Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Vse o modelarskem orodju in obdelavi različnih materialov

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Sam se že tudi nekaj časa pripravljam,da bi vzel nekaj takega,pa vedno mimo pade.Ne vem ,če nebi vzel kar "ta mali" komplet....
Slika
JanezP
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 03 Dec 2007, 19:30

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a JanezP »

Pozdravljen,

evo 9 delni komplet stružnih nožev držalo 12 mm, z menjalnimi ploščicami, firma WD Tehnik Slovenska Bistrica.
Odrezni nož resnici na ljubo niti ni prav uporaben, ostali so pa odlični. Cene so brez DDV, ob osebnem prevzemu pa se da spogajat za nekaj % popusta. Mene je tak komplet pred 2 meseci prišel 100 EUR.

http://www.wd-tehnik.si/oprema/rezalno-orodje

lp, Janez
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Wall-e

Odgovor Napisal/-a brejker »

Priponke
wall-e.jpg
wall-e.jpg (29.64 KiB) Pogledano 18589 krat
Zadnjič spremenil brejker, dne 05 Jan 2015, 19:45, skupaj popravljeno 1 krat.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Wall-e

Odgovor Napisal/-a tornado »

brejker napisal/-a:=D>

Link do izdelave: http://englishrussia.com/2009/04/08/rus ... -case-mod/

Slika
In čemu služi to orodje??? :-k :-k
Lp Rado
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Wall-e

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

tornado napisal/-a:
brejker napisal/-a:=D>

Link do izdelave: http://englishrussia.com/2009/04/08/rus ... -case-mod/

In čemu služi to orodje??? :-k :-k
Ogledovanju foruma ;-)

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a brejker »

Orodje? Toj mašina! :lol:

Tornado: Pod zadnjo sliko imaš strani za poklikat, da te premakne po temi naprej...

Če pa kdo še ni gledal tega animiranega filma pa toplo priporočam. Družinski celovečerc bi lahko rekel :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=alIq_wG9FNk
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a tornado »

brejker napisal/-a:Orodje? Toj mašina! :lol:

Tornado: Pod zadnjo sliko imaš strani za poklikat, da te premakne po temi naprej...

Če pa kdo še ni gledal tega animiranega filma pa toplo priporočam. Družinski celovečerc bi lahko rekel :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=alIq_wG9FNk
še vedno mi ni jasno kakšno povezavo ima z modelarskim orodjem. [-( :-k
Lp Rado
frfotajčki
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 01 Jan 2009, 11:39
Kraj: Ajdovščina

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a frfotajčki »

Sicer ne vem, če spada v to temo, ampak iščem ključ 14-17 znamke Tang yugoslavia DIN 895, prilagam tudi sliko dveh ključev.
Priponke
kljuc.jpg
kljuc.jpg (88.39 KiB) Pogledano 18152 krat
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

frfotajčki napisal/-a:Sicer ne vem, če spada v to temo, ampak iščem ključ 14-17 znamke Tang yugoslavia DIN 895, prilagam tudi sliko dveh ključev.
V čem pa je problem? Pač dve standardni velikosti in upognjen ključ... A je še kaj drugega kar ne vemo?
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a Krist »

rc-ryder napisal/-a:
vinkom napisal/-a:Zdravo,
se strinjam s tabo....meritve z digitalnim -sploh s poceni kitajskim-pomičnim merilom so kar DELIKATNA zadeva...tu je mikrometerski vijak v prednosti...
Dve moji letvi sta namenski (kitajski!!!),tretja na konjičku pa je prirejena iz pomičnega merila...vse skupaj za cca 60€.....
Lp,
Vinko

Kljub debati, ki sva jo imela z Vinkotom glede uporabnosti poceni kitajskega digitalnega merila na suportu za premer - sem ga namontiral...

Struženje slepih notranjih utorov je na nonij prava muka, +/- 0.05 pa ni kak problem za oring, ki sede not. Pa za šropanje bo tudi prišel prav :lol:

Samo par slik, če komu pride prav ideja montaže na utesnjenem sklopu na malih stružnicah:

Slika

Slika

Slika

LP
Ravno se igram z načrtovanjem modelarske krožne žage, pa sem si sposodil idejo z kljunastimi merili. Sam bom uporabil 300mm dolgega, ker sem želel imeti šablono do 296mm širine. Sicer bi z lahkoto šel na manjšo širino, ampak se mi zdi, bolje, če je miza dovolj velika. Plan je uporabiti 85mm žage z karbidnimi zobmi (36 zob), manjše diamantne, klasične proxxon in žage do 110mm premera s centrirnim obročem (sredinska luknja 20mm). Poganjal jo bo klasični turnigy D3548/6 motor, 40A Yep regulator, za krmiljenje bo uporabljen arduino nano z dvema izhodoma in OLED 0,96" zaslonom. En izhod bo za obrate motorja (jermenski prenos zaradi omejenih obratov na žagi in večjega dviga žage, pri 85mm žagi bo max debelina materiala 21,5mm), drugi pa bo služil za nastavljanje višine žage z dvema potenciometroma (grobo in fino nastavljanje). Zgornja plošča bo iz aluminija 8mm z dvema utoroma za kotnik. Ostali kosi bodo verjetno iz karbona ali aluminija, ohišje pa iz 8mm brezove vezane plošče.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Pri mašincah in izdelkih je treba vedno kaj spihat, tisti veliki debeli šlauhi pa v napoto.

Cevka 4/2mm, navita okrog 50mm alu palice in skuhana v pečici na 120°C. Samo segreto in nato sem pustil, da se v pečici ohladi...

Slika
Slika

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a vojmir »

ŽIVJO !

Vse v redu, kar se tiče oblikovanja cevke, ki je namenjena za pnevmatiko. Za čiščenje strojčka pa načeloma odsvetujem premočno pihanje (iz kompresorja). Med drsne ploskve suporta in postelje pa tudi drugje, se z zrakom zabijejo drobni delci, po navadi trdi, ki razijo vodila. Na teh naših malih stružnicah je to še toliko bolj nevarno, ker niso namenjene za profesionalno rabo. Ker so večinoma kitajskega izvora, je kvaliteta vodil toliko bolj vprašljiva. Saj ne rečem, tudi sam kaj izpiham, nikakor pa v , oz. med vodila. Te strojčke imamo, ne da se igramo, ampak na njih ustvarjamo ( ČARAMO ). Jaz za čiščenje uporabljam čopič pa seveda krpe.
Na starih mojih slikah je stružnica, ki je ne dam nikamor, čeprav sem lani nabavil novo - kitajsko. Pač druge si ne morem privoščiti. Stara je kompaktna in masivna. Na njej pogrešam le avtomatski pomik. Tega ima pa nova.

Lep pozdrav VOJC
Priponke
NOVA PRIJATELJICA
NOVA PRIJATELJICA
01 NOVA -M.JPG (180.23 KiB) Pogledano 17698 krat
Ta star mormo skup držat!
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

vojmir napisal/-a:ŽIVJO !
Za čiščenje strojčka pa načeloma odsvetujem premočno pihanje (iz kompresorja). Med drsne ploskve suporta in postelje pa tudi drugje, se z zrakom zabijejo drobni delci, po navadi trdi, ki razijo vodila.
Se ne bi mogel bolj strinjati s tabo!

Kadar na stružnici kaj brusim, vodila in vse kar je možno pokrijem s cunjami, ki jih potem odvržem...
Slika

Najprej ročno odstranjevanje ta velikih špen od šropanja ali vrtanja, nato sesalec, čopiči so pa ves čas pri roki tudi za medfaztno čiščenje izdelkov in primeža:

Slika

Zrak je samo za čiščenje izdelkov (lukenj in površin med vpenjanjem, čiščenje okoliških površin, recimo priročna poliččka za pripomočke, vpenjalna držala, navojni svedri itd...):
Slika

V spiralo je vdelano 3m fi 4/2 cevke, ki zelo zbije pretok, pištola bo pa bistveno manjša od običajne, s tankm iglastim nastavkom.
Slika

Izdelke in luknje običajno čistim z zrakom v roki, ko so zaviti v bombažno cunjo...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

vojmir napisal/-a:ŽIVJO !
Stara je kompaktna in masivna. Na njej pogrešam le avtomatski pomik.
Morda bi šlo z dodelavo stare...
Za Minilathe se dobijo deli (polovična matica, vklopni excenter, špindel, pogon pa na krtačni regulator in motr za brisalce...

http://littlemachineshop.com/products/p ... category=5

http://littlemachineshop.com/products/p ... category=5

usterezno vreteno: http://littlemachineshop.com/products/p ... category=5

Verjetno se kaj najde tudi bližje... Ljudje kupijo stružnico in jo prodajo za dele...

Verjetno bi se splačalo pomatrat, saj bo stara lita mrcina sigurno lepše delala od nove mašince. Tudi jaz sem se že razgledoval po kakem bolj robustnem izdelku...

LP
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
vojmir
Freak
Prispevkov: 975
Pridružen: 29 Mar 2011, 16:02
Kraj: Škofja Loka

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a vojmir »

ŽIVJO !

Vsaka predelava v smeri avtomatskega pomika odpade, saj je stroj starejši od mene sigurno trideset let, jaz sem pa tudi že zakorakal v 70. leto. Tak kot je, je bil grajen namensko za razna manjša popravila v montažah (posnemanje robov, kaj pošmirglat, prilagodit in seveda tudi postružit. Jaz sem na njej dodelal še razna pomagala, držala za mer. ure, glavo za vpetje štirih nožev i.t.d. Sem ji že hotel predelat pogon z ploščatega jermena na klinasti pa nikakor nisem prišel do tega. No, kljub temu, sem za modelarstvo in seveda svoje potrebe izdelal vse.

L.P. VOJC
Priponke
TAKO IZGLEDA MOJA STARA LEPOTICA...
TAKO IZGLEDA MOJA STARA LEPOTICA...
IMG_0002.JPG (107.35 KiB) Pogledano 17609 krat
ŠE S TE STRANI...
ŠE S TE STRANI...
IMG_0003.JPG (118.67 KiB) Pogledano 17609 krat
IN S TE....
IN S TE....
IMG_0004.JPG (123.67 KiB) Pogledano 17609 krat
Ta star mormo skup držat!
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Štiričeljustno glavo z nedvisnim pomikom imam že kar nekaj časa. Fino za natančno izdelavo lukenj, kadar imaš opravka z obdelovanci, ki so nepravilne oblike.

Prava muka za centriranje kvadratnih obdelovancev v center... In sem našel dokaj ugodno ponudbo z zmernim stroškom pošiljanja v evropi:
DSC_0151.jpg
DSC_0151.jpg (96.55 KiB) Pogledano 17271 krat
Neodvisno centriranje:
http://www.paulimot.de/epages/paulimot. ... ducts/4050

Samocentrirna glava:
http://www.paulimot.de/epages/paulimot. ... ducts/4040

Tudi ostala ponudba solidna, cene pa zmerne!

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
nofeardh
Začetnik
Prispevkov: 28
Pridružen: 08 Okt 2013, 15:34
Kraj: Logatec

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a nofeardh »

V info, če komu prav pride...

kdor ima HobbyKing Long Shaft Hex izvijače in se mu je obrabila konica....kot nadomestne konice perfektno ustrezajo 120mm dolge konice od Arrowmax izvijačev, ki so baje zelo dobre kvalitete. Cena cca 4€ po konici.
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a tintek »

rc-ryder napisal/-a:Štiričeljustno glavo z nedvisnim pomikom imam že kar nekaj časa. Fino za natančno izdelavo lukenj, kadar imaš opravka z obdelovanci, ki so nepravilne oblike.

Prava muka za centriranje kvadratnih obdelovancev v center... In sem našel dokaj ugodno ponudbo z zmernim stroškom pošiljanja v evropi:
DSC_0151.jpg
Neodvisno centriranje:
http://www.paulimot.de/epages/paulimot. ... ducts/4050

Samocentrirna glava:
http://www.paulimot.de/epages/paulimot. ... ducts/4040

Tudi ostala ponudba solidna, cene pa zmerne!

Lp
Super cene mene ima da bi narocu 100mm 3celjustno ima kdo izkušnje z njo na tamali struznici, flancno bo treba novo nardit drugače pa mislim da ne bi smelo biti težav 125 zna biti že pretežka.
Lp
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

http://www.toolsandmods.com/lathe/mini-lathe-headstock

Pa skoraj obvezno je potem menjati še zobnike za litoželezne v menjalniku.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
tintek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2227
Pridružen: 18 Jul 2005, 12:22
Kraj: cerkno

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a tintek »

Misliš da bo nuja? Oz če ti praviš ti verjamem, ampak sam si razlagam, da bo vztrajnost glave še večja motor pa bo enako močan oz "švoh" zagon ima mehki zavore ni... tako da če kaj "zabije" bo malo večja škoda zaradi vztrajnosti glave bodo ob tem "najugali" zobniki?
Motor ima tudi zaščito pred preobremenitvijo, ki hitro izklopi že ob kakem vrezovanju navojev pri majhnih obratih. Druga stvar je rezkar ki ima precej močnejši motor tam sem menjal oba zobnika za zobnik iz pertinaxa kar nekaj je stalo komplet z vsemi ležaji, živcev mi je požrlo še in še, saj me je hecal konusni ležaj, če sem ga premalo stisnil je ropotalo za znort, če pa preveč se je ležaj grel. Nekje 7-8krat sem podrl vse skupaj, res je tanka meja pravega delovanja, ampak zdaj lavfa kot mora, le zobniki so malo glasnejši od plastičnih. Kar hočem povedati je da ne bi rat tikal stružnice dokler mi res kaj ne "požre".

LP
LP Tine

Kaj malga tut postružim
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

tintek napisal/-a:Misliš da bo nuja? Oz če ti praviš ti verjamem, ampak sam si razlagam, da bo vztrajnost glave še večja motor pa bo enako močan oz "švoh" zagon ima mehki zavore ni... tako da če kaj "zabije" bo malo večja škoda zaradi vztrajnosti glave bodo ob tem "najugali" zobniki?
Motor ima tudi zaščito pred preobremenitvijo, ki hitro izklopi že ob kakem vrezovanju navojev pri majhnih obratih. Druga stvar je rezkar ki ima precej močnejši motor tam sem menjal oba zobnika za zobnik iz pertinaxa kar nekaj je stalo komplet z vsemi ležaji, živcev mi je požrlo še in še, saj me je hecal konusni ležaj, če sem ga premalo stisnil je ropotalo za znort, če pa preveč se je ležaj grel. Nekje 7-8krat sem podrl vse skupaj, res je tanka meja pravega delovanja, ampak zdaj lavfa kot mora, le zobniki so malo glasnejši od plastičnih. Kar hočem povedati je da ne bi rat tikal stružnice dokler mi res kaj ne "požre".

LP
Zobnike sem menjal, ker sem odlomil zob pri struženju enega poboljšanega jeklenega kosa. Večja ko je glava, večje stvari boš vpenjal ;-) in potem se obremenitev le še zveča.

Pred menjavo zobnikov se mi je samo enkrat zgodilo, da se je vklopila termo zaščira in je odletel zob. Sedaj se mi pa redno dogaja, da se vklaplja termo zaščita :-) Pa še prestavno razmerje sem spremenil, ker sem vgradil GT3 jermen, ki ga je lažje dobiti. Tako ima sedaj stružnica več navora na glavi, manj vrtljajev... Če ne bi imel jeklenih zobnikov bi verjetno že parkrat menjal plastiko...

Kaj si pa telovadil s konusnimi zobniki pa ne vem. Običajno ni težav, če le prav zmontiraš. Namažeš ležaj, narahlo zategneš z roko, parkrat obrneš vreteno, da se mast lepo razporedi. Nato zategneš s ključem in malo mero občutka, da začutiš, kdaj se sila začne zelo povečevati ob majhnem zasuku. Popustiš za par kotnih stopinj, zategneš protimatico in je to to...

LP
Zadnjič spremenil rc-ryder, dne 10 Sep 2015, 21:42, skupaj popravljeno 2 krat.
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Uporabljam kitajske konektorje EC5,problem nastane pri odklopu.Konektor namreč zagrabi tako da ga ne spraviš narazen,potem vlečeš za žice in imaš čez čas vso izolacijo na kablih zvlečeno......
Priponke
snemalec konektorjev.jpg
snemalec konektorjev.jpg (58.45 KiB) Pogledano 16955 krat
rpz2.jpg
rpz2.jpg (119.96 KiB) Pogledano 16955 krat
rpz3.jpg
rpz3.jpg (127.74 KiB) Pogledano 16955 krat
Slika
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Že dolgo časa me muči barvanje v mali delavnici... Vsakič tako sranje, da me kar mine prijeti v roke kak sprej ali kaj podobnega...

Ob planu za preureditev sem si že zamislil, da bom na ponk namontiral po meri narejeno mapo, ki mi bo omogočila precej bolj čisto delo.

Pa je kar trajalo, predvsem zbiranje idej, materiala, ustrezne turbine ter seveda časa za izvedbo.

Najprej sem naskiciral, kaj bi pravzaprav naredil:
Slika

Tista manjša škatla na levi je izvlačljiva in se, ko je ne rabim lepo porine not.

Po prvih načrtih in iskanju perforirane plošče za zmeren denar (ne 200€ in naprej za kv. meter...), sem se odločil za samogradnjo.

Slika

Ker je lukenj preko 830 sem se odločil, da gre to na moj mali CNC, saj bi tudi za laserski izrez plačal preko 150€ samo za delo...

Priprava mega puzzla:
Slika
18 različnih programov ter 52 kosov. Jebiga. Mašina ima samo 100x300mm hoda. Kva pa je to za ta trmaste ;-)

Na koncu so bile perforirane plošče izrezane in zlepljene v enem popoldnevu.

Potem pa še par dni, da sem v miru zlepil škatle:
Slika

Končno stanje, pripravljeno za test ;-)

Najprej sem hotel izdelati zadevo iz starih nap, a so motorji med 40 in 60W. Od kolega sem kupil 250W turbino za odsesavanje od enega strega stroja. Tiha in zmogljiva zadeva - za 40€ se nimam kaj pritoževat.

Ohišje spet topol vezana plošča, par klipsen in okvir za držanje filtra iz flisa za nape. Dva sloja.

Slika

Slika

Povezavo sem izvedel z enostavnim kanalom iz topolove plošče, luknje pa kar s kronsko žago (čez steno omare 8) )

Obrnem gumb in začnem kar tako po zraku vrtet z rdečim sprejem:
Slika


Kar učinkovito, v notranjosti se je videlo, kje se je zrak vrtinčil ali spreminjal smer:
Slika

Slika

Slika

Pod izpuh turbine pa sem dal bel papir in je po 1/3 spreja ostal bel.

:D 8)

Vesel ko radio!

LP
Zadnjič spremenil rc-ryder, dne 16 Maj 2017, 18:49, skupaj popravljeno 1 krat.
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Tale spletna stran in istoimenski kanal na youtubu je prava zakladnica idej in tehnik za vsakogar, ki mu je mehanska obdelava vsaj malo v veselje.

http://www.clickspringprojects.com/

Video posnetki so vrhunski, prikazani vsi pomembni detajli na lep, nazoren in prav nič razvlečen način.

Priporočam!

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Izdelava, dodelava modelarskega orodja

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

tintek napisal/-a: Super cene mene ima da bi narocu 100mm 3celjustno ima kdo izkušnje z njo na tamali struznici, flancno bo treba novo nardit drugače pa mislim da ne bi smelo biti težav 125 zna biti že pretežka.
Lp
Evo, problem vpenjanja 125mm glave na ta malo stružnico sem rešil z Upgrejdom:

SC4 od Paulimota, 125mm glava, 510 med konicami, 95kg, 1kW motor.

Zdej mislim, da bo za nekaj časa mir.

Sem pa že pozabil, kaj vse je treba postorit, preden stružnica približno ustreza mojim kriterijem.

Kvalitete ni, je samo osnova za izboljšave in potem imaš nekaj, kar približno dobro služi...

Plusi:
- masivnost in moč (kile in kW ne lažejo...)
- zelo fin vzdolžni in prečni avtomatski pomik za lep finiš
- masivnejši konjiček z blokado na vzvod
- delovni prostor
Minusi:
- kitajska šlamparija na vsakem koraku...
x opletajoča glava (sem moral prstružiti flanžo, da sem jo spravil v 2 stoti. Verjetno bom prej ali slej naredil novo flanžo in prebrusil glavo...)
x avtomatskega pomika se ne da izklopit. Blokada suporta se izvede z vijakom, kar vzame več časa kot pri ta mali stružnici
x vsa vodila je treba polepat (da, razstavit, premazat s pasto in predrgnit), drugače bo pa treba ves čas štelat in zategovat lastovičje repe...

Glavni kriterij je bil prostor, ki ga imam na razpolago in seveda denar....

Za dobre 3 jurje se dobi nemški drejponk kot tale: https://www.wabeco-remscheid.de/drehmas ... d4000.html za 3.300€, da je primerljivo po delovnem prostoru z SC4 pa pridemo do sem: https://www.wabeco-remscheid.de/drehmaschine-d6000.html 4.750€

Kar je kar malo več kot 1750€ za Palimotovov verzijo SC4....

Še slikca nove pridobitve:

Slika

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Odgovori

Vrni se na Izdelava in dodelava modelarskega orodja