Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Uncle Sam
Razpravljalec
Prispevkov: 154
Pridružen: 11 Jul 2012, 13:16

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a Uncle Sam »

Ja so ja , samo oni so vedeli kaj delajo , ne pa tako kot ti ko hočeš v vse potisnat gumico . Preberi nekaj literature , poglej si prispevke izkušenih starih mačkov ko so konstruirali leteča krila,letala , jadralna letala itd... Tudi če na prvi pogled izgleda lahko in "u izi" ni ravno tako , moraš upoštevati kar nekaj stvari .

lp Gašper :wink:
Uporabniški avatar
janček
Razpravljalec
Prispevkov: 132
Pridružen: 07 Jan 2010, 21:16
Kraj: Brnik

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a janček »

Živjo!

Brez vezno nabijanje postov...
Daj naredi dober model ne pa nekaj na "uč"!

Lp
Jan
What goes up usually comes down.
Uro10
Razpravljalec
Prispevkov: 145
Pridružen: 07 Jul 2013, 16:10

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a Uro10 »

Izdelavo tega modela sem opustil, kajti po vaših besedah ne bi letelo, tako da ga bom postavil v kot. Za material in vso opremo pa moram še "prišparati", da bom potem lahko naredil dober model po načrtu. Trenutno si ga ne morem privoščti.

Lp.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Super! 8) Pravilna odločitev =D> . Počakaj na finance, tačas pa daj mir in predvsem BERI. Tudi kakšna knjiga ti ne bo škodila.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uro10
Razpravljalec
Prispevkov: 145
Pridružen: 07 Jul 2013, 16:10

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a Uro10 »

Ponavadi berem članke o gradnji modelov. Kakšno knjigo pa bi mi priporočali? Rad bi predvsem knjigo o letalskem modelarstvu.

Lp.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

Mladinski Tehnični Center na Kersnikovi 4 v Ljubljani bi bil kar pravi naslov. Sem kar nekaj let hodil tja, dokler so bili še na Rimski cesti :-) Dobiš veliko praktičnih izkušenj.

http://www.mzdtk-lj.si/modelarski_center.htm

Lp, Gorazd
oldtimer 65
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Jul 2012, 14:10
Kraj: Ljubljana

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a oldtimer 65 »

Uro10 napisal/-a:Ponavadi berem članke o gradnji modelov.

Lp.

Ogromno člankov o gradnji letečih modelov imaš med drugim tudi v starejših številkah revije TIM.
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Pojdi v knjižnico in si sposodi knjigo: RAFAEL CAJHEN - RADIJSKO VODENJE LETALSKIH MODELOV

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

JKSniper napisal/-a:Pojdi v knjižnico in si sposodi knjigo: RAFAEL CAJHEN - RADIJSKO VODENJE LETALSKIH MODELOV

LP!
Jure
Klik
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Poleg osnovne teorije (linki do knjige v zgornjih postih), mora mladi modelar dobiti tudi izkušnje z obdelavo različnih materialov, ter z igračkanjem (izdelovanjem preprostih modelov) pridobiti ročne spretnosti in spretnost z uporabo osnovnega modelarskega orodja. (KLIK!)
Seveda pa je predvsem v začetku treba poskrbeti za varno uporabo orodja, da ne pride do poškodb modelarja.
Se pa pri modelarjenju vsakakor ne moremo povsem uzogniti, da tu in tja ne dobimo kako prasko, ureznino, žulj...

To je predvsem koristno, če se bo modelar kasneje ukvarjal s samogradnjo modelov.
Znanje in spretnosti ne škodi tudi, če mora kdaj po krešu popraviti kakšen kupljen model.
Uro10
Razpravljalec
Prispevkov: 145
Pridružen: 07 Jul 2013, 16:10

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a Uro10 »

Začel bom s preprostim prostoletečim modelom ne elastiko. Ogledal sem si že nekaj videoposnetkov in člankov kako narediti helikopter na elastiko. Doma imam tanke lesena palice iz katerih bi lahko izdelal ogrodje. Zanima me, če kdo pozna kakšen načrt?

Lp.
CretnikR
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 26 Avg 2013, 17:47

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a CretnikR »

boljše za tebe da si kupiš kakno jadralo letalo z mašini na baterije .
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a miskolin »

:..
Zadnjič spremenil miskolin, dne 10 Feb 2018, 14:41, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Executor
Tekmovalec
Prispevkov: 342
Pridružen: 04 Jul 2005, 06:48
Kraj: Celje

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a Executor »

JKSniper napisal/-a:Preberi to: viewtopic.php?f=29&t=20656&p=158649&hilit=arrow#p158649
in še kako drugo temo v oddelku "Začetniki", potem se pa loti naredit tako krilo, kot je treba. 8)

LP!
Jure
A bi mi prosil razložil kako je treba narediti leteče krilo.. "kot je treba" ima namreč širši spekter opcij kot si predstavljaš... še posebej pri tem Re številu..

LP Marko
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Executor napisal/-a:
JKSniper napisal/-a:Preberi to: viewtopic.php?f=29&t=20656&p=158649&hilit=arrow#p158649
in še kako drugo temo v oddelku "Začetniki", potem se pa loti naredit tako krilo, kot je treba. 8)

LP!
Jure
A bi mi prosil razložil kako je treba narediti leteče krilo.. "kot je treba" ima namreč širši spekter opcij kot si predstavljaš... še posebej pri tem Re številu..

LP Marko
Mare, z znanjem in izkušnjami, ki jih Uro10 trenutno ima, niti ni tako velik spekter opcij, kot si jih morda ti predstavljaš, čeprav pri temu Re številu :D

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
Executor
Tekmovalec
Prispevkov: 342
Pridružen: 04 Jul 2005, 06:48
Kraj: Celje

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a Executor »

Seveda, prav imaš.. Sem pa bil mnenja, da meje postavlja zaenkrat le fizika.. seveda tudi tisti del te znanstvene veje, ki je še dosedaj nismo odkrili.

Veš, ko sem bil še smrkavec je izpod mojih rok šlo kar nekaj skropucal, ki sicer z "normalno" inženirsko omejitvijo "kako to mora biti" sicer niso imela kaj dosti skupnega. Delovala oz. letela pa so v večini primerov. Oče je bil toliko moder, da je sicer usmerjal, pa tudi prepustil nekaj raziskovalne žilice. Ne razumi narobe; omejitev, ki si jo po nekakšnih znanih formah postavljamo ljudje iz te stroke največkrat ni nič slabega; je pa nujno da če že sebi ne pustimo dosti ustvarjalnega karakterja oz. ga z izkušnjami izgubljamo, to spodbujamo pri mlajših udeležencih v tem hobiju, ki je v prvi meri hobi in posledično šele strokovna oz. znanstvena veja.

Sicer sem bolj trmaste narave, ampak po tej plati je dobro da v osemdesetih ni bilo tolikšne izmenjave poglobljenih "strokovnih" izlivov. Mogoče bi v tem primeru vseskupaj nekam zabrisal...


LP Marko
najobi
Razpravljalec
Prispevkov: 178
Pridružen: 28 Maj 2010, 09:19
Kraj: Ljubljana

Re: Gradnja letečega krila - Lastna konstrukcija

Odgovor Napisal/-a najobi »

Uro10 napisal/-a:Začel bom s preprostim prostoletečim modelom ne elastiko. Ogledal sem si že nekaj videoposnetkov in člankov kako narediti helikopter na elastiko. Doma imam tanke lesena palice iz katerih bi lahko izdelal ogrodje. Zanima me, če kdo pozna kakšen načrt?

Lp.
tkole, ljudje veliko pišejo, a slika pove veliko več kot suhoparno besedilo na forumu. Če obvladaš angleščino ti priporočam ogled prispevkov na
Youtube.com , kjer vpišeš " flite test flying wing " in dobil boš mnogo zadetkov, nato pa iščeš med tistimi , ki imajo besedno zvezo "Scratch Build".
Modela sta svetovna, pravzaprav so trije , razložijo vse na zelo preprost način, pokažejo in na koncu še izvedejo testne polete.
Priporočam pa tudi forum:

http://www.rcgroups.com/forums/index.php , kjer je veliko slikovnega materiala, načrtov in nasvetov pri gradnji.


lp
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike