Elastika za propsaver

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
rabu
Začetnik
Prispevkov: 24
Pridružen: 05 Okt 2011, 11:08
Kraj: Kranj

Elastika za propsaver

Odgovor Napisal/-a rabu »

Zanima me, kakšne elastike uporabljate za pritrjevanje propelerja na propsaver? Oziroma, kakšne so vaše izkušnje v zvezi s tem.

Originalna elastika (o - ring, izgleda bolj kot tesnilo) se mi je strgala še preden sem prvič poletel z letalom. Zato sem jo za prvi polet nadomestil kar z navadno elastiko. Žal pa ta ni zdržala več kot 10minut. Ob prvem močnejšem dodajanju plina se je strgala in propeler je odfrčal v neznano.

Ali so te elastike za propsaver res tako problematične?
Ali elastiko in propeler snamete iz modela, ko ga ne uporabljate?
Ali uporabljate kakšno dodatno varovalo, ki bi zadržalo propeler, ob pretrganju elastike?

Vse vaše izkušnje in nasveti so dobrodošli.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Elastika za propsaver

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

V bistvu to je o-ring tesnilo..Propsaverji pri manjših močeh še grejo..
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
rabu
Začetnik
Prispevkov: 24
Pridružen: 05 Okt 2011, 11:08
Kraj: Kranj

Re: Elastika za propsaver

Odgovor Napisal/-a rabu »

Res gre za manjše moči. Motor 150W, propeler 8x4, teža modela nekaj manj kot 500g.
rabu
Začetnik
Prispevkov: 24
Pridružen: 05 Okt 2011, 11:08
Kraj: Kranj

Re: Elastika za propsaver

Odgovor Napisal/-a rabu »

A res nihče drug ne uporablja propsaverja? :roll: Ali to le pomeni, da nimate težav?

Najbolj me zanima, ali elastiko in propeler snamete iz modela, ko ga ne uporabljate? Stalna obremenitev bi mogoče lahko bila vzrok za pretrganje elastike. Po drugi strani pa je stalno snemanje in natikanje elastike tudi potencialna nevarnost za poškodbo.
Uporabniški avatar
mlav
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 14 Apr 2010, 19:50
Kraj: Celje

Re: Elastika za propsaver

Odgovor Napisal/-a mlav »

Pozdrav,

za depronkota uporabljam tele http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=11761 in ni bilo težav, pa še cena je minimalna.
Kako je pa z večjimi oz. težjimi letali in propi pa nimam izkušenj.
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Re: Elastika za propsaver

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Na malo večji moči uporabljam kar konkretne o-ringe (ja, tesnilo), do sedaj so mi kakšni trije prepereli, in pa enega sem strgal na ostrem robu propelerja, ki sem ga kasneje pobrusil.
Rajši uporabi debelejše o-ringe, ki so bolj elastični.

Dobiš jih pa v trgovinah specializiranih za hidravliko in pnevmatiko. V Kranju je to v HIB, LeTehnika in Tinex v Šenčurju

Navadne elastike pa so bolj zasilna rešitev ko ni boljšega.
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Re: Elastika za propsaver

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

o-ringi primernih dimenzij zdržijo kar dolgo. S časom malo preperijo, ampak tisto se ponavadi strga ko moraš menjat propeler ne sam od sebe.

Pazi da je primerne dimenzije, tako premer kot debelina. S 150W bi še moglo it, pri močnejših rečeh je treba pa kakšno močnejšo stvar uporabit.
Fly it like you stole it!
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike