Letalo za dedka

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Tumzo
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 03 Dec 2008, 00:18

Letalo za dedka

Odgovor Napisal/-a Tumzo »

Pozdravljeni.
Moj dedek je od kar pomnim tičal v svoji delavnici, od zgodnjega jutra, do poznega večera. V tem je užival. Pred kratkim je bil na operaciji in zdravniki so mu odsvetovali naprezanje. Zdaj se potika po stanovanju in se dolgočasi. Rad bi mu kupil model letala, ki bi ga zamotil za lep čas (da ga ne bi sestavil v pičli uri), ki ne bi bil predrag (nekje do 100€) in bi po možnosti letel (na motor ali brez, to niti ni pomembno). Iščem letalo, ki bo lepo na pogled in dokaj zahtevno za sestaviti, saj je dedek spreten z rokami in bi začetniške igrače sestavil prehitro (vsaj tako je moje laično mnenje, na modelarstvo se namreč ne spoznam pretirano). Upam da mi boste znali svetovati. Hvala za odgovore in lep pozdrav.
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Glede na to, da iščeš nekaj bolj zahtevnega za sestaviti, kjer je potrebno dosti ročnih spretnosti ti predlagam, da nakupiš materijal, načrt pa si potegneš tu z foruma za letalo Guppy od Ultralajta. Sestavljanje je zelo lepo prikazano tudi v fotostripu. Model je zelo lep in dobro leti.

Tukaj boš našel vse informacije:
viewtopic.php?t=11069

Če praviš, da je dedek rad v delavnici potem bo z tem najbolj zadovoljen saj bo model naredil iz nule.

Za nasvet pri nakupu materijala pa ti bomo tudi pomagali.
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Po moje je Guppy zahteva preveč hoblanja...

Jaz bi na tvojem mestu pokazal tvojemu dedku tole domačo stran:

http://bj.beareyes.com.cn/2/lib/200402/ ... 6080_0.htm

(bodi potrpežljiv, ker se počasi nalaga zaradi ogromne množice odličnih slik!)

in ga poizkusil navdušiti za kaj takega! Kdo pa nima rad avtomobilov, sploh lepih starinskih umetnij!

Rabiš samo ideje, nekaj tanke bakrene, medeninaste pločevine, kakšna žica, nekaj ročnega orodja, spajkalnik.... spretne prste in nekaj tauzentkinstler žilice....

Tole bi si jaz izbral za hobi, če bi bil v penziji (recimo invalidski, če bi ne smel tekati za modeli po travniku;) )


No pa še kaka slik za sline cedit:

Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


seveda pa ni nujno, da je ravno avto...lahko je tudi letalo:

http://www.craftsmanshipmuseum.com/park.htm


Slika

Slika


Seveda pa je odločitev tvoja.... tudi kakšen KIT komplet...laserski CNC razrez kakšnega kompliciranega letala z veliko množico sestavnih delov, bi ga zamotil kar za nekaj časa :)


LP Mitja
Tumzo
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 03 Dec 2008, 00:18

Odgovor Napisal/-a Tumzo »

Hvala za odgovore. Še najraje bi se odločil za kakšen kit, kot je rekel Ultralajt. Poleg tega se na elektroniko prav nič ne spoznam in bi moral prej narediti pravo malo raziskavo o vsem tem, da bi potem lahko nekaj z gotovostjo kupil. Torej sem se odločil, da bi kupil model JADRALNEGA letala z že v naprej izrezanimi deli (kar največ delov :)). Tako bi se izognil neznanju in tudi prišel malo ceneje skozi. Bi mi lahko priporočili kakšen tak model in kakšno trgovino kjer bi to lahko dobil?Hvala
Uporabniški avatar
flesh
Profesor
Prispevkov: 1005
Pridružen: 11 Dec 2006, 22:16
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a flesh »

Model filius, dobis ga v Mibo modeli, Logatec
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Tile kit kompleti so tudi zelo zanimivi:

http://www.aff-cnc.de/de/Model/Model/Segler_%10_HLG/

CNC razrez...veliko koščkov!

Tega s spodnje slike sem videl živo (Glider) in je res lep in filigranski!

Slika


Mitja
Tumzo
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 03 Dec 2008, 00:18

Odgovor Napisal/-a Tumzo »

Okej, še tole vprašam, potem pa neham težit :P

Bi se odločil za Filiusa, kot mi je svetoval flesh. Je kolikor toliko zahteven za sestavit?
Uporabniški avatar
Boško
Tekmovalec
Prispevkov: 226
Pridružen: 02 Okt 2006, 10:22
Kraj: Rakek

Odgovor Napisal/-a Boško »

Ne ker je preveč enostaven za tvoje zahteve:D
Mogoče bi res moral kar od ultralajta nasvet upoštevat!

Lp Boštjan
LP Boštjan

Vsako tele ima svoje veselje!
Tumzo
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 03 Dec 2008, 00:18

Odgovor Napisal/-a Tumzo »

Ja, sam se bojim da če bom preko tele nemške strani naročil model, da bodo tudi navodila v nemščini, kar ap en bi blo fajn :-? Jaooo nism vedu da bo izbira modela tako velik zalogaj :lol: Hvaležen sem za vsak nasvet.
Pingi
Tekmovalec
Prispevkov: 401
Pridružen: 22 Nov 2004, 12:28
Kraj: Selnica ob Dravi

Odgovor Napisal/-a Pingi »

Raje mu nabavi kak kit makete starinske ladje od Billing boat's (Mislim da jih prodaja mantua), bo imel kar nekaj časa delo.
"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
- Albert Einstein
Uporabniški avatar
flesh
Profesor
Prispevkov: 1005
Pridružen: 11 Dec 2006, 22:16
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a flesh »

Tumzo napisal/-a:Ja, sam se bojim da če bom preko tele nemške strani naročil model, da bodo tudi navodila v nemščini, kar ap en bi blo fajn :-? Jaooo nism vedu da bo izbira modela tako velik zalogaj :lol: Hvaležen sem za vsak nasvet.
za navodila v slovenščini lahko tudi pri nas pozabiš
ker prodajalci niso obvezani dati slo. navodila ce ne presežejo določenega števila prodanih kosov


Filius je samo razrezan, je v kompletu lesen in je kar nekaj rebrc za skup zmetat, je totalno začetniško letalo v klasični gradnji manka samo še prekrivanje z japonskim papirjem, kar pa se kasneje pri letenju pokaže kot slabost in se danes vse prekriva z oracover folijo, hmmm kje so že časi z dendyjem, zjutri letet, luknje v krila, domov, poflikat japonski papir, zvečer še enkrat letet in ponovno flikat.... :D
dremih
Tekmovalec
Prispevkov: 396
Pridružen: 08 Jan 2004, 20:22
Kraj: kočevje

Dedi

Odgovor Napisal/-a dremih »

Pozdrav!
To kar ti iščeš,"filius"sigurno ni.Popoln začetnik ga izdela (sestavi) v nekaj urah.Je pa priročen model-osnovni za učenje letenja.Kar se tiče prevodov pa jetako-tako.Konec koncev se moraš itak vsesti in preštudirati načrt ( pa naj bo angleški,nemški,kitajski-risbe vse povedo samo prebrati jih je treba)in to bi bilo nekaj zate.Včasih so imeli čehi komplete,res v pravem modelarskem smislu-do vsake "trske"-zahtevni za izdelavo a tudi lepi.
Lep pozdrav Dušan
tudi trske spadajo zraven
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Kaj pa Sniper, Telstar, Eon? Mogoče Kanja?
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Vem, da se rahlo oddaljujem od osnovne teme, vendar menim, da bi potrošniki morali biti seznanjeni s svojimi pravicami.
flesh napisal/-a:… za navodila v slovenščini lahko tudi pri nas pozabiš, ker prodajalci niso obvezani dati slo. navodila ce ne presežejo določenega števila prodanih kosov…
ZVPot v svojem 33. členu, 2. odstavek pravi: »Vsebina navodila za uporabo mora biti za potrošnika lahko razumljiva in mu mora omogočati pravilno uporabo izdelka. Kadar je blago namenjeno prodaji na ozemlju Republike Slovenije, mora biti navodilo za uporabo v celoti v slovenskem jeziku«. Zakon ne predvideva izjem, ki bi temeljile na količini prodanih artiklov, predvideva pa ustrezno sankcijo za neupoštevanje tega določila. Ne prilaganje prevedenih navodil je iznajdba trgovcev, ki jo uporabljajo z namenom, da bi cenovno ostali konkurenčni trgovcem v tujini, saj predstavlja prevajanje navodil, še posebej obsežnejših, za tako majhen trg kot je Slovenija pomemben delež v ceni izdelka. Zaradi iste želje smo kupci marsikdaj pripravljeni sprejeti to nedoslednost trgovcev.

Izjema od zgornjega pravila velja za avtorska dela, ki jih ne le ni potrebno prevajati, celo več. Prevod takšnega izdelka je novo avtorsko delo in je potrebno pridobiti soglasje lastnika avtorskih pravic prvotnega izdelka. Tipični izdelki te kategorije bi bili npr. računalniški programi, vendar zgolj v svojem avtorskem delu. Za tehnični del to ne velja.

LP
Alex
Uporabniški avatar
david5570
Tekmovalec
Prispevkov: 383
Pridružen: 01 Sep 2005, 07:19
Kraj: Šentjernej

Odgovor Napisal/-a david5570 »

Kaj pa tale model? Tega delamo pri modelarskem krožku in je v bistvu ravno pravšnji za začetnike. In tudi cenovno ugoden. Prosto leteč z možnostjo nadgradnje na RV.

Link ne pokaže tistega kar sem hotel, zato prilagam sliko.

Model glider with Jedelsky wing and box fuselage.

The 1240 RC is the largest model in the START family, and combines the docile flying characteristics of a free-flight model with potential for radio-controlled flying. In this guise the glider´s low airspeed helps to make it the perfect beginner´s model. Naturally it can also be flown as a free-flight glider. Like all models in the START series, this kit contains pre-fabricated wooden parts and a complete set of accessories. This kit also includes the fittings required for installing the RC system, ensuring that the model goes together easily and without problems.
Specification:
Wingspan: 1240 mm
All-up weight: 400 g
Wing area: 17.00 dm
Wing Loading: 24.00 g/dm2
Length: 820 mm


Lp, David
Priponke
P1001_1-3254.jpg
P1001_1-3254.jpg (9.23 KiB) Pogledano 3432 krat
Zadnjič spremenil david5570, dne 04 Dec 2008, 17:26, skupaj popravljeno 2 krat.
"Kdor leti ne zboli!"
Uporabniški avatar
flesh
Profesor
Prispevkov: 1005
Pridružen: 11 Dec 2006, 22:16
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a flesh »

Alex 76 napisal/-a:Vem, da se rahlo oddaljujem od osnovne teme, vendar menim, da bi potrošniki morali biti seznanjeni s svojimi pravicami.
flesh napisal/-a:… za navodila v slovenščini lahko tudi pri nas pozabiš, ker prodajalci niso obvezani dati slo. navodila ce ne presežejo določenega števila prodanih kosov…
ZVPot v svojem 33. členu, 2. odstavek pravi: »Vsebina navodila za uporabo mora biti za potrošnika lahko razumljiva in mu mora omogočati pravilno uporabo izdelka. Kadar je blago namenjeno prodaji na ozemlju Republike Slovenije, mora biti navodilo za uporabo v celoti v slovenskem jeziku«. Zakon ne predvideva izjem, ki bi temeljile na količini prodanih artiklov, predvideva pa ustrezno sankcijo za neupoštevanje tega določila. Ne prilaganje prevedenih navodil je iznajdba trgovcev, ki jo uporabljajo z namenom, da bi cenovno ostali konkurenčni trgovcem v tujini, saj predstavlja prevajanje navodil, še posebej obsežnejših, za tako majhen trg kot je Slovenija pomemben delež v ceni izdelka. Zaradi iste želje smo kupci marsikdaj pripravljeni sprejeti to nedoslednost trgovcev.

Izjema od zgornjega pravila velja za avtorska dela, ki jih ne le ni potrebno prevajati, celo več. Prevod takšnega izdelka je novo avtorsko delo in je potrebno pridobiti soglasje lastnika avtorskih pravic prvotnega izdelka. Tipični izdelki te kategorije bi bili npr. računalniški programi, vendar zgolj v svojem avtorskem delu. Za tehnični del to ne velja.

LP
Alex
Tak odgovor sm kar čakal, nevem zakaj potem vsi trgovci to naglas povejo, pomoje se ne bi kr cela slovenija na to zgovarjala.

Da pa se ne oddalimo od teme pa predlagam še en model, Rocky, kar precej koščkov ima in super leti.
Tumzo
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 03 Dec 2008, 00:18

Odgovor Napisal/-a Tumzo »

Na koncu sem se odločil in kupil TELSTAR 400. Menda ga je možno sestaviti tudi brez motorja, tako da vseeno leti. To niti ni tako važno. Važno je, da ima veliko delov in da bo imel dedek veselje. Dal mu ga bom jutri, za Miklavža :D
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Odlično :)
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
Tumzo
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 03 Dec 2008, 00:18

Odgovor Napisal/-a Tumzo »

No, da se spet oglasim. Ata je bil čisto navdušen, gradnja pospešeno napreduje.

Imela sva nekaj začetniških težav :D , vse informacije, ki sva jih potrebovala sva dobila na tem forumu, največ iz tele teme (Telstar 400 gradnja)

S folijo je bilo tudi nekaj dela :D Zadnič sem kupil še vso elektorniko, ker sva odločena da gre stvar v zrak 8) Bom stvar malo poslikal, na Veliki dan bom pa tudi poročal kako je šlo.
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

Sedaj pa lahko naredi Eiffelov stolp iz vžigalic. Garantiranih 300 ur izdelave.

http://bogdan.osebnastran.com/index.asp?p=eif

Se slišimo drugo leto :D :D :D
Nč bat, sam žgat...
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

mislem da če greš do bližnjega mercatorja za to da bi gradil takle stolp, jim zmankajo vse užigalce ko jih majo na zalogi :lol: :lol:
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Tumzo
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 03 Dec 2008, 00:18

Odgovor Napisal/-a Tumzo »

Ja sam te vžigalice ne letijo. Naš ata je pa bl tak adrenaline junkie 8)
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Jej, piše da morajo biti izgorete... nebi bilo bolje delati še z neizgoretimi, kakšen šov bi bil to na koncu, ko bi spodaj malo podkuril :D :D :D :lol: :lol:
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
mirkatmir
Tekmovalec
Prispevkov: 221
Pridružen: 22 Nov 2004, 10:25
Kraj: Ribnica

Odgovor Napisal/-a mirkatmir »

JKSniper napisal/-a:Jej, piše da morajo biti izgorete... nebi bilo bolje delati še z neizgoretimi, kakšen šov bi bil to na koncu, ko bi spodaj malo podkuril :D :D :D :lol: :lol:
Ko sem bil še mlad #-o sem naredil nekaj takega in sicer je bil visok 1.5 metra. Po nekaj letih, se je na njemu nabralo toliko prahu, pa zmeraj je bil samo v napoto, da sem se odločil, da uprizorim katastrofo. Na dvorišču sem prižgal še neporabljeno vžigalico, katero sem podstavil pod stolp. Kako zelo je zagorelo. Ostal je le kup oglja! :cry:
lp, Miran
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike