Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Vse o modelarskem orodju in obdelavi različnih materialov

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
jannyy
Freak
Prispevkov: 918
Pridružen: 19 Jul 2006, 12:37
Kraj: koper-škofije

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a jannyy »

A se dobi sam ploščo ali tudi kakšne palice 30x30mm in podobno ?


No moje prvo naročilo iz CTC tools je tudi prišlo... MT2 glava na stročnice ter set stročnic in pa iskalec robov po naše :D

Slika

Takoj ko sem videl da so zadeve dovolj dobre kvalitete sem naročil še

Slika

Mogoče maste še kakšno stran v EU za naročat glave,rezkarje in podobno ? Sam imam eno nemško vendar nimajo dosti zadev.
"Na tisoč neumnih pride en moder in trije, ki se imajo za modre."
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a tintek »

Maš v slo trgovino majo zlo poceni sam mal je potrebno razbrat zrna od plevela ker majo tut precej šrot robe
http://www.wd-tehnik.si/index.php?optio ... 36&lang=sl

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
borisk
Zagrizenec
Prispevkov: 273
Pridružen: 20 Jun 2002, 01:00
Kraj: šmarje

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a borisk »

trdokovinski rezkarji AlTiN so super
Navojni svedri zanič za RF
Merila dobra (INSIZE)
Merilne kladice za razred boljše (sem jih dal kalibrirat)
megane
Freak
Prispevkov: 693
Pridružen: 20 Avg 2006, 18:08
Kraj: Bogu za hrbtom

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a megane »

jannyy napisal/-a:A se dobi sam ploščo ali tudi kakšne palice 30x30mm in podobno ?
Da se dobiti tudi palice in ploščato. Ampak 7075T6 samo v celih enotah. Palice in ploščato po 6m itd.

LP, Dejan
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a tintek »

Okrogle palice 7075 ti narežejo na cm po želji, kar je pločevine pa cele plošče, za razne profile bi tut rekel da nažagajo ampak 7075 majo bolj malo zaloge, če ni zaloge morajo naročit in teh naročenih stvari ne režejo pač kar držijo na zalogi režejo.

No zdaj smo pa že preveč zapacali temo. :x
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a tintek »

Dolgo sem iskal ne predrage nože za struženje z karbidnimi rezili, potem pa sem našel proizvajalca iz UK ki za 5BP pošlje tudi k nam:
http://www.glanze.co.uk/

Nabavil sem tale nož: 10 mm Shank Glanze DCMT Right Hand Turning Tool SDJCR 1010
Ter dodatno rezilo in rezilo za alu, je prišlo okol 40€ z poštnino.
Nož se super obnese in naredi res lepo površino, skratka super stvar za to ceno.
Slika

Po nemškem ebayu pa sem pogledal še za garnituro svedrov od 0-6mm po 0,1mm mislil sem da so cene vrtoglavejše ampak sem dobil komplet, ki mi bo ZELO olajšal delo po pošteni ceni.

Slika

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
zupgas
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 28 Feb 2007, 12:44
Kraj: LJ in Dolenjska

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a zupgas »

Živjo ali je mogoče dobiti povezavo za garnituro svedrov.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a tintek »

Jaz sem uzel tele:
http://www.ebay.com/itm/330837892471?va ... 1439.l2649
tiste za 40€ 14,90€ je poštnina, drugače pa išči pod "bohrer 0,1"

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
zupgas
Razpravljalec
Prispevkov: 118
Pridružen: 28 Feb 2007, 12:44
Kraj: LJ in Dolenjska

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a zupgas »

Hvala za povezavo.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re:

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

tintek napisal/-a: No naj odgovorim glede stružnice:

Kar nekaj ljudi me sprašuje o tej stružnici, saj je o njej res napisanega precej malo po spletu.
Kar se tiče stružnice je to samo ena od nekj deset ali sto variacij na isto temo, ki se ji reče Minilathe

O tem je na spletu ogromno napisanega in je verjetno to najpopularnejša hobi stružnica... ki jo imam tud sam (znamka Rotwerk...)

Google da neomejeno rezultatov, če poguglaš 7x10 minilathe

http://www.mini-lathe.com/

link do predelav in dodelav: http://www.mini-lathe.com/Mini_lathe/Mo ... ations.htm

in sedaj linki do variacij, ki so na voljo v Sloveniji:

Rotwerk (bauhaus): http://www.toolarena.com/product_info.p ... bc35df9f46
ID Tools (interdiskont): http://www.interdiskont.si/vsi-izdelki/ ... aspx/i5715
Bernardo (premzl trade d.o.o.): http://www.bernardo.at/index.php?id=62& ... on_id=1294


Original proizvajalec: http://www.siegind.com/

Po večletnem uporabi (in vmes tudi mučenju s fi 70 poboljšanim jeklom) lahko rečem samo - če imaš denar - kupi! Najboljša investicija vsakega modelarja...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

tintek napisal/-a:Jaz sem uzel tele:
http://www.ebay.com/itm/330837892471?va ... 1439.l2649
tiste za 40€ 14,90€ je poštnina, drugače pa išči pod "bohrer 0,1"

LP

Lahko probaš še tole:
http://www.bernardo.at/index.php?id=65& ... ion_id=729

25€

Dobi se pri Premzl trade - poštnina po sloveniji...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a tintek »

Uf ko bi prejle našel tele svedre, ja nič mogoče zo malenkost kvalitetnejši teli če so že dražji, mislim da se ta rek "cena ne laže" še vedno po malem obnese, sam sem z svedri zelo zadovoljen jih pa pazim in jih imam res samo za povrtavanje ne za vrtanje na polno v kakšno železo in podobno.

Drugače pa tele teme sem tudi sam že dodobra prelistal in se res najde kar nekaj uporabnih nadgradenj ampak zanj kar ni časa.

Sem pa opazil da je stružnica tudi v ID vedno dražja, kolikor se spomnim sem sam zanj dal okoli 300e, enkrat ko sem gledal je bila 399e se mi je zdela draga zdaj pa že neverjetnih 475e? kakorkoli mislim da je stružnica še vedno vredna tega denarja sam sem z njo zelo zadovoljen.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Takle menjalec orodij sem si naredil - v časih, ko je blo to s carino še bolj zapleteno (pred vstopom v EU so bli naši slovenski cariniki še zlo jugoslovanski :( )
menjalec.pdf
Hitra menjava nožew Minilathe
(41.66 KiB) Prenešeno 261 krat
Skratka, zanimiva opcija, če maš kje dostop do kake rezkarice...

zgleda pa takole:
menjalec nožev
menjalec nožev
P1020307.JPG (66.33 KiB) Pogledano 16201 krat
Ta poceni DRO je pa kljunasto merilo iz Interdiskonta za 15€. Narezano s proxxon rezalnikom, v pomični del pa se lahko celo vrta luknje in vrezuje navoje...

Pa še en "upgrade" ki je ratal med struženjem fi 70 alu, špon 6mm po fiju :whistle:
Kovinski zobniki
Kovinski zobniki
P1020304.JPG (68.01 KiB) Pogledano 16201 krat
Sedaj gre tudi to brez težav :D

Dobi se v littlemachineshop.com

tale http://littlemachineshop.com/products/p ... &category=
in tale http://littlemachineshop.com/products/p ... &category=

Ni poceni, je pa potem mir za zmeraj ...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Evo, še en sistem reciklaže polomljenih rezkarjev (fi 3.16) iz karbidne trdine.

Ti rezkarji so narejeni iz zelo žilave karbidne trdine in dobro prenašajo tudi upogib. Imam stalen vir (kar polomim na CNC ;-) )Tako sem si naredil več držal iz jekla 10x10, v katerega zavrtam 3.2mm luknjo in ga prežagam:
Slika

Z diamantnim diskom nato oblikujem nož:
Slika

In lahko stružim luknje tudi fi 3mm...

Tukaj na sliki sicer 4.6mm - ampak imam tudi manjši nožek...
Slika

Imam tudi nože za zarezovanje, zunanje struženje ... vse po istem sistemu...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a tintek »

Super, a merilo imaš samo na tretji osi? mene bolj mika da bi ga dal na prečno os (za odčitavanje premera) lahko poslikaš kako imaš pritrjeno?

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Na fi nima smisla dajat, ker je merilo +/- 0.02mm kar pomeni na fi skoraj desetinko.... Vzdolžno sem ga dal, ker se mi ne da štet vrljajev pa desetink pa bla bla... Na fi je pa nonij bistveno bolj natančen.

Bom poslikal.
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
vinkom
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 25 Jan 2007, 21:21
Kraj: Ruše

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a vinkom »

Zdravo,
s tem, da se za prečni pomik ne splača dati merilne letve se absolutno NE strinjam...
tudi tukaj odpade štetje obratov...in bla,bla ,bla...si pozabil osnovno prednost digitalne merilne letve...
ZABELEŽI DEJANSKI pomik ...brez zračnosti med navojnim vretenom in matico..torej za koliko se je suport premaknil...
to odčitaš..sam pa veš da,lahko v kateremkoli položaju "daš na nulo" in ni ugibanja..koliko še...
ko pa na letvi odčitaš, da si recimo, še dve stoti do željenega premera...pa lahko čaraš tudi s pomočjo nonija....kolikor pač želiš...
Seveda je pomojem mnenju nujno uporabiti letev z odčitkom +/- 0,01mmm....
Sam imam na stružnici IKD 450 tri merilne letve (vzdolžno,prečno in na konjičku za globino vrtanja) in se mi je praktična natančnost obdelave ZELO povečala
da ne govorim o olajšenem delu...
To so moje izkušnje ...NE trdim pa da je to optimalno...saj vsak ,ki je že stružil ,rezkal...ipd..dobro ve, kako stotka hitro "pobegne"...
Lp,
Vinko
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

vinkom napisal/-a:Zdravo,
s tem, da se za prečni pomik ne splača dati merilne letve se absolutno NE strinjam...
tudi tukaj odpade štetje obratov...in bla,bla ,bla...si pozabil osnovno prednost digitalne merilne letve...
ZABELEŽI DEJANSKI pomik ...brez zračnosti med navojnim vretenom in matico..torej za koliko se je suport premaknil...
to odčitaš..sam pa veš da,lahko v kateremkoli položaju "daš na nulo" in ni ugibanja..koliko še...
ko pa na letvi odčitaš, da si recimo, še dve stoti do željenega premera...pa lahko čaraš tudi s pomočjo nonija....kolikor pač želiš...
Seveda je pomojem mnenju nujno uporabiti letev z odčitkom +/- 0,01mmm....
Sam imam na stružnici IKD 450 tri merilne letve (vzdolžno,prečno in na konjičku za globino vrtanja) in se mi je praktična natančnost obdelave ZELO povečala
da ne govorim o olajšenem delu...
To so moje izkušnje ...NE trdim pa da je to optimalno...saj vsak ,ki je že stružil ,rezkal...ipd..dobro ve, kako stotka hitro "pobegne"...
Lp,
Vinko
Zdravo Vinko,
eno so merilne letve z resolucijo 2 mikrona, drugo pa poceni kitajski šubler s +/- 0.02mm (saj kaže stotinke ampak to je bolj tako...).

Se strinjam - prava letev je prava rešitev, ki bo tudi na premer dala dovolj dobre rezultate. Za Kljunasto merilo ti pa lahko iz izkušenj povem, da ne bo dovolj natančno. Se zgodi, da se na noniju vidi premik 0.02, dejansko je zaznati obdelavo, šubler pa nič...

Je pa res, da sistem z letvami za 3 osi stane 800 - 1000€, na šublerje pa prideš skozi s 45€ ;-)

Če hočeš stotinke, je obvezen klasičen podkvast mikrometer....

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
vinkom
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 25 Jan 2007, 21:21
Kraj: Ruše

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a vinkom »

Zdravo,
se strinjam s tabo....meritve z digitalnim -sploh s poceni kitajskim-pomičnim merilom so kar DELIKATNA zadeva...tu je mikrometerski vijak v prednosti...
Dve moji letvi sta namenski (kitajski!!!),tretja na konjičku pa je prirejena iz pomičnega merila...vse skupaj za cca 60€.....
Hitromenjalna držala so moje konstrukcije (ideja iz knjige: Drehen und Fraesen im Modellbau avtorja Dipl Ing Tilman WALLROTH-a) izdelana "wih a little help of my Friends" vslužbi...sedaj pa kot upokojenec nimam več toliko možnsti takšne poceni "izdelave"...vidim da je tebe tudi vodila podobna ideja za hitromenjalna držala...
Eno držalo ima pritrjen mali primež ,kar mi omogoča tudi nekaj rezkanja...želim si izdelati vertikalni suport...pa moram "vzpodbuditi" bivše sodelavce ,ki so še aktivni vslužbi...
Pritrditev letev ni nič posebnega...paziti le na morebinte ovire...
Še nekaj fotk v naslednjem postu...niso najboljše kvalitete ..se opravičujem.... :oops:
Lp,
Vinko
Uporabniški avatar
vinkom
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 25 Jan 2007, 21:21
Kraj: Ruše

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a vinkom »

...kot sem objubil...fotke...
Priponke
merilna letev 200mm za vzdolžni pomik...prekratka...rešitev je premik pritrdilca na željeno dolžino...
merilna letev 200mm za vzdolžni pomik...prekratka...rešitev je premik pritrdilca na željeno dolžino...
102_0251p.jpg (141.59 KiB) Pogledano 15979 krat
pritrdite z dvema poševno odrezanima valjčkoma...
pritrdite z dvema poševno odrezanima valjčkoma...
102_0252p.jpg (116.12 KiB) Pogledano 15979 krat
Uporabniški avatar
vinkom
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 25 Jan 2007, 21:21
Kraj: Ruše

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a vinkom »

...
Priponke
letev iz pomičnega merila na konjičku...za vrtanje...
letev iz pomičnega merila na konjičku...za vrtanje...
102_0254p.jpg (136.35 KiB) Pogledano 15979 krat
...pritrditev...2 krat...
...pritrditev...2 krat...
102_0255p.jpg (133.48 KiB) Pogledano 15979 krat
Uporabniški avatar
vinkom
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 25 Jan 2007, 21:21
Kraj: Ruše

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a vinkom »

:oops: ...fotograf pa tak....
Priponke
..še mali UNIMAT v pripravi za rezkanje in vrtalni stroj..UF KAKO SLABA FOTKA..
..še mali UNIMAT v pripravi za rezkanje in vrtalni stroj..UF KAKO SLABA FOTKA..
102_0256p.jpg (148.18 KiB) Pogledano 15982 krat
..hitromenjalno držalo s primežem...za rezkanje...
..hitromenjalno držalo s primežem...za rezkanje...
102_0257p.jpg (122.12 KiB) Pogledano 15982 krat
Uporabniški avatar
vinkom
Razpravljalec
Prispevkov: 69
Pridružen: 25 Jan 2007, 21:21
Kraj: Ruše

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a vinkom »

...
Lp,Vinko
Priponke
..držalo z nožem za  struženje jekla..
..držalo z nožem za struženje jekla..
102_0258p.jpg (144.4 KiB) Pogledano 16630 krat
zbirka...
zbirka...
102_0261p.jpg (143.61 KiB) Pogledano 16630 krat
...moja stružnica....ob vpenjalni glavi je vidna priprava za delil nastavitve..
...moja stružnica....ob vpenjalni glavi je vidna priprava za delil nastavitve..
102_0262p.jpg (137.33 KiB) Pogledano 16630 krat
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

tintek napisal/-a:Super, a merilo imaš samo na tretji osi? mene bolj mika da bi ga dal na prečno os (za odčitavanje premera) lahko poslikaš kako imaš pritrjeno?

LP

Tole je montaža na konjička - tukaj sem merjenje res pogrešal, ker ga praktično ni...
Slika

Tole pa je za pomožni vzdolžni pomik:
Slika
Slika

Alu kotnik z 2, 3 in 5mm steno je tvoj najboljši prijatelj pri takih dodelavah...

Še kako sem namontiral na rezkarici:
Slika
Slika

Tole je pa en dodatek za rezkarico, ki poceni frezanje ploščatih obdelovancev. Takoimenovani "fly-cutter":
Slika
Slika

Enostaven za izdelat in vzdrževat. Če se malo pomatraš, ga lahko uporabiš kot povrtalo (+/- kaka desetinka...)


LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Navojni svedri....

V tejle temi viewtopic.php?f=12&t=59706&p=519389#p519389 se je razigrala debata kje in kakšne navojne svedre kupiti...

Sam sem skozi leta "preizkusil" več variant in tipov dobaviteljev, pa tudi načinov (strojni, ročni, tridelni seti...).

Leta nazaj mi je še kot dijaku v nakupovalni voziček zaradi ugodne cene zlezel en "Mastercraft" ta poceni set iz enega od Bau Bau-ov. Za prvo silo je set čisto OK. Za popravit kak navoj, z muko tudi kakega vrezati, a zelo previdno v kak aluminij (da, v aluminiju zaradi neostrosti tako lepo zariba, da ostane sveder v luknji...) ali nerjavno jeklo. Skratka, če se da, se je tega seta treba ognit, je pa pogojno OK za prvo silo in za kake popravke.
Enako velja za navojne matice iz istega seta - zaradi neostrosti zlahka uničijo kak lep izdelek čisto na koncu, ko je treba vrezati navoje.
Cene se gibljejo od 15 do 25€ za set.

Potem so tu malo boljši seti iz Turčije, Tajvana, Češke in tudi kitajske, ki se tržijo pod blagovnimi znamkami kakih trgovskih verig (vmes tudi Merkur, Conrad, Bernardo, ki ga trži Premzltrade, in še drugi)
Ti seti so običajno sestavljeni iz trodelnih stopenjskih navojnih setov za vsak navoj posebej, redkokdaj iz strojnih setov svedrov.
pogosto so rezilne matice deljene in se da nastavljati premer navoja! Tipično kitajska fora, ki pa ima to prednost, da navoj za v plastiko kot v aluminij vrežeš malo drugače. Ali pa pred površinsko obdelavo (kromanje v minus, eloksacija v plus...)
Ti seti so za amatersko hobi uporabo čisto OK in mnogokrat predstavljajo ugoden nakup. S temi svedri se da čisto lepo delati, ni pa to produkcijsko orodje.
Ti seti se prodajajo med 50 in 150€, odvisno od velikosti seta

Nato so boljše znamke svedrov in matic, kot sta Garant in Format, ki sta profesinalni znamki, ki omogočata delo v redni proizvodnji z dobrimi rezultati. Cene od par evrov do nekaj deset po kosu, odvisno od tipa in velikosti.

Nato so še razne Švicarske, Nemške in Japonske znamke svedrov in matic, kjer so pa cene po nekaj deset evrov po kosu, a orodje na avtomatskih obdelovalnih centrih zdrži nekaj desetkrat več kot Garant in Format.


Nato so oblike:
Tridelni seti so primerni za ročno in pogojno strojno vrezovanje. Pogojno strojno pomeni npr. z baterijsko vrtalko z občutkom za silo in smer.
Trodelni set je nujen za vrezovanje v rostfrej in trša jekla. Tam so s strojnimi svedri pogosto težave, če se ne dela na stroju, s točno določeno smerjo...

Strojni svedri pa so dveh oblik: ravna zareza (za skoznje luknje, opilki padajo v izvrtino), leva spiralna zareza (za slepo luknjo, opilki se dvigajo iz izvrtine)
Osebno sem prišel do spoznanja, da za svedre M4 in manj vedno uporabljam tiste z ravno zarezo, saj so močnejši in jih je težje zlomiti. Je pa pri slepih luknjah treba le te večkrat očistiti med vrezovanjem. M5 in večji so pri meni zaviti za slepe luknje. So že tako močni, da v glavi raje zdrsnejo, kot da bi se zlomili. To pa je hkrati problem pri vrezovanju večjih navojev v trše zlitine, če vpenjalna sila ni res tipi topi.

Levi navoji: grdo drago pri BTS, v Merkur pa nisem šel niti vprašat, saj še v BTS nimajo na zalogi. Tako imam en komplet nagledan tukaj: http://www.rdgtools.co.uk/acatalog/LEFT ... _DIES.html

Podmazovanje:
Aluminij: alkohol (Mavrica), WD 40
Medenina: WD 40 ali na suho
Jeklo: strojno, repičino olje
Rostfrej: loj in potrpljenje

Drobni triki:
Če se le da, navoje vrezujem kar z baterijsko vrtalko, predvsem kadar pravokotnost ni res hudega pomena (npr navoji v pleh...). Na začetku sem si pomagal s kotnikom, da sem dobil občutek za smer.

Če je pravokotnost nujna, se zadeva zgodi v stružnici ali na vrtalnem stroju. Če stroj ne omogoča dovolj nizkih obratov, se zadeva enostavno začne pri ugasnjenem motorju z ročnim vrtenjem glave, da sveder dobi smer (enih 5 obratov), nato zadevo izpneš in nadaljuješ ročno.

Za slepe luknje konice svedrov pogosto skrajšam kolikor se le da ali še malo več. Pri modelčkih običajno zmanjka prostora za neke dolge luknje z iztekom. Vsak navoj šteje...

Evo, tolk o mojih navojih, bo pa zanimivo slišat menja drugih mojstrov.

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Odgovori

Vrni se na Izdelava in dodelava modelarskega orodja