Kako prekrijem krilo s folijo?

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Uporabniški avatar
diogen
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 23 Feb 2007, 20:28
Kraj: Zagreb

Folija

Odgovor Napisal/-a diogen »

Bravo Mitja, tvoj video je bolji od konkurencije, a nju možeš pogledati na ovim linkovima:


http://www.solarfilm.co.uk/instructions.html

http://www.monokote.com/monoinst1.html


LP,

Diogen
jds
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 25 Feb 2007, 09:43

Odgovor Napisal/-a jds »

Na linku pridem samo do filmčka, ki je dolg ca 1:15 in se konča, ko vzameš v roko rdečo folijo.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

jds napisal/-a:Na linku pridem samo do filmčka, ki je dolg ca 1:15 in se konča, ko vzameš v roko rdečo folijo.
Film se konča, ko je celo krilo prekrito in napeto z obeh strani. Traja 3 minute in pol.

Celoten film (dve varianti..velika in mala) sta naloženi na strežniku "pr koritu"

Bom pogledal kaj je narobe. Dolgi film mi dela brez problema....
Bom preveril še kratkega..morda je kaj zaštekalo med uplovdanjem.

EDIT: ja res je! Tista druga, krajša varianta filma se prehitro konča. Bom naložil gor še enkrat in popravil link.

Evoga: http://p-chan.prkoritu.net/rc/src/Orali ... vering.wmv


@Diogen, hvala za dva dobra linka!

Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 02 Mar 2007, 19:18, skupaj popravljeno 1 krat.
anzetko
Začetnik
Prispevkov: 10
Pridružen: 01 Jan 2007, 18:22

Odgovor Napisal/-a anzetko »

A bi lahko zasilo prekrival z starmu likalnikom k ni na paro?
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

anzetko napisal/-a:A bi lahko zasilo prekrival z starmu likalnikom k ni na paro?
Še nedolgo tega, sem delal s tem likalnikom:

Slika

Nerodno je le to, ker je težak in je zato malo bolj nerodno delati z njim. Gre pa ravno tako dobro. Samo pravo temperaturo moraš naštudirati, pa je.

Slika

LP Mitja
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

anzetko napisal/-a:A bi lahko zasilo prekrival z starmu likalnikom k ni na paro?
Gre tudi z "modernim" likalnikom. Pač, vode ne daš notri. :whistle:
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

HMMMMM!!!!!To pa ni dobro.Mislim tale posnetek #-o Mislim pa da je ODLICEN.V veliko pomoc mi je ta posnetek
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
jds
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 25 Feb 2007, 09:43

Odgovor Napisal/-a jds »

Ultralajt, katere znamke rezilo uporabljaš, da ti tako lepo reže? Jaz se moram pri foliji vedno truditi z žiletko.
jds
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 25 Feb 2007, 09:43

Odgovor Napisal/-a jds »

Če ni skrivnost
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Čist običajen Olfa nožek.
Včasih pa uporabim skalpel..modelarski nožek, ki se ga da dobiti v vsaki modelarski trgovini. Ko se rezilo skrha, ga zamenjam, če pa je kriza z rezervnimi (da jih zmanjka) si jih pa za silo nabrusim na finozrnatem brusnem kamnu.
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

Lepo pozdravljeni!
(Sicer sem že nekje drugje spraševal pa bom probal še tukaj če kdo ve) in sicer bom verjetno prekril krilo za F1H z folijo (npr.ecospan(graupner)). In zdaj ne vem kako naj prekrijem spodnjo stran krila, glede nato da je le-ta konkavna? Ali moram na vsako rebro posebej prilimat folijo (kot pri japonskem papirju) in jo šele nato napet ali se to izvede kako drugače oz. kakor ponavadi ko prekrivamo krilo s folijo?
Hvala za odgovor(e)! :D
matejmiklavc
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 01 Feb 2007, 18:13
Kraj: Koroška

Odgovor Napisal/-a matejmiklavc »

Bravo!! =D> =D> =D> Odličen video!!

P.S. Jaz pa sem mislil da je težje!! :oops: :oops:
Uporabniški avatar
diogen
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 23 Feb 2007, 20:28
Kraj: Zagreb

Odgovor Napisal/-a diogen »

jadralno letalo napisal/-a:In zdaj ne vem kako naj prekrijem spodnjo stran krila, glede nato da je le-ta konkavna? Ali moram na vsako rebro posebej prilimat folijo (kot pri japonskem papirju) in jo šele nato napet
Prav tako kot si napisal ! :cry:
Priponke
chepa.jpg
chepa.jpg (29.48 KiB) Pogledano 7307 krat
Uporabniški avatar
jadralno letalo
Tekmovalec
Prispevkov: 293
Pridružen: 25 Feb 2007, 12:31
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a jadralno letalo »

Diogen, hvala ti za odgovor! :D :D
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Še en moj nasvet jadralno letalo: prilepiš folijo z likalnikom po vsaki rebrci, nato vzami malce toplejši fen za lase in feniraj celotno krilo. Ko boš dovolj blizu krila z likalnikom se bo folija lepo skrčila. Aja pa jaz sem prekrival najprej spodnjo stran in nato zgronjo (zato, da sem spodnjo stran napenju po notranji strani.

Je pa res, da če ne boš previden boš z lahkoto scvrl folijo - kar je pri likalniku prakitčno nemogoče...
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Še ena okrog prekrivanja kril iz sendviča:


1.) Če pregreješ furnir, bo bunkasto.
2.) Najprej nalepi folijo po robovih spodnjega dela kril. Ob tem je dobro uporabit del folije za šarnirje.
3.) Na koncu krila napravi z buciko kakih 10 ali več luknjic v folijo. To naj bo čisto na koncu krila.
4.) Daj na roko debelo volneno rokavico.
5.) Z toplotno pištolo prični previdno greti folijo pri korenu. Napravil se bo majhen balonček folije, ki ga z volneno rokavico lepo zalikaš na krilo. To nadaljuješ do konca krila. Luknjice so tam zato, da lahko z rokavico iztisneš zrak izpod folije.

V kolikor krila ne pregreješ in si imel površino ravno zbrušeno, bo končni izdelek podobne kvalitete kot krila iz kalupa. Da se oplata ne pregreje je bolje vzeti pol mm debelejšo, ampak lahko balso kot tanjšo močnejšo. Npr. zelo lahka balsa med 1,5 in 2 mm bi bila ravno pravšnja.
lp
Sašo
lenart
Razpravljalec
Prispevkov: 147
Pridružen: 26 Sep 2009, 18:47
Kraj: Žiri
Kontakt:

Kako prekrijem krilo s folijo

Odgovor Napisal/-a lenart »

Jaz sem začetnik in imam en model, ki sem ga kupil takega ,ki je samo za zložit. Zdaj me pa zanima kako ga naj oblečem v folijo saj nisem tega dela še nikoli opravljal. hodim na modelarski krožek samo tam nimamo likalnika in tudi tisti učitelj je bol tak (skoraj nič ne ve). Lotil bi se kar z navadnim likalnikom saj mi ati ne dovoli kupiti pravega češ da bi me prej minilo :roll:
Zanima paa me tudi če ima kdo za prodat kakšen rabljen likalnik.

Hvala za vso pomoč!!!
Uporabniški avatar
ssikuc
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 10 Sep 2005, 21:02
Kraj: Zagorje

Re: Kako obleči krilo v folijo

Odgovor Napisal/-a ssikuc »

lenart napisal/-a:Jaz sem začetnik in imam en model, ki sem ga kupil takega ,ki je samo za zložit. Zdaj me pa zanima kako ga naj oblečem v folijo saj nisem tega dela še nikoli opravljal. hodim na modelarski krožek samo tam nimamo likalnika in tudi tisti učitelj je bol tak (skoraj nič ne ve). Lotil bi se kar z navadnim likalnikom saj mi ati ne dovoli kupiti pravega češ da bi me prej minilo :roll:
Zanima paa me tudi če ima kdo za prodat kakšen rabljen likalnik.

Hvala za vso pomoč!!!
Lahko se lotiš z navadnim likalnikom, temperaturo nastaviš na 2 pikici, če ni čisto navaden likalnik moraš paro obvezno izklopiti!

Preden se pa spraviš prekrivati ti pa priporočam ogled Ultralajt-ovega prekrivanja krila:

http://www.youtube.com/watch?v=1G4Qfv_Zcl4


Vsekakor ti pa priporočam še ogled naslednjega:

http://www.youtube.com/watch?v=UeXdiOyv ... re=related
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3303
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Lenart,

na videoposnetku, ki si ga prejel v prejšnji pošti je Mitja lepo prikazal prekrivanje modela s folijo. To lahko opraviš z navadnim likalnikom. Sam sem tako prekril večino mojih modelov in šele na "stara leta" sem si privoščil likalniček.

Začni in videl boš, da bo šlo. Bolje kot ti je Mitja pokazal se da samo še v živo.

Mipo
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Najbolje je da prvo vzameš kos folje in poskusiš obleči kak kos balse ali lesa da vidiš kako temperaturo potrebuješ in kako stvar špila. Nato pa veselo na delo......

L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Oracover ima napisana, naslikana in narisana navodila za delo z njihovo folijo. V trgovinah, kjer kupiš folijo, si lahko ta letak vzameš..je zastonj.

Navodilo za delo z Oracover folijo: http://buegelfolie.de/files/pdfs/E_Oracover.pdf
lenart
Razpravljalec
Prispevkov: 147
Pridružen: 26 Sep 2009, 18:47
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a lenart »

dobil sem likalnik in se lotil z oblačenjem.
ker nisem dobil foije sem se spomnil da naj letalo oblečem kar v folijo za povijanje knjig in zvezkov.
rezultat odličen!!! :D :D :D
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Koliko si pa pri teži dobil. Ker folija za zvezke ni tako lahka. Ali?
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

lenart napisal/-a:dobil sem likalnik in se lotil z oblačenjem.
ker nisem dobil foije sem se spomnil da naj letalo oblečem kar v folijo za povijanje knjig in zvezkov.
rezultat odličen!!! :D :D :D
Potem pa pomislim...kaj sem sploh pisal, razlagal in snemal filme..... #-o :lol: :lol: :lol:
bike-2007
Tekmovalec
Prispevkov: 306
Pridružen: 04 Jul 2007, 12:09
Kraj: Kjer piha...

Odgovor Napisal/-a bike-2007 »

Poba je iznajdljiv...:)
Sanje so vse!
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike