CNC

Vse o modelarskem orodju in obdelavi različnih materialov

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Pred nekaj meseci sem dobil idejo, da bi tudi jaz imel CNC.
Tako sem se odločil za izdelavo CNC stroja po Ultralajt-ovem načrtu.
Priponke
X in Y osi sta povečani za 10cm
X in Y osi sta povečani za 10cm
IMG_5661.JPG (116.48 KiB) Pogledano 18359 krat
Distančniki so vstavljeni med vsakim vijakom v profilu!
Distančniki so vstavljeni med vsakim vijakom v profilu!
IMG_5643.JPG (105.38 KiB) Pogledano 18359 krat
IMG_5644.JPG
IMG_5644.JPG (107.67 KiB) Pogledano 18359 krat
LP David
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Živjo,

Po kar velikem premoru sem spet dobil voljo da nadaljujem z izdelavo Y osi.
Prilagam nekaj slik. Zataknilo pa se mi je pri samem vodilu. Namreč vodila za Y os sem uporabil svetlovlečeno jekleno šibko fi 12mm, po kateri tečejo ležaji. Svetlovlečeno jeklo je veliko mehkejše od ležajev. Ti so ob parih potegih na vodilu naredili zarezo, katero je videti tretji sliki. kolikor sem ugotovil je zareza nastala zaradi preveč narazen postavljenih ležajev in pa samih ležajev, saj imajo čist na koncu bolj oster rob.
Ima mogoče kdo kakšno rešitev?
Po spletu sem iskal kakšne konusne ležaje, vendar ne najdem nič ustreznega sploh pa v tej velikosti (8x22x7). Ena varianta je še, da bi dva ležaja pomaknil bolj skupaj, ampak mislim, da tudi to ne bo najboljše.
Priponke
IMG_7512.JPG
IMG_7512.JPG (187.17 KiB) Pogledano 17997 krat
IMG_7513.JPG
IMG_7513.JPG (174.06 KiB) Pogledano 17997 krat
IMG_7517.JPG
IMG_7517.JPG (131.13 KiB) Pogledano 17997 krat
LP David
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ležaj mora teči po ravni površini.

ena varianta je tole

http://www.buildyourcnc.com/images/line ... arings.jpg


ali tole

http://img4.fastenal.com/productimages/4100455.jpg

Našel na brzino - sigurno se kaj dobi tudi pri nas.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Seveda je bolje, če ležaj teče po ravni podlogi, a še vedno se dotika osnove na zelo mali površini. Teoretično je površina stika 0mm2, praktično pa tolikšna, kolikor se material poda v elastičnem področju. Običajno se poda vodilo, ne ležaj. Če je površinski pritisk večji od meje plastičnosti materiala, nastanejo sledi...trajna deformacija vodila.

Moja vodila so vzeta od A3 printerja in držijo pod ležaji že 5 let. Vidi se sled ležaja a to je tudi vse.
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Kar sem na ebayu našel je tole, ki bi bilo dobro ampak cena je pretirana.
http://www.ebay.com/itm/1pc-new-LFR5201 ... 4608dcdec6

Bom pa šel v Codex pogledat, če se pri njih lahko kaj podobnega dobi ali pa vsaj kakšne konusne ležaje.
LP David
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Varianta:
Strugarju daš postružiti obroček z žlebom na zunanji strani in potem obroček segreješ, ter nabiješ na ležaj (tesni prileg). Vsi obročki morajo biti postruženi enako.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ultralajt napisal/-a:Seveda je bolje, če ležaj teče po ravni podlogi, a še vedno se dotika osnove na zelo mali površini. Teoretično je površina stika 0mm2, praktično pa tolikšna, kolikor se material poda v elastičnem področju. Običajno se poda vodilo, ne ležaj. Če je površinski pritisk večji od meje plastičnosti materiala, nastanejo sledi...trajna deformacija vodila.

Moja vodila so vzeta od A3 printerja in držijo pod ležaji že 5 let. Vidi se sled ležaja a to je tudi vse.
Če se prav spomnim, radius v formuli za tlak pri naleganju nastopa na drugo potenco...
Torej je velik radius oboda ležaja precej bolj blagodejen kot radius zaoblitve robu.
Se pa material na mestih, kjer je povaljan malo utrdi.... Konstrukcija pa je zasnovana tako, da zračnost odpraviš s privitjem dveh vijakov.

Kar pogumno naprej in ne se sekirat za malenkost. Čim prej izgotovit - za popravke in izboljšave bo več časa in možnosti,ko bo mašinca delala.
Lp
Zadnjič spremenil rc-ryder, dne 05 Nov 2013, 20:01, skupaj popravljeno 1 krat.
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Struženje obročka bi pa šlo. Sreča je ta, da ga lahko postružim sam. Pri tem bom najverjetneje uporabil manjše in širše ležaje, da bo čim manjši premer končnega valjčka. Če najdem ustrezen kos, bom naredil iz mesinga, drugače pa kar iz železa. No, če najdem ležaje z utorom za normalno ceno potem struženje odpade.
Hvala za pomoč!
LP David
Uporabniški avatar
AnteJ
Freak
Prispevkov: 560
Pridružen: 08 Okt 2007, 07:11

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a AnteJ »

Tisti radius na robu ležaja ni ravno neka precizna reč - stvar je izdelana pred termično obdelavo in končnim brušenjem tekalnih površin in ujema.
Zato se stvar tudi tako ureže v vodila - tekalne površine tečejo lepo centrično, radiusi pa opletajo po svoji poti.
Jaz predlagam da uporabiš tri ležaje, ki so med seboj postavljeni pod kotom 90 stopinj.
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Zaenkrat iz mesinga postružil štiri obročke. V vsak obroček prideta vstavljena po dva ležaja dimenzij 8x16x5. Če bo stvar funkcionirala [-o< še naredim en komplet za Z os.
Priponke
IMG_7555.JPG
IMG_7555.JPG (260.92 KiB) Pogledano 17688 krat
LP David
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Takole pa izgledajo sestavljeni koleščki. Mesingasti obročki so se ob segrevanju tako razširili, da so ležaji kar not padli.
Priponke
IMG_7560.JPG
IMG_7560.JPG (237.59 KiB) Pogledano 17684 krat
LP David
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

dkulcar napisal/-a:Takole pa izgledajo sestavljeni koleščki. Mesingasti obročki so se ob segrevanju tako razširili, da so ležaji kar not padli.
Ali so radiusi na obročkih manjši ali večji od radiusa vodila?

Če so manjši je OK, ker se dotika na dveh točkah, če pa večji, se dotika samo na eni, kar ni dobro za vodenje..

Še bolje bi bilo, da bi bila zareza oblike V ter da je stik tik ob zažetku zareze... Ni pa problem, saj je medenina mehka in se bo hitro uvaljala na ustrezno obliko in bo potem mir :wink:

Slika

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Jao...pa kaj mi zdaj to govorite :evil: . Moral bi prej vprašati, kot pa nekaj na pamet delat ](*,)

Radius bi naj bil "točen". Kolikor sem poskusil in malce povaljal po vodilu se radius na valjčku v treh točkah dotika vodila. Torej zgoraj in z dveh strani, kot prikazuje slika. Bo tak način vredu?
Priponke
Brez naslova.jpg
Brez naslova.jpg (26.37 KiB) Pogledano 17645 krat
LP David
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

dkulcar napisal/-a:Jao...pa kaj mi zdaj to govorite :evil: . Moral bi prej vprašati, kot pa nekaj na pamet delat ](*,)
rc-ryder napisal/-a: Kar pogumno naprej in ne se sekirat za malenkost. Čim prej izgotovit - za popravke in izboljšave bo več časa in možnosti,ko bo mašinca delala.
Lp
Skratka, ne komplicirat... Ultralajtov dizajn je čisto OK in ne rabiš nekaj komplicirat. Lahko pa probaš kaj izboljšat, samo brez dobrih strojniških osnov ne bo šlo.

Naleganje na 3 točkah zgoraj in na 3 točkah spodaj pripelje do statično predoločenega sistema - kar pomeni, da na koncu, ko se stvar malo deformira, ne veš več, na kaj je res naslonjeno...

Če že misliš uporabiti obročke, jih še lahko rešiš:
Vpni na stružnico in pocentriraj s konjičkom. Opletanje za kako stoto naj te ne moti, ker boš delal izpraznitev:
Slika

Tisto naleganje na rob pa ni tako problematično kot zgleda. Ultralajt je uporabil vodila od printerja, ki so povaljana in trdo kromana in imajo zato trdo površino. Opletanje neobdelanega radiusa je maj kot stotinka in se skrije v elastičnem zvijanju stroja... Se sploh ne opazi...

Tvoje vodilo pa še ni bilo povaljano, a se je začelo valjati. In to ni nič hudega. Ko bi recimo pognal "utekovalni program" z gibanjem levo - desno po polnem hodu, 100 ponovitev, malo preveč zategnjeno, bi se površina utrdila. Nato bi pravilno nastavil prednapetje in dalje. Brez komplikacij...

Zasnova stroja, ki ga delaš je za ravninsko obdelavo ali zelo ploščinsko 3D obdelavo. To, da imajo ležaji kako stoto opletanja ali lufta ni nič proti zvijanju za kako desetinko ali dve pri minimalni obremenitvi z leve ali desne... Če bo stroj na koncu manj kot pol mm romboiden si lahko srečen - zato ne lovit stotink tam, kjer ni treba...

Ti samo sledi načrtu ki ni slab in čim prej zloži mašino. Probleme, ki se bodo pojavili z uporabo boš zlahka reševal potem. Jaz sem na svojem CNC stroju za ta isti stroj naredil marsikatero izboljšavo... Prej bi za iste rešitve porabi petkrat več časa....

Torej, korajžno naprej in ne komplicirat. :D :D :D :D

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

"rc-ryder" hvala za rešitev z obročki! Rešitev je super in veliko bolj stabilna, kot prej. Malo sem se namučil s strušnico, ker valjčke nisem več mogel vpeti v glavo, ampak sem jih mogel nekako s konjičkom pritisnit na glavo in na ta način postružit odprtino.

Glede Ultralajtovega načrta pa ne dvomim, ker drugače se ga ne bi lotil. Je pa res da včasih kompliciram po nepotrebnem.

Zdaj se bom lotil Z osi tudi po ultralajtovem načinu s tem da bom tudi tu naredil koleščke iz mesinga na enak način ko so tile zdaj.

Ko to končam pa bi začel z izdelavo pogonskih vreten in šele nato šel v nabavo elektronike in motorjev?!
Kakšna navojna vretena priporočate? Najraje bi uporabil trapezni navoj. Kolikor sem na hitro pogleda se jih ne splača stružit, ker baje niso draga. Ampak kje jih dobit?
LP David
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

http://www.cncshop.at/index.php?k=120

Imajo tudi trapezna vretena iz Inoxa, ampak so dražja.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ultralajt napisal/-a:http://www.cncshop.at/index.php?k=120

Imajo tudi trapezna vretena iz Inoxa, ampak so dražja.
MM intercom, Kotal trade, Hypex, Tehimpex ...
Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

rc-ryder napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:http://www.cncshop.at/index.php?k=120

Imajo tudi trapezna vretena iz Inoxa, ampak so dražja.
MM intercom, Kotal trade, Hypex, Tehimpex ...
Lp
Kaj pa cene?
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Za X os potrebujem okrog 900mm vreteno za Y 700mm in Z 300mm.
Bo pri 900mm dolžine dovolj 10mm vreteno z 2mm pomika ali raje vzeti 12mm in 3mm pomika?
Še nekaj...je obvezno dati vsa vretena enake debeline z enakimi koraki ali je lahko vsako različno?

Ultralajt super link! Bom pa še povprašal pri nas.
Mislim, da bodo jeklena vretena čist dovolj in ni potrebe po inox, čeprav se ne bi branil :D, ampak cena je previsoka.
LP David
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

dkulcar napisal/-a:Za X os potrebujem okrog 900mm vreteno za Y 700mm in Z 300mm.
Bo pri 900mm dolžine dovolj 10mm vreteno z 2mm pomika ali raje vzeti 12mm in 3mm pomika?
Še nekaj...je obvezno dati vsa vretena enake debeline z enakimi koraki ali je lahko vsako različno?

Ultralajt super link! Bom pa še povprašal pri nas.
Mislim, da bodo jeklena vretena čist dovolj in ni potrebe po inox, čeprav se ne bi branil :D, ampak cena je previsoka.
Prestavno razmerje korakov/mm je programsko nastavljivo, tako da je to vseeno. Fino je, da je razmerje / premer dolžina usklajeno zaradi uklona in vibracij med vrtenjem. Tisto 900mm naj bo malo debelejše - npr 14 ali 16mm, pri 700mm boš zvozil z 12mm, ostanek 300 pa tudi 13, lahko pa bi 10 ali celo 8mm.

Glede motorjev in elektronike....

Nema 23 bo čisto dovolj, double ali triple stack. Za vodilo naj ti bo motor z najmanjšo indiktivnostjo, tam 2 do 5 mH. Večja ko je induktivnost, slabše bo s hitrimi gibi...
Število vrtljajev za hitre gibe boš našel v grafu motorja in se odčita pri 30 do 50 max navora - za to velikost nekje okrog 2000vrt/min.

Če imaš korak npr 3mm/vrt in bi želel imeti hitre gibe nekje okrog 4000mm/min moraš vmes dati še jermenice s prestavnim razmerjem 1:1.5

Pri manjših korakih, npr 1.5mm/vrt greš pa lahko kar direkt, seveda z ustrezno sklopko brez histereze.

Pogojno bi zvozil tudi z nema 17 motorji, triple stack - a potem nujno prestavno razmerje in malo manjše končne hitrosti.

Če boš uporabljal LPT port, pazi na število korakov, ki jih PC lahko generira - tam do 35.000/s - s tem si omejen pri microstepu - a ni težav, saj bo 1/4 step povsem zadoščal (4*200 = 800korakov / vrtljaj => 3mm/1.5 = 2 => 2/800 = 0,0025mm resolucija...) Frekvenca = 800*2000/60=26.666hZ

Toliko za občutek, kje so omejitve...

Seveda greš lahko tudi na večje hitrosti, a tam ti vsaka smet ki pride v napoto kje v vodilih ali vretenu zje#e znanje :wink:

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
novic
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 29 Jun 2009, 15:22
Kraj: Kranj

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a novic »

Vem, da je malo pozno in precej OffT, pa vendarle. Za obročke, ki jih je potrebno popravljati, postružiš vpenjalni trn. Kos materiala postružiš približno na zunanji premer obročka, nato del tega obdelovanca postružiš na notranji ( nasadni) premer obročka, pustiš del materiala, na katerega vrežeš običajni metrični navoj ( desni), daš gor obroček, nanj podložko, priviješ. Ker se stružna glava vrti proti tebi, navoj pa je desni, bo vse skupaj samozatezno in ni bojazni, da bi se kaj odvilo. Malo bolj komplicirano od centriranja s konjičkom in vrtljivo konico ( in za večino odvečno delo), imaš pa malce več " placa".
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

novic napisal/-a:Vem, da je malo pozno in precej OffT, pa vendarle. Za obročke, ki jih je potrebno popravljati, postružiš vpenjalni trn. Kos materiala postružiš približno na zunanji premer obročka, nato del tega obdelovanca postružiš na notranji ( nasadni) premer obročka, pustiš del materiala, na katerega vrežeš običajni metrični navoj ( desni), daš gor obroček, nanj podložko, priviješ. Ker se stružna glava vrti proti tebi, navoj pa je desni, bo vse skupaj samozatezno in ni bojazni, da bi se kaj odvilo. Malo bolj komplicirano od centriranja s konjičkom in vrtljivo konico ( in za večino odvečno delo), imaš pa malce več " placa".
Maš prav in sem že prakticiral tak način. Je dosti boljše, ampak vzame več časa.


Sem pa danes dobil ponudbo vreten iz Ideal-Velenje. Cene ugodne in bom vretena vzel kar pri njih.

-T29683 VRETENO NAVOJNO TRAPEZNO DIN 103 TR.10X2 DESNO CENA: 8,8084 €/M Z DDV
-T29646 MATICA S TRAPEZNIM NAVOJEM DIN 103 TR.10X2 DESNA OKROGLA CENA: 3,8845 €/KOS
-T17546 VRETENO NAVOJNO TRAPEZNO DIN 103 TR.12X3 DESNO CENA: 9,5555 €/M Z DDV
-T17566 MATICA S TRAPEZNIM NAVOJEM DIN 103 TR.12X3 DESNA OKROGLA CENA: 4,7763 €/KOS Z DDV
-T17548 VRETENO NAVOJNO TRAPEZNO DIN 103 TR.16X4 DESNO CENA: 11,3497 €/M Z DDV
-T17568 MATICA S TRAPEZNIM NAVOJEM DIN 103 TR.16X4 DESNA OKROGLA CENA: 6,3440 €/KOS Z DDV

Vretena so iz navadnega jekla. Matice pa so prav tako jeklene. Bo to funkcioniralo ali raje nabavit matice iz mesinga (le te so dražje zato se jih bolj izogibam)?

Sem pa včeraj od enega uporabnika dobil ZS in iz lastnih izkušenj pravi, da lahko komot uporabim 12mm vretena saj če so vretena NAPETA med ležaji da ne more vibrirati. Seveda on ima vretena dolžine 1200mm jaz pa bom uporabil 900mm.
LP David
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

dkulcar napisal/-a:Vretena so iz navadnega jekla. Matice pa so prav tako jeklene. Bo to funkcioniralo ali raje nabavit matice iz mesinga (le te so dražje zato se jih bolj izogibam)?
Pri drsnem stiku dveh enakih kovin enake trdote se zgodi zaribanje - tudi ob mazanju. Biti mora vsaj različna trdota in gre OK. Preveri stanje in točno vrsto materiala. Običajno so na voljo tudi matice miz sive litine in so cenejše od bronastih (medenina nima dobrih drsnih lastnosti oz obrabne obstojnosti)
dkulcar napisal/-a: Sem pa včeraj od enega uporabnika dobil ZS in iz lastnih izkušenj pravi, da lahko komot uporabim 12mm vretena saj če so vretena NAPETA med ležaji da ne more vibrirati. Seveda on ima vretena dolžine 1200mm jaz pa bom uporabil 900mm.
Preden sem šel na kroglice sem uporabil kar navadno M12 RF navojno palico, ki sem jo spoliral v lesu, navoj pa sem vrezal v novilon oilon ploščo, ki sem jo lahko stiskal, da sem zmanjšal zračnost in je blo OK. Ni šlo hitro, je pa delalo.

Kako si mislil rešiti problem s histerezo?

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

rc-ryder napisal/-a: Pri drsnem stiku dveh enakih kovin enake trdote se zgodi zaribanje - tudi ob mazanju. Biti mora vsaj različna trdota in gre OK. Preveri stanje in točno vrsto materiala. Običajno so na voljo tudi matice miz sive litine in so cenejše od bronastih (medenina nima dobrih drsnih lastnosti oz obrabne obstojnosti)
Ok, bom upošteval. Hvala!
rc-ryder napisal/-a: Preden sem šel na kroglice sem uporabil kar navadno M12 RF navojno palico, ki sem jo spoliral v lesu, navoj pa sem vrezal v novilon oilon ploščo, ki sem jo lahko stiskal, da sem zmanjšal zračnost in je blo OK. Ni šlo hitro, je pa delalo.

Kako si mislil rešiti problem s histerezo?

LP
Kako misliš histerezo? Kje bi naj prihajalo do histereze in zaradi česa :oops: ? Zaradi napetih vreten?

Opažam, da zadeva spet ni tako preprosta, kot sem mislil.
LP David
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Živjo!

Mislim, da moram razjasniti nekaj stvari in povedat, da CNC stroj, ki sem ga naredil in na svoji spletni strani dal na voljo načrte za dolpotegniti, ni neka raketna tehnika. Seveda se da popolnoma vsako stvar zakomplicirati do onemoglosti, vendar se je treba vprašati, koliko se sploh splača in če je končni rezultat vreden tega.

Naj spomnim, da je večina modelarskih CNC strojev v začetku (pa veliko jih je še dandanes), narejenih iz ivernih MDF plošč!

Modelarski CNC stroj, ki sem si ga zamislil, je namenjen razrezu balze in vezane plošče. Dvoje osnovnih zahtev pri konstrukciji sta bila čim nižja cena stroja in kvaliteta izreza, ki prekaša moje ročne sposobnosti. Ko sem nekje opisoval svoj stroj, sem napisal, da si želim imeti "zamorca", ki bo rezal hitreje in bolj natančno, kot pa jaz na roke. In to je tudi uspelo. Natančnost stroja zadovoljuje modelarske potrebe, cena pa je bila pod 500€ (vsa elektronika in vsa mehanika).
V štirih letih, odkar imam stroj sem ga le enkrat vmes "pozategnil", da sem zmanjšal zračnosti v vodilih. Ker je stroj zvijačen skupaj, je to opravilo zelo enostavno. Najprej se vijaki malenkost odpustijo, potem se z mizarsko spono deli stisnejo toliko, da se zračnost v vodilih izniči, nakar se vijaki zategnejo. To vzame ~15 minut časa in stroj je spet kot nov.

S svojim strojem sem zrezal kar nekaj mojih prototipov in ni noben bil "sfaliran" vsled nenatančnosti rezanja. Seveda sem zrezal tudi nekaj KIT kompletov Gupija, vendar sem odnehal, ker se mi ni ljubilo "pedenati" stroj, saj mi je to jemalo preveč dragocenega časa, ki ga raje porabim za risanje in izdelavo novih projektov.

Slika

Slika

Slika

Slika

Se je treba vprašat, ali bo stroj ki je 10x bolj natančen in 5x dražji in 3x bolj zakompliciran, izrezal 2x boljše lesene kose za RC model???
Kakšna razlika v ujemu dveh sestavnih kosov modela je, če utor v balzi za letvico široko 5mm meri 5.1mm, 4.95mm ali 5.001mm? :o
Saj res! Je kdo že izmeril kupljeno letvico 5x3mm? Kakšna je njena točna dimenzija? Pri kateri temperaturi in vlažnosti smo jo izmerili?
Letvica 5x3, ki sem jo kupil v Lindingerju je imela 5,1x3mm! A jo zaradi tega nisem mogel prilepiti v utore reber? Seveda je šlo brez problema!
Koliko se ujemajo kosi, kadar so narejeni ročno? Če smo zelo natančen rokodelec je to za najmanj pol debeline narisane črte na načrtu. 0,25-0,5mm ali več, če smo "šlampasti". Pa smo upoštevali skrček papirnatega načrta zaradi vlage? Ta zna biti pri meterskem krilu reda velikosti nekaj milimetrov!
Da se vrnem na prvi stavek tega posta, naše modelarjenje ni "rocket science"! Seveda se lahko gremo tudi to, če v tem vidimo nek izziv, vendar... čemu??

Če je cilj ta, da mora biti natančnost stroja v rangu tisočink milimetra, življenska doba na tisoče delovnih ur, pa možnost obdelave barvnih kovin z visokimi pomiki in rezalnimi hitrostmi, pa seveda ta stroj ni primeren in se ga ne da izboljšati niti z ne vem kakimi hudimi vodili in pogoni. Zasnova konstrukcije pač ni predvidena za tak namen.

Lep pozdrav!

Mitja
Odgovori

Vrni se na Izdelava in dodelava modelarskega orodja