Krilca in koaksialni kabel (2,4ghz)

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
MIHAtheLETALEC
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 19 Jun 2008, 18:05
Kraj: IG

Krilca in koaksialni kabel (2,4ghz)

Odgovor Napisal/-a MIHAtheLETALEC »

pozdravljeni

imam vprasanje glede naknadne vgradnje aleronov, in sicer v model, ki ima samo visino in smer, in si tako zelim se aleronov.... gre za jadralni model lesene gradnje, votlih(rebraste) kril, ki so prevlecena z folijo..... 1. vprasanje je :D : koliko se mi to splaca, ce je sploh mogoce da nekako nebi razdiral in odlepljeval celotne folije krila?

druga stvar se tice antene na sprejemniku. Sicer sem nekaj ze spraseval v drugi temi, pa bi tukaj ponovil vprasanje da bo cim vec pametnih odgovorov.... in sicer kaksen kabel potrebujem za anteno? koaksialen, 50ohmov vem.... kaj je pa glede 2.4ghz? je to relavantno?gre pa za spectrum dx6i...

hvala vsem za odgovore! [-o<

lp Miha 8)
Uporabniški avatar
nnejc
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 11 Mar 2012, 13:31
Kraj: Maribor

Re: aleroni + koaksialni kabel (2,4ghz)

Odgovor Napisal/-a nnejc »

MIHAtheLETALEC napisal/-a:pozdravljeni

imam vprasanje glede naknadne vgradnje aleronov, in sicer v model, ki ima samo visino in smer, in si tako zelim se aleronov.... gre za jadralni model lesene gradnje, votlih(rebraste) kril, ki so prevlecena z folijo..... 1. vprasanje je :D : koliko se mi to splaca, ce je sploh mogoce da nekako nebi razdiral in odlepljeval celotne folije krila?

lp Miha 8)
Hm, na to vprašanje bi ti lahko lažje odgovoril, če bi vedel razpon modela, načeloma je moje mnenje tako, da če je večji kot 2m, se alerone def. splača zmontirat, lahko uporabiš tudi en servo na sredini kril (če so enodelna) ...

če je pa model manjši, pa odvisno kje letiš... predvidevam da na pobočju?

lp
MIHAtheLETALEC
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 19 Jun 2008, 18:05
Kraj: IG

Re: aleroni + koaksialni kabel (2,4ghz)

Odgovor Napisal/-a MIHAtheLETALEC »

Slika krila iz spodnje strani
Slika krila iz spodnje strani
IMG_1476.JPG (77.98 KiB) Pogledano 2144 krat
takoje... model je za na pobočje misljen, in ima okoli 1,5 cez krila.... ce bi ze dajal kako naj to naredim... nekaj sem iskal s funkcijo search pa nic pametnega.... :) krila so dvodelna 8-[

krilo sem kot je na zadnjih dveh slikah vidno priblizal luci, da se vidi kako je pod folijo speljena balza, zdaj pa me zanima ce je ideja kje bi stal servo in aleron dobra da bi bilo cim manj dela.... hotel sem dati aleron na koncu krila, ampak mislim da je dela bistveno manj ce je tako kot je oznaceno na sliki.... kaj menite?

lp miha
Priponke
prikaz kje bi vstavil servo in kje aleron
prikaz kje bi vstavil servo in kje aleron
IMG_1477.JPG (80.75 KiB) Pogledano 2144 krat
se od blizje
se od blizje
IMG_1478.JPG (83.04 KiB) Pogledano 2144 krat
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: aleroni + koaksialni kabel (2,4ghz)

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Če že misliš dodat krilca (alerone) potem jih dodaj na konec krila, tam imajo največji učinek. Tako v sredini in še razpon tako kratek je res brez veze se matrat, ker nimajo željenega učinka: moment je sila krat ročica(ročico se meri od sredine kril). Torej dlje od sredine večji učinek imajo krilca za nagib modela. Če že potem naj bodo čez celo polovico krila. Na to mesto, ki si ga označil se vgradi zakrilca (flape)!

Lp,
Andreo
MIHAtheLETALEC
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 19 Jun 2008, 18:05
Kraj: IG

Re: aleroni + koaksialni kabel (2,4ghz)

Odgovor Napisal/-a MIHAtheLETALEC »

jah sej vem.... bom nekako improviziral, in pokazal koncni rezultat, ce bo za javnost :roll:

ima kdo kaj znanja glede antene in tistega koaksialnega kabla?

lp miha
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: aleroni + koaksialni kabel (2,4ghz)

Odgovor Napisal/-a štajerc »

pa da še dodam moje razmišljanja...da bo čimmanj dela bi sam naredil sledeče. Servo bi postavil tako kot si si zamislil, ter vrezal eleron po celotni dolžini krila le nekje polovico debeline zadnje oplate...mogoče več, odvisno od tega kakšna površina pride. Tako nekako imajo narejeno trainer modeli in se dokaj dobro odnese...s tem da bi pa postavljal servo na sredino in izrezal le na koncu eleron pa bo velika mučkarija...prvo kot prvo boš definitivno moral slečti krilo, prevrtati vsako rebro da dobiš skozenj servo kabl, ter na koncu izdelati mizico/ležišče za servo...
Glede koaksialnega kabla. Kaj te sploh zanima? rad bi podaljšal anteno? Odgovor je ja, gre podaljšati. Ampak zakaj podaljševati? 2,4G vleče skozi balzo..le pri karbonskih in ostalih kompozitnih trupih lahko pride do problemov, zato se tam spelje konec koaksialca ven. Če greš koaksialca podaljševat moraš upoštevati tisti oguljen del kabla na koncu. Tisto je antena! kar imaš vmes pa je lahko poljubne dolžine, le tisti konec mora biti točno na mero. Torej vzameš star košček antene in odmeriš tisti del.
Pa upam da sem ti kaj pomagal s svojim odgovorom.
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
MIHAtheLETALEC
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 19 Jun 2008, 18:05
Kraj: IG

Re: aleroni + koaksialni kabel (2,4ghz)

Odgovor Napisal/-a MIHAtheLETALEC »

antena se mi je pretrgala in jo moram zamenjati, ne podaljsati..... glede dolzine sem zasledil tole: dolzina kabla 12mm, in 1/4 je olupljenega, torej 3mm....

lp miha
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: aleroni + koaksialni kabel (2,4ghz)

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Če drugje ni ,imaš tule dovolj kabla za različne projekte.Preberi si temeljito o dolžinah anten,ker tisto tvoje nekaj"ne klapa"
Slika
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Krilca in koaksialni kabel (2,4ghz)

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Tema nekako ne spada med Gradnjo in projekte zato sem jo prestavil v ustrezno. Prosim, da ne podvajaš prispevkov.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: Krilca in koaksialni kabel (2,4ghz)

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Glede na "rentgensko" sliko bi rekel, da zadnja letev ni polna, ampak grajena okoli reberc, če je res tako, je skoraj manj dela naredit novo krilo, kot pa predelovati obstoječe :o kakorkoli se to hecno sliši je res. Krilo, ki ga imaš ima lome, ki so primerni za letenje brez eleronov, torej bi za zadovoljivo letenje moral predeleti krilo, kote in preoblečti vse skupaj. Grajeno zadnjo letev zamenjati z polno balso, prevrtati vsa rebra za kable sedež servo motorja vdelat med rebra......

Leti tega tako in se res raje loti novega krila na istem profilu z eleroni inma njšimi lomi tako boš imel dva modela :D

1,5 m veliko krilo klasične gradnje zahteva 2-3 popoldneve, stiropor oblečen z balso pa 1-2 popoldneva, tako da ni kaj razmišljat :o
MIHAtheLETALEC
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 19 Jun 2008, 18:05
Kraj: IG

Re: Krilca in koaksialni kabel (2,4ghz)

Odgovor Napisal/-a MIHAtheLETALEC »

hvala za nasvete, vendar kolikor je v moji navadi sem se zadeve lotil, in eno krilo je koncano :D danes se lotim drugega in potem objavim slike.... res je da so rebra v spodnjem delu, ampak se mi je vse zelo lepo izslo pri enem krilu.... upam na podobno pri drugem :-)

lp miha
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike