trikopter

Moderator: bk

Odgovori
bk
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 14 Avg 2005, 19:56
Kraj: Škofja Loka

trikopter

Odgovor Napisal/-a bk »

Luka me je navdušil tako kot verjetno ostale s trikopterjem. Meni je bila zadeva všeč z dveh strani:
- se lepo zloži (mi manjka prostora) in to zelo elegantno (mi je všeč koncept)
- dvigovanje avijonov (dvigovali so ala alula evo), jaz bi rad dvignil ptiča (cca 730 g).
Ptič ima že v kljunu vlečno kljuko, vendar se ga za enkrat še nisem upal šlepat. Mislim da je tole z trikopterjem boljša ideja.

Za motorje bom uporabil motorje, ki so se mi dobro obnesli na parkmasterju (25A, 3S 70g). Problem je v tem da so nižje od točke pritrditve in ne nad njo. Zaradi tega mora biti malo drugače narejen rep. Originalni motorji so šibkejši (mislim da 50g do 15A).

Z pomočjo Luka sem zbral vse informacije in upam da v kakem dnevu dobim kontrolno ploščo. Ker je bilo včeraj in danes slabo vreme sem se lotil tega projekta in v bistvu naredil vse kar je mehanskega (razen repa, kjer mi mankajo deli).

Kaj je ratalo:
- naredil sem ga z radijem do rotorjev 63,5cm (original 50cm), teža okvirja 212g + noge 100g. Vse skupaj sem bolj dvignil (da lahko nese tudi okvir za aparat)(23cm - 19 do spodnjega roba nosilca baterij), teža mehanizma za odklop 37g. Ocenjena skupna teža za šlep je 1060g. Zadeva bi morala nesti cca 2kg koristnega tovora. Če vzamemo rezervo 1kg brez problema.

Z krilnimi maticami pritrdim ali nosilec aparata ali odklopni mehanizem.

Mislim da je posrečena montaža nog (plastični vijaki z cevko za gorivo), tako da se zadeva razstavi v nulo in to v par sekundah

Prilagam fotografije kaj je ratalo.

lep pozdrav
Bojan
Priponke
1.jpg
1.jpg (373.45 KiB) Pogledano 3689 krat
2.jpg
2.jpg (279.47 KiB) Pogledano 3689 krat
3.jpg
3.jpg (280.03 KiB) Pogledano 3689 krat
4.jpg
4.jpg (255.21 KiB) Pogledano 3689 krat
5.jpg
5.jpg (264.89 KiB) Pogledano 3689 krat
6.jpg
6.jpg (282.52 KiB) Pogledano 3689 krat
7.jpg
7.jpg (394.54 KiB) Pogledano 3689 krat
8.jpg
8.jpg (361.97 KiB) Pogledano 3689 krat
bk
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 14 Avg 2005, 19:56
Kraj: Škofja Loka

Re: trikopter

Odgovor Napisal/-a bk »

Zdravo!

Zadeva je malo napredovala. Montiral sem sprejemnik, ki bo kontroliral napetost baterij in omogočal tudi telemetrijo, nato nihajni mehanizem za repni motor. Da bi zadevo bolje videl imam možnost nataknit smerni stabilizator. Dobil sem nosilec za aparat, ki sem ga lepo vkomponiral v mojo rešitev. Zelo hitro ga lahko pripnem ali odstranim. Aparat sem pomaknil za 1cm naprej, tako da usb kabel preko katerega ga prožim ne zadeva v nosilec (aparata ni na sliki). Aparat se lahko usmerja naprej ali navzdol. Zvezal sem tudi en regler, ki pa ga slika še ne kaže. Eno kontrolno ploščo sem dobil že pred časom in jo zapekel za ta model in nastavil. Zadevo bosta vozile dve plošči. Z daljincem pa bom izbral, katera bo trenutno aktivna (preko učitelj učenec modula na trikopterju). Druga plošča pa bo imela vse živo, vključno GPS. Tako da bom malo eksperimentiral.

Prilagam par slik kako napreduje. Upam da bom kmalu dobil kako pošto, da bom lahko kompletiral.
Priponke
IMG_0496.JPG
IMG_0496.JPG (373.61 KiB) Pogledano 3557 krat
IMG_0497.JPG
IMG_0497.JPG (347.43 KiB) Pogledano 3557 krat
IMG_0498.JPG
IMG_0498.JPG (310.87 KiB) Pogledano 3557 krat
IMG_0500.JPG
IMG_0500.JPG (352.65 KiB) Pogledano 3557 krat
IMG_0501.JPG
IMG_0501.JPG (343.88 KiB) Pogledano 3557 krat
IMG_0502.JPG
IMG_0502.JPG (465.49 KiB) Pogledano 3557 krat
bk
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 14 Avg 2005, 19:56
Kraj: Škofja Loka

Re: trikopter

Odgovor Napisal/-a bk »

Sedaj sem dokončal, kar je močnostne elektrike. V bistvu gi ga lahko že dokončal, ampak rabim neke drobnarije in bom počakal, da bo tako kot sem si zamislil. Prilagam sliki trenutnega stanja.
Priponke
IMG_1154.JPG
IMG_1154.JPG (170.16 KiB) Pogledano 3458 krat
IMG_1153.JPG
IMG_1153.JPG (326.53 KiB) Pogledano 3458 krat
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Re: trikopter

Odgovor Napisal/-a vojmir »

Bravo Bojan ! To boš pa lahko startal kar doma na dvorišču pa čeprav bo sneg. Pa še na streho ti ne bo treba plezat, boš lahko kar z njim pogledal kje streha pušča HEHEHE. =D> =D> :P
L.P. VOJC
Ta star mormo skup držat!
bk
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 14 Avg 2005, 19:56
Kraj: Škofja Loka

Re: trikopter

Odgovor Napisal/-a bk »

Vojc hvala za komentar. Upam da bo res tako. Prvič pa bom šel malo stran da ne bo kake štale :D
bk
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 14 Avg 2005, 19:56
Kraj: Škofja Loka

Re: trikopter

Odgovor Napisal/-a bk »

Zdravo!

Zadeva počasi napreduje. Seveda pa so tudi težave in zaenkrat sem jih rešil. Imel sem težave z tresenjem in resonanco. Ni mi bilo jasno kaj je narobe. Prvo sem mislil, da je zaradi tega, ker je trikopter velik in zaradi tega ni dovolj tog. Sem ga zmanjšal iz 64cm na 40cm (od rotorjev do srede). Ni bilo nič bolje. Je pa sedaj lažji za 70g. Nato sem natančno gledal kaj se dogaja. Vitroplast na katerem so motorji se je upogibal in nato je začelo to vibrirati v navpični smeri. Verjetno je problem pri meni, ker imam skoraj enkrat močnejše motorje. To sem rešil tako, da sem na zgornji strani nalepil karbonske palčke (mislim da 4 x 1mm ali 3 x 1mm) v navpični smeri. Spodaj pa dve taki palčki plosko. Sedaj zadeva dela kot mora. Prilagam slike.
Ta drugo ploščo sem tudi že sprogramiral in sprobal. Je kar malo problem s to dokumentacijo od Kitajcev. Sem mislil, da je gor program za vse tipe in samo vtakneš konektorje na prava mesta glede na tip naprave. Šele ko sem gledal forume in tudi napis na vrečki in na ekranu MuktiWii-ja na računalniku mi je bilo jasno da to ni to. Potrebno je naložiti program in ga prav skonfigurirat. Prav tako je posebna procedura za enablanje GPS-ja. Našel sem dobre informacije na netu in jih prilagam. V bistvu gre za dve skupine programov:
MultuWii (to se naloži in s tem nastavljaš parametre) in Arduino ( s tem prevajaš)
ali
MegaPirate (to se naloži) in MissionPlanner (tu nastavljaš, kje zadeva gre)

Za enkrat sem se odločil za prvo varianto in sprogramiral plato in jo tudi preizkusil ali prov dela. Priključitev serva je po načrtu iz HK. Iz programa (slike) mi ni bilo razvidno ali je ali ni in kje se priključi.

Danes sem že malo probaval v delavnici ampak ga še nisem dvignil s tal. Čakam še na par malenkosti.

Tukaj je par naslovov, če kdo potrebuje:
http://code.google.com/p/multiwii/downloads/list
http://code.google.com/p/megapirateng/d ... nloadCount
http://code.google.com/p/arducopter/wiki/AC2_First
http://code.google.com/p/ardupilot-mega/downloads/list
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1752719
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1726790

Lep pozdrav
Bojan
Priponke
IMG_2233.JPG
IMG_2233.JPG (199.3 KiB) Pogledano 3342 krat
IMG_2235.JPG
IMG_2235.JPG (173.95 KiB) Pogledano 3342 krat
IMG_2239.JPG
IMG_2239.JPG (256.54 KiB) Pogledano 3342 krat
IMG_2238.JPG
IMG_2238.JPG (181.94 KiB) Pogledano 3339 krat
bk
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 14 Avg 2005, 19:56
Kraj: Škofja Loka

Re: trikopter

Odgovor Napisal/-a bk »

Zdravo!

Je že kar nekaj časa ko se nisem oglasil. Zadeva je že vsaj 14 dni narejena in pač čaka na testne lete. Je prav da še malo pokažem in razložim, kaj sem hotel doseči in kaj dosegel. Kontrolni plošči sem namontiral eno nad drugo. Slaba stran tega je da ni ravno enostavno doseči potenciometre spodnje plošče in sem moral za to narediti posebne priprave. Za plošči sem montiral učitelj učenec in nato gps nad ozemljitveno plato. Na vsako ploščo je vezan kondenzator. Napajanje je vezano na plato samo iz enega izvora, prav tako masa. Za zgornjo ploščo, ki jo priključujem na računalnik mi ni jasno ali bi bilo kaj narobe, če bi napajanje bilo povezano naprej v tem primeru. Za to sem vgradil stikalo, da lahko izklopim napajanje zgornje plošče. Če to storim med obratovanjem trikopterja tudi spodnja plošča ponori. Verjetno vhodne žice te plošče potegnejo vhodne signale v neko stanje in zato trpi tudi spodnja plošča, ker imata vhode skupne. Ko pa priključim na računalnik to stikalo odklopim, da ne bi slučajno preko usb-ja napajal vsega skupaj in skuril ali preobremenil vse skupaj. Če pa bi napajal iz trikopterja in nato priklopil usb pa tudi ne vem kaj bi se zgodilo. Tako da si za enkrat tega ne upam. Mogoče tudi ne bo potrebno, čeprav iz slik sklepam, da program pričakuje vhode in pričakuje priklopljen sprejemnik. Te bi sicer lahko imel tudi, če bi napajal vsako stvar posebej.
Kar se tiče kanalov je tako da 4 rabi upravljanje, 2 rabim za fotoaparat (eden slikanje drugi pozicija) (ali enega za odklop pri šlepanju), enega rabim za učitelj učenec - izbiro plate, ki trenutno upravlja zadevo in tako mi ostane samo še eden, ki lahko upravlja zgornjo ploščo. Tako imam na razpolago za njo samo tri možnosti obratovanja. Če bom pametno izbral to zadošča. Npr returrn to home, drži gps pozicijo in normalno letenje.
Sem bil kar malo v dilemi, kako je s tem GPS-jem kako ga vklopit...Pa mi je sedaj jasno in je tudi vidno iz kontrolnega programa (prilagam sliko), kaj se lahko vklopi. Program v živo kaže pozicijo nagib odzive senzorjev in lahko preko njega prekonfiguiriraš zadevo. Za enkrat sem preveril za obe plošči da pravilno delujeta na pospeške in komande. Moram pa še malo pogruntati kako je z nekimi kalibracijami. V glavnem je zadeva zrela za v zrak posebej še s to bolj enostavno ploščo. Če bo delovalo in ko bo malo prakse pa bom probal tudi z drugo. Potrebno bo narediti še nek okrov ali vsaj senco za senzor pritiska, ki ne mara sonca. Ampak to bo potem, ko se vidi da dela in da ima to smisel.
Ne vem še ali bo stvar operativna ampak sem vse eno naredil škatlo da se lepo pospravi. Sedaj v njej čaka da pride na vrsto. Imam kar precej živo in žal ni za vse časa.

Želim Vam vesele praznike in srečno novo leto.
Priponke
1.jpg
1.jpg (199.46 KiB) Pogledano 3262 krat
IMG_3286.JPG
IMG_3286.JPG (345.66 KiB) Pogledano 3262 krat
IMG_3287.JPG
IMG_3287.JPG (323.96 KiB) Pogledano 3262 krat
IMG_3289.JPG
IMG_3289.JPG (330.49 KiB) Pogledano 3262 krat
IMG_3291.JPG
IMG_3291.JPG (331.84 KiB) Pogledano 3262 krat
bk
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 14 Avg 2005, 19:56
Kraj: Škofja Loka

Re: trikopter

Odgovor Napisal/-a bk »

Zdravo!

Po dolgem času se zopet oglašam. Danes mi je uspelo spraviti trikopter v zrak in sicer z obema ploščama in zelo lepo leti. Uspel sem z njim spraznit par baterij. Na eni plošči sem imel prej narobe smer enga žiroskopa in imel sem tudi problem z začetnimi vrednostmi (trimi). Sedaj lepo špila. Nisem pa še uspel sprobat in preizkusit delovanje return to home in hold gps position. GPS sicer dela. Sprobal sem s priključenim notebookom se vrednosti spreminjajo, če zadevo premaknem. Nisem imel ravno pametno razporejenih stikal. Sedaj sem zadevo bolj logično skonfiguriral in če bo sreča bom jutri probal, če deluje.

Prilagam dve sliki od danes.

Lep pozdrav
Bojan
Priponke
1.jpg
1.jpg (205.38 KiB) Pogledano 3132 krat
2.jpg
2.jpg (252.7 KiB) Pogledano 3132 krat
Uporabniški avatar
Golobinho
Razpravljalec
Prispevkov: 120
Pridružen: 09 Jan 2009, 19:06

Re: trikopter

Odgovor Napisal/-a Golobinho »

Čestitke za trikopter in za uspešen polet :)
Uporabniški avatar
VaZl
Tekmovalec
Prispevkov: 350
Pridružen: 17 Nov 2004, 18:07
Kraj: ex LJ; blizu Sl. Bistrica, pod Pohorjem :-)

Re: trikopter

Odgovor Napisal/-a VaZl »

Zanimiva konstrukcija, sploh način transporta je super, edino nekam švoh nosilci se mi zdijo, ali pa samo videz vara.
Jaz imam hexacopter DJI F550, pa moram tudi enkrat probat koliko lahko dvigne....

LP, Zlato
bk
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 14 Avg 2005, 19:56
Kraj: Škofja Loka

Re: trikopter

Odgovor Napisal/-a bk »

Še like od novega dizajna (kabinica)
Priponke
1.JPG
1.JPG (210.77 KiB) Pogledano 3003 krat
2.JPG
2.JPG (210.11 KiB) Pogledano 3003 krat
Odgovori

Vrni se na Čuk, Škofja Loka