Pomoč - leteče krilo

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Grmek
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Sep 2010, 23:59

Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a Grmek »

Pozdravljeni,

Pred časom sem sem lotil gradnje letečega krila, nato pa projekt za nedoločen čas dal na stran. Sedaj bi rad nadaljeval z gradnjo ampak si nisem označil katera je spodnja oz. zgornja stran krila... Kako to najlažje ugotoviti?
Prilagam še 2 fotki, če kdo zna mogoče kdo iz slike razbrat katera je zgornja in katera spodnja stran.

http://i.imgur.com/pW6nXCj.jpg

http://i.imgur.com/oG5plnT.jpg
Zadnjič spremenil Grmek, dne 24 Sep 2015, 09:00, skupaj popravljeno 1 krat.
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a pidalc »

LP
Slikaj tako, dabo viden prifil krila. mislim pa, da imaš na zgornji sliki spodnjo stran zgoraj
Grmek
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Sep 2010, 23:59

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a Grmek »

Mogoče sem malo nerodno uploadal sliko, probaj odzoomat ven pa mislim, da se dobro vidi profil krila (ali pa desni klik in odpri URL slike v novem oknu).
Hvala za pomoč
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a pidalc »

zgornja slika je prav obrnjen model
Grmek
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Sep 2010, 23:59

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a Grmek »

Hvala! Čakam še 2nd opinion preden zažagam v sredico :) Mi mogoče lahko razložiš kako to lahko tudi sam vidim?
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Na prvi sliki kolikor se vidi če ne pogledaš cele slike... ugotavljam isto kot pidalc.
Je pa slika zelo slaba. To moraš slikat direkt iz strani ali pa veliko bolj pod kotom.
šmergl itaq rulz
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a pidalc »

LP
Pri letečem krilu mora biti zadnji rob obrnjen malo navzgor, da se krilo ne prevrne naprej.( to funkcijo pri ostalih letalih opravlja rep)
Poišči članke o arovu in poglej profil.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Hm, meni se na drugi sliki zdi, da je sredina položena na mizo, krajni profil pa je naravnost, ergo pravilno zvitje zadnjega dela navzgor.

Najlažje se "na uč" to oceni tako, da se krilo položi na mizo, se ga na sredinskem delu podloži tako, da sta začetek in konec profila na isti višini; če je na zaključku sprednji rob nižje kot zadnji rob, je prav obrnjeno :)
Slika
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Tukaj je še en drug problem,katera je prve slika,oziroma katera je zgornja...bi pa po moje zgornja slika morala biti druga in mogoče res bolj odgovarja kriterijem....!!!
Priponke
druga.jpg
druga.jpg (31.65 KiB) Pogledano 5489 krat
Slika
Grmek
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Sep 2010, 23:59

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a Grmek »

Hvala fantje, tudi jaz mislim da je 2. slika pravilno obrnjeno krilo. Če ne, bom pa več hrbtno letal :)
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a Icoman »

Ker je očitno da se ti ne sanja prav dosti o profilih za leteča krila je tu en šnelkurs.

Nekateri samokrilci imajo lahko simetričen profil in se reflex naredi samo z elevoni.
Najbolj učinkoviti pa so tisti ki imajo reflex ( dvignjen trailing edge) že vkomponiran v profil.
Pri aeroprofilu GOE 765 (ME 163) je to kar dobro vidno.
Druga slika je profil Zagi ki se ga še vedno precej uporablja.
Obema je skupno to da sta ti. S profila.
S profili so avto-stabilni in ne potrebujejo konvencijonalnega višinskega stabilizatorja, kot je že povedal Pidalc, ker je profil ukrivljen tako da mu dvignjen trailig edge omogoča da premaguje moment ki ga ustvarja naprej pomaknjeno težišče (kipa ga na dol); dvigjeni elevoni (reflex) pa nos dviguje... premaguje silo z katero masa hoče obrnit krilo na dol.

Najbolj preprosta razlaga je če si predstaljaš avijonček iz papirja. Tisti klasični, ne tašpičasti.
Če mu NE zavihaš krilc na gor, bo v lepi balistični paraboli padel na nos ker je težišče bolj kot ne spredaj. Ko pa mu zavihaš krilca na gor, pa začne leteti. Če pumpa je reflexa preveč, če še vedno pikira, ga je premalo. Ko si ujel pravilen odklon krilc na gor si ga spravil v ekvilibrij-ravnovesje. Tukaj ne govorimo o težišču (CG).
Pri letečem krilu je lahko model nosehaevy in če mu zagotoviš dovolj reflexa ga še vedno lahko spraviš v ekvilibrij. Če pa je tailheavy potem mu je reflex potrerbno odvzet, tukaj pa nastanejo težave
ker profil preneha bit avto-stabilen oz, je stabilen samo pri določeni hitrosti.

Mislim da po tem lahko sam ugotoviš kako je krilo pravilno obrnjeno da ne boš letel z kolesi navzgor.

Upam da je razumljivo, kofe sem pa le spil.
Priponke
GOE 765.jpg
GOE 765.jpg (12.26 KiB) Pogledano 5464 krat
zagi_10.jpg
zagi_10.jpg (11.92 KiB) Pogledano 5464 krat
profil za jadralno letalo z konvencijonalnim višiskim stabilizatorjem
profil za jadralno letalo z konvencijonalnim višiskim stabilizatorjem
HQ.jpg (10.7 KiB) Pogledano 5464 krat
šmergl itaq rulz
Grmek
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Sep 2010, 23:59

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a Grmek »

Hvala za razlago. Zdaj pa samo še najdem dobra očala da bom opazil te 2° krivine.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Glej od strani, 5x obrni krilo in ti bo jasno... Seveda, ali sigurno izkljucujes opcijo, da ko si rezal krilo, da si naredil zvitje? :wink:
Slika
Grmek
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Sep 2010, 23:59

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a Grmek »

Z vašo in božjo pomočjo sem izbral zgornjo stran in dokončal krilo. Po malo googlanja mi je uspelo nastavit tudi delta mix na komandi tako da me je krilo zadnjih par dni kar klicalo da ga grem preizkusit.
Danes popoldan sem imel nekaj časa in sem se odpravil na manjši breg blizu doma. Težišče je bilo malenkost preveč nazaj zato sem za vsak slučaj na kljun priselotejpal še 40g svinca.
Na vrhu hriba še zadnja kontrola, vse komande delujejo. Sem bil kar pošteno živčen ker nisem vedel kaj naj pričakujem od svoje prve samogradnje. Samo da ne bo šel v kose že prvič... Nato pa globok vdih in met. Model je najprej zavil proti tlom, ko pa je pridobil hitrost, je elegantno zajadral, za nekaj kratkih sekund sem imel priložnost preizkusiti elevone. Z nasmehom do ušes sem šel tistih 150m in si mislil, da za take trenutke se pa splača modelarit :).

Komaj čakam en lep vikend, da ga grem preizkusit nekam na pobočje!

Še par fotk končnega izdelka

http://i.imgur.com/bpiImaZ.jpg

http://i.imgur.com/D1D87uN.jpg
Uporabniški avatar
WaterBoy
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 09 Nov 2007, 21:45
Kraj: Šoštanj

Re: Pomoč - leteče krilo

Odgovor Napisal/-a WaterBoy »

Pozdravljeni

Svoje krilo ( 1400mm) bi rad eliktrificiral. Naročil sem ta motor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=61461 in 30A esc. Sedaj se samo ustavi kateri propeler naj uporabim in vas prosim za nasvete

Hvala
LP
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike