Kako prekrijem krilo s folijo?

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3303
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Sebastjan, saj ni treba biti užaljen. Menim, da so bili odgovori korektni in si z njimi lahko pomagaš. Miha ti je lepo po vrsti odgovoril na vsa vprašanja in korektno bi bilo vsaj: hvala!
uvz123
Tekmovalec
Prispevkov: 276
Pridružen: 07 Mar 2011, 14:02

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a uvz123 »

Ti pa si Kekec. Uspel si zatret nekoga, ki ti je korektno odgovoril na vsa vprašanja. Če si mislil, da se da na tvoja vprašanja enolično odgovorit, se krepko motiš. Včasih je potrebno tudi kaj prebrat, pogledat kakšen video itd... na tem forumu niso uporabniki za to, da bodo nekomu dolgo in na široko odgovarjali na splošna vprašanja, če se da odgovore poiskati na internetu. Čisto dovolj je, da se uporabnika usmeri s kakšnim linkom... Ko boš pa postavil konkretno vprašanje, boš pa tudi dobil konkreten odgovor. Tudi avtoličar ti ne bo preko telefona odgovoril kaj vse bo potrebno popraviti in kako se bo tega lotil, dokler avta dejansko ne bo videl! Če imaš konkretno vprašanje glede poškodbe, priloži sliko.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Ja malo se bo potrebno potrudit, razmislit...Glede na zastavljeno vprašanje oz danimi informacijami bolje kot je odgovoril miharix ni mogoče...

Dosti uporabnega se najde tudi v knjigi rafaela cajhna letalsko modelarstvo-občasno se najde na spletu v knjižnjici pa skoraj zagotovo...

Nevem pa kaj si sicer pričakoval, saj takšna in podobna vprašanja se ponavljajo ter premlevajo vsakič ko se začnejo šolske počitnice(pa se vse najde na forumu samo potrebno je porabit kakšen dan na forumu z pomočjo iskalnika), na koncu se sicer večinoma konča kot ta, tisti ki rabi pomoč je ne sprejme včasih celo nesramno odreagira(sploh če ne gre tako kot si je to zamislil)....

Glede popravila je vse odvisno kaj oz kateri del in kako je polomljeno ter kateri material je uporabljen na podlagi tega se potem odloči za lepilo(nekatera topijo nekatere penaste materiale(npr sekundno topi stiropor), nekatera dobro zlepijo les medtem ko umetnih materialov ne itd..) ter način popravila(se obstoječi del polima ali pa se izreže poškodovani ter naredi novega in vlepi) in ojačitve če je ta potrebna...
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
timberjack
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 Mar 2013, 23:54

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a timberjack »

Oj!

Imam vprašanje.

Pri kolibriju in telestarju se mi je po 3 letih folija razrahljala (beri ni več napeta).
Pa me zanima, ali sem uporabljal previsoko temperaturo, ali je to normalno, ali je folija zanič...?

In seveda, kaj sedaj?? :-k
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Mene pa zanima kako bi popravil zadevo, ker se mi je uška malo zvila ko sem prekrival krilo malega jadralčka. Ali naj segrejem folijo in obtežim ?
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Zviješ v drugo stran (se pravi kontra od tega kakor je zdaj zvita), in vmes fenaš. Vsake toliko počakaš da se folija ohladi, spustiš in pogledaš če je že tam kjer mora biti.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Najlepša hvala, bom danes poskusil. :D
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Ni kaj! :) Srečno!
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
vudumx
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 25 Apr 2014, 22:07

Re: Kako prekrijem krilo s folijo-FILM

Odgovor Napisal/-a vudumx »

Ultralajt napisal/-a:Zadnjič, ko sem prekrival eno krilo s folijo, sem se ravno zadnji trenutek spomnil, da lahko postavim kamero na stativ, ter posnamem postopek.

Slika

Mislim, da bo marsikateremu začetniku pomagalo, da se bo lažje lotil prekrivanja, saj sem opazil, da marsikdo ne zna, ali pa slabo prekrije model s folijo.
Videli boste, da to le ni takšen "Mission impossible", kot se zdi, za koga, ki še ni poizkusil ;)

Video se začne, ko je na spodnji strani krila že na vogalih narahlo nalikana folija. Od tu naprej je posnetek pospešen za približno 3x, da je postopek prikazan v krajšem času.

Upam, da vam bo posnetek všeč!

http://www.youtube.com/watch?v=1G4Qfv_Zcl4

.
Hvala za filmček! S pomočjo tako kvalitetnih predstavitev lahko mi začetniki res uspešno kaj izdelamo.. :D Sam sem bil res presenečen, kako je prvo moje lepljenje te folije z navadnim likalnikom (ki ga imava z ženo v gospodinjstvu) uspešno po prikazanem postopku izvedeno.
Res, bereš lahko še in še, slika pa pove 10x več. :D
mzakelj
Profesor
Prispevkov: 1171
Pridružen: 24 Nov 2009, 12:27
Kraj: Godowich

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a mzakelj »

Me še zanima ali je potrebno "napeglat-nalikat" Čez vsa rebra ali se lahko samo napne, in ali se napne najprej spodnja stran in nato zgornja ali se napegla-lika najprej folijo na obe strani in potem napenja z ene in druge strani. Zanima me zato ker ponavadi napnem z ene strani in potem z druge in mi zategne krilo navzgor ali navzdol. Kak "tutorial" bi bilo dobro da nekdo spiše za nas začetnike iz likanja. :-?
Emax motorji | 2213 | 2216 | BL2822 .... ZS pa se zmenmo :)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

En post višje je že video,pa mislim da mora biti še par tem....
Priponke
likanje1.PDF
(866.47 KiB) Prenešeno 174 krat
likanje 2.PDF
(1.21 MiB) Prenešeno 166 krat
Slika
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a miharix »

Nisem sicer tak profi kot Ultralajt, a nekje na sredini "Izdelava letala na daljinsko vodenje - Eon 400" imaš prekrivavanje kril ter trupa. ;)

"Napeglat" moraš vsa rebra, da je pol folija čim lepše napeta na dolgi rok (z časom se razteza).

Ko prekrivaš moraš v glavnem upoštevat raztezanje (pod likalnikom zlasti v smeri gibanja)
ter krčenje (po ohlajanju) folije. Torej preden začneš likat razmisli kje boš začel ter boš v katero smer likal.

Spodaj ali zgornja prej... načeloma stvar okusa in navade(če ne iščeš idealne aerodinamike).
Jaz ponavadi začnem zgoraj ter pazim, da je krilo čim manj zvito (ravna miza spodaj),
ko se ohladi pa še nato spodnja stran.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Zdravo!
AlešZ je kopiral originalno navodilo za Solarfilm. Svetujem vam, da se ravnate samo po TEM navodilu, ki velja za vse vrste folije. Razlike so samo v temperaturah, ki so nekoliko različne za posamezne vrste materialov folij. To pa piše v navodilu, ki ga dobite s folijo. Dobro pa je košček folije testirati na kosu balse, da ugotovite, kako se obnaša vaš likalnik.

LP

Peter
UMP
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 04 Feb 2009, 14:10
Kraj: Grosuplje

Re: Kako prekrijem krilo s folijo?

Odgovor Napisal/-a UMP »

jst sm folijo barval kar z barvo za leksan (plastika), ki je elastična ...
dobiš jo v večih barvah pri nebcu mantuamodel.
blazfaganel
Začetnik
Prispevkov: 21
Pridružen: 10 Nov 2010, 13:45
Kraj: Vrabče

Težave pri prekrivanju modela s folijo oracover

Odgovor Napisal/-a blazfaganel »

Pozdravljeni,
sem začetnik in sem sestavil kit modela letala Telstar 400. Težava nastane pri prekrivanju letala s folijo oracover. Prodajalki v modelarski trgovini sem pokazal sliko barvne sheme modela, kakor sem ga hotel prekriti in takoj mi je povedala, da potrebujem dve različni foliji; eno za trup, ki je videti malo debelejša in se ne vidi skozi ter eno za krila, ki je videti tanjša, je pa videti skozi.
Pri prekrivanju modela s tisto folijo skozi katero se ne vidi nisem imel nobenih težav, folija je na balso prijela takoj. Velike težava imam pri drugi foliji (tanjši), nikakor se mi folija ne prime na krila (balsa), prime le tam kjer je ostalo kaj lepila, lepil pa sem z belim Mitol-ovim lepilom. Poskušal sem likati z različnimi temperaturami ampak enostavno se folija ne prime.

Zanima me, če mi lahko nekdo pove v čem je težava oz. ali je kakšna finta? Moram krila prej premazati s kakšnim lepilom ali s kakšno drugo zadevo?

P.S.: sem že gledal po forumu, če je kdo o tem že kaj spraševal, pa nisem našel podobnega problema.
Blaž
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Re: Težave pri prekrivanju modela s folijo oracover

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Da nisi slučajno narobe obrnil folijo?
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
FLOJA
Razpravljalec
Prispevkov: 141
Pridružen: 22 Okt 2007, 16:55
Kraj: Kranj

Re: Težave pri prekrivanju modela s folijo oracover

Odgovor Napisal/-a FLOJA »

Na hitro povedano...

Odreži primeren kos folije (malo večjo kot jo rabiš) , odlepi zaščitno folijo (na tisti strani kjer je nanešeno lepilo), zalikaj folijo najprej po robovih, nato po rebrih in na koncu polikaj, da se napne. Nato obreži odvečno folijo in robove zalikaj.

Lep pozdrav
Nikoli ne scagaj
blazfaganel
Začetnik
Prispevkov: 21
Pridružen: 10 Nov 2010, 13:45
Kraj: Vrabče

Re: Težave pri prekrivanju modela s folijo oracover

Odgovor Napisal/-a blazfaganel »

Pozdravljena oba,
zaščitne folije se sploh ni videlo zato sem mislil, da jo nima. Hvala vsem!
Zadnjič spremenil blazfaganel, dne 13 Avg 2017, 20:16, skupaj popravljeno 1 krat.
Blaž
pidalc
Tekmovalec
Prispevkov: 308
Pridružen: 12 Mar 2013, 20:26

Re: Težave pri prekrivanju modela s folijo oracover

Odgovor Napisal/-a pidalc »

O, ima jo. Tudi jaz sem na začetku imel težave s tem.
Odreži čisto majhen košček na odpadnem delu, ga na robu parkrat prepogni in videl boš, da del odstopi :D
Malo se pomuči. Lahko si pomagaš tudi z olfa nožem. Ko boš enkrat ugotovil kako gre, bo enostavno.
Včasih je zaščitna folija prozorna in to te zavede.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Težave pri prekrivanju modela s folijo oracover

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Tako je, pri transparent folijah je čisto tanka in še prav dobro se drži gor.
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
blazfaganel
Začetnik
Prispevkov: 21
Pridružen: 10 Nov 2010, 13:45
Kraj: Vrabče

Re: Težave pri prekrivanju modela s folijo oracover

Odgovor Napisal/-a blazfaganel »

Res je, je prozorna in tanka zato se jo sploh ne vidi.
Hvala!
Blaž
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3219
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Težave pri prekrivanju modela s folijo oracover

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

.........
Priponke
IMGP4217.JPG
IMGP4217.JPG (104.49 KiB) Pogledano 9634 krat
Slika
fishman
Razpravljalec
Prispevkov: 56
Pridružen: 22 Sep 2015, 09:22

Prekrivanje krila kombinacija Oracover tkanina/epoxy

Odgovor Napisal/-a fishman »

Pozdravljeni,

krilo je pripravljeno na prekrivanje, centroplan je na sredini zapolnjen z balzo. Krilo se bo prekrilo s folijo zanima pa me sledeče. Ali sredino ojačam s kombinacijo tkanina epoxy pred prekrivanjem in nato ta del prekrijem ali prekrijem del do tkanine in nato tam pustim samo kombinacijo tkanina epoxy. Kaj bo lažje predvsem me zanima kako je s prekrivanjem laminata s folijo.

Gre za ozek pas krila kjer pride pritrditev z elastiko.
Vaši predlogi ???
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: prekrivanje krila kombinacija oracover tkanina/epoxy

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Če boš zadnji rob ojačal s tankim šperom ti tudi laminirat ni potrebno. Če pa že hočeš pa stori to pred foliranjem (folija lepo prime na laminat). PS, če hočeš potem lepo površino, laminat prvo malo ošrmirgli in pokitaj s balza kitom ... drugače se ti bo poznal raster tkanine in prehod med balzo in tkanino.
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike