Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Moderatorji: mihah, bovi

robar
Tekmovalec
Prispevkov: 294
Pridružen: 13 Dec 2008, 17:42
Kraj: Škofja Loka

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a robar »

Tudi jaz mislim, da ni noben problem narediti izpit, če se malo potrudiš, kdor pa ne more sam, lahko poprosi katerega od kolegov za pomoč. Nobenemu ne bo nič škodovalo, če se bo naučil kaj novega. To se mi zdi tako kot, če bi malo ponovili prometne predpise. Prepričan sem, da skoraj nihče, ki je delal izpit za avto pred 20. leti, ne pozna vseh prometnih znakov, ki so danes v veljavi. Za vse, ki letijo približno po pravilih, ne bo nobene spremembe, za tiste pa, ki mislijo, da zanje pravila ne veljajo mi je čisto prav, če jih umirijo.
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Če bo Korona dopuščala, naj se uvede še praktični preizkus. Lahko s svojim modelom. in bi imeli 2, mogoče 3 kategorije. Fixed wings, heliji in multirotorji.
Praktični preizkus:
- Kaj letiš? Multirotor, heli, letalo?
- Priprava lastnega modela na polet
- vzlet, 2-3 ovinki ali recimo osmica, pristanek.
- Pri multirotorjih obvezno v rate / acro modu, kar je zelo podobno, kot heli, torej zahtevno. Nobenega avto level-a ali stable moda. Torej DJI in podobne zadeve odpadejo za opravljanje preizkusa.
- Ti je uspelo? Bravo, opravil, sedaj lahko letiš letalo / heli / multirotor.

Sedaj si lahko kupiš DJI / Yunnec / ali kakšen drug samoleteči UAV. Itak da si ga ne boš, tudi če boš imel denar, ker ti bo dolgočasen. Razen, če ga boš imel za poklicno fotografiranje / snemanje iz zraka, za kar pa si sedaj popolnoma usposobljen, ker znaš leteti brez pomagal.

- Si pri tem razbil model? Šment, žal nisi opravil, sedaj boš še malo utrdil znanje pri popravljanju / sestavljanju in na simulatorju, še malo povadil in se vidimo ponovno.

Saj DJI se trudi preprečevati neumnosti.
Samo se najdejo izvrstni programerji, ki naredijo custom firmware in ga prodajajo japijem, ki potem to flashajo in se jim dobro zdi, ker njegov Phantom / Mavic pa sedaj leti dlje, hitreje in višje, kot sosedov.

@tomazslo sorry, :wink: , ampak saj tema je kdo je kriv in nikogar nič ne obtožujem. Moj konstruktiven predlog.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a Krist »

Stanko P. napisal/-a: 10 Feb 2021, 14:55 Realno gledano so dronarji sf****i modelarstvo.
Mi se sedaj tukaj sekiramo in ubadamo z birokracijo.
Dronarji, ki nimajo veze z modelarstvom (tu mislim predvsem tiste ki si kar z ljubega miru pač zaradi dostopnosti nabavijo drone), pa itak terajo naprej in sploh ne vejo, da rabijo kako kvalifikacijo. Saj jih modelarstvo kot tako ne zanima.

Dronarje pa 'normalne' modelarje ločit pa bo mir.

Tukaj nočem nikogar užaliti, ker tisti, ki izhajajo iz modelarstva, nekateri top modelarji, itak vejo kako se stvari streže.
Ampak problem je, da je teh kakih 10%, preostali dronarji pa so navadna raja, ki se jim dobesedno j**e in nimajo niti predstave kaj modelarstvo sploh je.

*Da pa sedaj fotr ne sme s tamalim na lastnem travniku dati letala, ki sta ga izdelala, v zrak. To je pa svoboda, ki jo živimo.
Ne vem kaj jokaš...
Je bil skrajni čas, da je prišlo do tega. S temi novimi pravili se bomo znebili ravno vseh teh, ki so nam "zasrali" hobi...
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6027
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Krist napisal/-a: 24 Feb 2021, 11:43 ...S temi novimi pravili se bomo znebili ravno vseh teh, ki so nam "zasrali" hobi...
...pa mene, pa še koga tut :^o :lol:
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a Offshore »

KamiKaza napisal/-a: 24 Feb 2021, 13:51
Krist napisal/-a: 24 Feb 2021, 11:43 ...S temi novimi pravili se bomo znebili ravno vseh teh, ki so nam "zasrali" hobi...
...pa mene, pa še koga tut :^o :lol:
Evo prjatu ,za tole pa zihr ne rabiš met izpita :lol:
..sam kamere ne smeš met gor! :nene:
1xxxxxxxxxx58059579_2191545374308953_7028061738433340226_n.jpg
1xxxxxxxxxx58059579_2191545374308953_7028061738433340226_n.jpg (19.5 KiB) Pogledano 3336 krat
158263225_238801097959957_12354890774624aaaaaaa85553_n.jpg
158263225_238801097959957_12354890774624aaaaaaa85553_n.jpg (51.59 KiB) Pogledano 3336 krat
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Tudi če se zaradi poskledic moje prometne nesreče ne morem več ukvarjati z modelarstvom, imam svoje mnenje še vedno lahko ...

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a tornado »

Roberto,....
Priponke
respect2.jpg
respect2.jpg (7.74 KiB) Pogledano 3265 krat
Lp Rado
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Roberto napisal/-a: 08 Mar 2021, 10:16 Tudi če se zaradi poskledic moje prometne nesreče ne morem več ukvarjati z modelarstvom, imam svoje mnenje še vedno lahko ...

Slika
Bravo Roberto,lepo in pravilno povedano v eni sliki !

=D> =D> =D> =D> =D>
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Zakaj v tujini lahko letijo do 500m mi pa samo 120 :o :o :o . A ni to Evropska uredba?
Priponke
0.jpg
0.jpg (25.56 KiB) Pogledano 3227 krat
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a miharix »

JozeS napisal/-a: 08 Mar 2021, 13:51 Samo povem:
https://eshop.petrol.si/sl/petrol/Droni

LP, J.
Sem zdaj na [email protected] poslal
Spoštovani,
prosim če na vaši spletni trgovini in v morebitnih fizičnih prodajah
ustrezno informirate kupce VSEH dronov, ki so nad 250G

DA POTREBUJEJO ZA LEGALNO LETENJE LICENCO:https://www.caa.si/registracija-in-uspo ... -a1a3.html
Uredba:
https://www.uradni-list.si/glasilo-urad ... rakoplovov
Me res zanima kaj bo odgovor :lol:

Mogoče bi lahko to uredbo izkoristili in vsem trgovcem poslali nek vzorec,
ki bi ga lahko oni obesili zraven škatel ali celo v škatle, v mislih imam nekaj v stilu:

"Spoštovani kupec, za upravljanje tega "drona", je za legalno uporabo potreben izpit in licenca. Pridobite jo lahko na..., ali pa se obrnite na vaš najbližji modelarski klub. Vam najbližji klub lahko najdete na ... "

Bi mogoče na ta račun lahko pridobili več pomladka :-k
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplovov

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

V tujini pa glatko do 500m :o :o . Očitno je Slovenija spet nek unikum, da je omejitev na 120m.
Priponke
0.jpg
0.jpg (25.56 KiB) Pogledano 3351 krat
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Uporabniški avatar
Modlar
Tekmovalec
Prispevkov: 330
Pridružen: 02 Jun 2005, 19:50
Kraj: Koroška

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a Modlar »

UROŠ MURKOVIČ napisal/-a: 08 Mar 2021, 14:01 Zakaj v tujini lahko letijo do 500m mi pa samo 120 :o :o :o . A ni to Evropska uredba?
V odprti kategoriji je 120m max v celi EU. V registriranih modelarskih conah v Sloveniji pa max višina letenja še ni določena.

lp Mare
Kdor visoko leta - daleč vidi.
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8648
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Tornado in Offshore ... =D>

Slika
.
Grunf pravi: Ko vrijedi leti, ko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi !
.
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Modlar napisal/-a: 08 Mar 2021, 21:00
UROŠ MURKOVIČ napisal/-a: 08 Mar 2021, 14:01 Zakaj v tujini lahko letijo do 500m mi pa samo 120 :o :o :o . A ni to Evropska uredba?
V odprti kategoriji je 120m max v celi EU. V registriranih modelarskih conah v Sloveniji pa max višina letenja še ni določena.

lp Mare
Kaj pa vem zgornji graf je iz kategorije F5J oziroma GPS :-k :-k
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Direktiva o varnosti glede uporabe brezpilotnih zrakoplovov

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Mislim, da ni ravno unikum.
Do 120m je povsod po EU, le da so si v posameznih državah (oz. v tej iz katere so ti podatki) modelarji priborili večje višine, kar uredba omogoča.
Pri nas se je "modelarska zveza" šele ustanovila (oz sestavila), ki poizkuša teh 120m dvignit.
LP,
Andreo
Uporabniški avatar
Pisk
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 06 Feb 2005, 19:59
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a Pisk »

Andrej981 napisal/-a: 10 Feb 2021, 13:43 To mi je povsem jasno...point je v tem da če plačaš 40e bi lahko prejel potrdilo v normalni velikosti...npr. v obliki kartice.
Še v trgovinah delijo kartice...brezplačno
Te ze niso tak drage za izdelavo da s 40e tega nebi mogli krit.
Saj vseeno...
Problem Slovenske agencije za civilno letalstvo (CAA) je v tem, da je tam 5 ljudi, ki imajo pilotske licence, ostalih (skoraj) 100 pa je birokratov, ki so najbolj veseli, če se v Sloveniji čim manj leti, da imajo manj dela. Nekdo je že dobro vprašal: kaj bomo modelarji imeli od tega, da bomo morali odslej vsakih nekaj let plačevati 40+eur za digitalni "papir". Odgovor: nič. To je strošek, ki so si ga oni sami pripisali, da legalno pobirajo denar. Enako je v UL letenju: registracija letal, vzletišč ... in drugi stroški, ki jih pobere CAA stanejo veliko, a tega se žal nazaj v letalstvo ne vrača. Mislijo si, če imamo denar za letala (ali modele), bomo pa še plačevali! Ker CAA denar na letni ravni ostaja, ga morajo nakazovati na državni proračun, čeprav bi ga lahko umerili v razvoj letalstva v Sloveniji, ki na tem področju totalno nazaduje. Zanimivo je v roke vzeti kakšno staro številko revije Kril, in videti, kaj vse je bilo nekoč, in kakšna žalost je sedaj.
Tudi glede starosti je absurd: Samostojni PPL pilot lahko postaneš z 16 leti. Modelov letal pa prav tako ne smeš samostojno pilotirati, dokler ne dopolniš 16 let. Cesna z 2000+kg in petimi ljudmi na krovu je izenačena z RC modelčkom teže 251g?!
Nepomembna osebna modelarska stran: http://leti-leti.splet.arnes.si/
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Hej konzervativci in starokopitneži, ki ne ločite DJI dronov od freestyle in racing fpv multirotorjev: za omejitev v Sloveniji do 120m smo krivi slovenski ''Dronarji''.
Ker smo tako dobri, da ne rabimo več. Še 50m nam je več kot dovolj. :wink: :P :D :)
Odgovori

Vrni se na Predpisi in zakonodaja o brezpilotnikih v Sloveniji in po svetu