Kako močne servomotorje rabim, napajanje sprejemnika?

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
edam razor
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 03 Nov 2011, 18:50
Kontakt:

Kako močne servomotorje rabim, napajanje sprejemnika?

Odgovor Napisal/-a edam razor »

Pozdravljeni

Sem začetnik v modelarstvu, zanimajo me naslednje stvari:

Kupil sem letalo spitfire iz kompozitov od SAVEX-a,čez krila meri 145 cm, teža cca 4,5 kg. Gnal ga bo motor super tigre 15cm-4takt, ima tudi flape, vendar ne vem, kako močne servomotorje naj montiram. Rabim jih kar 6 - 2x flapi, 2x nagib, 1x smer, 1x višna. Kupil sem servomotorje TOVER PRO 10kg, ker so bili zelo poceni, ampak se mi zdi da so precej premočni - porabijo preveč el.toka. Ali obstaja kakšna tabela za izračun potrebne moči servomotorja, ali mogoče kdo ve iz svojih izkušenj?

Zanima me tudi, z čim naj napajam sprejemnik in servomotorje v letalu,mislil sem z 5x1,2v akumulatorskimi baterijami 2700 mah,vendar se mi zdi,da bo premalo za vse te porabnike.

Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem.
lp
edam razor
errhec
Začetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: 04 Mar 2013, 12:01

Re: Kako močne servomotorje rabim, napajanje sprejemnika?

Odgovor Napisal/-a errhec »

TUKAJ je uporabil te :

2 x HS 225 MG's (elevator and rudder)
2 x HS 82 MG's (ailerons)
2 x HS 56HB's (flaps)


TUKAJ pa te :

2 x HS-85 MG
2 x JR 591 5kg
1 x HS-55


LP
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: Kako močne servomotorje rabim, napajanje sprejemnika?

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Tule je eden od programčkov s katerimi lahko izračunaš potrebni navor servomotorjev: http://www.mnbigbirds.com/Servo%20Torqu ... ulator.htm
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Kako močne servomotorje rabim, napajanje sprejemnika?

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

edam razor napisal/-a:Kupil sem letalo spitfire iz kompozitov od SAVEX-a,čez krila meri 145 cm, teža cca 4,5 kg. ...
Teža (masa) modela ~4,5 kg (pri razponu 1,45m)!? Ne vem če bo letelo. To si se nekaj usekal pri podatkih.
:o :o :o
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Re: Kako močne servomotorje rabim, napajanje sprejemnika?

Odgovor Napisal/-a ales73 »

edam razor napisal/-a:Pozdravljeni

Sem začetnik v modelarstvu, zanimajo me naslednje stvari:
lp

Brez zamere, ampak če si res začetnikv letalskem modelarstvu (če nisi prej letel nekaj drugih letal) mislim da ta model ni primeren zate, ker je za začetnika težko vodljiv, sploh če je res težak 4,5 kg im ima 15cm-4takt motor pa v rokah začetnika zaradi mase in hitrosti lahko predstavlja resno nevarnost za okolico.

Seveda pa je v rokah izkušenega modelarja z nekaj letali in nekaj 100 urami letenja drugače.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Kako močne servomotorje rabim, napajanje sprejemnika?

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Verjetno govorimo o tem modelu http://www.savex.cz/vrtu.php?lang=en&id=5

Glede na znanje bi bilo pametno tak model zaenkrat pospravit na omaro ter si omislit nekaj začetniškega šele po res pridnem treniranju ter kakšnim modelom vmes zadevo potegneš iz omare ter uživaš z njo...Vem začetniški modeli niso replike tapravih in zato niso očem tako privlačni toda je vredno malo počakati oz dati željo na stran ter se naučiti hoditi predno se lotimo šprinta z ovirami.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Kako močne servomotorje rabim, napajanje sprejemnika?

Odgovor Napisal/-a robar »

Glede porabe toka tvojih servo motorjev mislim, da ne bi smelo biti težav. Poraba servomotorja je sorazmerna obremenitvi. Pri enaki obremenitvi malo večji in malo manjši porabita približno enako. Večji problem je teža servov in s tem teža modela.
Lp, Robar
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike