Začetek

Pomembne informacije, pomoč, vprašanja&odgovori začetnikom z modeli letal/helikopterjev

Moderatorji: Pisaneli, luigidon, JKSniper, alien2108

Odgovori
pac3k
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 15 Sep 2007, 22:17

Začetek

Odgovor Napisal/-a pac3k »

No, kot vsak začetnik imam tudi jaz kar nekaj vprašanj, ki bi jih zastavil tistim z malo več izkušnjami.
Najprej naj vam povem nekaj o sebi. Že od nekdaj se zelo zanimam za avione, čeprav nisem ravno modelar. In začelo se je na začetku letošnjih počitnic, ko sem si kupil igračko za 40€. Približno 150g težak avionček iz stiroporja z dvema propelerjema. Spuščamo se tako, da motorje ugasnemo, dvigamo pa tako, da damo gas do konca.
Kako zavijamo? En motor se upočasni in počasi avionček zavije.

No, od začetka sem bil resnično navdušen. Sedaj pa mi niti ni več zanimivo, saj je voziti prelahko ter prepočasi. Pa tudi v višine ravno ne morem, saj ga vsak veter odnese tako kot drevesni list.

Sedaj pa bi rad naredil veliko stopnico v tem svetu. Obvezno bom kupil komnplet z letalom, RV napravo ter ostalimi zadevami skupaj. Močno se nagibam k motornimi letali, saj mi je všeč vse kar je povezano s tem, z zvokom na čelu, ter močno sovražim vse slabosti elektrike. Še najbolj moteča pa je polnenje.

Pregledal sem ponudbo in našel dva konkurenčna kompleta, začetniška kompleta.

Phoenix Canary
in pa
Sky Raider

Laično se mi zdi RV naprava pri prvem precej uboga napram drugi. Na ostalo se pa ne spoznam ravno.
Seveda se zavedam, da je upravljanje takšnih modelov zelo drugačno, predvsem pa precej bolj zahtevno kot igračka, ki sem jo imel. Vendar sprejmem izziv, ker me to res veseli.

Prosim vas za mnenja.
Lep pozdrav!
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

Letali sta obe verjetno povsem primerni, čeprav priporočam, da imaš vsaj za prve štarte ob sebi inštruktorja.

Za komande poglej v "RV naprave", kjer je objavljen test naprav srednjega razreda. Kupi vsaj nekaj takega, sicer boš kmalu spet kupoval.

BTW: future is electric ;-)

Lp
J
Uporabniški avatar
dinko
Freak
Prispevkov: 772
Pridružen: 04 Okt 2006, 00:40
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a dinko »

Zakaj se pa ne poizkusiš malo potruditi in dobiti kateri takle načrt in zadevo sam sesaviš... intudi ce ga akj polomiš tudi znaš potem vsaj popraviti... lahko se zmeniva pa ti pošljem kaki načrt.. imam jih polno...

če te zanima pošlji na ZS

LP
pac3k
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 15 Sep 2007, 22:17

Odgovor Napisal/-a pac3k »

Najprej se vama lepo zahvaljujem za odgovora.
Dinko, nekako zelo malo vem o tem. Poleg tega nimam nobene posebne želje po grajenju letal, velika želja je bolj za letenje ;) Poleg tega pa še nisem ravno spreten pri oblikovanju materialov, pa tudi orodja nimam na razpolago. Verjamem pa, da je to posebna izkušnja ;)

Jernejk, sem si prebral nekaj tem na temo RV naprav, FUTABA se je izkazala za solidno, medtem ko Zebra ni omenjena nikjer. Tudi google najde bistveno manj zadetkov ;) Tako da zaenkrat se bolj odločam v smeri Sky Raiderja.

Zelo zaželjeno komentiranje še ostalih delov aviona. Ter kak komentar čez primernost za začetnika mojega tipa ;)

Lep pozdrav.

Btw, vem da je prihodnost elektrika. Ljubezen ostaja. Saj pri avtomobilih sem pa ravno obratno.;)
Zadnjič spremenil pac3k, dne 17 Sep 2007, 17:04, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Če gradiš iz balse, ne rabiš drugega kot olfa nož, brusni papir (nekje med 80 in 180) ter belo lepilo. Je pa bistvena tudi želja do dela in do izziva, ki ga prinaša vsak začetek.

lp
Peter
Slika
mattjaz
Začetnik
Prispevkov: 31
Pridružen: 01 Feb 2007, 09:34
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a mattjaz »

Zdravo,

@pac3k: ne bi rad žalilt tvojega znanja o letenju, ampak zelo malo je takšnih, ki so 1. leteli in nič razbili. Pa nočem ti vzeti poguma da me ne boš napačno razumel, ampak zavedati se moraš da so motorji z notranjim izgorevanjem dooooosti dražji napram elektromotorjem in posledično je tudi škoda večja ob morebitnem krešu (Bog jih daj čim manj [-o< - speed 400 cca. 6 EUR, metanolar razreda 1-2ccm 50 EUR). Jaz osebno sem najpej začel s Kolibrijem, nadaljeval z Guppyem (oba modela imata široooko razpisano temo, pomoč pri gradnji, nasveti, navodila,.... - poglej v "Gradnja in projekti") in ni mi žal, čeprav sem tudi jaz hotel na začetku kar z metanolarji leteti :D .
Kako se boš na koncu odločil je seveda tvoja odločitev, ta post je namenjen zgolj v premislek. Vsekako pa ti želim obilo užitkov ob poletih in čimmanj nezgod.

LP, Matjaž
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Sam imam doma sina, ki začenja sam leteti. Čeprav ima že od prej dosti znanja o letalih, ker je pri nas v družini vse povezano z letalstvom, mu letenje modela še dela preglavice. Res pa je tudi, da je star šele 7 let. Za začetek sem mu na računalnik inštaliral simulator Aerofly Professional Deluxe, ki je precej veren posnetek letenja modelov. Na začetku je letel z joystickom, pred časom pa sem mu za slabih 20 eurov kupil napravo, ki so ju preko USB priključka enostavno priklopi na računalnik. Simulator Aerofly ima na voljo med drugim tudi popularne začetniške modele Easy Star in Easy Glider, tako da je potem pregod na pravi model precej oljašan, predvsem pa prihraniš precej denarja in živcev. Največ preglavic sinu povzroča občutek koliko premakniti ročico, da model ne bo preveč zavil, pa tudi lepi zvezni pomiki ročic mu še nagajajo. Zaenkrat je prišel do te faze, da tudi na pravem modelu že naredi lep kontroliran zavoj in pristanek :P
Na žalost modela, ki si si ju izbral za začetek, nista najbolj primerna. Če pa se že ne daš prepričati, pa si najdi izkušenega modelarja, ki ima možnost povezave učenec-učitelj med oddajnikoma, da ti reši model ko gre kaj narobe in ti modela nimaš več pod kontrolo.
Razmisli kako se boš stvari lotil.....pa veliko uspeha!!!!!
Pa še link do USB naprave za računalnik:
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=67668
(naročiš pri podjetju PrimusR v Komendi, cena je enaka kot v Lindingerju :P )
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
Aviator 2000
Začetnik
Prispevkov: 21
Pridružen: 19 Dec 2006, 19:14
Kraj: Pod Vremščico ali na Vremščici

Za popolnega začetnika!

Odgovor Napisal/-a Aviator 2000 »

EasyGlider je prava stvar! Par uric z izkušenim modelarjem pa že sam letiš in pristajaš!Kreš sploh ni problem,kar sem tudi sam preizkusil.
Malo sekundnega lepila pa je. Ko ga boš obvladal par mesecev potem lahko letiš skoraj z vsakim modelom!
Je pa trainer na metanol dost dražja varianta,ker je precej hitrejši in ga lahko začetnik zaradi neizkušenosti hitro pokonča.EasyGlider pa lepo počasi jadra in lahko misliš zdraven pilotiranja!
Priporočam!
pac3k
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 15 Sep 2007, 22:17

Odgovor Napisal/-a pac3k »

Uf, pridno komentirate ;)

No, prvo kot prvo, sam ga nebom delal. To mi je bolj muka kot karkoli drugega.

@mattjaz, saj me nič ne žališ. Ravno s tem namenom sem napisal kakšne izkušnje imam. V zraku sem že bil čeprav z igračko. Nekaj je, ni pa dosti. Je pa morebitno hudo strmoglavljenje tudi tisti edini protiargument, ki mi pravi, da naj nikar ne kupujem letala.
Precej velik problem je, da ne poznam nikogar, ki bi se s tem ukvarjal tukaj v moji bližini. Tako da se mi zdi glede na nasvete in svarila bolje, da omenjenih modelov ne kupim :(.

EasyGlider Tudi nekako ne pride v poštev, saj je cena previsoka. Nekako do 250€ sem pripravljen odštet.

In kaj sedaj? Sedaj sem pa obtičal do nadaljnega.:roll:
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Ok kod pa si?
Slika
Uporabniški avatar
Matic M
Tekmovalec
Prispevkov: 333
Pridružen: 25 Mar 2006, 01:35
Kraj: Grosuplje

Odgovor Napisal/-a Matic M »

Kopiran profil z njegove spletne strani:
Moj profil zelo na kratko. Sem Peter, živim v vasici ki se nahaja v okolici Tržiča (v radiju 5km). Obiskujem gimnazijo v bližnjem mestu. 8. Julija sem dopolnil 17 let.
LP!
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Seštevaj:
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=57832
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=50792 (4X)
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=59275
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=60074
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=63123
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=57542

Upam da sem naštel vse. To je za začetek čisto solidna kombinacija. Ceneje skoraj ne gre, potem trpi kvaliteta, pa cel kup slabe volje. Servomotorji ti ostanejo za naprej, polnilec in akumulatorji tudi, naprava pa bo za prvih nekaj let tudi solidna. To je samo ena od možnih variant, kombinacij je nešteto.
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

pac3k napisal/-a:Uf, pridno komentirate ;)

No, prvo kot prvo, sam ga nebom delal. To mi je bolj muka kot karkoli drugega.

@mattjaz, saj me nič ne žališ. Ravno s tem namenom sem napisal kakšne izkušnje imam. V zraku sem že bil čeprav z igračko. Nekaj je, ni pa dosti. Je pa morebitno hudo strmoglavljenje tudi tisti edini protiargument, ki mi pravi, da naj nikar ne kupujem letala.
Precej velik problem je, da ne poznam nikogar, ki bi se s tem ukvarjal tukaj v moji bližini. Tako da se mi zdi glede na nasvete in svarila bolje, da omenjenih modelov ne kupim :(.

EasyGlider Tudi nekako ne pride v poštev, saj je cena previsoka. Nekako do 250€ sem pripravljen odštet.

In kaj sedaj? Sedaj sem pa obtičal do nadaljnega.:roll:
Če bi te zanimal kak telstar, mi piši ZS. (kako pa zgleda, pa mislim da ti bo iskanje vrnilo kar nekaj odgovorov - super za začetek, elektro-jadralec u bistvu)
Slika
dremih
Tekmovalec
Prispevkov: 396
Pridružen: 08 Jan 2004, 20:22
Kraj: kočevje

Začetnik

Odgovor Napisal/-a dremih »

Pozdravljen!
Tudi jaz sem pristaš modelov z pogonom na notranje izgorevanje.(nič nimam proti elektriki,a to ni to-vsaj zame.Pa tudi cenovno el.pogon ni "nebogljen-celice,regulatorji,polnilci,motorji tudi niso prav poceni)
Glede modela si se odločil po mojem mišljenju pravilno,samo dodani postaji bi se odrekel in si omislil recimo kaj od Graupnerja(ali ostalih proizvajalcev v istem cenovnem rangu in uporabnosti) morda MC-12 ali Mx-12.Postaji nudita že kar dovolj,za nekaj let učenja in preizkušanja znanja.
Glede gradnje:res sem pristaš tega ,da si prvi model vsak zgradi sam,a poznam kar nekaj modelarjev - letalcev,ki niso zgradili nobenega,(pomanjkanje časa,volje ,prostora...)a letijo "super".Boš pač letalec-modelar.(pri meni je obratno).
Praviš, da si iz Tržiča(ali okolice),a kot opažam na forumu je kar nekaj modelarjev na vašem koncu-malo polistaj po forumu in "hajdi" pošlješ mu ZS.Verjetno ti bo vsak rad odgovoril.
Pa še nekaj sem opazil pri nasvetih ,ki jih nekateri tako radodarno delijo:
Začeli so z "letečim gradbenim materialom" in imam občutek ,da se še niso oddaljili od njega.Kajti tiste "fore v stilu:"ga pičiš v tla ,potem malo polepiš in greš lahko znova v tla,pa kaj potem... :o Tako v nedogled :-?
Zanimivo, da so v glavnem dajalci nasvetov sami komaj shodili.....Pardon -poleteli.
Pa lep pozdrav
Dušan
Upam ,da stem nisem nikogar užalil,če pa sem ... :D
bom vseeno mirno spal :D
tudi trske spadajo zraven
Uporabniški avatar
Aviator 2000
Začetnik
Prispevkov: 21
Pridružen: 19 Dec 2006, 19:14
Kraj: Pod Vremščico ali na Vremščici

Gradbeni material____?

Odgovor Napisal/-a Aviator 2000 »

Ja ja j!!!
Ampak les je bil pa menda med prvimi gradbenimi materiali ne???
Elapor je fajn za začetnike,pravim!
Potem pa greš seveda na boljše gradbene materiale!
LEP Pozdrav :wink: :wink:
pac3k
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 15 Sep 2007, 22:17

Odgovor Napisal/-a pac3k »

Všeč mi je, da so mnenja različna. Čeprav odločitev postaja vse težja.

Zaenkrat še vedno prevladuje metanolar (Sky raider).
Pa če recimo dobil za prvi dan (in drugi po možnosti) kakega inštruktorja, mislite da bi šlo?

Lp!
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Samo tvojih 250 eurov bo premalo. Brez naprave, polnilca, sprejemniških bateril in parih servotov ne bo šlo nikakor [-X
Pa lep dan še naprej............Aleš
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Kje misliš pa letet? Ker ok, z elektro recimo greš na taprvi travnik, vržeš in letiš, za metalolarja pa takoj rabiš več prostora, stezo,... :-?
Slika
Uporabniški avatar
mlekar
Razpravljalec
Prispevkov: 68
Pridružen: 13 Sep 2007, 18:19
Kraj: dobeno

MONTANA 1800

Odgovor Napisal/-a mlekar »

js bi ti priporoču montano k je ful uredu letau, dans sm zu njemu letu in ni blo blema. razn pol k ga je fotr u roke dubu. tko je z montano je res izi letet, kmal sm tud že luping naredi pa to. pa še loh jadraš d ti ne gre tok baterije. svetujem ti montano.
NAJTEŽJI JE ZAČETEK!!

lp, MLEkar
pac3k
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 15 Sep 2007, 22:17

Odgovor Napisal/-a pac3k »

@Odisej. Na to pa nisem pomislil. Ubistvu mi še zdaj ni jasno, kaj ima tip goriva veze z načinom vzletanja. Drugače sem pa mislil letet na nekem polju tu v bližini. Na začetku pa na nekem kraju, oddaljenem kaka 2km, kjer sta dve polji v sredini ločeni z makadamsko cesto. Tam je kar precej prostora.

Dremih, hvala za podporo, nekako tako tudi jaz razmišljam, ja. RV naprave so nekako vse nekaj dražje. Ampak če misliš daj e tako bistveno sem pripravljen še nekaj drobiža primaknit. Konec koncev RV naprave nebom razbil, če bom bom avion :)

@čavka, si si prebral temo od začetka? Predstavil sem kompleta, ki že vsebujeta vse kar je tebi uspelo spisati.

Drugače pa verjamem, da kakšna Montana super leti in da je simpel, samo kot že rečeno nisem prepričan je to res tisto, kar si želim.

Lp!
pac3k
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 15 Sep 2007, 22:17

Odgovor Napisal/-a pac3k »

Dolgo se že nisem oglasil v tej temi.
Sem si šel malo pogledat modele pri letenju, pa sem ugotovil da streljam neumnosti tu po forumu :oops:

No, kake 3 tedne nazaj sem si potem nabavil rabljenega EasyStarja, ki je imel že vdelane ailerone (katere sem začel pa uporabljati komaj kake 4 dni nazaj).

Na začetku je dobil par flajštrov ampak brez tega pač ne gre, še posebej če si samouk ;) Potem sem še malo prebral naokrog, mu dobro naštimal težišče, natrimal smerno krmilo in sedaj gre lepo. Ko je nehal vseskozi zavijat u eno stran sem imel občutek kot da je že pol narejenega. Potem pa sem samo še pridno treniral do 4 dni nazaj, ko se nisem mogel več premagovat in sem priklopil še ailerone. Nad upravljanjem z aileroni sem bil naravnost šokiran - v pozitivnem smislu. Odziv letala na ailerone je res super.

No toliko za zdaj. Trenutno mi je crknila ena celica (ima 0V) in že čakam na novo po pošti, da jo vežem na mesto pregorele.
mirkatmir
Tekmovalec
Prispevkov: 221
Pridružen: 22 Nov 2004, 10:25
Kraj: Ribnica

Odgovor Napisal/-a mirkatmir »

pac3k napisal/-a: Trenutno mi je crknila ena celica (ima 0V) in že čakam na novo po pošti, da jo vežem na mesto pregorele.
Če je paket že koliko toliko star, raje kupi nov paket, kot pa daješ novo baterijo v stari paket. Tistih 15€ boš pa ja dal.
lp, Miran
pac3k
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 15 Sep 2007, 22:17

Odgovor Napisal/-a pac3k »

Ubistvu baterije niti niso stare. Tista celica me pa pride dobra 2€. Zdejle si nočem delat čist nobenih dodatnih stroškov (četudi je samo 10€), ker imam v roku 14 dni nekako namen izvest popoln prehod na Li-Po.

Lp
Odgovori

Vrni se na Oddelek za začetnike