Mini RC viličar

Vse o risanju, 3d modeliranju, programski opremi,...

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
marolt55
Tekmovalec
Prispevkov: 389
Pridružen: 29 Avg 2010, 14:49
Kraj: Preserje pri Radomljah

Mini RC viličar

Odgovor Napisal/-a marolt55 »

Živjo

Na youtubu sem zasledil video mini rc bobcata in prišel na idejo da bi zrisal in natisnil čim manjši model viličarja. Ob tem se bom še kaj novega naučil pri risanju in zasnovi modela. Ker mi kakšne bolj zahtevne oblike ne gredo od rok bo izgled bolj preprost, vsaj za začetek. Bom že kasneje kaj popravil.
Najprej mi je bilo pomembno, da se model lahko upravlja preko telefona. Na internetu sem našel neko shemo po kateri se naredi bluetooth povezava z arduinom, ampak bi bila zadeva prevelika volumensko. Potem sem naletel na zelo dobro narejen modul/krmilnik od uporabnika miharix. Krmilnik sem že stestiral in deluje super.

Zamislil sem si pogon in pomike na 3.7g servote, in 1s lipo baterija z boosterjem na 5v zaradi minimalne napetosti servo motorjev(5v).

Vse kar se bo le dalo bo natisnjeno, tudi kolesa(PLA+TPU)
Vse dimenzije in obilika so z moje glave, narišem in sproti popravljam.

Nekaj slik za začetek.
Priponke
vilicar.jpg
vilicar.jpg (27.22 KiB) Pogledano 13351 krat
vilicarservo.jpg
vilicarservo.jpg (29.94 KiB) Pogledano 13351 krat
vilicarspodaj.jpg
vilicarspodaj.jpg (23.45 KiB) Pogledano 13351 krat
Zadnjič spremenil marolt55, dne 16 Sep 2020, 20:37, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: Mini RC viličar

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

=D>
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
marolt55
Tekmovalec
Prispevkov: 389
Pridružen: 29 Avg 2010, 14:49
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: Mini RC viličar

Odgovor Napisal/-a marolt55 »

Spet sem imel nekaj časa za risat kar sem si zamislil.
Dorisal sem zadnje kolo po katerem sem prilagodil nosilec za servomotor. Zadaj bo imel samo eno kolo, zaradi lažje izvedbe zavijanja. Kolesa na slikah so samo za lažje risanje, kasneje bodo narejena platišča in na njih obroč gume.
Na eno sliko sem dodal približne mere za predstavo :D

Razmišljam, da bi dodal tudi servo za poteg vilic naprej nazaj, kateri bi bil lahko skrit v sedežu. Ampak me funkcija Shell zajebava in noče "izpraniti" sedeža. Se bom mogel še poglobit.
Dvig in spust vilic bo najvrjetneje narejen na tanko vrvico.. sem razmišljal o navoju in matici ampak se mi zdi da imam premalo prostora spredaj. Bom še razmislil za kakšno opcijo.

Če ima kdo kakršenkoli predlog pa na dan z idejo ;)
Priponke
vilicar1.jpg
vilicar1.jpg (40.39 KiB) Pogledano 13214 krat
vilicar2.jpg
vilicar2.jpg (31.03 KiB) Pogledano 13214 krat
vilicar3.jpg
vilicar3.jpg (33.72 KiB) Pogledano 13214 krat
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Mini RC viličar

Odgovor Napisal/-a miharix »

Boš dodal tudi kake luči?
Volan, ki je z tankimi vrvicami povezan na smerno kolo?

Če greš vilice z tankimi vrvicami... mogoče lahko nato z istim motorčkom za dvig nekako realiziraš še nagib vilic.

Dvig bi mogoče šlo z navojno če razdreš servo motorček. Motor daš direktno na navojno os, preko vrvic pa premikaš potenciometer iz servo motorčka in mu tako daješ povratno informacijo o poziciji(ali pa nekje najti ustrezno dolgi linarni potenciometer). Potenciometer lahko tudi premostiš le pol nimaš elektronske meje največjega hoda.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
marolt55
Tekmovalec
Prispevkov: 389
Pridružen: 29 Avg 2010, 14:49
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: Mini RC viličar

Odgovor Napisal/-a marolt55 »

Živjo

Luči bom vrjetno dodal na vrh viličarja, da svetijo naprej, za zadnje še nisem razmišljal. Detajle bom risal kasneje, kot so kljuka zadaj, volan, razne stopničke, letve... najprej moram vse narisat do testnega printa :D

Z volanom najbrš ne bom komliciral saj je to prezahtevno naredit, razen če bi dal še en servo, ampak itak nimam dovolj prostora... se mi to na vrvice ne zdi dolgotrajna(obstojna) rešitev.

Motor za nagib vilic bo samostojen, da se lahko uporablja po potrebi. Na motorju za dvig pa nisem mislil dat nobenega potenciometra. Tako ali tako se bo servo ustavil ko pride do končne točke, vsaj predvidevam :) bom to še stestiral..
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Mini RC viličar

Odgovor Napisal/-a miharix »

Kako napreduje ta tvoj projekt ? :)
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
marolt55
Tekmovalec
Prispevkov: 389
Pridružen: 29 Avg 2010, 14:49
Kraj: Preserje pri Radomljah

Re: Mini RC viličar

Odgovor Napisal/-a marolt55 »

Živjo
Projekt bo sigurno končan vendar sem bil zadnje mesece precej službeno zaseden in obremenjen z drugimi stvarimi #-o
So še vse komponente na pisalni mizi v škatlici tam kjer so ostale...
Nadaljujem...
Odgovori

Vrni se na Risanje in 3D modeliranje