ZA ZAČETNIKE - OBVEZNO PREBERI PREDEN IZGUBIŠ POGUM!!!!!

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
trihta
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 30 Okt 2005, 10:29

Odgovor Napisal/-a trihta »

hvala za odgovore, a bi blo možn, da bi dač še kkšne linke do internetnih strani, ker bi dubu ceno pa use podatke.
Kok košta gorivo za te modele in kok kj pokurjo.

LP
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

...
Zadnjič spremenil miskolin, dne 02 Jan 2018, 20:25, skupaj popravljeno 1 krat.
legenda
Tekmovalec
Prispevkov: 285
Pridružen: 21 Nov 2004, 20:53
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a legenda »

[quote=
Prav da bi jemu raj motorca.
Zdj pa še wi mal predlagite.


tu mač pa taka slovenščina.. :oops: ](*,) :-s :-k [-o< [-o<
Ni težko uspeti. Razumeti zakaj je mnogo težje.
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

...
Zadnjič spremenil miskolin, dne 02 Jan 2018, 20:25, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
mtc
Začetnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 02 Maj 2006, 13:08

težave

Odgovor Napisal/-a mtc »

Jst sm tut še začetnik, in sm lih učer končau MINI PIPERJA, in sm ga tut takoj šou sprobat. dvakrat mi je poču na levem boku, sam sm ga zafliku tok da je zdej cool. K ga mam u zraku prvih 5min. čist lepo leti, potem pa začenja motor vedno slabše delati.Pol izklopm avijon, počakam 5 min., pa spet pet minut lepo leti, pol pa sam še na dol. Imam NiMH baterije, tok da je možno da je to krivo. Če kdo ve zakaj bi se avion lahko tako obnašal, naj prosim pove.
by MTC
Yanny
Tekmovalec
Prispevkov: 289
Pridružen: 23 Jun 2006, 12:59
Kraj: Cerklje

Odgovor Napisal/-a Yanny »

Zdravo,
Sem začetnik, imel pa bi neko letalo z motornim pogonom. Kaj mi kaj predlagate glede tega in pa glede RV oddajnika (koliko kanalov more bit,...). Sem gledal na bolhi en oglas enega letala, pa me zanima ali je to kaj zakej, ker malo bolj že veste kot jaz 8) .

http://www.bolha.com/oglas1755493

Lp, Yanny
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Za začetek bi ti jst bolj priporoču easy starja, vendar je tudi ta avion dober.
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Uporabniški avatar
peroo
Tekmovalec
Prispevkov: 290
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:29
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a peroo »

Yanny napisal/-a:Zdravo,
Sem začetnik, imel pa bi neko letalo z motornim pogonom. Kaj mi kaj predlagate glede tega in pa glede RV oddajnika (koliko kanalov more bit,...). Sem gledal na bolhi en oglas enega letala, pa me zanima ali je to kaj zakej, ker malo bolj že veste kot jaz 8) .

http://www.bolha.com/oglas1755493

Lp, Yanny

Če se hočeš dobro naučit letet, potem je to letalo po mojem mnenju odlična izbira (veliko boljša kor razna "jajca" ala easystar,...). Je visokokrilno (zaradi tega je bolj stabilno), je lesene konstrukcije (lahko za popravljat), ima podvozje vrste "tricikel",... Ima motor MDS, ki bi znal začetniku vsaj na začetku delat nekaj problemov. Ti motorji potrebujejo nekoliko več časa da se utečejo. Ko so pa enkrat utečeni, pa dobro delajo. Za to letalo potrebuješ 4 kanalni oddajnik (višina, smer, nagib, motor). Cena je pa tudi ugodna. Če si začetnik, pomoje s takšnim letalom nimaš kaj falit.



LP Peter
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

. Če si začetnik, pomoje s takšnim letalom nimaš kaj falit.



=D> =D> =D> Dodal bi še samo to, da si poišči izkušenega modelarja, da ti pomaga pri prvih letih.


LP,klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Res mi ni jasno zakaj se taki frajerji ala PEROO pizdijo glede easy starja. :evil: :evil: Po mnenju zelo izkušenih modelarjev je easy star najbolj primeren avion za PRVO učenie letenja. =D> =D>
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Yanny
Tekmovalec
Prispevkov: 289
Pridružen: 23 Jun 2006, 12:59
Kraj: Cerklje

Odgovor Napisal/-a Yanny »

Hvala za vse nasvete in predloge. Zanima me pa še kateri oddajnik priporočate in sprejemnik. Hvala za odgovore

LP
Uporabniški avatar
Matic M
Tekmovalec
Prispevkov: 333
Pridružen: 25 Mar 2006, 01:35
Kraj: Grosuplje

Odgovor Napisal/-a Matic M »

Trenutno, ti priporočam Graupner MX-12, pri katerih v kompletu dobiš tudi sprjemnik R700, ta oddajnik imam tudi jaz in sem zelo zadovoljen, funkcij ima več kot dovolj..., meniji pa so zelo enostavni za razumet, vbistvu sploh ne rabiš navodil..
Zadnjič spremenil Matic M, dne 23 Jun 2006, 15:43, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
peroo
Tekmovalec
Prispevkov: 290
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:29
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a peroo »

Za oddajnik je najbolje, da malo pogledaš, katere oddajnike uporabljajo modelarji s tvojega konca. Dobro je, da imate oddajnike iste znamke, zato da si lažje med seboj pomagate (programiranje, nastavitve,...). Priporočal bi ti takšnega, ki ima računalnik, tako da lahko fine nastavitve spreminjaš s tipkanjem, ne pa mehansko.



LP Peter

PS: Odgovor za Uroša: Z easy starjem se nikoli ne boš naučil niti vzletat niti pristajat, kar sta dve osnovni stvari, ki jih mora vsak znat. Če daš tistemu pilotu, ki trdi da zna dobro letet easy starja v roke trejnerja, ti garantiram, da je vsaj 90% možnosti, da mu bo pri vzletu avijon zapeljal v travo, tako da tudi vzletel ne bo.
Uporabniški avatar
slo-warhavk
Freak
Prispevkov: 704
Pridružen: 19 Nov 2004, 00:10
Kraj: Hrastnik

To pa ni lepo.

Odgovor Napisal/-a slo-warhavk »

UROŠ MURKOVIČ napisal/-a:Res mi ni jasno zakaj se taki frajerji ala PEROO pizdijo glede easy starja. :evil: :evil: Po mnenju zelo izkušenih modelarjev je easy star najbolj primeren avion za PRVO učenie letenja. =D> =D>




Uroš, ne ga srat... Peroo je doktor zate. Te ne poznam ampak te samo ocenjujem po številu, in kvaliteti prispevkov ki si jih objavil na tem forumu. Ti pa priporočam še dodatnih 300 ur letenja z modeli in več kulturnega obnašanja, ter spoštovanja ...


LP Darko
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Uroš, poglej svoj avatar! :o
Jaz sem tisti s palico, in te z njo po nagi riti, ker ne spoštuješ dobre modelarje, kadar kaj pametnega povedo!

8) 8) :D :D

No, da še povem svoje mnenje. Trener je primeren za začetnika, vendar tudi jaz priporočam, da si pred prvim vzletom poiščeš pomoč modelarja, ki ga bo stestiral, natrimal, morda kaj "dodelal", in ti dal prave inštrukcije...morda celo povezovalni kabel učitelj/učenec!

Morda ti lahko pomoč ponudi celo prodajalec sam, saj on če je s tem modelom letel, najbolj pozna kako in kaj z njim.

Če je pa samo preprodajalec, pa čim dlje od njega!!!

LP Mitja
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

...
Zadnjič spremenil miskolin, dne 02 Jan 2018, 20:26, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

miskolin napisal/-a:Ultralajt.......
ali mislis, da preprodajalec kupi slabo robo? ....ce bo hotel kaj zasluziti pravgotovo ne.
LP
Preprodajalec je po moje mišljena oseba, ki ti za profit proda nekaj modelarske opreme zdajane na kup, kako se boš pa naučil letet se mu pa j**e ............
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ja, tako sem mislil, kot pravi Gajver.

Če bi naprimer jaz prodajal svoj model nekomu, bi hotel, da model še dolgo leti, zato bi prav skrbno novemu lastniku, razložil vse fore, ki jih mora vedeti za ta model, da mu bo še dolgo služil. Prav gotovo mu ne bi zamolčal, nobene pomembne stvari. Kupcu bi tudi pokazal kako ta model leti, tako da bi se ne šlo za nakup "mačka v žaklju"
Yanny
Tekmovalec
Prispevkov: 289
Pridružen: 23 Jun 2006, 12:59
Kraj: Cerklje

Odgovor Napisal/-a Yanny »

Mene pa zanima kje kaj kupujete gorivo za motorje? Hvala za odgovor

Lp
Uporabniški avatar
breny
Freak
Prispevkov: 474
Pridružen: 29 Avg 2005, 09:06
Kraj: Mozirje

Odgovor Napisal/-a breny »

Gorivo za pogon modelarskih metanolcev ti bodo z veseljem prodali v vsaki modelarski trgovini. Samo do tja moraš stopiti, ali pa ga naročiti preko neta ali pa kar po telefonu. Sicer nisem prepričan, da tudi gorivo pošiljajo po pošti....Morda ti bo to lahko potrdil kdo, ki ima z naročanjem kaj več izkušenj. Jaz namreč najraje kar odidem do prve trgovine...
Sicer pa obstaja še druga možnost in sicer ta, da si gorivo za pogon modelarskega motorja izdelaš sam.Običajno razmerje je 80 % metanola in 20% ricinusovega olja. Metanol prodajajo (sicer v večjih količinah) pri Chemu, ricinusovo olje pa dobiš v vsaki lekarni. Sicer pa se kdaj pa kdaj kakšne komponente za gorivo najdejo tudi na tem forumu.

LP Brane
35 MHZ, Ch 76
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

breny napisal/-a:Metanol prodajajo (sicer v večjih količinah) pri Chemu, ricinusovo olje pa dobiš v vsaki lekarni. Sicer pa se kdaj pa kdaj kakšne komponente za gorivo najdejo tudi na tem forumu.
LP Brane
Trgovine Chemo po sloveniji se zapirajo! Astra-Chemo je pred časom kupilo podjetje Sava Trade, tega pa sedaj Merkur. Strategija Merkurja pa je zelo preprosta - Chemo se zapira, program se kao seli v Merkur. Samo da tam specialnih kemikalij ne moreš dobiti :-?

Sam naročam sestavine v Primus R. Najdeš jih na forumu med štacunami. Kako je v vašem koncu ne vem.

Lp
J
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Yanny napisal/-a:Mene pa zanima kje kaj kupujete gorivo za motorje? Hvala za odgovor
Lp
Jaz sem ga pred leti preko prijateljev, ki so imeli veze z ovo Gorico, kupoval v Topmodeltehniku, sedaj pa imam bližje in ugodneje tule:

viewtopic.php?t=10914,

COOL POWER!
dremih
Tekmovalec
Prispevkov: 396
Pridružen: 08 Jan 2004, 20:22
Kraj: kočevje

Gorivo

Odgovor Napisal/-a dremih »

breny napisal/-a:Gorivo za pogon modelarskih metanolcev ti bodo z veseljem prodali v vsaki modelarski trgovini. Samo do tja moraš stopiti, ali pa ga naročiti preko neta ali pa kar po telefonu. Sicer nisem prepričan, da tudi gorivo pošiljajo po pošti....Morda ti bo to lahko potrdil kdo, ki ima z naročanjem kaj več izkušenj. Jaz namreč najraje kar odidem do prve trgovine...
Sicer pa obstaja še druga možnost in sicer ta, da si gorivo za pogon modelarskega motorja izdelaš sam.Običajno razmerje je 80 % metanola in 20% ricinusovega olja. Metanol prodajajo (sicer v večjih količinah) pri Chemu, ricinusovo olje pa dobiš v vsaki lekarni. Sicer pa se kdaj pa kdaj kakšne komponente za gorivo najdejo tudi na tem forumu.

LP Brane
Gorivo za metanolce lahko kupiš v trgovini-mislim ,da se imenuje Barvil,ali Barve,ali tako nekako-na IŽANSKI CESTI v Ljubljani.cca 3.000 SIT za 5 l.Lastnik je bivši modelar,in ima robo že zapakirano.Do sedaj sem bil več kot zadovoljen.
Trgovine goriva ne pošiljajo po pošti-prevelika nevarnost....
Ricinus NE KUPUJ v lekarni.Ta ricinus je prečiščen in je namenjen pacientom,torej ljudem-skratka je rafiniran in nima dovolj mazalnih lastnosti pa še cena je nesorazmerno visoka(kmalu lahko rečeš "adijo motor")
Pozdrav Dušan
tudi trske spadajo zraven
HaRa
Razpravljalec
Prispevkov: 71
Pridružen: 20 Feb 2006, 10:39
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a HaRa »

Dodajam še jaz nekaj. Glede začetniških (primernih - neprimernih letal za začetnika), je bilo že kar nekaj napisano. Zagotovo je:
Motorni modeli razpon krila med 150 in 180 cm, visikokrilni model, tricikel, pri moči motorja obvezno nekaj rezerve, profil krila clark ali kaj podobnega, krilo pripeto na trup z gumicami, model upravljiv s tremi krmil (motor, smer, višina), zanesljiva pot v svet modelarstva z modelarjem, ki obvlada pristajanje (pristanki osebna izkaznica modelarja).

Jadralna letala v osnovi podobo, torej model, ki leti počasi, ki odpušča kar veliko začetniških napak. Razpon kril nekje med 1500 in 200cm. vse ostalo enako kot pri motornih modelih.

Vse variante modelov razpona kril pod 140 cm so za začetnika neprimerne, kakor tudi profili krila, ki ne leti počasi in ne odpušča večjih začetniških napak.

Kar se tiče goriva je logično, da ga nabavljaš v kraju, ki ti je najbljižji kraju kjer prebivaš. Za vse iz okolice Ljubljane je zagotovo omenjena prodajalna barvil na Ižanki
Še nihče ni ostal v zraku !!!!!$$$$
dremih
Tekmovalec
Prispevkov: 396
Pridružen: 08 Jan 2004, 20:22
Kraj: kočevje

"auspuh"

Odgovor Napisal/-a dremih »

Pozdrav!
Svar popravila je odvisna od poškodbe in pa seveda vrste izpuha-lonca.V nobenem primeru se ne izplača popravljati (variti Al),če nimaš sam vsega potrebnega orodja (varilni aparat za varjenje v zaščitni atmosferi) za popravilo in je cena novega dva ali tri tisočake,le redko pa imamo znance ali prijatelje ,kateri se hočejo ukvarjati z takimi "prčkarijami" zastonj ,drugače pa pride popravilo dražje od novega,vsaj običajno.
Lep pozdrav Dušan
tudi trske spadajo zraven
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike