Vprašanja o propelerjih

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

koyotee napisal/-a:Kakšna bo moč tega motorja http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... _438W.html na 11.1v in s 7x6 propelerjem.
Uporabnik na HK strani piše:

with a 7X4 prop on I got 250W 25A at full throttle with a 3c turnigy lipo
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
koyotee
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 21 Jul 2014, 09:17

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a koyotee »

Kaksna je pa razlika med 4 in 6 amplitudo?
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a manpower »

_HD_ napisal/-a:
manpower napisal/-a:Moč bo taka da se bo kr kadilll
A ne vidš da je max plopeler 6x4 s katerim kuri 29a, Max tok motorja je pa 30A.
Ti bi pa v fičota dav ferarijevo mašino... kolk časa bo fičo zdržou? :roll:
[-X ](*,) :roll: :o

Ti pa si od sile. =; 7X6 povsem bp.
Moja napaka, podatek za 4s mi je ušel izpred uči.
Se oparavičujem. ](*,)
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
ule
Razpravljalec
Prispevkov: 94
Pridružen: 26 Jan 2011, 07:44
Kraj: Babno Polje

Izbira motorja in propelerja?

Odgovor Napisal/-a ule »

Da ne bom ravno obrnil polovico neta... :-k
- Akumulatorja 2x 4S1P 2800mAh 30C vezana vzporedno
- regulator 100A

Problem:
Iščem ustrezen motor in propeler za 2500g potiska (lahko tudi več). Maksimalna velikost dvokrakega propelerja katerega še lahko dam gor je 9".
Propeler je lahko tudi trikraki.
iMan
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 02 Apr 2014, 14:51

Kateri propeler!?

Odgovor Napisal/-a iMan »

Pozdravljeni

Zanima me ker sam nevem izračunati, kakšnih dimenzij propeler trikraki ali dvokraki bi potreboval za naslednji setup:

Setup:
Motor  Turnigy 3542,1000kv  700 W
Regler Plush 60 A
Lipo 4S 25C, 5000 mah
Model startne teže (z baterijo) je 3100g

Hvala
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Kateri propeler!?

Odgovor Napisal/-a sihu »

Za 4S je pripororočljiv 10x5 propeler (dvokraki), ki da 1250 g potiska.
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
iMan
Razpravljalec
Prispevkov: 66
Pridružen: 02 Apr 2014, 14:51

Re: Kateri propeler!?

Odgovor Napisal/-a iMan »

Imam trikraki 10x5, dvokraki 11x5 in 11x6 po moji laični oceni mislim da so vsi vredu razen pri zadnjem se poveca hitrost ali se pa motim?
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a sihu »

Takoj ko povečaš premer propelerja, se poveča tudi tok, ki ga bo "potegnil" motor, ker se s tem poveča površina zraka, ki ga reže propeler. Če istočasno povečaš še korak propelerja, je ta tok še večji (pri vsakem obratu propeler premaga večjo pot - odrine več zraka).
Načeloma bi lahko uporabil omenjene propelerje, vendar bi jaz na tvojem mestu vseeno najprej izmeril, kakšen tok porabi motor za določen propeler (max. tok za ta motor je med 38-45A) in spremljal tudi temperaturo motorja (da se ne pregreva). Dokler ga lahko normalno držiš v roki ni prevroč, ko pa že peče v roko, je motor absolutno preobremenjen.
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Daj zavrti motor tukaj,meni nekako ni všeč.Motor je na robu zmogljivosti,pa tudi teža,glede na vlek,ne vem sicer kaj hočeš peljati....?
Slika
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Kateri propeler!?

Odgovor Napisal/-a Krist »

iMan napisal/-a:Imam trikraki 10x5, dvokraki 11x5 in 11x6 po moji laični oceni mislim da so vsi vredu razen pri zadnjem se poveca hitrost ali se pa motim?
Dvokraki 11x5 brez težav nadomesti trokrakega 10x5", seveda pod pogojem, da sta propelerja enakega tipa. Recimo gws slow fly z enakim dvokrakim, ne gre pa menjava gwsja za apc electric, ki je bistveno masivnejši. Pri 11x6 bi se malenkost poznalo na hitrosti in porabi, kar pa ni niti nujno.
Uporabniški avatar
dadamic
Razpravljalec
Prispevkov: 92
Pridružen: 24 Sep 2013, 13:33

Dimenzije propelerjev

Odgovor Napisal/-a dadamic »

Prosim za malo pomoči; zanima me, kaj pomenijo oznake (dimenzije?) na propelerjih:

10 Ă— 3.8in (kaj pomeni prva in kaj druga številka?)
8 Ă— 4.5in

Hvala za pomoč :-)
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8647
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Dimenzije propelerjev

Odgovor Napisal/-a Roberto »

.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Re: Dimenzije propelerjev

Odgovor Napisal/-a sihu »

Prva pomeni velikost (premer), druga pa njegov korak (koliko poti opravi v enem krogu). Mere so v inčih (colah).
1 cola = 2,54 cm.
Hitec Eclipse 7 Pro, RV-9, Scout, EPP Mustang P-51, Bliss Topmodel CZ, Robbe Charter, CopterX 450
Motka
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 27 Sep 2013, 11:55

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a Motka »

Zdravo!

Zanima me ali obstajajo 3mm to 3mm prop adapterji. Iščem jih že več kot eno uro brez uspeha.
Večino robe sem kupil iz kitajske in dokler sem uporabljal prop saver, je bilo vse super. Skoraj vsi propelerji, ki si jih lastim imajo 3mm luknjo, motorji 3mm os in prop saver nastavek. Paše vse z vsem.
Izdelal sem letalo, ki uporablja malo večji KV motor in prop saver ni več varen oz. se ne da izkoristiti obratov.
Naročil sem prop adapter iz kitajske ampak se je izkazalo da so 3mm->5mm.
Super bi bilo, če bi se našel pravilen adapter, da je potem propelerje možno uporabiti tudi na drugih letalih z prop saver.

Bi jih povrtal pa me malo skrbi glede balance.
robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a robar »

Po moje imajo vsi prop adapterji večji zunanji premer od osi, zato bo edina rešitev, da povrtaš propeler. Ne priporočam pa ti, da vrtaš z ročno vrtalko, ker bo luknja sigurno postrani. Če ga nimaš sam, najdi nekoga ki ima namizni vrtalni stroj, propeler lepo vpni v ročni primež in potem počasi povrtaj luknjo na pravo dimenzijo.
Robar
Motka
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 27 Sep 2013, 11:55

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a Motka »

robar napisal/-a:Po moje imajo vsi prop adapterji večji zunanji premer od osi, zato bo edina rešitev, da povrtaš propeler. Ne priporočam pa ti, da vrtaš z ročno vrtalko, ker bo luknja sigurno postrani. Če ga nimaš sam, najdi nekoga ki ima namizni vrtalni stroj, propeler lepo vpni v ročni primež in potem počasi povrtaj luknjo na pravo dimenzijo.
Robar
Me je skrbelo, da bo to edini nacin. Hvala za odgovor.
Uporabniški avatar
LaKi206
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 25 Okt 2010, 13:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a LaKi206 »

Zakaj iz tega propsejverja, ki si ga kupil, enostavno ne odbrusiš tistega dela ki je 5mm da ostane ravna ploskev, potem pa propsejver premakneš proti koncu osi tako da samo 2-3mm osi gleda ven. Po potrebi še os na koncu rahlo ošiliš da se prop lažje ukloni, in s tem praktično dobiš točno to kar rabiš. :D
Motka
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 27 Sep 2013, 11:55

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a Motka »

LaKi206 napisal/-a:Zakaj iz tega propsejverja, ki si ga kupil, enostavno ne odbrusiš tistega dela ki je 5mm da ostane ravna ploskev, potem pa propsejver premakneš proti koncu osi tako da samo 2-3mm osi gleda ven. Po potrebi še os na koncu rahlo ošiliš da se prop lažje ukloni, in s tem praktično dobiš točno to kar rabiš. :D
Ni problem v tem, da se propeler nebi prilagajal, le gumice bi se rad rešil.
Se pravi prestop iz:
prop saver na: prop adapter.

Pri 2200kv motorju trenutno na FtDelti pride do cviljenja in tuljenja ko se prestopi 3/4 gasa. Verjetno so delno krivi tudi poceni propelerji, ker sem se že navadil na letenje in pristajanje, bi rad prestopil na fiksno pritajenost propelerja.
Uporabniški avatar
LaKi206
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 25 Okt 2010, 13:31
Kraj: Ljubljana

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a LaKi206 »

Aja pardon moja napaka, sem imel cel čas propsaver v mislih. Si do zdaj že kako rešil zadevo? Tak adapter bi se dalo postružit iz 5 na 3, pa nato ponovno vrežeš navoj. Ampak s tem zadevo zelo oslabiš, kar je po moje razlog da takih ne delajo. Lahko probaš, če vsakič lepo pristajaš na kolesa bi še funkcioniralo.
Motka
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 27 Sep 2013, 11:55

Re: Vprašanja o propelerjih

Odgovor Napisal/-a Motka »

LaKi206 napisal/-a:Aja pardon moja napaka, sem imel cel čas propsaver v mislih. Si do zdaj že kako rešil zadevo? Tak adapter bi se dalo postružit iz 5 na 3, pa nato ponovno vrežeš navoj. Ampak s tem zadevo zelo oslabiš, kar je po moje razlog da takih ne delajo. Lahko probaš, če vsakič lepo pristajaš na kolesa bi še funkcioniralo.
Ne še, bom pa šel po poti najmanjšega upora in povrtal propeler. Bom sporočil naslednji vikend, ker me trenutno malo preganjajo druge stvari.
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike