ZA ZAČETNIKE - OBVEZNO PREBERI PREDEN IZGUBIŠ POGUM!!!!!

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
Uporabniški avatar
pilot 96
Profesor
Prispevkov: 1428
Pridružen: 15 Apr 2007, 15:24
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a pilot 96 »

[quote="vrhunc"]Mene pa zanima,kakšno letalo priporočate za začetnika,da bi se z njim mogoče dalo narediti kakšno akrobacijo,pa da bi dobil vse priloženo...


Js se učim is piperjem.S tem letalom se da nardit tudi razne akrobabije sam js sm brez nagiba tako da zaenkrat ne morem delati veliko akrobacij.


LP Grega :lol:
Zadnjič spremenil pilot 96, dne 02 Sep 2007, 09:28, skupaj popravljeno 1 krat.
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Dajte no, moderatorji, spucajte (očistite) malo tole temo, ker ni več ničemur podobna. Noter se razpravlja vse drugo kot o naslovu teme. [-o< [-o< [-o<
Poglejte si naslov teme!

Zakaj pa hudiča imamo moderatorje? Da se pol spet kregamo, da forum nikako izgleda, ker noben nič ne moderira, krivi so pa za vse spet uporabniki?! -- Če kdo hoče o tem razpravljati, naj to naredi recimo v tej temi.

HVALA!


Da ne bo kdo rekel, da samo provociram, v nadaljevanju še en moj post v branje in opozorilo začetnikom.
Rixy
Tekmovalec
Prispevkov: 256
Pridružen: 08 Sep 2006, 20:50
Kraj: Starše/Maribor

Odgovor Napisal/-a Rixy »

Enkrat sem v temi "APEL PROTI RAZBIJANJU MODELOV" nekaj napisal, za kar mislim, da je dobro da prebere VSAK ZAČETNIK.

Povzemam:

Naj vam napišem svojo zgodbo, da boste "razsvetljeni" še od "druge" strani.

Še lani nisem imel pojma o modelarstvu in niti nisem vedel za ta forum in pojma nisem imel koga kaj o tem vprašati, kaj šele, da bi imel kakršnenkoli pojem, kje so piste kjer letijo modelarji... (hvala bogu - daleč od mojega travnika).

Že dolgo so bile moje sanje, da bi lahko letel z letalskim modelom na daljinsko upravljanje.

In tako enega lepega dneva v Gradcu v Metroju zagledam mali depronski model letala na RV za 30€. Firma, ki ga izdeluje je DICKIE in izdeluje kup igrač na RV. Hopala! Tale bo pa moj. Jupi, se bom pa lahko naužil užitkov o katerih sem tako dolgo sanjal.

Seveda je model šel z mano domov. Ampak s tem modelom se nikakor nisem počutil kot kakšen modelar, kaj šele, da bo razmišljal o tem, da bi se s to igračo včlanil v kakšen modelarski klub.

Seveda sem ga ob prvi priliki zalaufal. Bog ne daj, če sem imel takrat vklopljen bebifon - tulil je kot sam hudič ali dva.

Svoje vragolije sem z modelom ustvarjal kar na domačem travniku za bajto in nisem razmišljal, da bi z njim lahko kogarkoli motil, v končni fazi sem kupil le igračo znanega proizvajalca... Koga bom pa s tem kaj motil???
Saj ta igračka pa res ne more nikogar motiti! (samo vsi bljižnji sosedi ne morejo poslušati radia, bebifoni, mobiteli in CB postaje norijo in tulijo, vklaplajo se mikrovalovke in mlinčki za kavo...)

Poanta vsega tega je, da oddajnik deluje na frekvenci 40MHz (!!!), kar je lepo napisano na samem oddajniku, kanala pa seveda ni vidnega nikjer, razen če razšraufaš oddajnik in pogledaš na tiskano vezje oz kvarc.
Na škatli od modela piše, da je domet naprave 100m, ampak verjetno še bog ve, kako daleč od te razdalje zadeva še smeti in po kolikih kanalih na široko.

Ampak mene to sploh ni zanimalo. Na druge nisem niti pomislil, ker modelarske tematike sploh nisem poznal. Zakaj le, saj sem kupil samo igračo!

Potem me je model tako navdušil, da sem se odločil, da obnovim enega trainerja, ki se mi je že dolgo valjal nekje po kleti. Na internetu sem našel tale forum, prijaznega modelarja, ki mi je pomagal pri obnovi modela in me bil pripravljen tudi naučiti leteti z njim.
Obnova modela je malo zastala, ker sem vmes nabavil pravo komando in EasyStara s katerim se sam učim leteti. Spoznal sem tudi tematiko, ki nas modelarje muči in kakšnih napak naj ne delam, da ne bom z njimi ogrozil še koga drugega...

Ni torej nujno, da je kriv tisti, ki pride v bližino nekega urejenega mesta za letenje in tam vklopi svojega depronarčka, ki je, tako mimogrede lahko samo igračka in s tem povzroči nesrečo.

Moje osebno mnenje je, da bi te na vse te nevarnosti morali opozoriti v že trgovini, kjer tak (predvsem) oddajnik kupiš. Tudi v navodilih bi moralo z VELIKIMI povdarjenimi črkami pisati, kaj se lahko zgodi ob neustrezni uporabi.
Povejte mi, koliko ljudi, ki se NE ukvarjajo z modelarstvom pa ve, da obstajajo frekv. območja in kanali na katere je potrebo biti pozoren, če želiš leteti skupaj z več modelarji na enem mestu? DO LANI TEGA TUDI JAZ NISEM VEDEL IN še marsikaj drugega, kar sedaj vem.

Povejte mi, a v Mibotu ali v kateri drugi modelarski prodajalni nekega očitnega laičnega začetnika, ki kupi boljšo komando in EasyStarja opozorijo na dejstvo, da lahko z vklopom oddajnika nekje povzoči zrušitev modela drugega modelarja??? Kolikor jaz vem - NE.
Tisti, ki ste kupili Easyja, zaupajte nam svojo izkušnjo ob nakupu oddajnika in Easyja.

Pa še nekaj: povejte mi vsi izkušeni modelarji, ki ste kdaj kakšnemu začetniku prodali oddajnik in model, ste ga ob predaji vprašali ali pozna pravila modelastva oz. kako se obnašti, da ne bi ogrozili drugih in njihovih modelov???
Upal bi iti staviti, da tega verjetno ni storil niti en! #-o In tudi jaz ob nakupu svojega oddajnika nisem bil deležen tega.

Tudi na to, da bi nekoga "ujeli" na ali ob urejenem modelarskem letališču se ni za zanašat. Kaj če se komanda vklopi po nesreči, ko jo jemlješ ven iz avta, ko imaš v rokah vse živo, pa se ti roke tresejo od pričakovanja, da boš prvič poletel s svojim modelom in medtem nekdo leti s svojim uh in ah modelom na istem kanalu kot ga imaš ti svoj oddajnik?
Ali pa sestaviš model pri avtu in vklopiš oddajnik, da bi ga stestiral, če dela vse kot treba?

Omenjeni oddajnik za igračke na 40MHz sploh nima stikala z vklop! Aktivira se s pritiskom na ročice ali pa gumbe. In to narediti po nesreči, ko jemlejš iz avta za 10 - 15 sek, res ni neki umotvor. Ali pa pač ga nenamenoma "zakopaš" v stavri n povzočiš, da se vklopi.
10 - 15 sek pa že vemo kaj pomeni, če kakšen v zraku model nima nadzora - hello mother earth - kreš bum bang, pa še koga spravi na drugi svet! :-?

Dostikrat se dogaja, da je to, kar je nekemu (recimo v našem primeru) modelarju (ki je v tem poslu) samoumevno in logično, nekomu, ki sploh še nikoli ni imel opravka z modelarstvom, spoh kdaj slišal.

Zatorej, prej ko začnete "sekati" po vsem živem, dobro razmislite ali je kriv SAMO tisti, ki je vklopil svoj oddajnik in povzočil v začetnem postu opisan dogodek. Vprašanje ali je bil ob nakupu oddajnika opozorjen na to kaj se lahko zgodi.
DENIS4
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 04 Mar 2007, 16:00

Odgovor Napisal/-a DENIS4 »

Zdravo

Sam imam že lep čas model avtomobila SavageX in bi se rad poizkusil tudi v RC letalih ampak tukaj pa nisem še niti probal, tako da sem pravi začetnik in sem razmišljal, da bi se začel učiti z jadralnim letalom, kateri ima tudi el. motorni pogon.

Nameravam kupiti RV napravo FUTABA T6EXP 2,4GHz FASST, da jo bom imel za vse (avijone in tudi SavageX bi s tem vozil).

Slika

Gledal sem recimo tale model avijona MOUTON 1.6

Slika

Izdelava:
Zelo kvalitetno - ARF, trup ELSV bel, krila ter rep klasične konstrukcije balsa-VP, prekrite z dekorativno folijo.

Komplet vsebuje:
- izgotovljen model
- kabino
- ELSV trup
- droben pribor
- navodila
- dekorativne nalepke

Tip modela:
Jadralni model, za elektro pogon.

Potrebujete še:
- RV napravo s sprejemnikom
- 3x mikro servomotorje
- motor, zložljiv propeler, regulator
- pogonski akumulator
- podaljševalne kable, stikalo
- nekaj lepila

Pa me zanima, če bi bila glede na to da sem popolni začetnik izbira prava oz. kaj mi drugega priporočate. Sam bi imel RV napravo tudi za v bodoče in ravno zaradi tega nebi rad kupoval nekih setov pri katerih dobiš za recimo starih 30kSIT vse in potem ko kupuješ nekaj boljšega in večjega moraš kupiti vse na novo. Tukaj bi pa recimo že imel RV napravo, servo motorje,...

Prosim za pomoč.
Uporabniški avatar
pilot 96
Profesor
Prispevkov: 1428
Pridružen: 15 Apr 2007, 15:24
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a pilot 96 »

Za začetek ti svetujem da si kupiš bolj enastavno letalo z T repom.
Drugače sem pa tudi jaz začetnik in letim s tem letalom.
Priponke
S5000391.png
S5000391.png (114.78 KiB) Pogledano 13460 krat
Uporabniški avatar
andrej007
Profesor
Prispevkov: 1331
Pridružen: 06 Okt 2006, 12:43
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a andrej007 »

@denis4:Kot že napisano malo po forumu prebrskaj.Drguče bi bil zate primeren model kakšen movie star,easy star ali montana 1800.Ker imajo velik razpon in so bolj stabilni :wink:
Modelarstvo je droga ,ki škoduje predvsem finančnemu stanju odvisnika :lol: :roll: :lol:


lp Andrej
DENIS4
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 04 Mar 2007, 16:00

Odgovor Napisal/-a DENIS4 »

Najlepša hvala.

Všečnejši mi je montana 1800, tako da ko bom kupoval, bom gledal za ta model.
Uporabniški avatar
mlekar
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 13 Sep 2007, 18:19
Kraj: dobeno

MONTANA 1800

Odgovor Napisal/-a mlekar »

jaz sem tudi začetnik in v soboto dobim montano 1800, na kar sem ponosen iz dna srca, kar ste verjetno opazili v skoraj vseh člankih, ki sem jih napisal;))) v sob ga bom sestavil in upam da že lahko malo sprobal na mengškem polju.
lp, MLEkar
Uporabniški avatar
mlekar
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 13 Sep 2007, 18:19
Kraj: dobeno

razfuk

Odgovor Napisal/-a mlekar »

hm. 5 min nzaj- poskušna fura. letim leti... vse ok. naredim luping... ok pismo sj ni tako težko. malo jadram, kmalu pride na tla, ga spet dvignem. tako naprej ene 5 min. fotr postane živčn reče dj sm mal. mu ga dam, reče lej kaj znam. nardi lupin, še enga,... zapele pred sonce... kr naenkrat ga ne vidva več, montana je ene 100 m visoko. kurac, reče. čez 2 sekundi je letalo na tleh. krilo-zlomljeno, propeler-ne vem kje je ali kaj je od njega spšloh ostalo. kabina-razfuk. slikce razdejanja objavim kasnjeje. prosim če mi lahko svetujete kako popravim krila in, če se jih da kje naročiti. enako za propeler ter špico. hvala
NAJTEŽJI JE ZAČETEK!!

lp, MLEkar
Uporabniški avatar
mlekar
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 13 Sep 2007, 18:19
Kraj: dobeno

prosim

Odgovor Napisal/-a mlekar »

prosim naj čimhitreje kdo pove če se da krilo za montano kje kupit. kdorkoli ga proda, ga kupim. prosim naj pove čimhitreje.
lepa hvala vsem.
NAJTEŽJI JE ZAČETEK!!

lp, MLEkar
Uporabniški avatar
andrej007
Profesor
Prispevkov: 1331
Pridružen: 06 Okt 2006, 12:43
Kraj: Domžale

Re: prosim

Odgovor Napisal/-a andrej007 »

mlekar napisal/-a:prosim naj čimhitreje kdo pove če se da krilo za montano kje kupit. kdorkoli ga proda, ga kupim. prosim naj pove čimhitreje.
lepa hvala vsem.
Krila se ne da kupit #-o Razen če kupiš zbito montano s celimi krili (zelo težko za dobit)...
Modelarstvo je droga ,ki škoduje predvsem finančnemu stanju odvisnika :lol: :roll: :lol:


lp Andrej
Uporabniški avatar
mlekar
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 13 Sep 2007, 18:19
Kraj: dobeno

škoda

Odgovor Napisal/-a mlekar »

škoda no. ej pol se mybe enkrat pr teb uglasm d mi mal pukažš kko loh pupravm pa č mi res loh propeler daš. res hvlaa no. ej tok sm biu veseu k je bla montana u zraku pa tko lepo je tekla...no če vseen kdo proda krila montane prosim..
NAJTEŽJI JE ZAČETEK!!

lp, MLEkar
Uporabniški avatar
andrej007
Profesor
Prispevkov: 1331
Pridružen: 06 Okt 2006, 12:43
Kraj: Domžale

Re: škoda

Odgovor Napisal/-a andrej007 »

mlekar napisal/-a:škoda no. ej pol se mybe enkrat pr teb uglasm d mi mal pukažš kko loh pupravm pa č mi res loh propeler daš. res hvlaa no. ej tok sm biu veseu k je bla montana u zraku pa tko lepo je tekla...no če vseen kdo proda krila montane prosim..
To sem bil tudi jaz vesel ko je bila misica v zraku pol pa ](*,) V glavnem čim prej se pri meni oglasi ,da bo model čim prej zopet letel :wink:
Modelarstvo je droga ,ki škoduje predvsem finančnemu stanju odvisnika :lol: :roll: :lol:


lp Andrej
FlashyE
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 19 Okt 2007, 22:30

Odgovor Napisal/-a FlashyE »

En lep pozdrav vsem skupaj, ja pa je spet en novinec tuki #-o
no tko jest sm se odločil da se bom v prostem času ukvarjal z modeliranjem in sicer letal, modeliral bom le za zabavo in se ne bom s tem ukvarjal tko da bi nevem hodu po tekmovanjih ipd... torej kakor vsak začetnik mam tudi jaz to najbolj pereče vprašanje: katero letalo za začetnike naj kupim? nekako sem malo gledal po straneh raznih naših podjetij in mi je nekako v oko padel tale model :http://www.top-modeltehnik.si/izpis/uvod.php?kat=3 nekako hočem uzeti nek paket,kjer je že vse notri.. kaj mi priporočate vi? denar mi nekako ni ovira tako da če ma kdo kak boljši predlog,na dan z njim.
Hvala in Lp! [-o<
Uporabniški avatar
darksider
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 18 Nov 2004, 22:36
Kraj: Jesenice
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a darksider »

na forumu uporabi funkcijo IŠČI ....vpiši začetniško letalo ali začetnik... pa malo pobrskaj, tega je ze ogromno napisanega...

LP Luka
http://datingsidorsingel.com/
Uporabniški avatar
airforce
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 27 Okt 2006, 12:13
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a airforce »

Živjo

Najbolje bi bilo, da bi sel parkrat na kaksno pisto kjer letijo, pa malo povprašal ali pa se včlaniš v klub kjer ti bojo z veseljem pomagali, ali pa poiščeš enega izkušenega modelarja v tvoji okolici in malo povprašaš.

Če ti bo pomagal kdo, si lahko kupis trainerja, z njim bos kasneje lahko izvajal tudi osnovne akrobacije, pa še ne boš se ga tako hitro naveličal.

Če se boš pa sam učil leteti pa kupi easystarja, samo njega se boš potem hitreje naveličal... vsaj tako je bilo pri meni.

Pri meni je bilo takole:

Kupil sem trainerja, na metanol motor in ga sestavil vgradil serote, motor in podobno, brez kakršnih koli zapletov. Potem sem odšel na bližnji travnik in sem ga vozil po tleh malo potem pa sem enkrat gas do konca pa vzletel, in ga nisem znal krotit tako da sem gga razbil. Malo sem premišljeval kaj narediti, zato sem kupil easystarja, ko sem ga prvič spravil v zrak sem opazil da nimam reversov naštimanih in sem letel tako da sem imel vse komande narobe obrnjene, seveda mi je model ušel tudi na drevo, vendar na srečo ne previsoko, po tem pripetljaju sem lepo naštimal komande, reverse, odklone in podobno.Malo za tem sem se včlanil v klub. V klubu sem se pozanimal kdo bi mi lahko pomagal pri prvem letenju z motornim modelom, in z veseljem so mi pomagali. Easystarja sem letel še 2 meseca potem pa sem ga postavil v kot in na vrsto je prišel trainer. Predno je šel v zrak sem prišel ene dvakrat na pisto da so mi vse poštimali, ker je bilo v modelu povezave in to vse slabo narejeno. Ko smo to uštimali je šel v zrak. Tako me je moj inštruktor učil leteti vsakič konec tedna. Zdi se mi da sem se naučil samostojno leteti trainerja v enem mesecu. Za to se moram zahvaliti mojemu odličnemu inštruktorju. Tudi tega trainerja sem letel bolj malo, ene 2-3 mesece, nato pa sem kupil calmatota, tudi trainer in sem se odločil da bo ta model lepo narejen in da ga ne bom razbil ob prvem poletu. In tako s tem modelom še zdaj letim. Nato dobim 1-2 meseca kasneje gilesa 202 od klubskega kolega. Malo ga poštimam vgradim servote, motor. Teden po tem sem ga že spravil v zrak. Naredil sem 2 štarta, in menil da je motor špreššibak, zato poiskusim z 10ccm motorjem in je šlo super. Naprej pa še nevem kaj bo....
Lep pozdrav
Medard
Uporabniški avatar
demag
Razpravljalec
Prispevkov: 108
Pridružen: 26 Avg 2007, 18:00
Kraj: Hruševje-Okolica

Odgovor Napisal/-a demag »

Zdravo!

Naj še jaz dodam svojo izkušnjo z začetništvom.
Kupili smo letalo,ter z sinom sva se odločila ,da se sama naučiva leteti.
Nekajkrat poskusimo letet-pristat, pa ni šlo preveč dobro-čeprav na simulatorju ni bilo velikih težav.!Tudi letalo je bilo še vedno celo,vendar ugotovila sva,da brez pomoči ne bo šlo!Od kolegov izvem ,da v našem koncu vodi modelarski krožek Sašo S ,ter ga zaprosim za pomoč!Brez obotavljanja ,pregleda avijon ,poleti ga iztrima ter da nekaj koristnih nasvetov za male popravke na letalu!Nato v naslednjih srečanjih nauči sina uspešno vzletati in pristajati!Moje osebno mišljenje je, da brez pomoči izkušenega modelarja je uspeh zelo težko deseči ,ali pa že prej obupaš ker razbiješ letalo ,pa sploh ne veš zakaj ti je padlo na tla.Še enkrat se zahvaljujem vsem modelarjem -posebno pa Sašotu, za pomoč začetnikom-ker le ta pot je pravilna in uspešna.Seveda ,naj učenec upošteva navodila učitelja in uspeh je zagotovljen!!
Kdor hoče videti,mora gledati v nebo!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Začetniki, na spodnjem linku najdete kopico odgovorov, nasvetov, ter razlag na vprašanja, ki vam bodo razjasnila osnove in prave poti za začetek:

http://www.plawner.net/3/1st_plane/2intro.html

Da se prebijete skozi celotno temo, klikajte na znak NEXT spodaj desno.
Preberite VSE!!!!

LP Mitja
Uporabniški avatar
jakc94
Freak
Prispevkov: 588
Pridružen: 28 Okt 2007, 23:28
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jakc94 »

Odvisno kje boš kupil... Mogoče že imaš rv napravo?
rabiš še 2* servo najbolje multiplexov...
RV napravo Najbrž že dobiš sprejemnik.
Regler (Jeti) (jaz imam Jes 180 eco)
Baterijo (6*AA NiMH 1400 mAh)
Polnilec
Lep pozdrav
Jaka

www.jakasworld.com
Uporabniški avatar
jakc94
Freak
Prispevkov: 588
Pridružen: 28 Okt 2007, 23:28
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jakc94 »

Drugače pa malo poglej po forumu! Je bilo že kar nekajkrat napisano!
Lep pozdrav
Jaka

www.jakasworld.com
MHribi
Razpravljalec
Prispevkov: 57
Pridružen: 13 Feb 2008, 14:49
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MHribi »

mene zanima katero letalo je bolše tisto na elektriko ali na bencin 8)
LP
Matevž
Uporabniški avatar
airforce
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 27 Okt 2006, 12:13
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a airforce »

Živjo

Odvisno kaj ti je bolj všeč.

Pri elektro, samo priklopis in letis.

Pri bencinarih ali metanolarjih, pa je tudi treba nastaviti motor, ga zalaufati, natankati in se kaksni problemi lahko nastanejo.
Lep pozdrav
Medard
MHribi
Razpravljalec
Prispevkov: 57
Pridružen: 13 Feb 2008, 14:49
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MHribi »

hvala edino pri električnih ko ti zmanjka baterije jo morš filat
LP
Matevž
Uporabniški avatar
Letme
Tekmovalec
Prispevkov: 449
Pridružen: 17 Nov 2004, 11:49
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Letme »

Metanol moraš tudi nafilat metanol v tank :D
Pri baterijah je pač rešitev, da uporabljaš 2 ali celo 3 paketke, in medtem ko s preostalima dvema letiš se tretji ravno napolni.
Ko naredim letalo, začnem leteti. Potem letim in razbijem letalo. Po tem sistemu pač nikoli ne pridem do tekem :(
MHribi
Razpravljalec
Prispevkov: 57
Pridružen: 13 Feb 2008, 14:49
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MHribi »

hvala ti tega se pa nisem spomnu pa tut baterije so bolj"EKO"
LP
Matevž
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike