Kako prekrijem krilo s folijo?

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Oralight naj bi imela 36 g/m2. Koliko ima orastick ali oracover?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
joža
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 18 Maj 2003, 21:20
Kraj: MB ch 75

Odgovor Napisal/-a joža »

Mož, ki je šel na kavo in prišel s piva.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!

Nekje sem že gledal, pa ne najdem več. Mi lahko kdo pove z kakimi barvami in na kak način se kvalitetno barva folija Oracover. (priprava površine, trgovska oznaka barve...)
Zanima me tudi, kje bi se dalo take barve nabavit.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

Pozdrav,

mene pa zanima kako pripravite površino, na katero potem lepite orastick folijo.
Prvič delam z orastick in ugotavljam da zelo slabo lepi.
Folijo sem nalepil na balzo, nato pa z likalnikom obdelal naprej.
Balzo sem predhodno pobrusil z 280 ter temeljito odstranil prah.

Ali imate mogoče kakšne posebne metode obdelave površin za orastick?
Babooni so ponovno med nami !
Uporabniški avatar
misak
Freak
Prispevkov: 996
Pridružen: 30 Apr 2005, 18:20
Kraj: Bled

Odgovor Napisal/-a misak »

Folija bi ti boljš prijela , če bi prej polakiral balzo. Na karbon pa fejst dober prime :D
S5-DSM
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Pri folijah ne kompliciram z finim papirjem. Orastick prekrivam takole:

1.) Kadar pokrivam direktno na balso jo prelakiram z temeljnim nitro lakom in rahlo pobrusim z papirjem 120 ali 180. Vse skupaj dobro spiham, obrišem in še enkrat spiham ter prekrijem.
Pri prekrivanju segrejem le robove in dele, kjer bi se drugače gubalo.

2.) Če se mi ne ljubi dajat špric kita... steklena vlakna obrusim z papirjem 120, dobro spiham, obrišem, spiham in prekrijem z folijo.

Orastick se sčasoma prilepi približno tako močno kot navaden Oracover. Uporabljam jo v primerih, ko obstaja nevarnost, da bi z gretjem likalnika deformiral podlago. To je na primer pri prekrivanju zelo tanke balse ali pri prekrivanju kril z površino iz tanke steklenke.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

raktivec napisal/-a:Mi lahko kdo pove z kakimi barvami in na kak način se kvalitetno barva folija Oracover. (priprava površine, trgovska oznaka barve...)Slika
Zanima me tudi, kje bi se dalo take barve nabavit.
Bogdan je že kar precej Oracover folije prebarval. Kolikor se spomnim folijo pripravi tako, da jo fino obriše z acetonom in nič drugega. Barvo jo pa z avtamobilsko dvokomponentno barvo, sicer ne vem katare znamke, možno tudi, da je čisto navaden Mobihel ali mogoče Standoks (ali nekaj podobnega). Barval je krila na motorcih in barva se ja lepo držala podlage. Mogoče bo še sam kaj dodal, če bo tole prebral ...
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
Albatros
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 25 Mar 2006, 20:34
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Albatros »

Mene zanima kako bi se orastick prijel na stiropor, če bi sploh se?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Stiropor se najprej narahlo pošprica z lepilom v pršilki 3M77 (črna piksna), ter pusti, da se skoraj posuši.

Nato se bo gor prijelo zelo lepo, vse od širokega selotejpa pa do orastika.

Mitja
Uporabniški avatar
Albatros
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 25 Mar 2006, 20:34
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Albatros »

hvala za odgovor
me pa še zanima če bi se dalo enako narediti z epoxjem in kaj je lažje po masi (epoxy/3M77)
Uporabniški avatar
sopfkreg
Razpravljalec
Prispevkov: 162
Pridružen: 17 Nov 2004, 17:10
Kraj: Rogaška Slatina
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sopfkreg »

Kako prepreciti gubanje folije na prekritem modelu. Meni se zgodi pri modelu, ki stoji dlje casa v delavnice, da pricne folija dobivat gube.

Franci
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Dva modelarja na letališču: " Uf je vroče " reče prvi " Ja 33 stopinj" reče drugi "Kako pa tako natančno veš" spet reče prvi " Po gubah na tvojem modelu " reče drugi :lol: :lol: :lol:
Malo bolj zares, gubanje se prepreči, če se model zaščiti pred previsoko temperaturo, odpravi pa tako, da se ponovno prelika .
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Kako prekrijem krilo s folijo-FILM

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zadnjič, ko sem prekrival eno krilo s folijo, sem se ravno zadnji trenutek spomnil, da lahko postavim kamero na stativ, ter posnamem postopek.

Slika

Mislim, da bo marsikateremu začetniku pomagalo, da se bo lažje lotil prekrivanja, saj sem opazil, da marsikdo ne zna, ali pa slabo prekrije model s folijo.
Videli boste, da to le ni takšen "Mission impossible", kot se zdi, za koga, ki še ni poizkusil ;)

Video se začne, ko je na spodnji strani krila že na vogalih narahlo nalikana folija. Od tu naprej je posnetek pospešen za približno 3x, da je postopek prikazan v krajšem času.

Upam, da vam bo posnetek všeč!

http://www.youtube.com/watch?v=1G4Qfv_Zcl4

KLIKNI TUKAJ ZA VIDEOPOSNETEK PREKRIVANJA


13,7MB Divx Mpeg4 avi, trajanje 3 minute in pol.

če vam video ne dela, snemite kodeke na
http://www.divx.com/
(in)ali
http://www.xvidmovies.com/codec/
in jih instalirajte na računalnik.
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 20 Jun 2007, 20:38, skupaj popravljeno 6 krat.
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

=D> =D>

No, to sem si pa vedno želel. Včasih en posnetek pomeni mnogo več, kot pa lahko napišeš v celem poglavju.

Kdaj pa kdaj se lahko še tako trudiš z besedami opisati, kako se kakšna operacija izvede, pa ne gre in ne gre. Takle posnetek pa ti pomaga vizualizirati postopek.

Bravo.

Lp, Gorazd
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Še manj velika varianta videa (5,6MB) :

http://p-chan.prkoritu.net/rc/src/Orali ... vering.wmv
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 02 Mar 2007, 11:05, skupaj popravljeno 3 krat.
Uporabniški avatar
airforce
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 27 Okt 2006, 12:13
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a airforce »

Živjo

Jaz pa sem prekrival čisto drugače #-o #-o

Zelo dobro si se tegale spomnil da si posnel, pa še glasba je v redu. =D> =D> =D>
Lep pozdrav
Medard
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

...
Zadnjič spremenil miskolin, dne 09 Feb 2018, 22:42, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

miskolin napisal/-a:Ultralajt....tole ti gre pa hitro od rok :D
LP
Ultralajt napisal/-a:........Od tu naprej je posnetek pospešen za približno 3x, da je postopek prikazan v krajšem času.....
Uporabniški avatar
marko fujan
Tekmovalec
Prispevkov: 350
Pridružen: 20 Maj 2004, 09:23
Kraj: Medno
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a marko fujan »

Lepo da še kdo dela z folijo in balzo, pohvaljeno. Sam sem že skoraj pozabil kako to gre. :wink:

LP Marko
MODELARSTVO PRAVI HOBI ZA DUŠO
Kar ni na internetu ne obstaja.
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Odgovor Napisal/-a Offshore »

miskolin napisal/-a:Ultralajt....tole ti gre pa hitro od rok :D
LP
Ni kaj,res ima spretne prste :lol: =D>
Uporabniški avatar
zmrzek
Razpravljalec
Prispevkov: 147
Pridružen: 25 Apr 2006, 15:07
Kraj: prekmurje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a zmrzek »

Lepo si tole popeglal :D :D , verjetno si doma dosti likal svoje srajce :o :D :lol: - zadosti heca , jaz vedno 3-6 mm folije pustim in prelikam na drugo stran krila , samo jaz se malo bolj mučim z tapravo pegelco in ne majhno in lahko modelarsko ! :evil:
LP MITJA H.
Uporabniški avatar
dejci23
Freak
Prispevkov: 749
Pridružen: 29 Mar 2005, 13:25
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a dejci23 »

=D> =D> Zelo dobra ideja tale filmcek! Meni bi lansko leto ogromno pomagal, ko sem se ucil prekrivanja modela.
chameleon
Začetnik
Prispevkov: 19
Pridružen: 14 Mar 2006, 14:28
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a chameleon »

Po ogledu videa takoj smuknil v klet in ponovno poskusil prekriti krilo...
tokrat sem celo uspel #-o

hvala za video, je bil v veliko pomoč (sem opazil da likam s prenizko temperaturo :^o )

no ja, krilo je prekrito (estetika je šibka, zato slik raje ne bom prilepil :oops: )
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Mitja, hvala!

Z vsakim svojim prispevkom mi vračaš mi vero v ljudi.

Miloš
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Mipo napisal/-a:Mitja, hvala!

Z vsakim svojim prispevkom mi vračaš mi vero v ljudi.

Miloš
Hvala Miloš.

Sicer pa posneti tak prispevek ni noben problem. Samo spomniti se je treba. Jaz sem žal eno folijo že "sheftal" na konstrukcijo, ko sem se šele spomnil, da me nič ne košta, če pripravim in vklopim kamero.

Edin problem je bil, ker nisem imel občutka, koliko se zadeva vidi v kadru, ter če slučajno z rokami ne zakrivam pogleda. :D :D seveda pa je bila prisotna TREMA ;) Kdo bi si mislil!?

Seveda se pri nakupu folije v trgovini lahko vzame tudi Oracover letak z navodili, vendar je morda za začetnika boljše videti kako dejansko izgleda, kakor pa da si poizkuša razlagati slike z letaka.

Seveda sem jaz prikazal eno splošno prekrivanje krila z dvema folijama različne barve.

na sprednjem robu sem naredil 5 mm preklopa zgornje folije preko spodnje, zadaj pa sem naredil preklop le na zadnjem robu letvice, ki je bil debel okoli 1,5mm, kar je za konkretno krilo, ki sem ga pokrival, čisto dovolj. Lahko pa bi naredil več preklopa na spodnji strani letvice, kar priporočam pri izdelavi zahrevnejših kril za težje modele.

Včasih krilo prekrijem tudi tako, da uporabim samo eno dovolj veliko folijo, da objamem spodnjo in zgornjo konturo krila, spoj pa je na zadnjem robu. Najprej položim folijo na spodnjo stran krila, jo zalikam na zadnji letvici, potem pa krilo obrnem, povlečem folijo še preko zgornje strani, zalikam na zadnjem robu (poskrbim za lep enakomeren preklop folij), polikam folijo še na one skrajni rebri krila, nato pa polikam površino folije po celem krilu.

Pri likanju je treba paziti, da nam krčenje folije ne deformira krila. Krilo se lahko torzijsko zvije, rebra se lahko uklonijo, folijo lahko prežgemo... ampak "vaja dela mojstra".

Morda bi na podoben način kdo pokazal še tehniko prekrivanja kril ki so narejena v sendvič tehniki (sredica stiropor, oplata iz balze) , ker tako krilo predstavlja poseben problem, ker nam lahko med delom pod folijo nagajajo zračni mehurji.

Prav tako bi se lahko pokazalo, kako se lotiti prekrivanja takega krila z mnehko krpo in fenom na vroči zrak.

Upam, da se bo kdo opogumil in pomagal.

LP Mitja
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike