Sem začetnik in me zanima kateri RV model mi priporočate

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
golki76
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 08 Okt 2011, 08:55

IZBIRA MODELA

Odgovor Napisal/-a golki76 »

Pozdravljeni,


Prosil bi za pomoč pri izbiri modela. Model hočem narediti ročno (za met iz roke, ali za izstrel z gumo). Za sabo že imam nekaj majhnih modelov iz balse, ampak bi se rad lotil nečesa z rebri :oops:
Hvala za pomoč :D
Uporabniški avatar
sky2007
Začetnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 30 Jul 2008, 14:54
Kraj: Ribnica

Odgovor Napisal/-a sky2007 »

Živjo, priporočam ti kakšen Telestar 400, ali pa kaj podobnega
LP Klemen
Uporabniški avatar
Breithuften
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 04 Apr 2011, 19:55
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a Breithuften »

Pri Rckino imajo prve tri modele na strani kit komplet. Elektroniko moraš kupiti sam.

http://www.rckino.com/trgovina/e-jadral ... lna-letala

Lahko si pa sam sestaviš elektro kanjo. Načrt je v tej temi:

viewtopic.php?t=15452&highlight=kanja

Lp,
Miha.
Moja mati so djali: "Bojim se leteti z letalom. Kako bom prišla dol, če se kaj pokvari!!??"

Dol boš že prišla.......Samo v kakšnem stanju je vprašanje.....
Uporabniški avatar
Breithuften
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 04 Apr 2011, 19:55
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a Breithuften »

Tukaj lahko tudi vidiš kako poteka gradnja:

Eon Fun:
viewtopic.php?t=67491

Telstar 400:
viewtopic.php?t=5407&highlight=telstar

Lp,
Miha.
Moja mati so djali: "Bojim se leteti z letalom. Kako bom prišla dol, če se kaj pokvari!!??"

Dol boš že prišla.......Samo v kakšnem stanju je vprašanje.....
Uporabniški avatar
Breithuften
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 04 Apr 2011, 19:55
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a Breithuften »

Se opravičujem še za en post. Lahko pa tudi pri JKSniper (Jure) dobiš ta dva modela, če jih še prodaja kot kit komplet:

Sniper:
viewtopic.php?t=25684&highlight=sniper

Allstar:
viewtopic.php?t=40444&highlight=sniper

Lp,
Miha.
Moja mati so djali: "Bojim se leteti z letalom. Kako bom prišla dol, če se kaj pokvari!!??"

Dol boš že prišla.......Samo v kakšnem stanju je vprašanje.....
Uporabniški avatar
golki76
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 08 Okt 2011, 08:55

Odgovor Napisal/-a golki76 »

Hvala za vse predloge =D>


Za zdaj sem se odločil za TEKMOVALNI JADRALNI MODEL KATEGORIJE A-1 (F-1-H), ki je bil objavljen v TIM-U februar 2006. Sem se pozanimal innaj bi bil lahek za izdelavo in lepo naj bi letel. V tej temi bo najbrž objavljen tudi potek gradnje ali pa vsaj končni izdelek. :D
Sm0ki
Razpravljalec
Prispevkov: 192
Pridružen: 23 Avg 2011, 11:08
Kraj: Ptuj

Prosim za pomoč izkušenim modelarjem!

Odgovor Napisal/-a Sm0ki »

Živjo!

Kupujem eno letalo na elektro pogon.

In me zanima kateri bi bil najprimernejši. :)

ZANIMAJO ME GLIDERJI IN IN 3D AKROBATSKA ALI DVO MOTORNA.



Hvala za vse odgovore in predloge!
Lp
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Ali zanš leteti in kako dobro ?

Če ne znaš si omisli jadralca nekaj va rangu EsayStarja ali pa mogoče celo EasyGliderja in pa nekoga ki te bo naučil leteti :wink:

Če že obvladaš letenje in če te zanimajo 3D letala je naprodaj ogromno nekih deprončkarjev, ki se jih pa po mojem mnenju ne splača kupovati, ker so pa male pare in v kratkem času narejeni v samogradnji iz lahko dostopnih materialov. Če bi rad nekaj bolj konkretnega za neko zmerno količino denarja, sem slišal pohvale na račun Multiplexov Parkmaster, čeprav bi verjetno kje dobil tudi cenejšo varianto, npr. kakšen kitajski MX-2...

Omenil sem dva ekstrema in preskok med njima se v 99% konča z močno razbitim modelom (ne sprašuj kako to vem). V knjigi gospoda Cajhna je lepo prikazano skozi katere stopnje naj bi šel pilot začetnik, tam boš verjetno še naj bolj nazorno videl kje si in kaj moraš gledati.

O dvo motornih letalih pa raje ne bom svetoval, ker z njimi nimam še nobene izkušnje.

Upam da pomaga :)
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
Breithuften
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 04 Apr 2011, 19:55
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a Breithuften »

Evo Smoki! Tle je knjiga prof.dr. Rafaela Cajhna. Dobro si jo preberi.

http://jerno.files.wordpress.com/2007/0 ... odelov.pdf
Moja mati so djali: "Bojim se leteti z letalom. Kako bom prišla dol, če se kaj pokvari!!??"

Dol boš že prišla.......Samo v kakšnem stanju je vprašanje.....
Sm0ki
Razpravljalec
Prispevkov: 192
Pridružen: 23 Avg 2011, 11:08
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Sm0ki »

Sem si že prej prebral...
Lp
Uporabniški avatar
Breithuften
Razpravljalec
Prispevkov: 67
Pridružen: 04 Apr 2011, 19:55
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a Breithuften »

Potem si pa kupi tako, kot so ti že rekli. Easystar ali pa Easyglider......če pa te zanima gradnja, imaš pri RCkino navoljo telstarja. Če si prebral knjigo, potem se verjetno spomneš piramide na koncu knjige? Če se ne, jo še enkrat poglej in boš videl, da odpadejo vsa 3D letala in večmotorna letala in kakšni helikopterji......

Jaz bi ti svetoval Easystarja, brezkrtačen pogon, kasneje si lahko izrežeš še krilca. Ali pa Easygliderja in kakšno pomoč pri sestavljanju. Saj imate na Ptuju modelarje.

Pa ko se za nekaj odločiš, se tega drži. Ne pa begat med helikopterji na začetku, kasneje nitro ali elektro avtomobili, potem spet nitro letala in sedaj spet elektro letala......

Lp,
Miha
Moja mati so djali: "Bojim se leteti z letalom. Kako bom prišla dol, če se kaj pokvari!!??"

Dol boš že prišla.......Samo v kakšnem stanju je vprašanje.....
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Zakaj imam občutek da bo tule nastala 10+ strani dolga tema..

Kot začetnik odmisli akrobate,dvomotorce,makete..

Glej jadralce,jadralce z pomožnim motorjem(telstar,easystar itd..),treiner(ob tem skoraj nujno negdo ki ti bo pomagal).
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Sm0ki, to kar so ti zgoraj napisali, drži.
ČE hočeš začeti z letalskim modelarstvom, se drži korakov po g. Cajhnu. Zakaj?
Voditi letelo po zraku je eno, loviti ga pa popolnoma drugo. Vsak model ima svoje "muhe" in bolj kot so zahtevne, več znanja in izkušenj potrebuješ. Boljše sposobnosti akrobacij na modelu potegnejo za sabo več teh "muh". Kje je še varno vzletanje in pristajanje! Poznam kar nekaj "starih" mačkov, ki še sedaj ne znajo lepo pristati modela. Pa letijo že kar dosti časa.
Akrobata za začetek pomeni, da kaj dolgo ne boš letel. Vsako preskakovanje stopenj ti potegne za sabo manjše potrebno znanje za kasnejše zahtevnejše letenje. To znanje ne boš pridobil kasneje prav poceni.

Zato korak za korakom, tudi z začetnimi modeli dobiš zadostno dozo adrenalina. Na Ptuju imaš veliko dobrih modelarjev, z veseljem ti bodo pomagali pri korakih v svet letelskega modelarstva.

Lp

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
golki76
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 08 Okt 2011, 08:55

Odgovor Napisal/-a golki76 »

kaj pravite na naslednje modele. Kateris o primerni za začetnika, ki nima še NOBENIH izhušenj, razen ene vožnje z easystarom.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 5FFly.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... RF%5F.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 5FPNF.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... FPlay.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... FPlay.html


Zanima kako je tudi z dostavo. Cena dostave? carina...Vem da je odvisno tudi od teže modela, ampak me zanimajo vaše izkušnje.


HVALA :D
symch999
Tekmovalec
Prispevkov: 362
Pridružen: 17 Jun 2011, 22:26
Kraj: Primorska

Odgovor Napisal/-a symch999 »

Najbolj primeren od teh je drugi(Floater-Jet EPO with Motor). Poštnina je cca 40$ + carina in še DDV pa to, je 20€. :roll:
Uporabniški avatar
golki76
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 08 Okt 2011, 08:55

Odgovor Napisal/-a golki76 »

tudi jaz sem se najbolj nagibal k temu modelu :D Pa ima kdo izkušnje z nakupom iz hobbykinga. Kvaliteta :roll: , če je izdelek vreden nakupa ipd.
Uporabniški avatar
nitrometan
Freak
Prispevkov: 761
Pridružen: 18 Jul 2010, 14:36
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a nitrometan »

Floater Jet je bil, vsaj kolikor jaz vem precej pohvaljen.

S hobbykingom imam kar dobre izkušnje, naj dalj kar sem čakal na pošiljoko je bilo nekje okoli 35 dni. Glede kvalitete lahko rečem, da je popolnoma sprejemljiva, kdaj celo odlična še posebej za ceno. Malo poglej, pod opisom izdelka, kjer imaš ocene ljudi, ki so stvar že kupili.

Na tvojem mestu bi pogledal tudi ali je izdelek dobavljiv iz nemškega skladišča. Če naročaš iz nemškega skladišča pride v dobrem tednu, končna cena pa zna biti celo nižja.
...še NOBENIH izhušenj, razen ene vožnje z easystarom.
Hmm, priporočam računalniški simulator in kakšnega starega mačka pri prvih poletih :wink:
NE KLIČ HUDIČA !!!

It just MIGHT be IDIOT RESISTANT but NOTHING is IDIOT PROOF !! :lol:

LP Andraž
Uporabniški avatar
golki76
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 08 Okt 2011, 08:55

Odgovor Napisal/-a golki76 »

Izkušnje imam s simulatorjem ker ga imam tudi doma (kupil sem ga pri modelarju). Je v simolatorju veliko dugače vozit? Ker v simolatorju že skoraj obvladam :lol:
Uporabniški avatar
cujcuj
Dr. Modelar
Prispevkov: 2294
Pridružen: 25 Jul 2006, 13:21
Kraj: Selo Bled

Model.

Odgovor Napisal/-a cujcuj »

LP. Jaz bom tako povedal čist preprosto. Veš na SIMOLATORJU lahko od 1 pa do 100 x razbiješ eden in isti model pa se vedno vrne isti cel na ekran. V resničnem letenju pa lahko samo 1x kreširaš pol pa 3 dni ali več popravljaš tukaj je razlika v letenju z SIMULATORJEM ali pa v živo. Pa še to, ko letiš v živo pa razbiješ model so stroški v SIMULATORJU pa jih ni zato lahko razbijaš po mili volji. Toliko o letenju na ekranu pa srečno.

LP. čujčuj
pebi gas tam gledaj ki letiš.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Model.

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

cujcuj napisal/-a:LP. Jaz bom tako povedal čist preprosto. Veš na SIMOLATORJU lahko od 1 pa do 100 x razbiješ eden in isti model pa se vedno vrne isti cel na ekran. V resničnem letenju pa lahko samo 1x kreširaš pol pa 3 dni ali več popravljaš tukaj je razlika v letenju z SIMULATORJEM ali pa v živo. Pa še to, ko letiš v živo pa razbiješ model so stroški v SIMULATORJU pa jih ni zato lahko razbijaš po mili volji. Toliko o letenju na ekranu pa srečno.

LP. čujčuj
Sam res pa je, da rabiš na simulatorju vsaj kakih 60 ur, da komando v v roke dobiš, da ročice premikaš podzavestno (tko k avto voziš). Ko enkrat na simulatorju pristaneš 9x od destih poizkusov, lahko tudi že bl real kaj probaš...tolčemo pa tko al tko vsi, pa mamo že kar nekaj 100 ur letenja.....ne poznam modelarja, ki bi ne stolkel modela....Samo z pravim letenjem v real tudi ugotoviš, kaj še ne obvladaš, tega ti simulator ne da.....predvsem različni vremenski pogoji, veter, turbolence in podobno. Je pa simulator odlična zadeva za začetnike, da vsaj ugotovi ali je to to, kar si želi, ali je res zastrupljen tako kot smo nekateri, predvsem pa, da se nauči vsaj tiste najosnovnejše, kar potrebuješ potem v real, da malo manj stolčeš, kot bi drugače....
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Odvisno kater simulator. Ne glede na to kater je, si boš vsaj natreniral kaj je levo in kaj desno, kaj gor in kaj dol, ko model obračaš na vse možne načine.

Če imaš možnost si vklopi še kak veter in podobne hece, ker v resnici zrak ni tako nedolžen kot zgleda. Čeprav se večino tem težavam za začetek izogneš tako, da letiš samo kadar ni vetra. :)

Pa treniraj na simulatorju pristanke, probaj model peljat toliko od sebe da več ne ločiš kam je obrnjen in podobno. Skratka če imaš v simulatorju še s čimerkoli težave, jih boš v resnici imel še dvakrat toliko. In kot ti je že čujčuj povedal, če v simulatorju letalo zdrobiš/zgubiš vsakih 10 boš veliko limal in iskal... Ampak tudi čez to boš v vsakem primeru šel :D
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
golki76
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 08 Okt 2011, 08:55

Odgovor Napisal/-a golki76 »

Hvala za vse :D Zdaj pa nabirat ure na simulatorju, dokler ne prispe model iz HK :lol: Drugače pa imam simulator DYNAM RC SIMULATOR :D
bomba
Razpravljalec
Prispevkov: 129
Pridružen: 29 Okt 2011, 11:48
Kraj: Kamnik

Katero letalo?

Odgovor Napisal/-a bomba »

Zdravo :)
Odločil sem se da se spustim tudi v letalske vode :D O letalstvu nimam pojma tako da prosim malo potrpežljivosti z mano ;)

Rad bi si kupil en model za začetnika in pa komando in vse kar paše zraven... Polnilec že mam :) Gledal sem easy star in beta 1400. Kaj od tega je boljše? se mi splača uzeti rtf? So uredu modeli iz hobbykinga?

Pripravljen sem dati največ 150€. Če gre za 100€ toliko bolje.

Lep pozdrav, Tim
Uporabniški avatar
lrade
Razpravljalec
Prispevkov: 132
Pridružen: 06 Okt 2010, 19:57
Kraj: Maribor, Brezje

Odgovor Napisal/-a lrade »

Če hočeš za tako ceno, je najboljše beta 1400 RTF,
samo si pa zapomni, da če boš hotel kasneje kako drugo letalo, boš moral kupit še nov oddajnik, ker tisti 4 - kanalni ni nevemkaj...

Prej bi ti priporočal: EasyStar II RR (http://www.modelarstvo-stopar.si/produc ... oduct=3115) in Oddajnik Hitec Optic 6 Sport (http://www.modelarstvo-stopar.si/produc ... oduct=2097), ali pa vsaj Optic 5 (http://www.modelarstvo-stopar.si/produc ... oduct=3094)

Ker če tak razmišljaš, boš čez čas v vsakem primeru rabo bolši oddajnik od tistega, ki je priložen Beti. Je pa pomojem bolše zaj dat malo več denarja, kot pa zaj majn in še potem enkrat toliko.
Optic 6 Sport 35MHz ---> Ch. 66
bomba
Razpravljalec
Prispevkov: 129
Pridružen: 29 Okt 2011, 11:48
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a bomba »

Ah sploh nevem če bom potem še kupoval letala. To bom mel bl tko za Ä‘abe. zato sem si omejil na 150€. Kaj pa easystar rtf? Se ga da kje dobit?
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike