Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

Ja mata prav. Jaz sem mel v glavi samo to kar piše v mailu od PrimusR in sicer: Cena je višja za 2% od cene na Lindingerjevi strani.
V bistvu torej cena ni višja za 2%.

Se opravičujem za prejšnji post.

LP
Zadnjič spremenil peromen123, dne 29 Jul 2014, 21:46, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3303
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a Mipo »

V bistvu torej cena ni višja za 2%.
Ne bi smela biti. Velja preveriti, če boš že kupoval.

Izračun nove cene je zelo hiter:
(130€/1,20) x 1,22 = 132,17€
Natančnost pa je cenjena vrlina v modelarstvu. :wink:
Brez zamere za skok v "višjo matematiko". Tukaj smo zato, se kaj naučimo in izmenjamo mnenja.
Morda izgleda malce smešno, vendar imajo tudi nekateri trgovci težave s procentnim računom (doživel na lastni koži).
peromen123
Razpravljalec
Prispevkov: 133
Pridružen: 07 Jan 2011, 17:28

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a peromen123 »

No za hec sem pogledal en račun:

Lindinger cena 25,9€ (tudi takrat je bila)

Cena z našim DDV je 26,43€, brez je 21,66€ Moglo bi biti brez DDV: 21,58 in končna 26,33.

Tudi če končno ceno povečam za 2% je en cent več

Tak da ne vem kdo se je prvi zmotil....ali zaračuna več kot obljublja. Sicer gre za par centov, ampak cent na cent je čez par let ogromno.
Lp :)
koyotee
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 21 Jul 2014, 09:17

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a koyotee »

Pomoje bom izkoristil kar free poštnino nad 200€.
Dejvid1988
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 26 Okt 2014, 12:06

Izbira sprejemnika in komande

Odgovor Napisal/-a Dejvid1988 »

Pozdravljeni!

Ker sem nov na forumu in še ne poznam toliko tem tuki me zanima, če je kje že odprta kakšna tema glede tega kar piše v naslovu?

Najbolj me zanima kako veš kateri sprejemnik je pravi za katero komando?
Ali paše vsaka komanda na vsak sprejemnik ali mora biti točno določeno?
Če imam komando in sprejemnik od quadcopterja UDI 818A ali bi pasala na katero od začetniških letal kot so naprimer raznorazni sky runnerji?
Kakšen je potem postopek priklopa v letalu?

Velik vprašanj pa še več se jih bi dalo :D Če se komu da bi prosil da mi malo pomaga, ker o teh zadevah ne vem skoraj nič :)

Hvala in lep pozdrav, David.
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Re: Izbira sprejemnika in komande

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Na ta vprašanja bo takole po forumu malce težko odgovorit, ker je potem še 1000 podvprašanj.Najbolj bi bilo, če se oglasiš na kakem modelarskem letališču{tebi najbližjemu} in ti bo sigurno kaki izkušen modelar z veseljem odgovoril na tvoja vprašanja.
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
mihaval
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 15 Okt 2007, 21:08

Re: Izbira sprejemnika in komande

Odgovor Napisal/-a mihaval »

Dejvid1988 napisal/-a:Pozdravljeni!

Ker sem nov na forumu in še ne poznam toliko tem tuki me zanima, če je kje že odprta kakšna tema glede tega kar piše v naslovu?
Verjetno ti pri tem lahko pomaga iskalnik. Tudi jaz nisem sel preverjati. :)
Dejvid1988 napisal/-a: Najbolj me zanima kako veš kateri sprejemnik je pravi za katero komando?
Ali paše vsaka komanda na vsak sprejemnik ali mora biti točno določeno?
Če imam komando in sprejemnik od quadcopterja UDI 818A ali bi pasala na katero od začetniških letal kot so naprimer raznorazni sky runnerji?
Kakšen je potem postopek priklopa v letalu?
Kot ti je napisal Uros, je morda res najboljse specifike predebatirati v zivo na kaksnem letaliscu/dirkaliscu. Sicer pa takole:

1) najbolj primerne komande ni. So boljse in slabse, drazje, cenejse, bolj in manj kompleksne, itd. Jaz osebno uporabljam cenovno zelo ugodno Turnigy 9x s posebnim softverom. Na spletu najdes veliko o tem. Za zacetnika je tudi to dober oddajnik, vendar le, ce imas koga ki ti pomaga vse nastaviti (ali pa ce se bos s tem ukvarjal sam). V nadaljevanju je dobro oddajniski modul zamenjati s FrSky moduli (vecja izbira sprejemnikov). Sicer pa s skoraj nobenim 2.4GHz sistemom, ki ima vsaj 4 kanale ne mores zgresiti
2) Ali paše vsaka komanda na vsak sprejemnik ali mora biti točno določeno? Ne. Oddajnik in sprejemnik morata biti "usklajena". Doloceno mesanje proizvajalcev je mozno (naprimer, FrSky sprejemniki so kompatibini z nekaterimi Futaba oddajniki, in podobno). Tudi dolocene komande imajo moznost zamenjave RF modulov.
3) Če imam komando in sprejemnik od quadcopterja UDI 818A ali bi pasala na katero od začetniških letal kot so naprimer raznorazni sky runnerji? UDI 818A ne poznam. Ce ima tvoj quadcopter locen sprejemnik, potem se ga verjetno da uporabiti tudi v drugih modelih. Ce je integriran s t.i. "flight controllerjem", potem pa ne.

LP,
Miha.
Dejvid1988
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 26 Okt 2014, 12:06

Re: Izbira sprejemnika in komande

Odgovor Napisal/-a Dejvid1988 »

Hvala mihaval za izčrpen odgovor. Zgleda da bom še moral marsikaj prebrati glede tega in se potem odločiti katero komando prvo kupiti :)
UMP
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 04 Feb 2009, 14:10
Kraj: Grosuplje

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a UMP »

pomoje boš še najbolj zadovoljen sploh glede na ceno z fskyjevo komando. Marsikdo ti po rekel da je kitajska.... bla bla ... verjami da bo to zato ker je sam moral kupiti komando za 500€ da lahko mirno leti z dragim modelom ne da bi izgubil signal... pa še v to ni povsem prepričan in mu gre zdaj v nos ta smešna cena. Ima izjemen domet, veliko kanalov in vse možne nastaviotve kar jih boš kdajkoli potreboval. Komanda je zelo zanesljiva in smešno poceni. Poceni so tudi sprejemniki, sploh če jih boš potreboval več.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=61356

think O:)
Ales
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 26 Jan 2015, 13:25

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a Ales »

Kot začetnik sem gledal na HK Turnigy 9XR komando: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Verjetno je to za začetnika in učenje povsem dovolj. Po uvodnih urah na simulatorju bi si kakšnega Bixlerja za začetek omislil.

Me pa zanima kaj še potrebujem, da bi 9XR lahko priklopil na računalnik na simulator Aerofly RC7. Kateri kabel in ali potrebujem še kakšen dodaten USB vmesnik? Hvala za odgovore.

LP
Uporabniški avatar
airbusa380
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 30 Maj 2011, 08:05

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a airbusa380 »

Za malo denarja si kupi dx6i to mas2.4ghz postajo in ima 10 spominskih mest za modela ter ti bo za kar nekaj časa služila ko boš pa seveda znal profi vozit pa si lahko nabaviš kaj druga če bo potrebno tudi sprejemniki niso dragi ,če boš hotel vozit na dolgi domet si kupiš sprejemnik z satellitom .
veliko uspeha v letenju
lp
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a Krist »

[-o<
Ales napisal/-a:Kot začetnik sem gledal na HK Turnigy 9XR komando: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Verjetno je to za začetnika in učenje povsem dovolj. Po uvodnih urah na simulatorju bi si kakšnega Bixlerja za začetek omislil.

Me pa zanima kaj še potrebujem, da bi 9XR lahko priklopil na računalnik na simulator Aerofly RC7. Kateri kabel in ali potrebujem še kakšen dodaten USB vmesnik? Hvala za odgovore.

LP
pusti to napravo raje pri miru. V teoriji deluje odlično, v praksi pa krmilne ročke s sumljivo kvaliteto potenciometrov, plastika, komplicirani meniji,...
Recimo graupner hott z novo paleto naprav ponuja veliko. Za 400€ imaš mz-24, če se ne motim, pa ima telemetrijo, govori, barvni zaslon,... Lahko si vzameš njihovo manj zmogljivo izvedbo, pač stvar odločitve. Če te ta hobi res zanima, potem v štartu vzami boljšo napravo, ker ti bo kmalu žal, če boš prvič kupil poceni in z premalo funkcijami. Spektrum vsaj meni deluje, kot da bi ga sestavil iz kinder jajčka...
Imaš še recimo royal cockpit sx 9, za okoli 400€, ki je top naprava in ti bo služila vrsto let. Pa še kaka bi se našla. Kolega tudi hvali turnigy 10 kanalno z barvnim zaslonom na dotik. Edina hiba je baterija in usb, ampak če uporabiš drug lipo, ti bo delovala odlično ( sem ravno zadnjič predelal na zunanji lipo). Cena pa okoli 170€, sprejemniki so dokaj ugodni, ima telemetrijo telemetrijo, uležajene krmilne ročke,...
gal286
Začetnik
Prispevkov: 29
Pridružen: 18 Jan 2013, 17:33

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a gal286 »

Ima kdo izkusnje z graupner mc 16 ali 20, ali se bolj splaca nov sistem mz 24.ceprav mi bolj pultna mc leži. Mz še nisem imel v rokah .
Lp
Uporabniški avatar
vinet
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 17 Jul 2013, 12:14
Kraj: Domžale

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a vinet »

Mislim da se splača že na začetku kupiti dobro komando, ker sicer kmalu postanejo apetiti (želja) po boljši in končni račun postane precej višji kot sicer. Priporočam Futabo 14 sg ali kateri drug model. Konec koncev je to investicija za daljše obdobje.
Vine
Uporabniški avatar
tomza
Razpravljalec
Prispevkov: 53
Pridružen: 24 Jun 2008, 19:11

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a tomza »

Spektrum DX6i. Zanesljniva in poceni.
Uporabniški avatar
Gladiac
Profesor
Prispevkov: 1413
Pridružen: 15 Jun 2010, 16:47
Kraj: Smlednik

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a Gladiac »

Pultna frsky taranis x9e :D
Sam sem več kot zadovoljen z njo.
Poceni telemetrija in še nadgradnje pričakujem :D
http://www.onedrone.com
http://www.okarbon.eu
http://www.kopterworx.com
http://www.lipo.si
pampi
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 07 Jan 2012, 13:23

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a pampi »

Zdravo,

Malo bi za pomoč prosil..

Imam komando sanwa conquest (pomoje kakih 15 let stara komanda ) in nevem z kako voltažo jo lahko napajam.

Poskusil sem z 7.4v in 9v ampak nikoli "skala" za voltažo, ki je na komandi ne pride preko polovice. Skala ima razpon od 1-8, nikoli pa ne pride preko 5.

Je mogoče da bi napajanje moglo bit 12v+ ?

Zdi se mi veliko in je ne upam priklopit na tako voltažo...

problem pa mam ker mam zdaj problem z dosegom in včasih za trenutek med letenjem zmanjka signala.

Slika komande:

Slika
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Poleg komande si verjetno dobil kakšna navodila. Tam ti vse piše #-o
Nikjer se ne vidi kakšne akumulatorje potrebuješ. Nizkocenovne postaje večkrat uporabljajo navadne baterije, ker so mišljene kot začetniške postaje. Začetniki pa navadno nimajo vseh potrebnih elementov, zato improvizirajo.
Zadaj odpri postajo in dobro preglej drobovje, posebej tam, kjer pridejo žice na tiskano vezje. Tam pogosto piše tudi napetost. :D
Na originalnem akumulatorju tudi gotovo piše napetost in kapaciteta. :o
Gotovo pa tudi stric Google ve kaj o tem :wink:
pampi
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 07 Jan 2012, 13:23

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a pampi »

pidalc napisal/-a:Poleg komande si verjetno dobil kakšna navodila. Tam ti vse piše #-o
Nikjer se ne vidi kakšne akumulatorje potrebuješ. Nizkocenovne postaje večkrat uporabljajo navadne baterije, ker so mišljene kot začetniške postaje. Začetniki pa navadno nimajo vseh potrebnih elementov, zato improvizirajo.
Zadaj odpri postajo in dobro preglej drobovje, posebej tam, kjer pridejo žice na tiskano vezje. Tam pogosto piše tudi napetost. :D
Na originalnem akumulatorju tudi gotovo piše napetost in kapaciteta. :o
Gotovo pa tudi stric Google ve kaj o tem :wink:
Nič nisem dobil poleg..komando sem dobil zastojn poleg ko sem letalo kupil od nekoga..pomoje je stara kakih 15let..ni pa originalne baterije tud ne blo poleg.. ma vtič za polnjenje vendar tudi tam nikjer nič ne piše.. strica gugla pa sem že vse povprašal pa nič ne ve :-?
sem jo odprl pa nikjer nič ne piše..
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Vprašaj prejšnjega lastnika, morda on kaj ve.
Mislim pa, da če jo priklopiš na 12V ji nima kaj biti. Pazi na polariteto baterije! Napačno priklopljena ti kaj lahko skuri postajo.
Z voltmetrom lahko izmeriš, kolikšno napetost ti da polnilec. Toliko postaja gotovo zdrži.
Doma imam Kadet4 postajo. Ta uporablja 8 baterij AA (8Ă—1,5V=12V).
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Če uporabiš 8 kos NIMH akumulatorjev dobiš 8Ă—1.2V˝9,6V
Pri baterijah pa je 8Ă—1,5V=12V
Lipo 3S ima nazivno napetost 11,1V, poln akumulator pa ima napetost 12,5V .
Torej če ti pokaže merilec polprazen akumulator to zazna kot padec napetosti, torej je napetost premajhna.
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Kot je napisal Pidalc poglej koliko baterij gre zadaj. Običajno jih je 8. Če ti pri 12V ne kaže poln odklon se pač ne sekiraj. Lahko je problem tudi v inštrumentku.
V glavnem - jaz imam Sanwo Vangard pa mi ob kazalčku na "nuli" še vedno dela. Jo moram pa takrat čimprej polniti. Noter imam 8 NiMh celic 2300 mAh, pa mi ob napolnjenih tudi kazalček tega ne kaže do konca.
LP Niko
pampi
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 07 Jan 2012, 13:23

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a pampi »

Bom poskusil priti do kakšnega usmernika kjer lahko nastavljam voltažo ..pa bom ob tem spremljal kazalec..

Lahko pa da je tudi kaj z komando narobe..kr se mi zdi da bi pri oddaljenosti že kakih 50-100m včasih zmanjka signala.. pri letalu to najbolje "slišim" ko se motor včasih kar ugasne med letom za trenutek..

Zgleda bo treba novo kupit..
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a pidalc »

Ja, če ti nagaja nimaš kaj razmišljat. Postaje so danes poceni, vse pa je odvisno kaj potrebuješ.
Navadne začetniške so od 40 do 120 EUR. Malo boljše pa so od 250 EUR+.
Prej sem imel tole: http://www.modelar.si/index.php/rv-tehn ... 990-detail.
Deluje odlično, dodatni sprejemniki so poceni...
Pozneje sem želel imeti še telemetrijo, zato sem si nabavil Taranisa.
Iz prejšnje sem vzel oddajni modul, tako da mi sedaj taranis dela na Frskay-eve sprejemnike in stare od prejšnje postaje.
Če bom kje našel še eden oddajni modul , bom ponovno usposobil staro postajo za combat modele. :D
ladi2001
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 14 Dec 2015, 14:14

Re: Kupujem svojo prvo RV napravo in prosim za nasvet?

Odgovor Napisal/-a ladi2001 »

Če kupiš na hobbykingu turnigy 9x. Dobiš fullrange reciever, 9 kanalne komande, ki so zelo solidne ( velik domet), imajo on-site programiranje in veliko poceni opcij za moddiranje. Dobiš ga za 60€ z tx modulom in sprejemnikom. Dobro je da lahko modul tudi zamenjaš če želiš long range.

Pa prosim usmili se svoje denarnice in kupuj nekje na spletu. Hobby King ti iz EU skladišča za zelo nizko poštnino(odvisno od velikosti pošiljke) dobavi v 4 ih dneh. To vam povem iz izkušenj.

Pa če boste naročali na HK se splača pogledati buddy code.

Lp,
Ladi
Super je če maš spomin za več modelov. Tako da ko enega razbiješ vzameš drugega ven, ko tega razbiješ pa vzameš tretjega ven ...
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike