Problem z 3D tiskalnikom

Vse o risanju, 3d modeliranju, programski opremi,...

Moderatorji: brejker, Krist

Odgovori
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Problem z 3D tiskalnikom

Odgovor Napisal/-a Yayo »

Živjo!

To temo sem ustvaril zato,da bi rešil problem z mojim 3D tiskalnikom (Ultimaker Original+).
Rad bi da mi kdo pove, če ima tudi probleme z "basanjem" 3D tiskalnika... in sicer meni se zelo pogosto dogaja da se mi "zabaše" konica in jo moram zvrtati oziroma zamenjati za novo, kar ni prav prijetno #-o .

Lp
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Problem z 3D tiskalnikom

Odgovor Napisal/-a miharix »

  • Slab filament -> Kupuj drugje
  • Umazanija iz okolice -> Imej speljan filament skozi gobico
  • Umazanija iz notranjosti -> segrej ABS na delovni temperaturo, ohladi v prehodno elastično območje (160-180°C) z roko izpuli filament (vlečti se mora kot trdi žvečilni) ponavadi tako za sabo še povleče umazanijo iz sten.
  • Prevelika temperatura & prepočasen pomik
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Yayo
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Maj 2017, 19:12

Re: Problem z 3D tiskalnikom

Odgovor Napisal/-a Yayo »

Ali je lahko temperatura prevelika tudi, če je v temperaturnem območju, ki piše na filamentu (npr. če je na zgornji meji).
Lp
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1077
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Problem z 3D tiskalnikom

Odgovor Napisal/-a miharix »

Da lahko, če
tvoj termistor poroča sistemu prenizko temperaturo (torej v resnici delaš višje kot ti izpisuje)
proizvajalec je izmeril nižjo temperaturo kot je resnici bila

Najbolje je preizkusit.

Osebno se mi to ponavadi zgodi, ko menjujem filament, in je filament dalj čas ležal nekje na mizi.
torej da je nek prah iz okolice se prijel nanj. Ponavadi imam vse v zaprtih zabojih, ter tudi printer zaprt.


Mimogrede zabita konica...
Jaz jo ponavadi takoj menjam, zabasano pa če smem pri volji o čistim tako:
ABS -> aceteon za kak dan ali dva nato isto kot za ostale plastike
ostala plastika -> v primež in z gorilnikom izžgem vso plastiko -> pokrtačim z majhno jekleno krtačo.
Žice majhnih krtač so tudi take debeline, da gredo skozi šobo. -> pred prvim printom preventivno parkirat izvedem čiščenje z puljenjem.
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: Problem z 3D tiskalnikom

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Poleg vsega zgoraj naštetega, upoštevaj še:
- ne puščaj predolgo segretega hotenda z vstavljenim fialmentom
- uporabljaj suhe filamente (ob neuporabi rolo odstrani s tiskalnika in ustrezno shrani)
- začni uporabljat čistilni filament (meni osebno je največ pomagalo ravno to)

Jaz sem imel pogosto zabasane šobe, predvsem ob menjavanju vrst fialmentov, ki imajo zelo različne temperature tiskanja.
Npr. če tiskaš PETG pri 250 C, potem pa greš tiskat PLA z 200 C... ob nižji temperaturi bo tiskalnik težko "odplaknil" vse ostanke starega filamenta, posledično bo v šobi še vedno nekaj PETG-ja, ki se lahko kadarkoli odlušči in, ker pri nizki temperaturi ne bo dovolj mehak, zapacka šobo. Še slabše je obratno - z materiala ki se tiska pri nižji temp. greš na takega z višjo - ostanki PLA se bodo pri 250+ "zapekli" v hotendu in slej ko prej zabasali šobo.

Čistilni filament je narejen iz materiala, ki ima zelo velik razpon uporabne temperature - ustrezno tekoč je že pod 170 C, tudi pri 320+ C (npr za polikarbonat) se še vedno ne žge, hkrati se zelo dobro veže z večino materialov ki se uporabljajo za tiskanje, kar pomeni da lahko z njim "odplakneš" ostanek materialov preden vstaviš novega. Za "ziher" pa narediš še cold pull (pri okrog 100 C).
Če še ne poznaš, poišči "Cleaning filament". Pa ne rabiš pretiravat s količino - par metrov zadošča za kar nekaj printov (običajno ga za eno čiščenje porabim okrog 5 - 10 cm). Uporabim ga na vsakih nekaj rol enakega materiala, oz. ob vsaki menjavi vrste materiala.
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Problem z 3D tiskalnikom

Odgovor Napisal/-a Krist »

Meni se redko zapaca šoba. Zadevo rešujem tako, da če menjam iz abs na pla, odstranim filament in vstavim pla pa ga na roke potisnem 10cm skozi pri temperaturi za abs. Nikoli se ne zapaca. Pa ob menjavi recimo barve filamenta, ga skozi na roke potisnem v parih presledkih in so šobe vedno ok. Edino pri tpu je bolje imet posebaj šobo samo zanj. Printam v glavnem z 0,4mm šobo. Sem pustil že tudi po 2 uri segreto glavo bp.
Pa tudi z 0,6mm, 0,8mm, 1mm in 1,2mm tiskam vsaj 30-40% vsega časa.
Odgovori

Vrni se na Risanje in 3D modeliranje