CNC

Vse o modelarskem orodju in obdelavi različnih materialov

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo Mitja,

Nihče tvojega dela ni hotel kritizirati, še manj omaloževati. Tvoja dobrodušnost in prostovoljno razdajanje brezplačnih načrtov je vredno spoštovanja in priznanja.

Nihče ne išče tisočink in jih na hobi mašinah nihče trezen ne more najt :D

Histereza na drsnih in tudi kotalnih vretenih je dejstvo in je razlog ta vibracije, slabo površino in kak zlomljen rezkar, še posebej na barvnih kovinah.

Ker načrtov ne poznam in vidim, da dkulcar dela malo po svoje sem pač vprašal, kaj namerava z vreteni in maticami. Kaj po svoje ali bo šel po načrtu... Nič drugega.

"antibaclash" matice imajo stotine izvedb, domače, profesionalne, kar nekaj itd. Ene so enostvne za naredit, kot naprimer tale: http://www.youtube.com/watch?v=99q_1xiZcrE

Seveda je zgornji primer zelo poceni in enostaven, a primeren, če imaš možnost sam vrezati navoj.

Če uporabiš standardni trapezni navoj pa je morda boljše kaj takega:
Slika
- našel tule: http://www.zentoolworks.com/product_inf ... ul7gfnh0v6

To so malenkosti, ki ne stanejo veliko, a veliko pripomorejo h kakovosti obdelanih površin, še posebej pri barvnih kovinah. Pri balzi pa 8)

Primerov "antibacklash" oz matic v DIY izvedbi pa je neomejeno - za vsakega se kaj najde: https://www.google.si/search?q=anti+bac ... 17#imgdii=_

Najenostavnejša pa je, da matico vgradiš malo postrani z elastičnim vpetjem in je :wink:

Večina programske opreme po pozna tudi softversko kompenzacijo...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Pri izbiri vreten še vedno nisem odločen kaj vzeti, še posebej za X os se odločam med med 12 mm in 16 mm vretenom.
V mislih sem že imel izdelavo matic doma, me je pa še sedaj "rc-ryder" dodatno prepričal s povezavami do samogradnje :D

Izdelava Z osi sedaj zaenkrat stoji. Moram nabaviti kos aluminija, če dobim takšnega, kot sem si zamislil.
LP David
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Moj naslednji stroj bo imel takšno Z os (le princip, ne pa proporcije):

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

dkulcar napisal/-a:Pri izbiri vreten še vedno nisem odločen kaj vzeti, še posebej za X os se odločam med med 12 mm in 16 mm vretenom.
V mislih sem že imel izdelavo matic doma, me je pa še sedaj "rc-ryder" dodatno prepričal s povezavami do samogradnje :D

Izdelava Z osi sedaj zaenkrat stoji. Moram nabaviti kos aluminija, če dobim takšnega, kot sem si zamislil.
Če so vretena napeta bo M12 kar dovolj. Jaz sem imel 400mm enostransko vpeto vreteno M10 in je bilo ok.

Odpravljanje histeresze pri drsnih vodilih ima pluse in minuse.

Bolj ko prednapenjaš protielement, več je trenja oz. manjša končna hitrost in toleranca do izgube korakov, večja pa je natančnost in "robustnost" pozicije.

Preden sem na svoji mašinci vgradil kroglična vretena sem imel vgrajeno tako matico:
Slika

Matica je bila narejena iz Novilona (najlon z dodatkom olja, ki ne rabi mazanja...)

Z imbusom M5 sem nastavljal radialno zračnost in s tem zmanjševal histerezo. Če je histereze kaka stotinka ali dve, vreteno še lepo teče brez pretiranega trenja, Ko bolj zategneš se pa hitro kaj zatakne. Če pa je vgrajena vzmet, pri večji obremenitvi rado vseeno kaj zamakne.

Nasproti imbusa sem v isto luknjo privil navojni zatič, s katerim sem zavaroval imbus pred odvitjem. Še ena prednost je bila in sicer zadevo se je dalo štelati brez demontaže.

Torej se bo treba odločiti hitrost ali natančnost...

Pri M10 govorimo o aksialni zračnosti cca 0.1mm (izmerjeno), pri trapeznih navojih pa zna biti to še več...

Metrični navoj je manj ugoden za trenje, saj je nagib navoja 30°, pri trapeznem pa če se prav spomnim 15°... - je pa metrični cenejši in je lažje narediti lastno matico...

Če je Z os dovolj težka, se s histerezo sploh ni treba ukvarjat :-? Vedno pade dol...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ultralajt napisal/-a:Moj naslednji stroj bo imel takšno Z os (le princip, ne pa proporcije):
Slika
Pri tej zasnovi mi je v oko padel tale detajl:
Slika
Privijanje od spredaj (ker od zadaj ponavadi ni placa) pa še pomično levo-desno. Dobra!

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Ta tretja zadeva, ki sem jo hotel komentirati pa je tole, kar je tudi zame novo in sem našel danes, ko sem iskal material za odgovor:
http://www.mycncuk.com/forums/linear-ro ... rew-2.html

oziroma za vsak slučaj kopija slike:
Slika

Matica na sliki je zelo poceni verzija kotalne matice brez zračnosti... Izvedljivo, ko enkrat že imaš CNC in na njem narediš sestavne dele za nadgradnjo istega stroja 8)

Za male obremenitve verjetno enako dobro kot kroglično vreteno, s tem da se bistveno zmanjša trenje in s tem omogoči visoke hitrosti pomikov. Poceni mokre sanje za 3D frezanje v peno s hitrostmi preko 5m/min!

V vrtljivo ohišje je vgrajen ležaj, ki se kotali z notranjim obročem po navojnici. Če je nagib 30° gre za skoraj ravninski kontakt. Omejitev je verjetno drgnenje obročka ob sosednji zob. Bom pa to sigurno sprobal, že zaradi firbca. Trenutno si namreč delam eno malo bolj robustno mašino, to ta malo bom pa verjetno recikliral za večjo ravninsko kot ta od ultralajta.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

rc-ryder napisal/-a: Preden sem na svoji mašinci vgradil kroglična vretena sem imel vgrajeno tako matico:
Slika

LP
Na povezavi, ki si jo prej pripel mi je prvo v oči padla tale varianta, podobna kot tvoja.
Slika

Glede napenjanja vreten pa sem se mogoče spet pojavi problem pri sami konstrukciji ali bo le ta zdržala :-k . Mogoče res raje vzeti 16mm vreteno in dati brez napenjanja.
LP David
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

dkulcar napisal/-a: Glede napenjanja vreten pa sem se mogoče spet pojavi problem pri sami konstrukciji ali bo le ta zdržala :-k . Mogoče res raje vzeti 16mm vreteno in dati brez napenjanja.
Saj ni treba zategnit, da se pocedi olje iz ležajev - samo toliko, da je oprto. Če boš zategoval brez občutka, boš uničil ležaje.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Danes sem dobil trapezna vretena 12 mm za XY in 10mm za Z os.
Ugotavljam, da se mi je s to varianto napenjanja osi vse skupaj malce zakompliciralo #-o.
Nekaj sem poskusil zrisati vpetje X osi in me zanima, če bo način vpetja, kot je prikazan v prilogi vredu :-k ?
Priponke
Detajl vpetja X vretena.PDF
(76.8 KiB) Prenešeno 202 krat
LP David
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

dkulcar napisal/-a:Danes sem dobil trapezna vretena 12 mm za XY in 10mm za Z os.
Ugotavljam, da se mi je s to varianto napenjanja osi vse skupaj malce zakompliciralo #-o.
Nekaj sem poskusil zrisati vpetje X osi in me zanima, če bo način vpetja, kot je prikazan v prilogi vredu :-k ?
Vpetje je OK. To, da si dal na vsako stran dva ležaja ti dovoljuje, da delaš z minimalnim prednapetjem. Zategni z roko in nato obrni še za 1/8 obrata in bo več kot dovolj. Več ne zategovat, ker s tem ne boš pridobil nič.

Smo enkrat računal, kaj bi dosegli s prednapetjem, ker so bile pri eni večji mašini (vreteno 3.5m) težave z nihanjem pri vrtljajih. Ko vreteno napneš do meje plastičnosti se lastna frekvenca dvigne za 10%... Prevaga teža na meter ter prečni presek oz togost.

Tako vpetje, ki si ga narisal pa je togo in zelo zviša lastno frekvenco, tako da brez skrbi naprej.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

rc-ryder, hvala za tvojo potrditev!
Pri nosilcih sem naredil malce spremembe. Uporabil sem ležaje 8x22x7. Jutri pa še najverjetneje obdelam vreteno.
Priponke
IMG_7566.JPG
IMG_7566.JPG (225.84 KiB) Pogledano 9851 krat
LP David
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Vreteno za X os je končano. Postruženo ni najlepše, saj se še učim.
Priponke
IMG_7575.JPG
IMG_7575.JPG (136.82 KiB) Pogledano 9774 krat
IMG_7582.JPG
IMG_7582.JPG (146.84 KiB) Pogledano 9774 krat
IMG_7576.JPG
IMG_7576.JPG (154.16 KiB) Pogledano 9774 krat
LP David
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Za Z os sem namestil tudi vodila. Vodilo sem na polovici s strani, fiksiral na alu profil z vijakom.
Dobil sem pa tudi aluminij za Z os dimenzij 220mm x 100mm x 10 mm.
Priponke
IMG_7590.JPG
IMG_7590.JPG (128.4 KiB) Pogledano 9771 krat
IMG_7573.JPG
IMG_7573.JPG (144.32 KiB) Pogledano 9771 krat
LP David
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Malo ustvarjal na Z osi in vse skupaj testno sestavil. Zaenkrat zelo zadovoljen :) . Sedaj še sledi priprava ostalih dveh vreten (Y,Z) ter izdelovanje matic.

https://www.youtube.com/watch?v=H87aIcY_g-w
LP David
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

dkulcar napisal/-a:Malo ustvarjal na Z osi in vse skupaj testno sestavil. Zaenkrat zelo zadovoljen :) . Sedaj še sledi priprava ostalih dveh vreten (Y,Z) ter izdelovanje matic.

https://www.youtube.com/watch?v=H87aIcY_g-w
Lepo miga. Po ogledu tega sem videl tudi ostale tvoje mojstrovine =D> =D> =D>

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Nekaj se mučim z izdelavo navojnega svedra. Za test sem poskusil vrezati navoj v koterm ampak nisem zadovoljen. Navoj ni gladek ampak je razpacan in vse skup gre zelo zelo na tesno :evil:. Kakšen predlog?
Priponke
IMG_7603.JPG
IMG_7603.JPG (113.76 KiB) Pogledano 9635 krat
IMG_7604.JPG
IMG_7604.JPG (80.66 KiB) Pogledano 9635 krat
LP David
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

dkulcar napisal/-a:Nekaj se mučim z izdelavo navojnega svedra. Za test sem poskusil vrezati navoj v koterm ampak nisem zadovoljen. Navoj ni gladek ampak je razpacan in vse skup gre zelo zelo na tesno :evil:. Kakšen predlog?
Sem ti že napisal na ZS. Ampak včasih je treba probat, da človek verjame :wink:

Lahko pa to matico s koterma prežagaš in se bo razbremenila, a končna rešitev je struženje navoja ali pa standardna matica.


Če imaš možnost frezat, pa je možno tudi kaj takega - gre tudi brez CNC:
Slika
Slika

V vsaki trgovini z ležaji imajo tudi nizkoprofilne ležaje - greš tja in probaš kaj paše na tvoje vreteno.

Prototip bo narejen jutri in vgrajen čez teden na mojo mašini, pa da vidmo!

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

Mislil sem, da bo prav veselje vrezat navoj v plastiko. Stvar res ni tako enostavna, kot si misliš. Koterm je res nek čuden material. Sem še sedaj poskusil v malenkost tršo plastiko in je šlo prav lepo. Upam da bo v novilon oil šlo brez problemov.
Nekaj idej sem dobil tudi na ZS, tako, da mislim, da bom zrihtal. Hvala!

Matica iz ležaja je super, če maš rezkar, kot si povedal. Zaenkrat ta verzija odpade.
LP David
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zaenkrat sem s prototipom do tule - ohišje ležaja z vpetjem z dvema M2.5 vijakoma
Pripravljeno za M10, ležaj 18/12-4
Slika

Upam, da ne zameriš, ker smetim tule - a se mi zdi primerna in enostavna nadgradnja, ko enkrat mašinca dela.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

dkulcar napisal/-a:Mislil sem, da bo prav veselje vrezat navoj v plastiko. Stvar res ni tako enostavna, kot si misliš. Koterm je res nek čuden material. Sem še sedaj poskusil v malenkost tršo plastiko in je šlo prav lepo. Upam da bo v novilon oil šlo brez problemov.
Nekaj idej sem dobil tudi na ZS, tako, da mislim, da bom zrihtal. Hvala!

Matica iz ležaja je super, če maš rezkar, kot si povedal. Zaenkrat ta verzija odpade.
Alternativni material je POM, rečejo mu tudi Delrin (machinist's friend), Acetal, Hostaform... Zelo lepo se obdeluje in ima dobre drsne lastnosti.
http://polyfluoroltd.com/blog/delrin-th ... st-friend/

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
zan13
Tekmovalec
Prispevkov: 443
Pridružen: 23 Mar 2012, 22:16
Kraj: okolica Kranja

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a zan13 »

Mi lahko prosim poves kje si kupil tele palice, ki jih uporabljas za vodil in kaksen premer imajo?
Drugace pa tole zgleda OWESOME!!!

lp
_____________________________________________________________________
Traxxas e-revo 1:16 (SOLD)
CS Xonic 1:8 4wd Short Course

mail: [email protected]
_____________________________________________________________________
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

rc-ryder napisal/-a:Zaenkrat sem s prototipom do tule - ohišje ležaja z vpetjem z dvema M2.5 vijakoma
Pripravljeno za M10, ležaj 18/12-4
Upam, da ne zameriš, ker smetim tule - a se mi zdi primerna in enostavna nadgradnja, ko enkrat mašinca dela.
LP
rc-ryder, nič ne smetiš, mene ne moti.
Bi se na takem CNC strojčku, kot ga delam dalo zrezkat tak kos aluminija :-k ?
Mogoče veš, če se pri nas lahko dobi Delrin?
zan13 napisal/-a:Mi lahko prosim poves kje si kupil tele palice, kijih uporabljas za vodil in kaksen premer imajo?
Drugace pa tole zgleda OWESOME!!!

lp
Za vodila je uporabljeno svetlovlečeno jeklo fi12. Dobiš ga pa v vsaki prodajalni z železninskim oddelkom.
LP David
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

POM dobiš v palicah pri vseh, ki dobavlajo take materiale:
http://www.exmega.si/
http://www.mm-intercom.si/ponudba/tehnicna-plastika
http://www.senator.si/index.php?id=39&lang=sl
http://www.flex.si/index.php?option=com ... &Itemid=24

in še verjetno pri mnogih, ki dobavljajo standardne zobnike, verige. ležaje itd...

Samo malo povprašaj in boš hitro našel.


S tako mašinco, ki ji delaš ne bi smel biti poblem, izdelati sestavnih delov za tak princip matice - morda malo bolj počasi - a gre.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
zan13
Tekmovalec
Prispevkov: 443
Pridružen: 23 Mar 2012, 22:16
Kraj: okolica Kranja

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a zan13 »

zan13 napisal/-a:Mi lahko prosim poves kje si kupil tele palice, kijih uporabljas za vodil in kaksen premer imajo?
Drugace pa tole zgleda OWESOME!!!

lp
Za vodila je uporabljeno svetlovlečeno jeklo fi12. Dobiš ga pa v vsaki prodajalni z železninskim oddelkom.[/quote]

Bi lahko potem uporabil tako palico z (http://www.ebay.com/itm/2-Pcs-12mm-SC12 ... 484563d0bf) za Z os (malo delam nacrte pa me zanima ce bi slo)?
_____________________________________________________________________
Traxxas e-revo 1:16 (SOLD)
CS Xonic 1:8 4wd Short Course

mail: [email protected]
_____________________________________________________________________
dkulcar
Freak
Prispevkov: 882
Pridružen: 28 Okt 2006, 09:18
Kraj: Lendava
Kontakt:

Re: CNC

Odgovor Napisal/-a dkulcar »

zan13, po mojem so takšna nepodprta vodila, kot jih misliš uporabiti prešibka. Za nepodprta vodila boš potreboval močnejši material.
No naj me kdo popravi, če ni tako...
Zadnjič spremenil dkulcar, dne 24 Nov 2013, 14:05, skupaj popravljeno 1 krat.
LP David
Odgovori

Vrni se na Izdelava in dodelava modelarskega orodja