oddušek?

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

oddušek?

Odgovor Napisal/-a fenix »

zdravo!

Ker sem začetnik me zanima, ali je treba na motornem modelu aviona na tank za gorivo pritrditi oddušek??? Ker je na vseh avtomobilih, avionih... me zanima če ga je treba imeti tudi tu :roll:

lp Boštjan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: oddušek?

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

fenix napisal/-a:zdravo!

Ker sem začetnik me zanima, ali je treba na motornem modelu aviona na tank za gorivo pritrditi oddušek??? Ker je na vseh avtomobilih, avionih... me zanima če ga je treba imeti tudi tu :roll:

lp Boštjan
Na večina modelov je narejeno tako:

Ena cevka gre od vplinjača do rezervoarja na tisti priključek, ki ima notri "bingeljc" za sesanje goriva
Druga cevka gre od nastavka za tlak na izpuhu motorja, na tisti priključek rezervoarja, katerega je v notranjosti cevka ukrivljena navzgor.
Včasih imamo še tretjo cevko ali priključek na rezarvoarju, za polnenje. Ta je vedno zaprt z ustreznim čepom ali kapico, razen pri polnenju z gorivom.

Letalski modeli imajo rezervoar pod tlakom, ki prihaja po cevki od izpuha.
Če rezervoar te povezave nima, potem moda biti igla za gorivo na vplinjaču nekoliko bolj odprta. V tem primeru lahko pride do motenj delovanja motorja v različnih položajih (pokonci ali na nos..)

Toliko za enkrat!

Morda še kdo drug kaj pove, kajti obstaja več variant.

LP Mitja
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

ta "bingeljc" se lahko doma naredi? Ker namreč mislim narediti tank doma. Kaj pa je sploh bingeljc?

il Boštjan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Cevka v notranjosti rezervoarja, ki je na koncu nataknjena na železen ali medeninast kos (običajo ošpičen na koncu, včasih z vgrajeno drobno kovinsko mrežico) ki s svojo težo in obliko skrbi, da je cevka vedno "potunkana" v gorivo.

Ma, ne serji ga s samogradnjo rezervoarja, razen če ti oblika modela ne dopušča vgradnjo standardnega.
Rezervoar dobiš v vsaki modelarski trgovini za par sto tolarjev!

Mitja
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

hvala za odgovor! Vendar že nekaj časa povprašujem za rezervar pa ga nimajo( ali so preveliki ali pa premali). Potrebujem pa 2dl.

lp Boštjan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Poglej tegale (2,2 dcl, 600 tolarčkov!):
http://shop.lindinger.at/ProductDetail. ... D%26SP%3D0
Naročiš ga po emailu pri: http://www.primusr.com/
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

Kolk pa pride za tako stvar poštnine? pa v kolkem času je dostavljena na dom?

lp Boštjan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

Tank je že naročen.
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

še to me zanima. Na eni internetni strani sem prebral, da moraž za utekanje motorja namestiti na motor tak propeler, da motor doseže 70-75% svojih obratov. naročil sem pa motor 2,5ccm z 0,7 hp.

lp Boštjan
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

Vtekanje motorjev

Osnovno velja:



1. Popolno vtekanje traja okoli 20 ur. Prvi dve uri sta najvažnejši, od naslednjih osem pa je odvisna kvaliteta vtečenega motorja.



2. Vtekamo s stalno menjajočimi obrati.



3. Temperaturna obremenitev motorja je zaradi povečanega trenja na začetku zelo velika.



4. Med zaporednimi vžigi motor vedno ohladimo.



Pri motorjih z ABC garnituro nikoli ne obračamo gredi brez potrebe, ker je tesnenje na batu izvedeno brez batnega obročka. Posebej je tak motor občutljiv, če je hladen



Gorivo

V prvih dveh urah naj bo delež olja vsaj 20%, boljše je 22%. Več ko ga je bolj se hladi motor, ker odnaša mikro opilke. Malo nitrometana je celo priporočljivo.



Propeler

Za vtekanje uporabimo takega, da motor z lahkoto doseže 70% do 75% končnega števila obratov.



Vtekanje prvih 10 min

Motor zaženemo. Svečko pustimo priključeno. Zrak odpremo malo bolj. Nastavimo čimbolj bogato mešanico (odvita igla vplinjača) tako, da motor ravno še teče.



Vtekanje od 10. do 30. minute

Pol minute po vžiigu odstranimo napajanje svečke. Počasi zapiramo dotok goriva, toliko, da motor pri polnem plinu ravno še teče. Ne sme doseči maksimalnih obratov. Stalno menjamo obrate.



Vtekanje od 30. minute do 2. ure

Najprej grobo nastavimo prosti tek. Lahko že poletimo. Poln plin uporabljamo samo v zelo kratkih časovnih periodah. Iglo čimbolj odvijemo (mastno).

Ob zaporednih poletih privijamo iglo (siriomašenje goriva) vendar ne toliko, da bi motor dosegel max obrate.



Vtekanje po 2 urah

Polni plin je dovoljen samo po 30 sekund. Počasi že lahko povečujemo čas polnega plina.



Vtekanje po 12. uri

Maksimalni plin je dovoljen že stalno - za aero vleko.



Test vtečenosti

Motor še ni vtečen, če pri polnem plinu število obratov počasi pade.



A si tole nasel?

Vec tukaj http://mai2sky.stran.net/
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

Ja to sem našel. samo še vedno ne vem odgovora na to vprašanje:

Propeler

Za vtekanje uporabimo takega, da motor z lahkoto doseže 70% do 75% končnega števila obratov.

Kakšen propeler je to?!?!?!?!?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

APC 8x4 :D
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

Takga mam pa doma in bo tudi za nadalnje letenje.

Še enkrat hvala za odgovor!
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike