Abahi furnir

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Abahi furnir

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Torej uporabil sem funkcijo išči, vprašal sem strica googla (oboje večkrat) in nič. Torej, zanima me, kje za vraga se da kupit ta furnir? Je to kaj posebnega, ali pač...
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
BaGuS
Začetnik
Prispevkov: 32
Pridružen: 30 Jun 2009, 16:28
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a BaGuS »

Po moje iščeš obeche. In tetka Wiki pove, da je ta les, ki prihaja iz Slonokoščene obale imenovan samba.
Domnevam, da si to potreboval -> Abaći :)
Sicer pa tale link za nianso več pove...
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

mislem da se je to včasih dalo pri mibotu dobit, če se da še ne vem.
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

klemen7 napisal/-a:mislem da se je to včasih dalo pri mibotu dobit, če se da še ne vem.
No to sem hotel ja, ampak na število postov v katerih se omenja nekaj v stilu: "krilo stiro/abahi", bi se moralo to dobiti zelo lahko. Je kakšna trgovina tudi v LJ (ni nujno modelarska). Sicer sem bral da nekateri pokrivajo tudi z balzo ampak večina z abahijem kot pa zgleda je tega dobiti prava umetnost :(.

P.S. Ravnokar sem si izdelal žago za stiropor, zato me to zelo zanima.
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
ssikuc
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 10 Sep 2005, 21:02
Kraj: Zagorje

Odgovor Napisal/-a ssikuc »

Poglej si to temo in malo povprašaj kje so dobili furnir za prekrivanje kril :wink:.
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

sej ne vem če je kaka razlika med prekrivanje z balso ali abahijem..mogoč mal na trdnosti, teža je pa verjetno tam tam. tobo mogu kakta prav mojst vedet to so sam mode domneve, ker sem sam do zdej sam z balzo pokrival stiropor.
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: Abahi furnir

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Ericsson napisal/-a:Torej uporabil sem funkcijo išči, vprašal sem strica googla (oboje večkrat) in nič. Torej, zanima me, kje za vraga se da kupit ta furnir? Je to kaj posebnega, ali pač...
LP.

Sam prekrivam tudi z lipo. 0.55mm furnir. Z lipo imam prekrit 2.3m 3d model in se dobro obnese. Lepil, sem pa vse, z mitipurjem E45. Dobi se jo hitro, je dokaj lahka in še poceni.

LP,klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
RCGuy21
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 28 Sep 2008, 18:14

Odgovor Napisal/-a RCGuy21 »

Link
Link

To iščete? Danes so dodali.

Lp
LP, Jan

Pilatus Porter
EasyStar
Futaba T6EX 2,4 GHz
Uporabniški avatar
Ericsson
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 08 Sep 2008, 22:34
Kraj: Črni Vrh nad Polhovim Gradcem

Odgovor Napisal/-a Ericsson »

Točno to ja, hvala =D> . Imajo pa pri sosedu bolj pohištveno mizarstvo (pri nas samo ograje), tako da bom tam vprašal če imajo slučajno kaj lipe te debeline.
Aja lepit pa imam namen z mekolom, oz belim lesnim lepilom, ki po mojih izkušnjah prime na stiropor zelo dobro, imamo pa ga "samo" ene 10Kg. Če še slučajno ne veste pa vam lahko povem da se z belim lepilom ne da lepit spoja, stiropor - stiropor ker lepilo za sušenje potrebuje zrak, ki ga skozi stiropor ne dobi, čez les pa!
Modelarstvo, ena izmed redkih stvari pri katerih mi ni žal da sem u "hribah duma"
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

če misleš na tak način lepit in če boš pač sredice stisnu skupi z unim skupej odrezanim stiroporom, daj med balzo in tistim stiroporom ko si ga odrezau časopisni papir. časopisni papir potegne zlo veliko vlage skoz les vn in se stvar verjetno malce hitreje posuši.
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Tistih 10 kg belega lepila raje uporabi za kaj drugega.
Abachi prilepi na peno z epoxijem. Ta furnir je dovolj stabilen, da je dovolj le mala količina steklenke za elerone in nad nosilcem, da ga veže čez celo krilo. ko boš lepil daj gladko stran navznoter, zunaj boš itak precej brusil. Ta furnir je vsaj zame odlična zadeva in je zadnja stopnja pred izdelavo v kalupih. Le tale 1 mm debelina se mi zdi malce huda. Predlagam, da ga zbrusiš tako, da bo v korenu debel 0,7 mm in na koncu krila 0,5 mm. Tanjšaj z grobim papirjem 80 na čim večjem paklcu. Močno ti priporočam, da elerone že vnaprej zapreš z letvico balse vlepljeno v peno in seveda ne pozabi na abrajz za elerone.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Živnorc
Dr. Modelar
Prispevkov: 3093
Pridružen: 22 Nov 2004, 09:54
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Živnorc »

#-o ..belo lepilo...

..sicer je to lepilo odlično, vendar ne priporočam za lepljenje furnirja na stiropor.
Če ga že boš uporabil, priporočam, da če boš stiskal, stisni zelo močno, še bolje je vakuumiranje. Vendar pazi, v belem lepilu je voda, ki ne izhlapi kat tako hitro. Saj lepilo "zveže", posuši pa se šele čez nekaj dni. Ko boš dal sušiti krila, jih OBVEZNO obesi, da prosto visijo, najbolje nekam v suh prostor (logično ane 8) ) in da jih ne obsveti sonce.
Zakaj?
...če boš napol suha krila položil na mizo, bodo drugi dan kot banane.. #-o
(lastne izkušnje iz mojih pionirskih modelarskih časov :oops: ) in jih ne boš več 100% poravnal .

Kot je napisal Reaktivec, uporabi epoxi...
....ali pa Mitopur, samo tu se potem zakomplicira, če hočeš spodaj dati steklenko....


BTW:
Doma imam še kako ploščo ABACHI 1mm
in pa KOTO 0,55mm
Pridemo tudi na dom...

Lep dan še naprej!
Živnorc.
Uporabniški avatar
monday
Razpravljalec
Prispevkov: 79
Pridružen: 22 Feb 2005, 15:40
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a monday »

Pozdravljeni vsi skupaj!

Obujam malce starejšo temo. Sem na hitro pregledal, toda nisem nikjer našel. Ima kdo še informacijo kje dobiti abachi furnir? Rabil bi nekako 0,6 mm debeline. V Mibo sem že vprašal, toda nimajo več tega.

Hvala in LP
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

Lp Luka
Uporabniški avatar
monday
Razpravljalec
Prispevkov: 79
Pridružen: 22 Feb 2005, 15:40
Kraj: Žiri
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a monday »

Super! Ste že kupovali kdaj od njih?
Toda vidim, da imajo samo 1,2 mm in 1,5 mm. Ali kdo ve kje dobiti kaj tanjše, ali to pač potem kako enostavno stanjšaš?

LP
Uporabniški avatar
letalko
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 13 Mar 2006, 17:25
Kraj: PREBOLD
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a letalko »

Lahko ga stanšaš, pri kakem mizarju ki ima kontaktno brusilko oz. stoj ki se mu reče rotoles, ki gre vse do 0,3mm.

Lp,aleš
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike