Letalo za popolnega začetnika

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Rok K.
Tekmovalec
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Nov 2008, 12:49
Kraj: Vrtovin

Letalo za popolnega začetnika

Odgovor Napisal/-a Rok K. »

Pozdravljeni!
Vem da je o tem na forumu že veliko napisanega, mogoče celo preveč. #-o Ampak do mene včiraj pristopil sosed (ga tudi malo vleče na modelarstvo =D> =D> Pa me je vprašal če bi mu lahko pogldal za kakšen model tam okrog 100 do 150 evrov cenovnega razreda model. In ko sem malo iskal po spletu sem našel en zelo zanimiv model. Pa me zanima kaj bi vi priporočali. Najprej sem pogledal za izija, ampak tale pride veliko čez ceno tega. Učila pa bi se za začetek prek kabla učitelj-učenec.

Letalo je to:
letalo: http://www.modelar.si/zac_hawksky.php
video: http://www.youtube.com/watch?v=oH85TNw8F20

Kaj menite?

LP Rok
Glej, glej! Pa bo le poletelo!
Helium
Tekmovalec
Prispevkov: 398
Pridružen: 22 Mar 2009, 15:31

Odgovor Napisal/-a Helium »

Glede na video in prikazano letenje raje ne bom zatrjeval ali zadeva leti ali ne, je še veliko drugih, ki imajo s tem modelom verjetno več izkušenj.

P.S: Takšnega ''bedaka'' kot je ta tip, še verjetno nisem videl #-o Sploh tisto nažiganje v krogu, enkrat se je moral zapičit v tla. Na začetku sploh ni pregledal če vsa krilca delujejo pravilno in v pravilnih smereh. Bognedaj dati temu kdaj za letet kakšen ''pravi avion'' [-o<



Lp, Marko!
Spektrum DX6i

GB-Models Yak 55M 1.4m
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ales73 »

HawkSky verzija z brezkrtačnim motorejm leti odlično (z navadnim krtačnim motorjem pa precej slabo ), precej bolje ko Easystar z standardnim krtačnim motorjem.
Po mojih izkušnjah je glede letalnih blizu Easystarju, tudi glede trpežnosti.
Velik plus je tudi da ima elerone.

Ker ima brezkrtačni motor bo morda za čistega začetnika malo hiter pri polnem gasu (kasneje ko pa malo obvladaš pa pride še kako prav), zato na začetku gasa ne do konca.

Vsaj jaz pa se imel precej slabe izkušnje z priloženo komando , ki ima zelo majhen doseg - cca dobrih 100 m, zato letalo hitro uide in sledi ... :-? :oops: :evil:

Vseeno Hawskya priporočam, verzijo z brezkrtačnim pogonom in lipo, ampak brez priložene komande, ker boš nad njo prej ko slej razočaran.


Če ti je futaba ali spektrum predraga ti je še vedno za začetek na voljo kakšna druga poceni 2.4 Ghz komanda, ki je boljša od priložene, npr tale,

http://shop.mantua-model.si/index.php?i ... od_id=4394

v 4 ali 6 kanalni različici, pa tudi sprejemniki so poceni.

Pa tudi kakšna druga bi se še našla v SLO . . .

Lahko pa nabaviš tudi Clouds Flya iz HK, pride 90EUR dostavljen v SLO z vsemi stroški (+ 15 EUR baterija) in si posebej kupiš komando in malo boljši Lipo polnilec v SLO.
Rok K.
Tekmovalec
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Nov 2008, 12:49
Kraj: Vrtovin

Odgovor Napisal/-a Rok K. »

Aha hvala za odgovore. No..za začetek sem mislil elerone izklopiti. Za začetek bi ga jaz spravil v zrak ter mu nato predal nadzor nad modelom....da vidi kako se model odziva. Kar se pa Rv naprave tiče sem tudi jaz malo skeptičen in v dvomih. Tako da bomo videli.
Zanima pa me še to kaj uporablja za nosilec kril, in če je nosilec čez vso površino kril ali le toliko da jih drži skupj.

LP Rok
Glej, glej! Pa bo le poletelo!
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Za začetke je morda res najbolje za nekaj časa elerone izklopiti. Samo pazi da so v čimbolj nevtralnem položaju ( da jih ne premikaš z roko), ker potem lahko letalo nekam čudno zavija :D.

Za nosilce kril se uporablja cevka, podobno kot na Easystarju in sega približno čez 2/3 krila. Če pa se zadeva sčasoma le preveč zrahlja, pa daš med krili 2 para magnetov. Ne lepi pa kril na model.
hpi.baja.5b.ss
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 21 Jan 2010, 18:41

Odgovor Napisal/-a hpi.baja.5b.ss »

[quote="Helium"]Glede na video in prikazano letenje raje ne bom zatrjeval ali zadeva leti ali ne, je še veliko drugih, ki imajo s tem modelom verjetno več izkušenj.

P.S: Takšnega ''bedaka'' kot je ta tip, še verjetno nisem videl #-o Sploh tisto nažiganje v krogu, enkrat se je moral zapičit v tla. Na začetku sploh ni pregledal če vsa krilca delujejo pravilno in v pravilnih smereh. Bognedaj dati temu kdaj za letet kakšen ''pravi avion'' [-o<



Lp, Marko![/quote]

tak bedak je poveda zakaj to dela pa mu ni treba vsega preverjat ampak on vse to testira pa ta bedak ima podjetje http://www.rcpowers.com
kolesar007
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 09 Nov 2009, 13:57
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kolesar007 »

Tudi sam imam omenjen model in sem po predelavi na BK zelo zadovoljen z njim..prej letel in se vzpenjal zalooo počasi.

Prednost so tudi eleroni, ki po moje sploh niso tak bau bau kot se velikokrat omenja..če pa že pa se jih komot odklopi.

Tudi sam sem imel priobleme s komando , ker mi je že po kakih 50m prekinjalo signale, tko da ti priporočam da vzameš samo letalo in komande posebej, ker sem jih sam zelo zelo težko vrnil oz. so mi jih vzeli v računaza nekaj drugega.
LP
Sandi
Uporabniški avatar
Šircelj
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 19 Apr 2009, 18:03
Kraj: ILIRSKA BISTRICA

Komplet

Odgovor Napisal/-a Šircelj »

Problem je,ker pride vse v kompletu in ne moreš samo letala kupit...Komando pa lahko drugič za kakšen avto,čoln ali pa 3D depronček ponucaš,kjer ne rabi velike razdalje...Vedno jo lahko ponucaš...


Lp,Andrej
No money no funny....
kolesar007
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 09 Nov 2009, 13:57
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kolesar007 »

Sam sem ga kupil v http://www.airsoft-proshop.com/catalog/ ... 16..takrat so imeli tudi komplet brez komand.
LP
Sandi
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Upam da tole kdo prebere. Sam sem danes krstil tega Hawka in ugotovil, da ga je vedno neslo v levo. Končno smo opazili da je ena stran letala precej težja od druge. Za prve polete je kamen na desnem krilu zadostoval, vendar ni trajna rešitev.

Doma sem ugotovil da je levo krilo (111g) precej težje od desnega (97g)... Mogoče je kak gram mimo, ampak na takšnih ročicah se 10g (15?) precej pozna... Je imel še kdo podobne probleme? Lahko tisti ga imate stehtate krila in poveste kakšna je normalna teža?


Zgleda ne bo druge kot v desno krilo čim bolj proti koncu en cvek not pribit... #-o
Fly it like you stole it!
kolesar007
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 09 Nov 2009, 13:57
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kolesar007 »

Moja dva krila sta oba težka 95g ..preveri če sta enaka serva enaka, ker druge stvari ne vem kaj bi pvečevalo težo kot to, ker je ostalo samo stiropor in nič drugega?!
LP
Sandi
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Vem da je malo verjetno, ampak ali imaš mogoče v enem krilu vleplejno cevko za povezovanje kril ?
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Ne, cevka ni vlepljena. Tudi luknje so narejene tako da cevka ne spravi letala iz ravnotežja. Poleg tega sem tehtal samo krila, brez cevke. Tudi meni ni jasno kako je lahko taka razlika, ker 10g ni ravno malo pri takšni teži. Edina razlika je da ima en utor noter, drugi pa ven, ampak to je v težišču letala tako da tudi ne bi smelo met veze.

Kdo bi vedu kaj je kitajcem padlo v krilo, mogoče kakšen kos svinca :D Trenutno sem zadevo rešil tako, da sem na lažje krilo prilepil 7 gramski kovanec :)

Sem pa opazil, da mi je že crknil servo na desnem krilu (preskakuje)... grrr.
Fly it like you stole it!
kolesar007
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 09 Nov 2009, 13:57
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kolesar007 »

Tudi jaz sem zobnik od višine polomil, ker so ti. panti iz stiropora preveč bremzali servo in ko si dal višino do konca je servo preskakoval in polomil se je zobnik.

Ja taki so začetki ko še nisi pozoren na vsako malenkost :)
Potem sem kar vgradil pante in zdaj vse deluje kot more.

Tebi pa predlagam da pogledaš če sta servota ista, drugega res ne more biti
.. oz. poglej krila proti močni svetlobi če je res notri kaj skritega :)
LP
Sandi
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Kakšni predlogi za nadomestne servote?
Fly it like you stole it!
ales73
Tekmovalec
Prispevkov: 341
Pridružen: 05 Jul 2009, 19:53
Kraj: Sevnica

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Poceni, solidna kvaliteta, tudi če imaš enaga za vsak slučaj v rezervi - HTX900.

http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... icro_Servo

Kakšnih drugih servotov z kovinskimi zobniki na tak model ni smiselno dajati (predvsem zaradi cene).
Rok K.
Tekmovalec
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Nov 2008, 12:49
Kraj: Vrtovin

Odgovor Napisal/-a Rok K. »

Odlično. Bom kar tega priporočal. Upam da paketi zdržijo do konca šolskega leta, ker mu ga kupi mama če bo odličen. Fantje držite pesti k pol mamo enga letalca več v Sloveniji :D :D

LP Rok
Glej, glej! Pa bo le poletelo!
benko23
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 21 Jun 2009, 19:54
Kraj: Lendava

Odgovor Napisal/-a benko23 »

Najbolj smešna pa je cena kamere, ki jo ima v svoji "trgovini" 69,99 €. Isto kamero dobiš na eBay-u iz HK za približno 10 €, mogoče kaj malo več :)

Aja, sam imam (trenutno) Easystarja, ki ga priporočam za začetnika vsekakor. Poleg tega se naučiš osnov modelarstva, predvsem popravila letala, osnovnih elementov letala, ki jih kasneje potem nadgrajuješ. Letenje z njim pa je.. brez besed :) Vsekakor za začetek priporočam Easystar.
fgd
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 18 Feb 2010, 21:27

Odgovor Napisal/-a fgd »

Tukaj se en zacetnik z Hawk Sky-jem.

Danes sem imel prvi let in moram priznati, da ni tako enostavno kot izgleda. Imel sem tudi ze prvi pristanek na drevesu, na sreco ne previsoko.

Drugace pa se letalo zelo lepo odziva, lepo jadra, tudi na manj kot 1/2 hitrosti motorja se lepo pelje. Eleroni so zelo fajn, mislim, da sem danes uporabil rudder mogoce 2x, pa se to takrat, ko sem poskusal namenoma pristat (bilo je kar nekaj nenamernih pristankov).

Lahko tudi potrdim dokaj kratek domet oddajnika, saj sem v enem primeru izgubil vse kontrole razen motorja (ki mi ga je uspelo ugasnit, da zadeva ni zletela v gozd).

All in all zelo sem zadovoljen in komaj cakam, da grem spet letet.

PS: Letalci v LJ in okolici... kje vi letite in kje bi se nasel kaksen lep prostor, da ni ravno sredi gozda in da rabis terenca, da prides do tja?
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Samo še nekaj okoli teh servotov- večina vidim da ima napetost do 7.4V (tale hxt900 npr 3-6V)... A je to kakšen problem na 3S, al je za to že poskrbljeno?

Lahko pričakujem še kakšno katastrofo v kratkem na letalu, da preventivno naročim rezervne dele? :lol:
Fly it like you stole it!
Rok K.
Tekmovalec
Prispevkov: 377
Pridružen: 04 Nov 2008, 12:49
Kraj: Vrtovin

Odgovor Napisal/-a Rok K. »

Kar se napetosti na servotih tiče je jo regulira u bec, ki je najpogostejše vgrajen v krmilnik vrtljajev, tako da ni nobenega problema če vtakneš te notr.

PS: MISLIM DA TA TEMA NI PRIMERNA DA SE V NJEJ PIŠEJO VPRAŠANJA O SERVOMOTORJIH IN KAMERAH. IN SE PIŠEJO SAMO MNENJA IN IZKUŠNJE Z MODELOM Hawk Sky.

Hvala!

Upam da nisem koga preveč užalil, ampak tale tema temu ni namenjena.

LP Rok
Glej, glej! Pa bo le poletelo!
kolesar007
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 09 Nov 2009, 13:57
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kolesar007 »

Napetost naj te ne skrbi, saj ti regulator zniža in stabilizira napetost za sprejemnik in servote na 5V.
LP
Sandi
hpi.baja.5b.ss
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 21 Jan 2010, 18:41

Odgovor Napisal/-a hpi.baja.5b.ss »

[quote="fgd"]Tukaj se en zacetnik z Hawk Sky-jem.

Danes sem imel prvi let in moram priznati, da ni tako enostavno kot izgleda. Imel sem tudi ze prvi pristanek na drevesu, na sreco ne previsoko.

Drugace pa se letalo zelo lepo odziva, lepo jadra, tudi na manj kot 1/2 hitrosti motorja se lepo pelje. Eleroni so zelo fajn, mislim, da sem danes uporabil rudder mogoce 2x, pa se to takrat, ko sem poskusal namenoma pristat (bilo je kar nekaj nenamernih pristankov).

Lahko tudi potrdim dokaj kratek domet oddajnika, saj sem v enem primeru izgubil vse kontrole razen motorja (ki mi ga je uspelo ugasnit, da zadeva ni zletela v gozd).

All in all zelo sem zadovoljen in komaj cakam, da grem spet letet.

PS: Letalci v LJ in okolici... kje vi letite in kje bi se nasel kaksen lep prostor, da ni ravno sredi gozda in da rabis terenca, da prides do tja?[/quote]

grosuplje v gatini sam morš biti v klubu pa še veliko novih reci se naučis
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

A servote se kr potrga iz teh reči ali kako? če ni prekomplicirano lahko z smernim serom menjam. Oziroma najprej moram videt če se da tud s trzanjem letet. :)

Se opravičujem za malo začetniška vprašanja, morm nekje najdet en vodič kako razkopat in nazaj sestavit celotno letalo :)

PS; turnigy 2200 3s 20C in en hxt900 servo= 248g. Škoda da ni blo še za kak servo placa v naročilu, bo treba posebej še kakšnega naročit.
Fly it like you stole it!
kolesar007
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 09 Nov 2009, 13:57
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a kolesar007 »

Ne potrga servote ampak zobnike znotraj :)..jaz sem svojega takrat kr zrihtal, ker se je polomila neka plastika v katero je vpeta os za zobnike in mi dela še do danes. Res pa priporočam vgradnjo pantov v vse krmila oz. lepilni trak..vsaj boljši filing maš da ne špona tiste boge servote :).

T0RN4D0: bi pa še en 2g servo vzel :)))..hec :)
LP
Sandi
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike