CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Vse o modelarskem orodju in obdelavi različnih materialov

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

No pa se je lotilo tudi pri meni...

Cilj je izdelati poceni in dobro delujoč 4 osni CNC rezalnik stiropora!

Delovno območje: X os (ležeča) 570mm Z os (pokončna) 370mm

Elektronika in programska oprema: Koračni motorji Nema 17, Plošča MM2011 (predelana za močnejše tokove), Program GMFC!

Verjetno se vam bo zdelo da je 3/4 stvari prekopiranih od projekta, ki ga vodi uporabnik 2R, vendar je projekt v računalniški obliki zrisan že več kot leto dni!

Da smo si na jasnem! to kar dela 2R je par stopopenj bolj premišljeno in lepše izvedeno, tudi konstrukcijske rešitve so dosti boljše, sploh glede na to da je vse narejeno doma!
Mostovi_Xos.jpg
Mostovi_Xos.jpg (96.46 KiB) Pogledano 13377 krat
Za enkrat sta narejena oba mostova X osi. Za celoten sklop (obe osi) sem uporabil trdoželezne vodilne palice premera 12mm po katerih šibajo SKF LBBR drsni ležaji. Ohišja ležajev in vpetja so izdelana iz malo boljšega aluminija ki sem ga recikliral iz odpada v službi!

Obdelava poteka na 3 osnem CNC stroju, žal samo kadar je stroj prost za vikend...
Detajl vozicka X osi.jpg
Detajl vozicka X osi.jpg (92.19 KiB) Pogledano 13377 krat
Luknje za ležaje sem rezkal na točno zunanjo mero ležaja (19mm), tako da so ležaji vtisnjeni v ohišje z roko (zelo na trdo) na koncu pa je bilo potrebno rahlo potolči z plastičnim kladivom. Na tak način bi se jih moralo dati tudi izvleči po potrebi!
Detajl prednjega vpetja X osi.jpg
Detajl prednjega vpetja X osi.jpg (90.14 KiB) Pogledano 13377 krat
Ležajne palice so v ohišja pritrjene z vijaki M6 v 10mm globokih luknjah. Tukaj sem naredil nekoliko oglapnejše luknje (+0,05mm) da lahko po potrebi nekoliko prirejam medosno razdaljo in tako vplivam na vožnjo vozička brez zatikanja.
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

Detajl zadnjega vpetja X osi.jpg
Detajl zadnjega vpetja X osi.jpg (89.88 KiB) Pogledano 13369 krat
Na končnem ohišju je v slepi luknji vpeta navojna palica. Za enkrat nisem uporabil ležaja, ampak sem kar postružil medeninasto pušo.
Navojna palica.jpg
Navojna palica.jpg (85.22 KiB) Pogledano 13369 krat
Za pogon vozičkov bom uporabil Inox navojne palice M8! Paziti je potrebno da so čim bolj ravne da zmanjšamo vibracije... Nisem si predstavljal da se Inox navojna palica lahko tako zlahka zvije! Na koncu sem postružil 10mm palice na 6mm tako da se "v nulo" prilega v medeninasto pušo.
Navojna pusa3.jpg
Navojna pusa3.jpg (90.84 KiB) Pogledano 13369 krat
Po navojni palici M8 bo šibala navojna puša. Kot vidite sem tukaj malo experimentiral. Gre za 2 navojni puši z notrenjim navojem M8 povezanih z vzmetjo! Na tak način lahko celotno pušo prednapnemo in izničimo zračnost. En del (z luknjami pritrdimo na ohišje, drugi je pa prost). Za enkrat zgleda zadeva zelo dobro. Teče gladko in ni zračnosti. Kot material sem uporabil medenino vensdar bom po končnem testiranju morda enako zadevo postružil iz teflona ali POM-a (po potrebi)
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

Tako... Toliko za 1x...

Odprt sem za vse predloge in mnenja ter kritike...Kar koli vas zanima samo vprašajte

Kasneje se bom še malo razpisal o dosedanjih spoznanjih in zaključkih

Lp, Boštjan
Smo strojniki, in smo barabe:)
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Icoman »

No pa si le speljal, se spomnim da si mi zadnič nekaj pravil da boš delal ceencejko za stiro.
Lepo zgledajo vodila. Ideja z šušto na matici je top šit. Civilizirana publika bi zaploskala.
Kdaj računaš da se bo rezalo? A pilatus že leti?

Lp, I
šmergl itaq rulz
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

Icoman napisal/-a:No pa si le speljal, se spomnim da si mi zadnič nekaj pravil da boš delal ceencejko za stiro.
Lepo zgledajo vodila. Ideja z šušto na matici je top šit. Civilizirana publika bi zaploskala.
Kdaj računaš da se bo rezalo? A pilatus že leti?

Lp, I
No, o tem z civilizacijo in ploskanjem bi se dalo debatirat... :)

Pilatus je žal vezan na še en projekt (komora - omara za barvanje). Volja je... samo časa zmankuje...

Hvala za pohvale...
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

Trenutno cakam na motorje... Nema 17 2,5A 4,8Kg/cm

Tuhtam kako bi vpenjal žico... nekako sem prišel do dveh rešitev. Pri enostavnem vpenjanju pride košček žice skozi luknjo privezan za košček palice fi 3mm ki se potem ulovi v utor. Na vsako strani je predvidena 1 vzmet. Pri škripčevju pa je malo več dela, dobim pa tako več prostora za vzmet in napenjalec le te... trenutno se bolj nagibam k prvi.
Enostavno vpenjanje.PNG
Enostavno vpenjanje.PNG (86.47 KiB) Pogledano 13189 krat
Vpetje skripci.PNG
Vpetje skripci.PNG (79.17 KiB) Pogledano 13189 krat
Na tretji sliki je razvidno, kako bojo vpeti motorji
Vpetje motorjev.PNG
Vpetje motorjev.PNG (39.93 KiB) Pogledano 13189 krat
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

No počasi se pomikamo naprej...

Končal sem dele za oba stebra in jih testno sestavil... Vse je teklo odlično. Presenetila me je edino velika zračnost (upogibanja) pokončnega stolpa v X smeri... Cel stolp je namreč uležajen na samo 25mm dolžine in kaj drugega sploh ni bilo za pričakovati!
Stara postavitev.jpg
Stara postavitev.jpg (114.76 KiB) Pogledano 13046 krat
Ko sem že skoraj zrisal in pretuhtal kako bom dodal še dodaten uležajen blok na obstoječo konstrukcijo da bom zadevo "utrdil" (tudi če bom izgubil 30mm hoda po X osi) me je ob gledanju konstrukcijskih rešitev na strani GMFC prešinila ideja da bi zadevo malo obrnil... Želel sem narediti tako, da lahko hitro preidem nazaj na prejšnjo rešitev.

Izdelal sem samo en dodaten kos (T komad) :D
T komad.jpg
T komad.jpg (89.1 KiB) Pogledano 13046 krat
In nastalo je tole...
Nova postavitev.jpg
Nova postavitev.jpg (100.43 KiB) Pogledano 13046 krat
Osi sem malo obrnil! Glavna razlika je da bo x os na mizo pritrjena bočno (s strani) prav tako se je zasukala tudi Z os...
Opazil sem:
-Da se prej moteče zračnosti (Luft, cinganje) pojavljajo na manj problematičnih mestih
-Celotna konastrukcija zavzame manj prostora
-Voziček Z osi je v smeri žice dosti ožji (iz 80mm na 30mm) kar pomeni da je žica vpeta lahko dosti bližje vozičku, ne da bi se ga dotikala pri ekstremnih diagonalah (gledano z vrha)

Za enkrat še nisem opazil pomanjklivosti verjetno pa se bo kmalu kaj našlo :D
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

Nad mehanizmom premikanja (navojna palica + medeninasta matica na vzmeti) sem za enkrat ZELO zadovoljen... Teče brez zatikanja, neslišno in zelo zlahka...

Tukaj je še en detajl vpetja Z osi na X os
Novo vpetje.jpg
Novo vpetje.jpg (91.47 KiB) Pogledano 13046 krat
Naredil sem tudi nosilce motorjev. Nema 17 ohišja imajo slepe luknje z M3 navojem... Nisem vedel kaj bi najlažje naredil za pritrditev in na koncu je nastalo tole...
Vpetje motorjev.jpg
Vpetje motorjev.jpg (90.01 KiB) Pogledano 13046 krat
Motor se pritrdi z 4 dolgimi M3 vijaki na nosilec... v veliko luknjo se vstavi postružen kaliber (fi 21mm z sredinsko izvrtino fi 5mm) ta kaliber pocentrira središče nosilca in motorja, ko se os motorja vtakne v kaliber... ko je to sestavljeno stisnemo vijake do konca in motor je točno v centru, kaliber pa vzamemo ven...
Motor na nosilcu.jpg
Motor na nosilcu.jpg (84.84 KiB) Pogledano 13046 krat
Sledi izdelava sklopk (prozorna cem Fi8/fi6) in pritrditev le teh... elektronika je v izdelavi...

Za žico nameravam uporabiti lok ki bo visel pod mizo, miza bo u bistvu ena velika škatla najverjetneje iz iverke ali vezane plošče ki bo na nosilcih vpeta v zid...

Toliko za 1x... ko bo nalednjič kaj novega pa se slišimo! Odprt za vse komentarje, ideje mišljenja... Hvala tudi 2R-ju, kjer vidim ogromno odličnih rešitev...
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

No po dolgem času evo spet mene... :D

Mašina je končana in deluje, dolžan pa sem vam še nekaj slik izdelave...

Komplet miza je izdelana iz 22mm debele iverke... Vse je privito skupaj z dolgimi samoreznimi vijaki. Malo kitanja, malo barvanja in nastal je kar ličen izdelek...
Osnovna sestava mize... Iverka 22mm
Osnovna sestava mize... Iverka 22mm
DSCN3935.JPG (94.14 KiB) Pogledano 12604 krat
Kanali za kable... mediapan
Kanali za kable... mediapan
DSCN3937.JPG (96.63 KiB) Pogledano 12604 krat
Barvanje pokrova
Barvanje pokrova
DSCN3941.JPG (101.08 KiB) Pogledano 12604 krat
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

Sledila je izdelava polnila za v škatlo! Izbral sem navaden stiropor ker se ga lahko najlepše obdeluje in vanj dela razne kanale za kable...
Izrez polnila
Izrez polnila
DSCN3961.JPG (85.18 KiB) Pogledano 12603 krat
Postavljanje kablov
Postavljanje kablov
DSCN3963.JPG (89.05 KiB) Pogledano 12603 krat
Polinilo v škatli
Polinilo v škatli
DSCN3964.JPG (83.54 KiB) Pogledano 12603 krat
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

V zid sem vzidal nosilce za mizo (železen kvadratna cev 25x25mm). Kasneje sem ugotovil da bi lahko profili bili debelejši... pri tem ne gre šparati z debelino! Sicer nisem še opazil da bi bilo moteče amšak konstrukcija na zid ni pritrjena tako togo kot sem pričakoval!
Nosilec v zidu
Nosilec v zidu
DSCN3969.JPG (83.04 KiB) Pogledano 12600 krat
Miza bo počasi končana
Miza bo počasi končana
DSCN3971.JPG (93.43 KiB) Pogledano 12600 krat

Počasi sem se lotil izdelave ohišja elektronike ter same elektronike... Za elektroniko gre velika zahvala prijatelju Denisu, ki si je zamislil shemo in mi naredil prototip... Uporabnik TomazS pa mi je naredil glavno vezje... Kot sem že povedal je bilo potrebno narediti močnejši močnostni del... Napajlniki so 12V25A za motorje in 24V 5A za žico
Izdelava ogrodja za škatlo z elektroniko (letvice 20x10mm)
Izdelava ogrodja za škatlo z elektroniko (letvice 20x10mm)
DSCN3962.JPG (87.21 KiB) Pogledano 12600 krat
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

...
Priponke
Prototipna kartica
Prototipna kartica
DSCN3973.JPG (118.7 KiB) Pogledano 12594 krat
Testi, testi, testi...
Testi, testi, testi...
DSCN3966.JPG (120.15 KiB) Pogledano 12594 krat
Škatla se počasi polni
Škatla se počasi polni
DSCN3994.JPG (139.18 KiB) Pogledano 12594 krat
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

Komandno ploščo sem izrezal iz mediapana 3mm... V SW-ju sem narisal ploščo, jo sprinatal, prelepil z prozorno folijo in nalepil na mediapan!
Komandna plošča
Komandna plošča
DSCN3993.JPG (113.2 KiB) Pogledano 12593 krat
Na strani je z podobno tehniko narejen priklop za napajanje in računalnik
Priklop računalnika in napajanja
Priklop računalnika in napajanja
DSCN3995.JPG (109.88 KiB) Pogledano 12593 krat
Hladilnik za velike upore ki se zelo grejejo sem porekzal v službi... rebra bi morala biti globlja ampak tudi tako se ne pregreva
Hladilnik
Hladilnik
DSCN3996.JPG (114.65 KiB) Pogledano 12593 krat

Toliko za danes... upam da kmalu nadaljujem z slikami! Opravičujem se za nekatere slike ki so obrnjene, nemoram se namreč prepričati da nebi obračal aparata... :D
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

Ko je bila miza končana in privita na mesto, sem začel nanjo montirati mehaniko...
Enostavno a deluje
Enostavno a deluje
DSCN3982.JPG (96.1 KiB) Pogledano 12525 krat
Vse gre počasi na svoje mesto...
Vse gre počasi na svoje mesto...
DSCN3979.JPG (84.26 KiB) Pogledano 12525 krat
Za lok sem uporabil Al profil 20x20... napenjanje je enostavno rešeno in deluje... na vzmeti sem obesil 4kg uteži, da sem videl koliko se raztegnejo. Tako približno vem koliko je žica napeta...
Napenjanje žice
Napenjanje žice
DSCN4011.JPG (109.31 KiB) Pogledano 12525 krat
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

Zadeva je sprobana. Deluje zelo zadovoljivo. Potrebno bo še dosti poizkusov in kalibracije da bo res delala kot se zagre... za 1x imam navaden stiropor že kar pogruntan za stirodur pa imam pomoje malo prešvoh napajanje... bom probal z tanjšo žico, trenutno imam cekas 0,5mm 5 Ohm/m...
Celotno delovno mesto
Celotno delovno mesto
DSCN4006.JPG (108.04 KiB) Pogledano 12523 krat
Detajl motorja X Levo
Detajl motorja X Levo
DSCN4005.JPG (116.99 KiB) Pogledano 12523 krat
"Gajbica" z elektroniko
"Gajbica" z elektroniko
DSCN4004.JPG (123.78 KiB) Pogledano 12523 krat
Smo strojniki, in smo barabe:)
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

Evo še prototipni izdelek... :D

Grez a Extro 300S 1100mm razpona, Naca simetrični profil, ostale oblike in velikosti so direkt pomanjšane iz 3view risbe prave Extre... Trup je spodaj oglat gor pa zaokrožen... ko enkrat pogruntaš kako dopovedat mašini kakšen oblike bi rad imel je ostalo mala malica :)
DSCN4014.JPG
DSCN4014.JPG (105.96 KiB) Pogledano 12520 krat
DSCN4013.JPG
DSCN4013.JPG (99.13 KiB) Pogledano 12520 krat
DSCN4017.JPG
DSCN4017.JPG (105.17 KiB) Pogledano 12520 krat



Da nebo kdo mislil da je to kar padlo ven... dosti živcev preizkušanja, nastavljanja in približno 3 velike vreče za smeti zrezanega stiropora (zdrobljenega na koščke) :D

Je pa zadovoljstvo ko narediš nekaj svojega z strojem, ki si ga sam naredil nekaj nepopisnega!

Če kdo kaj rabi oziroma ga kaj zanima sem mu na voljo!

LP, Boštjan
Smo strojniki, in smo barabe:)
zan_kelenc
Razpravljalec
Prispevkov: 79
Pridružen: 14 Apr 2015, 22:26

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a zan_kelenc »

Lepo zgleda, javi kako bo letela extra :D
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Bruc:) napisal/-a:Da nebo kdo mislil da je to kar padlo ven... dosti živcev preizkušanja, nastavljanja in ....
Pa še kako drži...
Sedaj se ubadam z regulatorjem za gretje žice...včeraj pa sem uspel izrezat prvi izdelek...sicer ni lep, kaj pa da bi bil še za uporabo...ampak prvi koraki dosti pomenijo 8)
IMAG2569.jpg
IMAG2569.jpg (95.47 KiB) Pogledano 12326 krat
l.p.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
zvonezve
Razpravljalec
Prispevkov: 71
Pridružen: 08 Mar 2015, 13:54

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a zvonezve »

Žica je prevroča ali prepočasen pomik le te!
Bruc:)
Razpravljalec
Prispevkov: 171
Pridružen: 14 Mar 2005, 14:40
Kraj: Sežana-Ljubljana

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a Bruc:) »

štajerc napisal/-a:
Bruc:) napisal/-a:Da nebo kdo mislil da je to kar padlo ven... dosti živcev preizkušanja, nastavljanja in ....
Pa še kako drži...
Sedaj se ubadam z regulatorjem za gretje žice...včeraj pa sem uspel izrezat prvi izdelek...sicer ni lep, kaj pa da bi bil še za uporabo...ampak prvi koraki dosti pomenijo 8)
IMAG2569.jpg
l.p.Samo

Prvo probaj z ravnimi rezi materiala... da vsaj približno dobiš pravo temperaturo...

Jaz imam za 1,5m cekas žice 5 ohm/m 24V in je na meji... bol premalo kot ne... ko dobiš max hitrost premikanja stroja potem prilagodiš max temp (voltažo) rezanja tako da žica reže in material neobtežen ostane na mizi (ga ne premika ko reže)! Lahko probaš z 20cm dolgim kosom stiropora... če nastaviš za 20cm dolžine reza bo delalo tudi za 1m...

Svetujem ti, da prebereš help od programa GMFC! http://gm.cnc.free.fr/en/index.html

Tam boš dobil ogromno iformacij ki so uporabne za vse rezalnike in programe...

Lp, Boštjan
Smo strojniki, in smo barabe:)
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Re: CNC za razrez stiropora by Bruc:)

Odgovor Napisal/-a štajerc »

Pozdravljeni,
sedaj ko se je odprlo novo podpoglavje foruma, sem opazil, da nisem nič povedal o svojem nadaljevanju. Torej diploma je končana. Žal mi ni uspelo izrezati nobene sredice krila. Težave so mi povzročali različni profili. V kolikor bi imel dva enaka profila bi šlo brez težav...ok, za to bo še potrebno več študiranja in testiranja. Ker pa mi je vse skupaj požrlo preveč živcev sem zadevo pustil na stranskem tiru oz. po dogovoru z mentorjem pri diplomski nalogi, je šel rezalnik v študijske namene. Pustil sem ga na šoli, da se bo še kdo poigral z njim in ga nadgradil.
Sam pa si ga v prihodnje lahko kaj hitro sestavim, sedaj poznam probleme kateri so me ustavljali pri gradnji.
Še nekaj podrobnosti:
pogoni 4x nema 17
navojna vretena M8
predalčna vodila
elektronika Arduino Mega 2560 z domačo izvedbo tako imenovanega oklepa in krmilniki polulu.
Program na Arduinotu je Grbl, prav tako se na računalnik naloži Grbl controller.

V prihodnje bom na kratko predstavil svoje delo, sedaj pa dve sliki...
RezalnikStiropora.jpg
RezalnikStiropora.jpg (121.52 KiB) Pogledano 11280 krat
RezalnikIzdelki.jpg
RezalnikIzdelki.jpg (31.62 KiB) Pogledano 11280 krat
L.P.Samo
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Odgovori

Vrni se na Izdelava in dodelava modelarskega orodja