Ponoven začetek z modelarstvom

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
Stari89
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 19 Jun 2005, 17:20
Kraj: Brežice

Ponoven začetek z modelarstvom

Odgovor Napisal/-a Stari89 »

Pozdravljeni, sem po kakih osmih letih sem ponovno navdušen nad modelarstvom in bi spet rad začet s tem hobijem. Moja štorija gre nekako tako:

Že kot mulac sem bil zelo fasciniran nad letali. Najljubši film je itak bil Top Gun, z veseljem sestavljal makete letal (polne prstnih odtisov, pa vseeno) in sanjaril, kako bom še sam pilot. Nikdar nisem zares verjel, da bi lahko kdaj letel svoj model letala, saj sem mislil da so take reči neizmerno drage, ubije pa jih že prvi napačen pristanek. Z modelarstvom sem se prvič srečal proti koncu osnovne šole, ko je KOLE naznanil pričetek krožka v lokalnem mladinskem centru. Takrat so zadeve dobile novo perspektivo in pilotiranje pravega modela se ni več zdelo tako nemogoče. Po nekaj prosto-letečih jadralcih se mi je želja izpolnila s Telstarjem 400. Ker sem imel kvadratne oči zaradi igranja igric, mi letenje ni predstavljalo težav, zato je kmalu sledil nov izziv - 3D model, na katerega sem namesto električnega motorja pritrdil 2.5cc bencinarja. Po spektakularnem razletu v zraku sem se odločil kanibalizirat preostale delujoče dele za combat model, katerega sem skoraaaaj dokončal. Ugotovil sem namreč, da je dekline lažje očarat s kitaro, kot pa s perfektnim Immelmannom, zato je model najprej odromal v kot, nato v klet, nakar pa je enostavno "izginil". :D

SlikaSlika
Razbit 3D in nikoli dokončan ter paranormalno izgubljen Mustang. :)

Sedaj je brada že zrasla, faks je za mano, pridobitev šihta pa se je nekako posrečila. Naenkrat sem pogruntal, da imam spet več časa, pa tudi nekaj goldinarjev se je nabralo, zatorej spet sanjarim o tem finem hobiju. Nimam pa pojma, kje začet. Imam ogromno (butastih) vprašanj, katerih odgovori so se zagotovo že pojavili na 66-ih straneh sekcije za začetnike in jih bom definitivno iskal. Vseeno si želim imet nek svoj kotiček na forumu, kjer bom imel vse to na kupu. Vprašanja so bolj konceptna. Raje bi videl, da me samo nekam usmerite, kot pa da se spustite v detajlno debato.

1.
  1. Najprej obdelajmo moje želje. :) Za začetek bi ponovno rad sestavil combat model iz druge svetovne vojne, tokrat na električni pogon, da razmigam zrjavele sklepe. Od tam si želim it naprej, proti večjim, hitrejšim in modernejšim lovcem. Prej bo še vsaj kak F-86 Sabre, ampak ultimativen izziv pa je leteča maketa Su-35 s čim boljšim približkom letalnih lastnosti tapravega bojevnika (vem da je Su-35 aerodinamično nestabilen in zahteva neko implementacijo fly-by-wire). Sem ubral pravilen pristop (začetek z lažjim, napredovanje na zahtevnejše)? Se komu zdi moj začetek prezahteven - bi raje začel s kakim trainerjem? Sem cilj usekal čisto mimo - je kaj takega s pravim ravnotežjem tehnologije in financ sploh mogoče? Je kdo že naredil kaj podobnega?
2.
  • Zanima me kje začet s komandami. Seveda želim take, da jih ne bom rabil zamenjat že z drugim letalom. Razen osnovnih štirih kanalov (tri dimenzije in gas), za kaj še se ponavadi uporabijo dodatni kanali pri letalih? Kaj bi bilo smiselno dodat hipotetični maketi F-86 z razponom blizu 1.50m? Dvig koles, flaps (ali flaperon - kaj je razlika pri porabi kanalov?), zračna zavora? Naj mi nekdo prosim pove, zakaj so danes antene tako kratke, včasih pa so bile dolge meter in več (ugibam, da druge frekvence ipd.?). Kako je s sprejemniki in na kaj moram približno gledat, da se ne bojo znašle nekompatibilne komponente v istem letalu?
3.
  • Pogon - za normalen pogon mi je še nekako jasno, kam gre motor in kam propeler. Tu se mi pa ustavi. Zainteresiran sem bolj v jet modele. Če je moja domneva pravilna, cena pravih turbin poskoči v nebesa, zatorej bi se raje držal električnih pogonov. Zanima me predvsem, kaj (in kam) gre not v električen jet model. Kakšne so razlike med jetom in recimo ww2 combat modelom z električnimi motorji? Približno kakšne so omejitve velikosti elektro jetov?
4.
  • Ko smo že pri ww2 combatu; Razen samega letala, kaj vse bom potreboval? Komande (več kot 4 kanalne za naprej), sprejemnik, baterija, motor, propeler, 4 servo motorji (2 nagib, 1 višina, 1 smer ) Verjetno sem še kaj spustil, saj ne pričakujem da sprejemnik prenese napetost/tok, ki ga potrebuje motor. Propeler zložljiv ali fiksen?
5.
  • Vse modele nameravam sestavit sam, saj menim, da je to edini "pravi" način. Menim tudi, da je delo po načrtu sicer zelo lepo, ampak tisto pravo je, ko vse naumiš, sestaviš in poletiš sam. Moj prvi in zadnji tak projekt se je tako zaradi neizkušenosti razletel v zraku in ne bi rad ponovil napake. Obstaja kako čtivo, kjer bi bile lepo opisane tehnike načrtovanja, kje je treba pazit in s katerimi materiali se ojača kaj (ter kako)?
To je to. :) Hvala vnaprej, če si bo kdo vzel čas in odgovoril na kak odstavek!
LP, Damjan

Run, live to fly, fly to live, do or die! Run, live to fly, fly to live. Aces high.
rtopolov
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 03 Feb 2006, 14:19
Kraj: POLJČANE

Re: Ponoven začetek z modelarstvom

Odgovor Napisal/-a rtopolov »

ZDRAVO
Lepo pozdravljen ponovno med modelarji.Precej dobro si predvideval nekatere stvari, zato ti najprej potrdim tvoji dve domnevi-ja antene so sedaj kratke,ker se leti na frekvenci 2,4giga Herca in samo nekateri še vedno na35M Hz,pri elektro pogonu pa je krmilnik oobratov motorja tisti,ki še napa ja sprejemnik in sevo motorje.Je še veliko novitet pri materialih in RV napravah ,motorji so večinoma brezkrtačni gnani z LI PO baterijami in o vsem tem si lahko po+gledaš na forumu v določenih temah,kaj te zanima. Pa ko boš začel kaj ustvarjat kar konkretno vprašaj.
LP Robert

PS:A igraš morda kitaro,jaz sem poleg modelarstva še muzikant.,si namreč nekaj omenjal kitaro pa ti povem,da imam skoraj toliko kitar,kot avijonov.
Uporabniški avatar
Stari89
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 19 Jun 2005, 17:20
Kraj: Brežice

Re: Ponoven začetek z modelarstvom

Odgovor Napisal/-a Stari89 »

Hvala za spodbudo.

V omari sem našel star Timov načrt za 1:12 combat model P-51, katerega načrt sem predelal, da bo primeren za elektro pogon (drugačen nosilec ter čim manj lesa za znižanje teže). Morda kdo ve iz glave, kakšen elektro motor bi bil ekvivalenten 2,5ccm eksplozijskemu? Nekje na forumu sem našel podatek o okoli 560W in 1400KV na 4 celice + 8x4 propeler. Da izberem primerne baterije, me zanima, kako dolgo traja runda pri combatu? Če sem prav izračunal, je tok takega motorja 38A, kar za 5 minut polnega gasa zahteva kapaciteto baterije okoli 3200mAh. Zadnji podatek me malo skrbi, ker imajo take baterije nad 300g. :-? Kak kometar glede tega (na bencinarje nimam želje it)?

PS: S kitaro sem dal skozi par bendov z dolgimi čupami, oprijetim ledrom ter kričanjem, nakar je za časa faksa tudi to romalo v kot. Sedaj bolj poredko sam sebi igram mirnejše reči za svojo dušo. :wink:
LP, Damjan

Run, live to fly, fly to live, do or die! Run, live to fly, fly to live. Aces high.
Tomajd
Razpravljalec
Prispevkov: 77
Pridružen: 09 Maj 2009, 12:09
Kraj: Ajdovščina

Re: Ponoven začetek z modelarstvom

Odgovor Napisal/-a Tomajd »

Pozdravljen
Lepo ,da te je žilica po modelarstvu zopet primla.Ti bi pa svetoval,da se po tolikem času (moratoriju)ne letenja z modeli,da si za začetek omisliš kakšno jadralno letalo,da se ti navadijo prsti in občutek na letenje.Žal so makete ko je P-51 in slični zelo zahtevni in ne priporočam za začetek le teh.Kar se tiče teže pa si lahko brez skrbi,da so baterije pretežke(metanolc motor+rezervar+gorivo+sprej.bat.)so zagotovo lažje od klasične opreme.Sam bi pa dal motor,ker je maketa 600w.malo rezerve nebi škodilo in na teži ne pridobiš skoraj ni v primerjavi z izračunanim.Z takim modelom leteti pri polnem gasu 5min.jepolna rit adrenalina in koncentracije.Vem da ni stalno polni gas in se ti potem tudi čas letenja podalša,je pa vsekakor dovolj za zabavo.Je pa na forumu kar nekaj tem,ki ti bodo odgovorile na marsikatero vprašanje.Važno je to,da je ptistop pravi in da ne prehitevaš svojih sposobnosti.
Lp Tomaž
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Ponoven začetek z modelarstvom

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Stari89 napisal/-a:Da izberem primerne baterije, me zanima, kako dolgo traja runda pri combatu?
Runda traja 7 minut. Poglej malo po temi o modelih za zračne boje in povprašaj tam, če ne boš našel odgovora. Kolikor je meni znano elektrika še ni povsem konkurenčna v tej disciplini (WW2). Tudi zato je vzpostavljena kategorija EPA, ki leti na elektriko. Več pa na straneh: viewforum.php?f=41.
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Ponoven začetek z modelarstvom

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Najprej dobrodošel nazaj v ta prelep hobi. Si še en dokaz več, da je zastrupitev z modelarstvom kronična in neozdravljiva :) .

Odgovoril bi ti na 1. točko.
Izbira vojnih ptic in hitrih letal za ponoven začetek bo malo draga. Za letenje polmaket in maket vojnih ptic je potrebno imeti dosti razgibane prste in tudi letalnih ur.

Začni najboljše z visokokrilnim trainerjem, ne bo ti žal. Saj se sliši oguljeno, ampak vsako prehitevanje pri učenju se drago plača.
Saj v zraku ni problem premetavati model, težava nastopi pri nizkem letenju pri vzletu in pristanku. Tam pa veljajo samo izkušnje. Ni časa za razmišljanje, to velja najbolj za hitre modele.

Za kombataša ne rabiš servomotorja za smer :whistle:

Če še vedno vstrajaš na hitrem modelu, ki leti kot kombataš, ti priporočam tale model:
viewtopic.php?f=39&t=4251
Mitja je naredil odličen model, sam sem mu dogradil smer, da je bilo pristajane lažje, pa tudi spekter akrobacij se poveča.


To ti pišem iz izkušenj lastnih in od opazovanja drugih modelarjev. Vsak pa si izbere svojo pot, trnovo ali gladko.
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
mai2sky
Freak
Prispevkov: 593
Pridružen: 05 Dec 2003, 09:32
Kraj: Semič
Kontakt:

Re: Ponoven začetek z modelarstvom

Odgovor Napisal/-a mai2sky »

Zdravo!

Res sem bolj nahitro prebral in morda bo zato odg. bolj splošen.
Načeloma je tako, da bolj kot so modeli hitri in bolj kot so podobni maketam, težje jih je upravljati in to se takoj odsvetuje začetnikom. Prava pot:
1. simulator;
2. oglasi se v kakem klubu in si priskrbi učitelja. Bodo radi pomagali;
3. kak nezahteven EPP model. Lahko jadralni s pomožnim motorjem;
4. boljši EPP model. Nizkokrilni ali srednje-krilni;
5. do tukaj sta minili 2 leti in sedaj lahko razmiščjaš naprej. Jaz do te točke tudi nebi gradil nič jet-om podobnega. Šele sedaj se boš znal pravilneje odločati.

Jaz sem v fazi učenja preskočil jadralne modele in se mi je to poznalo močno še leta zatem. Mogoče malo še danes. Da sem intenzivno začel uporabljati smer šele leta potem, ko sem že samostojno letel, pa je bila kriva faza učenja, saj smeri tudi učitelj ni uporabljal kaj dosti. Pri F3A akrobatski tekmovalni kategoriji je skoraj glavna komanda.
Tudi po 17 letih letenja še vedno ne letim jet ali pylon modelov. Imel sem že vse pripravljeno, da bi naredil F-104 a sem se vedno premislil, saj se je vedno ustavilo pri razmisleku o uporabnosti takega modela. Za doma v vitrino se da enosstavno kupiti lep modelček.

Lep pozdrav.

Igor
_HD_
Začetnik
Prispevkov: 28
Pridružen: 28 Jan 2013, 13:14

Re: Ponoven začetek z modelarstvom

Odgovor Napisal/-a _HD_ »

Sestavi si easy glider-ja in se ga nauči letet, kot stric na posnetku. Naj ti pomaga simulator. Konec teorije.
http://www.youtube.com/watch?v=YuwT26WtPDI
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike