Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Vse o modelarskem orodju in obdelavi različnih materialov

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a tintek »

Pozdravljeni!

Na forumu po različnih temah opažam, da marsikdo kar doma izdela kak kos orodja, kater je lahko precej bolj praktičen in doteran kot tisti katerega kupimo.
Kdor pa je kak kos že izdelal pa ve da ima precej višjo vrednost od tistega ki ga kupimo pa čeprav ne v €.

Zato odpiram novo temo, kjer bomo predstavljali naše pripomočke ter orodja ki jih izdelamo, dodelamo ali predelamo sami.

Pa naj začnem, Včeraj sem si precej na hitro izdelal držalo, kamor vpnem proxxonovo brusliko in jo fixiram v stružnico.

Zadeva je uporabna za obdelavo trdih materialov (z brušenjem) za ravno odrezovanje jekla (zalo priročno za rezanje vijakov z rezalno plščo) se pa da zelo natančno tudi kaj porezkati notanji ali zunanji fi.

Zadeva sicer stane 15€ ampak več kot dobro uro dela tudi ni bilo tako da... se splača.

Slika

Slika

Slika



Zdaj pa kar pogumno predstavite še vaše izdelke
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

No pa še nekaj se je našlo:

Prijemala za rezkar:

Slika

Ter naprava za nastavljanje težišča pri manjših modelih.

Slika

Slika

In pa pripomoček za rezanje balzovih letvic.

Slika
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

Včeraj sem si zamislil izdelati še eno napravo in sicer za struženje krogel ali pobiranje radiusov zunanjih ali notranjih.

Malo me je lovila višina tako da sem moral stvar izdelati čimenostavneje, saj imam od ležišča prijemala nožev do centra obdelovanca le 16mm.

5mm mi je pobrala naprava tako da mi ostane le še 11mm, torej maximalna krogla ki jo lahko izdelam je 22mm.

Če ne bo zadostovalo potrebam bom naredil še eno večjo in močnejšo napravo, katero bom namestil direktno na y os tako da bom trtjo mizo za konuse odstranil in tako pridobil na višini ca 3-4cm to pa je že placa na pretek.

No kakorkoli stvar sem izdelal kar se da enostavno in deluje verjamete ali ne odlično!

Več o pripravi in dokazu da deluje pa naj povedo slike:

Poreskani kosi in par vijakov
Slika

Slika

Sestavljena naprava
Slika

Slika

Na stružnici
Slika

Slika

Prvi izdelek je ročaj za samo pripravo.
Slika

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Lep pozdrav!
Vidim da imaš stružnico iz inter diskonta ( http://www.interdiskont.si/vsi-izdelki/ ... aspx/i5715 ),
pa me zanima kako se kaj obnese,katir material se da še dobro stružiti,natančnost itd.?
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

Včeraj se je je nekaj dogajalo z temo tako da nisem mogel odgovoriti, no zdaj vidim da je tema na vrhu hvala adminu in upam da se bo tema razširila.

No naj odgovorim glede stružnice:

Kar nekaj ljudi me sprašuje o tej stružnici, saj je o njej res napisanega precej malo po spletu.

Sam sem že več časa razmišljal o nakupu pa nikoli ni bilo prave prilike ko pa sem jo videl v trgovini sem si takoj rekel da bo nekega dne moja no in ravno takrat je bil čas regresov...

Prepričala me je predusem masivnost te stružnice saj je spodnji del (nisem iz te stroke tako da ne poznam izrazov) postelja ali kako se reče iz litega železa kar daje stružnici togost in pa težo.
Druga stvar pa je bila povsem nastavljiva vodila v vse 3 osi.

če pošteno pogledaš za 330€ dobiš komaj boljši baterijski vijačnik kaj stružnico sem si mislil.

No ko sem jo dobil sem bil vedno bolj presenečen najprej sem jo razdrl in očistil tisto svinjsko mast proti koroziji in jo zložil skupaj ter nastavil tako da lepo teče.

Z stružnico sem zelo zadovoljen in jo priporočam vsakemu ki rabi kdaj pa kdaj postružit kak kos sepravi za hobi uporabo.

Stružil sem tudi že svetlovlečeno železo in sicer brez problema le po pameti ne moremo pobirati 5mm kot pri kakšni potisje ali prvomajski. če imaš pamet se da vse, sam sem pobiral malo in je šlo povsem lepo če pa preveč zakoplješ oziroma imaš prehiter pomik se glava z noži zatresejo vendar se ta problem da odpraviti (kolikor toliko) z zatiskanjem vodil vendar je potem stvar trša, sam ki stružim predusem medenino imam raje mehka vodila in pobiram manj.

Natančnost se mi zdi super napram stružnicam ki dvokratno presegajo ceno te v bauhausu. ima sicer lufta na koleščkih ca 1/8 obrata (1 črtica) vendar se s tem da delati če pravilno daješ na 0.

Obdelovanec sem tudi pobral z enega konca nato pa v glavi obrnil in enako pobral še z drugega konca, v centru je bil sicer opazen prehod vendar tako minimalen da nisem moral verjet pa nisem nič posebno pazil kako sem vpenjal. na ca 10cm dolžine pa je kitajski šubler pokazal do 0.01mm natančno.

Skartka super za drobnarije.

Moti me edino to da gre skozi glavo in celo stružnico le borih 16mm kar zna biti malenkost premalo.

Imaš pa dvoje mehanske obrate ter brezstopenjske elektornske pomik levo desno, pa nastavljaš z spreminjanjem zobnikov sam imam vedno največje pa še pogrešam počasnejši pomik.

Toliko če koga karkoli zanima pa z besedo na dan.


No pa še moja nova pridobitev (frezar prišel danes) močan k ps precej velika zadeva navora pa že pri 900 O/min polna gora.

Super alu in železo vse se da po pamet, sam en boljši primež bo še treba

Slika

Slika
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

Kaj res noben nima kakšnega pripomočka? :oops:

No sam sem včeraj spet izdelal pripomoček za vrezovanje navojev.

Ker drugega materiala nisem imel pri roke sem v stružnico vrgel kos inoxa in nastal je pripomoček z katerim naj bi navoj vrezal popolnoma v center, stvar je popolnoma enostavna za uporabo :D

Tako to zgleda:
Slika
navojno matico namestimo v pripravo in vse skupaj v konjička
Slika
tudi pod minimalnimi obrati stružnica nima težav z močjo
Slika
voila vijak v centru, mogoče bolj kot če bi ga stružili, ker tam se nam obdelovanec pri majhnih premerih odmika
Slika

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

No danes mi je poštar iz anglije prinesel še pripomoček "knurling" in hitro ga je bilo potrebno sprobati.

Napravo vpnemo:
Slika

In se zapeljemo po obdelovancu sproti zatiskamo vijak odvisno kakšen učinek želimo:
Slika

Slika


Stavi so večina prikazane na medenini ker je za testz najprimernejša vendar se izkaže da nekatere stvari lepše delujejo na železu naprava za struženje krogel naprimer se precej lepše obnaša na železu saj je odrez bolj gladek, verjamem da bo tudi knurlanje lepše izpadlo na železu.
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Kaka kapljica olja pri obdelavi aluninija je koristna......jaz imam staro mastno zobno ščetko pa včasih potegnem z njo po obdelovancu in nožu............
Slika
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Za izdelavo navojev imam nekaj podobnega, vendar ima kos v katerem je navojna čeljust luknjo, v to luknjo gre os, ki ima na eni strani MT2 konus.
Tako se lahko čeljust prosto vrti, obod valja držim z roko, imaš direkt občutek kaj se dogaja, je veliko bolj varno.

Os ima luknjo, tako lahko gre narejeni navoj noter. Zunanji valje se pomka po navoju, os je pa fiksno s konjičkom vpeta.

S to pripravo delam M6x25 na inox palice za pulte, seveda na najnižjih obratih in z uporabo špreja za rezanje kovin (obvezno).

p.s. pa splača se pritrditi navojno čeljust s štirimi vijaki. (3 na 120 stopinj in vodilni med dvema).
Priponke
navoj 002 (Small).jpg
navoj 002 (Small).jpg (36.45 KiB) Pogledano 23189 krat
navoj 003 (Small).jpg
navoj 003 (Small).jpg (23.22 KiB) Pogledano 23185 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
HyperJack
Profesor
Prispevkov: 1230
Pridružen: 16 Maj 2004, 11:07
Kraj: Kočevje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a HyperJack »

Jaz imam nastavek za navojne čeljusti narejen miniaturno, saj več ko M10 navoja nisem niti delal.

Je pa vsekakor lažje naredit navoj z nastavkom, kot z samim struženjem, ki je relativno počasno, izplača se le pri kakšnem jeklu.

Vedno z desno roko držim celoten nosilec, z levo pa vrtim glavo, le tako čutiš kaj se vse dogaja, seveda ne smemo pozabit na olje, za lažje rezanje in ostranjevanje opilkov.

Slika
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Ja, če delaš brez pogona je lahko fiksno vpeto, drugače pa lahko samo malenkost konus ven povlečeš pa se tudi prosto vrti.

Še en kos je primeren, če želiš na roko vrtet obdelovanec.

Tole vstaviš v os stružnice in zategneš vijak, da se lepo prileže (tako so bile narejene stara krmila pri kolesih)...

p.s. Tine, daj raje fino vodilo pod kot 30 stopinj, tako, kot imaš sedaj, da je vzporedno z osjo stružnice, ti nič ne pomaga. (pomik je potem polovičen...).
Priponke
navoj (Small).jpg
navoj (Small).jpg (28.53 KiB) Pogledano 22925 krat
lp Melly
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

No saj tudi sam imam v inox skoraj skozi celo izvrtano luknjo tako da lahko vrezujem nekje 5cm dolge navoje.
mi je pa ta način še bolj všeč ki se vrti v prazno, ko bi ga le pokazal prej ;)

Kaj pa konus si sam stružil?

Tisto fino vodilo pa sem nastavil na 0 in ga zategnil da se ne premika ker ga zaenkrat ne uporabljam, ko pa pride kak konus na vrsto pa ga odtegnem, če je pomih polovičen pa se zmika tudi y os tak da ne pridobiš kaj prida, vsaj mislim.

Drugače pa danes naročil par kg materiala v alcu cene so kar sprejemljive.

No dajte še kak predlog kaj se še da nardit ;)

LP Tine
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

Kako pa imate rešeno z vpetjem za nože? najverjetno imate vsi hitromenjalne glave, mogoče kdo pozna kakšen enostaven način za domačo izdelavo?

ali pa mogoče kdo ve za kaj podobnega pod 100€ tale mi deluje malenkost prešvoh:

http://cgi.ebay.de/Proxxon-24415-Mehrfa ... 53e866e383
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Načrtov je malo morje (za hitrovpenjalne glave) vendar moram nabavit še 60 stopinjski rezkar za vodilo izdelat...

Ja MT (MK) konus je pa najlažje stružit takole:

Vpneš en konus v glavo stružnice in potem prisloniš nož na najdebelejšem delu, potem na oko nastaviš kot (http://en.wikipedia.org/wiki/Machine_taper) nekje na oko 1 stopinja in pol. Potem premakneš z finim pomikom na najožji del konusa in pogledaš za koliko fali in spet nastaviš kot ... in tako ponavljaš dokler ne zadeneš na par stotink. Sem jih že kar nekaj naredil (zunanjih in notranjih) in so kar vredu sicer imam za notranje tudi povrtala (na koncu struženja še povrtam).

Še fotke končanega primeža in kota finega pomika...
Priponke
IMG_1795 (Small).JPG
IMG_1795 (Small).JPG (48.54 KiB) Pogledano 22766 krat
IMG_1797 (Small).JPG
IMG_1797 (Small).JPG (40.47 KiB) Pogledano 22766 krat
lp Melly
Collat3ral
Začetnik
Prispevkov: 22
Pridružen: 20 Nov 2009, 11:51

Odgovor Napisal/-a Collat3ral »

http://news.thomasnet.com/IMT/archives/ ... r_own.html

En dokaj enostaven načrt za hitrovpenjalno glavo.

lp
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

teli quick change tool-i mi nikakor ne dajo miru našel enega iz anglije za lepo ceno ampak je že na sliki bol tako za pogledat:

http://cgi.ebay.de/Quick-Change-Tool-Po ... 1c1d4f3d8e

Mogoče kdo ve kako oz kje bi dobil kaj ceneje na ta način:

Večji
http://cgi.ebay.com/QUICK-CHANGE-LATHE- ... 5d2e2986b9

Manjši
http://cgi.ebay.com/Quick-Change-Tool-P ... 4aacd65404

Na nemškem ebayu nimam kaj dosti sreče, mogoče kdo ve kako bi poimenoval to stvar v nemščini?
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Slika
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Ales, že res, da so tele glave odlične ampak v primeru Tineta stanejo več kot stružnica. Samogradnja bo prava stvar, edino kar potrebuješ poleg rezkarja in stružnice je 60 stopinjski rezkar za vodila.

Tole sem se lotil že pred časom...

http://homepage3.nifty.com/amigos/qctp/qctp-e.htm
lp Melly
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

ni se mi dalo pisat,ampak se vidi kako se po nemško temu reče......
Na nemškem ebayu nimam kaj dosti sreče, mogoče kdo ve kako bi poimenoval to stvar v nemščini?
Slika
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

hja izdelava tega bi bila sicer izvedljiva ampak še vedno mi ni povsem jasno kako se doseže da ti z obračanjem tistega cilindra potisne bat navzven da prime orodje najverjetneje je tisti clilinder iz centra ali se motim?

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Če gledaš fotke izdelave se vidi, da je notranji cilinder ekscentrično stružen, (če imaš glavo na 4 vpenjala ni problem, če pa nimaš, samo podložiš eno vpenjalo in vpneš, bo spet iz centra).

Je pa tak sistem natančen (višina orodja) in tog.
lp Melly
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Odgovor Napisal/-a tintek »

Najverjetneje si bom privoščil kaj takega ker mi še manjka malo znanja za tak projekt:

http://cgi.ebay.com/Quick-Change-Tool-P ... 4aacd65404

Edino piše da je iz 6061 T6 aluminija je to vredu?

danes pa sem malo za šalo malo zares izdelal ročajček:
Slika

Posral sem ga le ko sem zatiskal z kleščami in je prišla čeljust skozi usnje kar se pozna na krogli. bo treba še malo populirati.

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

tintek napisal/-a:Posral sem ga le ko sem zatiskal z kleščami in je prišla čeljust skozi usnje kar se pozna na krogli. bo treba še malo populirati.LP
Jaz bi prevrtal kroglo počez in potem privil ročico s pomočjo jeklene štangice (ali kar s steblom močnejšega izvijača) Luknja ne bi bič motila...
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Ko boš imel rotary table boš vpel noter in porezkaš šest kotnik na osi (recimo za ključ 10)....
lp Melly
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

tintek napisal/-a:No dajte še kak predlog kaj se še da nardit ;)

LP Tine
Recimo priprava za oblikovanje rozet... spinerjev in drugih podobnih vrtenin iz aluminijaste pločevine:

http://www.youtube.com/watch?v=TO7d2wx7Cq8


Mitja
Odgovori

Vrni se na Izdelava in dodelava modelarskega orodja