče za letenje Z MOTORJEM NE BREZ MOTORJA!!!
Torej če je težišče nastavljeno za met iz roke čitarj jadranje se bo model na startu in vedno ko dodaš 20% moči motorja rahlo vzpenjal.Ko boš motor ugasnil se bo nos povesi kar je logično.Moraš vedeti da so modeli te vrste hibridi.
Najti moraš samo pravo razmerje med jadranje in letenjem z motorjem to pa dosežeš z trimanjem v zraku.
Torej model ti nikoli nebo letel kot ti hočeš z in brez motorja ker takšni modeli tega ravnovesja nimajo,moraš ga prirediti.In se nekaj: ta tvoj model potrebuje HITROST, iz roke bo vedno padel na nos četudi imaš vse poravnano v nulo.Sem iz MS če ga ne uspeš spraviti v zrak me kontaktiraj in lahko prideš malo na izlet v Pomurje :)
Lp
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a sistem »

Hja,

stalno, ko bolj gledam, vidim, da sem težišče res kiksno za dober 1cm do 2cm. Ko pridem do modela zmerim in nastavim in odvzamem balast.

V soboto, če bo lepo vreme bom poizkusil model. Imel bom pomoč. Tako, da poročam morebiti o letu ali razletu modela :)
Nič bat, samo žgat.
iMan
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 02 Apr 2014, 14:51

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a iMan »

Model moraš pogumno pognati v zrak ne se ga bati, najbolje da imaš pomočnika tako da ne iščeš ročice komand.
Model naj vrže kot se meče kopje, dodaj 60_70% moči in ga spravi čim višje torej da ga vizualno lahko vidiš še vedno kam leti, proti ali od tebe.NAJVECJA napaka je trimanje na nizkih višinah!

Ko ga imaš dovolj visoko da četudi pade v kovit še model lahko rešiš je to odlično.Če boš preizkušal na majhnih višinah mislim da model nebo preživel.

Torej varna višina potem poskusiš z motorjem,brez motorja,odzivnost, stabilnost in dobil boš približno sliko s čem imaš opravka.

Lp
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Enkrat sem trimal podoben model, AXN od hobbykinga... pa je v štartu kazal podobne znake, težko ga je bilo spraviti v zrak. Trik je v količini "gasa" in hitrosti izmeta. Kot pravijo, vržeš ga kot kopje, kolikor močno gre, da ga še naravnost vržeš, spustiš ga v vodoravni met ali kako stopinjo navzgor, kar bo bolj navzgor, gre v tla in nikoli več kot 60% gasa.

Spraviš ga na višino, pelješ z minimalnim gasom (20-30% bi moralo biti dovolj za vodoravni let) in na varni višini ugotavljaš trim. Ko ga ujameš, da sam leti naravnost, probaš kaj se zgodi pri ful-gasu in kako jadra. Pristaneš... bolje da se sprehodiš 50m kot da ga pobiraš po kosih :whistle:
Slika
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a Blahh »

Pri podobnem modelu je tudi malo pomagalo da se je nosilec od motorja malo podložil na 2 koncih... saj je serijsko instalilran malo preveč silil v tla...

sicer pa tako kot so ti omenili najprej težišče čim bolj zadet, potem pa tam s cca 50-60% gasa vržeš hudiča ko kopje in ma da se lepo postavi....

Glede na to da je sneg zunaj... pa lahko probaš tudi s snowstartom, ce imas kje kako firšno špuro snega ali pa kaj poledenelega :)
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a sistem »

Danes je bil primeren dan za let (upal sem na lep konec).

Letalo sem naredil na težišče na 85mm od konca krivine, in je prišlo čisto na ojačitve kril - karbonske palice.
Vzletel sem iz snega - letalo se je lepo dvignilo ampak je imelo po moji oceni zelo pretežak rep. Že pri malenkostnem gasu se je dvignilo skoraj navpično. Tako, da je bilo zelo nevodljivo, kar je privedlo do pikiranja na nos. Vse je ostalo celo razen nos je sedaj preveč zmečkan.

Preden bom lahko spet poletel, bom moral izdelati nov nos letala.

Lahko spredaj odrežem nos cca. 10cm in ga naredim novega iz stirodurja? Nato ga prilepim na letalo?
Nič bat, samo žgat.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Veš kaj, tale pena je zgleda za v smeti. Vzemi ena 'reberca' za telestarja ali pa kak EON itd. .... zlimaš in boš letel kot profesor :D
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
Gladiac
Profesor
Prispevkov: 1413
Pridružen: 15 Jun 2010, 16:47
Kraj: Smlednik

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a Gladiac »

Nos in ostanke potopiš v vrelo vodo in se bodo izravnali.
Vsaj meni je tako uspelo zelo lepo popraviti letalo.
http://www.onedrone.com
http://www.okarbon.eu
http://www.kopterworx.com
http://www.lipo.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mislim, da potrebuješ pomoč modelarja v živo, ker tole prek tipkanja po forumu ni obrodilo sadov.
N0t0ri0us
Tekmovalec
Prispevkov: 417
Pridružen: 23 Dec 2010, 11:59
Kraj: Škofja Loka

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a N0t0ri0us »

Svojega bixlerja II sem 3x s polnim gasom navpično "zakajlal" v tla in enkrat smreke. Vedno sem vzel epoxi, pobral kar je ostalo od letala zlepil nazaj in bil pripravljen na naslednji let. uničil sem 2 votli karbonski palici, tretja - polna pa je tudi to zdržala. Poleg teh grdih crashov sem ga sklatil na tla še vsaj 30x in skoraj vedno na nos, (kaki problemi s servo zobniki zaradi crashov, roke na zakrilcih? so se odpele, kdaj sem zadel kabel od dalnovoda, nekajkrat je preveč pihal veter in pa večinokrat zaradi prenizkega letenja in izgube orientacije.) V glavenm letalo ima trenutno na sebi več kot 1 tubo epoxija, nekaj deset metrov "Fiber tape" sploh na nosu ki je že ves potlačen 8-[ in na zadnjo soboto v letu sem ga tudi uradno invalidsko upokojil :D

Stiropor ftw. 1 mesec nazaj sem kupil novega - enakega in bom samo premenjal komponente in bom letel naprej. Cena kita je bila 54€. Sedaj tudi vem kje so šibke točke letala in jih bom že v naprej ojačal in bo letalo zdržalo še več.

Ne vem, kako ti je uspelo uničiti letalo pri prvem crashu. Moj jih je preživel ogromno in še vedno bi lahko letel z njemu.

Objavi sliko, kakšen izgleda po crashu?

Kot so že rekli. Najdi nekega modelarja, da ti vsaj spravi to v zrak in rešita probleme. Kar nekaj se ti jih je javilo iz tvojega konca. In zapomni si, da ga boš zagotovo še kdaj zapičil v tla :D

LP
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a sistem »

Vsaka juha se nikol ne poje tako vroča kot se skuha. Tako so moje oči videle več škode kot je bilo v resnici.

Letalo sem popravil. Malo sem ga tudi skuhal :P .

Sem se odločil, da predem spet kaj poskusim bom obiskal izkušenega modelarja, ki mi je rijazno ponudil pomoč. Ne vem če ga lahko napišem.

Prilagam slike popravljenega in ojačanega letala. Karbonsko ojačitev v trup sem naredil že v novo letalo.

Glede opazke, da pomoč ni obrodila sadov, pa kaj naj rečem zaenkrat ni obrodila sadov. Moje drevo ima pač bolj pozno sadeže :lol:
Priponke
IMG_6814.jpg
IMG_6814.jpg (82.62 KiB) Pogledano 8261 krat
IMG_6815.jpg
IMG_6815.jpg (80.53 KiB) Pogledano 8261 krat
IMG_6818.jpg
IMG_6818.jpg (142.85 KiB) Pogledano 8261 krat
Zadnjič spremenil sistem, dne 07 Jan 2016, 23:03, skupaj popravljeno 1 krat.
Nič bat, samo žgat.
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a sistem »

Tako letalo je pripravljeno za izkušenega modelarja.
Priponke
IMG_6819.jpg
IMG_6819.jpg (144.38 KiB) Pogledano 8261 krat
IMG_6824.jpg
IMG_6824.jpg (82.29 KiB) Pogledano 8261 krat
IMG_6825.jpg
IMG_6825.jpg (132.81 KiB) Pogledano 8261 krat
Nič bat, samo žgat.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Čaki, to je to "poškodovano" letalo? Meni izgleda kot novo, imaš dobro roko za popravila :D

Me pa zanima sledeče: kako sestaviš krila na trup? Ker na prvo žogo ne vidim nobenih namenskih zatičev, ergo, si zihr da ni bilo mišljeno da krila prilepiš na trup in je letalo v enem kosu? (zgolj vprašam...ker če ni nekega "patenta" ki vse res trdno drži skupaj, je lahko tu vzrok da je letalo živčno v zraku...)
Slika
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a sistem »

Ja popravila mi gredo od rok. Tudi izdelava. Se kar potrudim.

Karbonska palica gre v sredine kril. Nato je na spodnji strani krila vijak ki privijačiš to karbonsko palico v objemko.
Nič bat, samo žgat.
Uporabniški avatar
gusar
Freak
Prispevkov: 828
Pridružen: 05 Dec 2004, 12:19
Kraj: Štajerska

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a gusar »

sistem napisal/-a:Ja popravila mi gredo od rok. Tudi izdelava. Se kar potrudim.

Karbonska palica gre v sredine kril. Nato je na spodnji strani krila vijak ki privijačiš to karbonsko palico v objemko.
Tak model sem zadnjič videl....leti praktično sam!!! ...ne vem v čem kot v težišču in nastavitvah bi lahko bil problem :-k .....takšne in podobne ojačitve imajo ponavadi kontraproduktivne učinke, saj ob krešu ponavadi pride do še večjih poškodb. Ti modeli so grajeni predvsem za začetnike in prenesejo kar solidne kreše O:)

v katero smer se ti vrti motor če gledaš od spredaj...poslikaj da vidim kako imaš montirano eliso.
MKM
iMan
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 02 Apr 2014, 14:51

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a iMan »

Matija je bil pri meni pregledala sva letalo in je vse redu.Nastavitve so ok,skoda ni bila velika in je sanirana.Žal poleteti nisva mogla ker je bila vidljivost zaradi megle skoraj nična.Moj vtis in ocena letala je da malce pretiravajo da je model primeren za začetnike ,vse prej kot to.Drsno razmerje modela je odlično ,ozka elegantna krila z premalimi ušeski ki bi mu dajali zeleno stabilnost.Kvaliteta izdelave odlična in natančna.Letalu se ze po sami konstrukciji in dizajnu vidi da potrebuje kar dobro hitrost za letenje.Je začetniski model ampak za začetnika s predznanjem acro letenja ceprav se lahko leti tudi cisto obicajno s tem da je model za zacetnika prehiter in po vizualni oceni dokaj nestabilen v nepravih rokah.Ugotovila pa sva da je vzrok verjetno v pilotu ne v letalu tako da bo potrebno narediti korak nazaj na model ki ni tako hiter in je stabilnejsi.Upam da tacas nebo sel v treske ,skoda bi ga bilo.Matija ce bo cas poklici da mu dava vetra v krila :-)
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a Blahh »

hmmm načeloma je tudi AXN rad malo hitrejši kot bi bilo zaželjeno za začetnika... ampak ko se ga navadiš je zelo lepo vodljiv...
hkrati se ga da z malenkostnimi flapi tudi malo počasneje vozit...

Če praviš da je videti propisno sestavljen, morda res probajta enkrat ga skupaj it spustit (če bo še kaj snega je super za blaženje trdih pristankov :lol: ).

glede na omembe zgoraj da se prestrmo začne dvigovati ko se doda gas ga še vedno nekaj matra (ali je to trim, ali težišče ali pa je treba malo kompenzacije elevatorja pri gasu)... najlažje, če se snow start da narest je da ga štartneš, ročno kompenziraš to da ga hoče preveč gor pikirat z gasom, dvigneš tam na 30 m or so.. ugasneš gas pa probaš malo odjadrati da vidiš kako se model sam obnaša. Če sam ok leti ni stvar trima in težišča ampak se samo mal da kompenzacije gas-elevator pa bi morala zadeva špilat..

Kar se "ušesk" tiče.. tudi AXN nima prav velikih.. ampak ima pa rep zadaj, ni ultra stabilen daleč stran od tega da bi bil pa nestabilen...

Mislim da so vse te vrste modelov, hotli narest malo hitrejše (da bi ostali dlje časa zanimivi, ne samo na čistem začetku) posledično pa so za tisti čisti začetek pikico bolj zoperni... zato pomaga, če maš koga zraven ki se vsaj malo spozna na zadevo, da ti pri prvih poletih malo pomaga....
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Moja začetniška pena je bil tudi AXN. Dejansko sem imel v začetku kar nekaj težav, ker model ni dal dihat in počitka. Vsaj za začetniške oči ne.

Ko sem zložil skup RC verzijo Airhogs Titan je bilo to pravo olajšanje.
viewtopic.php?f=35&t=88249
Model občutno počasnejši in precej V loma za stabilnost sta bili tisti pravi varovalki. Če sem se "zaheblal" sem samo spustil ročke, odvzel.plin in čez par sekund je bil pujsek v pravem, začetniškem položaju.
Šele z njim sem nabral tiste brezskrbne ure, da sem lahko brez skrbi presedlal nazaj na "začetniško" letalo.

AXN in podobni sa malce prehitri za začetnike brez pomoči v živo. Po mojem mnenju in izkušnji....

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a sistem »

No letalo sem spakiral v škatlo in naročil Beta 1400. Upam, da bo poletelo v mojih rokah :).

Ko letalo spravim v zrak, bom objavil kakšno sliko in komentar uspešen ali manj uspešen :P
Nič bat, samo žgat.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Vsekakor pa pojdi na prvi polet v spremstvu kakega izkušenega modelarja, da ne boš zopet razočaran ](*,) .
Pa veliko užitkov ti želim :D :-({|=
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a sistem »

Tako, Beto 1400 sem prejel sestavil, nastavil težišče in odmike servomotorjev.

In Beta 1400 Leti sama. :)

Tako, da jo res priporočal vsem začetnikom. Seveda je dobrodošel še prej simulator kar nekaj urc.

Danes sem naredil 10 Vzletov in pristankov. Na 2200mah baterijo lahko letiš+jadranje nekje do 20min. Ko jo bom obvladoval, bom še spravil v zrak tega Funtic II in bom poročal.
Nič bat, samo žgat.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a pidalc »

:D :D :D :D :D Vidiš, da gre. =D> =D> =D> =D> =D>
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a pidalc »

LP
Pravkar sem izvedel, da ima nova Beta tanjšo cev za ramenjačo :o . Predlagam, da jo zamenjaš z jekleno ali pa še bolje rosfraj cevko enakega premera in dolžine.
Karbon poči :evil: , jeklo pa se le zvije in ti ne odpadejo krila. To se zgodi le pri malo ostrejših akrobacijah.
Pa obilo veselja.
sistem
Freak
Prispevkov: 567
Pridružen: 08 Jul 2014, 18:12
Kraj: Okolica Pernice

Re: Letalo FUNTIC II Pikira na nos

Odgovor Napisal/-a sistem »

Tako, po nekaj urah letenja z Beto sem se odločil še enkrat peljat FUNTIC II.

Funtic, leti 100% bolje od Bete. Lepše jadra, odzivnost je 100/1. Je dosti bolj miren. Pravzaprav sem navdušen. Luping naredi tudi iz horizontale.

Zakaj meni ni letel model?

1. neprimerno premali prostor za letenje
2. strah pred oddaljenosti modela
3. pač začetnik

No sedaj letim še samo s Funticom II, ker je res zakon.
Nič bat, samo žgat.
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike