Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Moderatorji: mihah, bovi

Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Realno gledano so dronarji sf****i modelarstvo.
Mi se sedaj tukaj sekiramo in ubadamo z birokracijo.
Dronarji, ki nimajo veze z modelarstvom (tu mislim predvsem tiste ki si kar z ljubega miru pač zaradi dostopnosti nabavijo drone), pa itak terajo naprej in sploh ne vejo, da rabijo kako kvalifikacijo. Saj jih modelarstvo kot tako ne zanima.

Dronarje pa 'normalne' modelarje ločit pa bo mir.

Tukaj nočem nikogar užaliti, ker tisti, ki izhajajo iz modelarstva, nekateri top modelarji, itak vejo kako se stvari streže.
Ampak problem je, da je teh kakih 10%, preostali dronarji pa so navadna raja, ki se jim dobesedno j**e in nimajo niti predstave kaj modelarstvo sploh je.

*Da pa sedaj fotr ne sme s tamalim na lastnem travniku dati letala, ki sta ga izdelala, v zrak. To je pa svoboda, ki jo živimo.
RC Addict!
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a miharix »

Stanko P. napisal/-a: 10 Feb 2021, 14:55 Dronarje pa 'normalne' modelarje ločit pa bo mir.
Hja tu imamo težavico... kdo pa je "normalni" modelar? Je tisti, ki kupi RTF(multikopter ali letalo) "normalni" ?
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Andrej981
Razpravljalec
Prispevkov: 99
Pridružen: 24 Feb 2014, 14:12

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a Andrej981 »

Se popolnoma strinjam glede dronarjev, čeprav sem eden izmed njih. Dejstvo je da odkar ne letim več letal, ki sem jih sestavljal sam se več nimam za modelarja, niti približno...
Kajti sestava drona ni ravno modelarstvo---> to je moje osebno mnenje.
Ravno zato se kot bivši modelar zavedam kaj pomeni odgovorno letenje in mi niti na misel ne pride da bi ogrožal kogarkoli z letom drona. Najraje letim sam, zunaj mesta in seveda brez gledalcev. Letim za sebe in ne za druge. Ni pa normalno da nekdo sredi največje gužve v centru mesta z DJI-om dela posnetke stavb in okolice...zato pa mamo zdaj to...zaradi dronarjev.
Ampak izkaznico si kljub temu zaslužimo :)
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

miharix napisal/-a: 10 Feb 2021, 15:04 Hja tu imamo težavico... kdo pa je "normalni" modelar? Je tisti, ki kupi RTF(multikopter ali letalo) "normalni" ?
Sem lepo napisal, da nočem nikogar užaliti.

p.s.
Po moje nima veze rtf ali kit ali kup materiala. Vse to se dobi samo v 'modelarskih' trgovinah.
"Drone", katere izpostavljam, pa lahko kupiš tudi v trgovinah, ki drugače prodajajo, klobase al pa cote.

Pa še enkrat brez zamere.
RC Addict!
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a miharix »

Andrej981 napisal/-a: 10 Feb 2021, 15:10 Kajti sestava drona ni ravno modelarstvo
Če veš sam iz delov sestaviti in sprogramirati multikopter si zagotovo še modelar!
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Mislim,da je brez veze razpravljanje kaj je kdo.Predatavljajte si da je tako kot pri avtu,moraš imeti izpit,moraš ga registrirati,ni pa nujno da si mehanik......................
Slika
Uporabniški avatar
Stanko P.
Profesor
Prispevkov: 1069
Pridružen: 05 Dec 2007, 19:46
Kraj: Benedikt
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a Stanko P. »

Ja, ampak sedaj bi pa kar na enkrat rabil izpit za UAV.....

To je z moje strani v tej temi.
RC Addict!
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a miharix »

AlesZ napisal/-a: 10 Feb 2021, 16:03 Predatavljajte si da je tako kot pri avtu,moraš imeti izpit,moraš ga registrirati,ni pa nujno da si mehanik......................
Ni res!

Peš -> brez izpita -> peš cone,pločniki & levi rob ceste/prečkanje
Kolo -> naj bi bil izpit a hkrati ni nujen(v OŠ 5r se opravlja, nisem še slišal, da nekdo ki je kolesarskega pogrnil nebi smel opravljat avto izpita) -> Kolesarske steze & Ceste kjer ni prepoved kolesarjem oz predpisana minimalna hitrost
...
Avto -> izpit -> "vse" ceste
Tovarnjak -> izpit -> "vse" ceste
...

Torej izpit imaš da se lahko vključiš v določeno prometno cono
ok...
Peš -> pod 250g brez cam -> leti kjer ti paše glavno, da ne na letališču? (karikriam)
Avto -> hobi nad 250g -> leti kjer so piste? (prosim popravite me)
Tovornjak -> pro uporaba -> leti kjer ti je dovoljeno
Kolo -> ??? -> smo to mi modelarji?

... mah škoda časa... tega tukaj ne spremenimo...



Resno vprašanje .... če si mentor modelarskega krožka ...
kateri papir rabiš da lahko mladoletni udeleženci/ke krožka legalno frčijo v tvoji bližini?
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Mislim, da vse preveč modrujemo, tudi jaz. Čas bo pokazal kako se bo kaj obneslo in ali smo upravičeno bolj pametni od (na primer) naših severnih sosedov ali ostalih članic EU, ki so ravno tako zavezani EU uredbi, pa se takih igric sploh ne gredo. Tam točno vedo kdo so modelarji (F-aviomodelaring), kdo in po kakih postopkih je profesionalni dronar in kaj so ljubiteljski dronarji. Bo pa še trajalo malo, ker zakonadaja še ni usklajena z uredbo in se bodo morebitni prekrškovni postopki ob ugovoru lahko fejst zapletli. Zato je čisto brez veze se tu pregovarjati, kdo je modelar in kdo ni, tako so se odliočili, narediti je potrebno izpit in registracijo, potem pa v luft, kje in kako pa vsak sam ve, saj je ispit naredu.

Aja okoli tega, kar je nekdo zgoraj o kartici predlagal. Sam sem si naredil kartico, na eni strani izpit, na drugi registracija, jo plastificiral in jo nosim v torbici z dokumenti, če pa nadzornemu organu ne bo v redu, ga bom pa odpeljal domov in mu sprintal, kar rabi. Nikjer namreč nisem zasledil, da mora biti dokument v original velikosti.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

miharix napisal/-a: 10 Feb 2021, 15:04
Stanko P. napisal/-a: 10 Feb 2021, 14:55 Dronarje pa 'normalne' modelarje ločit pa bo mir.
Hja tu imamo težavico... kdo pa je "normalni" modelar? Je tisti, ki kupi RTF(multikopter ali letalo) "normalni" ?
Rtf gor ali dol. Finta je bolj da letala ne boš šel spuščat zadaj na vrt vrstnih hiš, pa hkrati še malo čez okno posnel sosedo, kakor to počnejo 'droljarji' oz. DJI modelarji :D

Samo ste pridni in lepo študirate, ni kaj...... :lol:
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Zaunkönig napisal/-a: 10 Feb 2021, 18:50

Samo ste pridni in lepo študirate, ni kaj...... :lol:
:^o a to mal prcanje :-k Lepo, če je taka majnga, jest sm svoje povedu, in (zelo verjetno) tudi zaključil, ni mi treba še pri hobiju biti reguliran in se bat kermu bom na rep stopu, vi pa kr, kukr pravjo un "ko voli nek izvoli"

I'm out
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
trebor77
Tekmovalec
Prispevkov: 303
Pridružen: 20 Jul 2014, 01:58
Kraj: Murska Sobota

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a trebor77 »

Malo prebiram to temo in ste res nasajeni na dronarje :D Jaz, dronar imam izpit in me res zanima koliko vas modelarjev bi vedlo sestavit in nastavit drona. Letalo sestavit ni nič posebnega celo sprintam si ga lahko in vstavim tisto nekaj malo elektronike in žičk. Skratka vse to je modelarstvo z droni vred. Drug problem pa je, ko si vsak lahko kupi drona. Raje naj naredijo, da bo za nakup potreben izpit. Pa še vedno si ga lahko sestavijo. Samo tistega upravljat je prezahtevno za neizkušenega upravljalca.
No drugače imam na 7 inch 4k kamero ampak vse je pod kotom 30 stopinj kar pomeni prelet s kar veliko hitrostjo in ne zadrževanje in gledanje osebkov. Da nebo pomote s tem modelom ne letim v naselju. Letim pa na svoji parceli z 3 inch modelom preko FPV-ja. Tudi z sosedi imam dogovor, da ni problema.
rvpilot
Razpravljalec
Prispevkov: 196
Pridružen: 19 Nov 2004, 23:09

Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a rvpilot »

Ja nekateri ja, ste v redu, ma večina je pa sranje in zato je to kar imamo, to je dejstvo.In ne govorit o modelarstvu pri dronih,še pri modelih je malo modelarstva ostalo žal,razen nekateri ,tistim pa kapo dol, dobri so.
Franc
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6685
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Klasična,lesena avijacija je tabol in bo zame tabol tud ostala!!
Jest kr pike dobim da vidim besedo dron :evil: ..Zarad njih se je ves sranje začel.
In ne,zame dron nikoli ni bil in nikoli ne bo modelarstvo!
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Ma, ne vem, če so lih droni krivi, mislim, da se je to kuhalo že precej dlje časa, na misel pride un 11. september, so bili pa fajn povod, da so lahko začeli, ker če bi bili res sam droni krivi za ves ta sranje, bi bila ta regulativa tud namenjena sam njim. Žal je tako, da so videli še eno fajn nišo za cuzat nekaj dnarja, pa še ene par pijavk dodatno bojo lohka zaposlili, pa fajn bodo kasirali od naivnih-nevednih-ignorantskih modelarjev (vsaj pri nas- 400evrov, fajn ane). Vse gre v smer vedno bolj reguliranega življenja, vedno več bo zapovedi, prepovedi, so videli že kar en cajt, da raja požre vse kar nam servirajo (glavo dol, pa tih bod), žal, smo zmer bolj kot ovce, ki jih vzgajajo za v klavnico...
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Uporabniški avatar
miharix
Profesor
Prispevkov: 1078
Pridružen: 16 Jun 2008, 22:06
Kraj: Kamnik / LJ
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a miharix »

KamiKaza napisal/-a: 16 Feb 2021, 08:26 Žal je tako, da so videli še eno fajn nišo za cuzat nekaj dnarja, pa še ene par pijavk dodatno bojo lohka zaposlili, pa fajn bodo kasirali od naivnih-nevednih-ignorantskih modelarjev (vsaj pri nas- 400evrov, fajn ane). Vse gre v smer vedno bolj reguliranega življenja, vedno več bo zapovedi, prepovedi, so videli že kar en cajt, da raja požre vse kar nam servirajo (glavo dol, pa tih bod), žal, smo zmer bolj kot ovce, ki jih vzgajajo za v klavnico...
Dvomim, da je cilj zaslužek. Močno dvomim da so pri nas koga več zaposlili(sigurno le nekdo dobil več dela).
Regulacije so kot vzgajanje otroka z palico namesto razlago/vzorom/nagrado (negativna motivacija vs pozitivna).
Lp,
M.

Uporabno za začetnike: https://zemljevid.miharix.eu
https://tim.izdelal.si

Revija TIM ima 60 let - Če še nikoli nisi nič objavil v TIM-u, se opogumi in napiši kak prispevek(nasveti,predelave,gradnja,tekmovanja,preizkusi...).
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 899
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

KamiKaza napisal/-a: 16 Feb 2021, 08:26 Vse gre v smer vedno bolj reguliranega življenja, vedno več bo zapovedi, prepovedi, so videli že kar en cajt, da raja požre vse kar nam servirajo (glavo dol, pa tih bod), žal, smo zmer bolj kot ovce, ki jih vzgajajo za v klavnico...
V starem Rimu so imeli sužnje. V fevdalizmu kmete. V kapitalizmu delavce. V demokraciji ovce :D .
Lp,
Andreo
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Andreo29 napisal/-a: 16 Feb 2021, 10:19
KamiKaza napisal/-a: 16 Feb 2021, 08:26 Vse gre v smer vedno bolj reguliranega življenja, vedno več bo zapovedi, prepovedi, so videli že kar en cajt, da raja požre vse kar nam servirajo (glavo dol, pa tih bod), žal, smo zmer bolj kot ovce, ki jih vzgajajo za v klavnico...
V starem Rimu so imeli sužnje. V fevdalizmu kmete. V kapitalizmu delavce. V demokraciji ovce :D .
Lp,
:lol: podpis pod tole
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

miharix napisal/-a: 16 Feb 2021, 09:08
KamiKaza napisal/-a: 16 Feb 2021, 08:26 Žal je tako, da so videli še eno fajn nišo za cuzat nekaj dnarja, pa še ene par pijavk dodatno bojo lohka zaposlili, pa fajn bodo kasirali od naivnih-nevednih-ignorantskih modelarjev (vsaj pri nas- 400evrov, fajn ane). Vse gre v smer vedno bolj reguliranega življenja, vedno več bo zapovedi, prepovedi, so videli že kar en cajt, da raja požre vse kar nam servirajo (glavo dol, pa tih bod), žal, smo zmer bolj kot ovce, ki jih vzgajajo za v klavnico...
Dvomim, da je cilj zaslužek. Močno dvomim da so pri nas koga več zaposlili(sigurno le nekdo dobil več dela).
Regulacije so kot vzgajanje otroka z palico namesto razlago/vzorom/nagrado (negativna motivacija vs pozitivna).
ne vem, no, ena prvih stvari, k sem opazil, ko sem šel brskat, je bila omenjena globa, pa kako bojo lokalne šerife nateral, da nas bojo hajkal...
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Dronarje pa 'normalne' modelarje ločit pa bo mir.
S takim pisanjem samo poslabšuješ zadeve.
Ali sploh veš, kaj pomeni ''dron'', drone po angleško?
Ali veš, da se je ta izraz začel pojavljat v ameriški vojski, kjer so začeli z ''droni'', ki so bili v bistvu radijsko vodena letala?
Ali veš...
Verjetno ne.
V tvojih očeh sem torej jaz in še mnogi drugi ''dronar'', nebodigatreba neodgovoren mulec ki nima pojma in uničuje hobi.
In to kljub temu, da sem se dolga leta (ja, tudi že pred 20 in več leti) ukvarjal z avto modelarstvom, že pred 10 in več leti poskušal z radijsko vodenim helikopterjem (kar je bilo takrat predrago zame), da sem se kake pol leta ukvarjal z letali, mi to pač ni bilo všeč in potem končal na fpv ''dronih'', ki jih sam gradim, konfiguriram itd, da letim tudi helikopter vlikosti 500?
In to kljub temu, da sem opravil izpit in uporabljam ZKP (upam, da veš, kaj s tem mislim, najbrž si že slišal za Zdravo Kmečko Pamet) in ne ogrožam in ne vohunim nikogar? Kljub temu, da se dogovorim s kmetom, da lahko letim na njegovem travniku in gozdu? Kjer je najbližja hiša več kot 500m stran? In da doma okoli hiše letim z frčači teže 30 do 150g, in se kljub vsemu za to dogovorim s sosedi?
In da kadarkoli koga snemam (motokrosiste, avtomobiliste,...) se o tem pogovorim z VSAKIM in seveda z lastnikom proge?
In če se samo 1 ne bi strinjal, ne bi tam letel in snemal nič.
Ja OK, če tako misliš, tudi prav. Kaj si pa potem ti?
Klasična,lesena avijacija je tabol in bo zame tabol tud ostala!!
Jest kr pike dobim da vidim besedo dron :evil: ..Zarad njih se je ves sranje začel.
In ne,zame dron nikoli ni bil in nikoli ne bo modelarstvo!
Zate velja isto, kar sem napisal zgoraj.

A naj vaju zdaj jaz začnem označevati s starokopitnima konzervativnima mizarjema?
Ne, ne bom, spoštujem vsakega modelarja in me zanima vse, od rezbarjenja modelov, obdelave površin, aerodinamike, do programiranja OpenTX (najbrž ne vesta, kaj je to :D ), konfiguriranja v betaflightu, BLHeli ESCjih,... Za vse pač ni časa in možnosti, torej se odločiš za nekaj.

In zdaj naj se javi jadralec, ki ni in ne bo nikoli šel nad 120m, kadar nima za to izrecnega dovoljenja.

Nehajte s takimi, prosim.

Znanje na izpitu pa je OK. Več ko ga imaš, več možnosti imaš, da veš več, kot redar ali kdorkoli bo že pooblaščen in manj možnosti bo imel ta šerif ali policist, da te bo sploh lahko sankcioniral.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

mimixrv napisal/-a: 18 Feb 2021, 08:27
Dronarje pa 'normalne' modelarje ločit pa bo mir.
S takim pisanjem samo poslabšuješ zadeve.
A se splača tu "prepucavat", kdo ima daljšega. Pustimo času čas in se nehajmo o tem pogovarjat, vsak ima pač "svoj prav" . Kdo je modelar, kdo "lesašr ali stiriporar", kdo dronar, sploh ni vaćžno, smo v temi o uredbi in ni prav nič važno, kaj je nekomu prioriteta. Direktiva je jasna. Edino kar me pri vsem tem moti, da moramo biti pri nas vedno bolj pametni od pametnih v nasprotju (na primer) z našimi severnimi sosedi, ki imajo to urejheno (po isti EU direktivi) veliko enostavneje in preprosto, jasno kratko in razumno.
Kolikor mi je znano se za klube pripravljajo tudi izjeme, a kot sem že napisal, pustimo času čas, nobena juha se ne poje tako vroča , kot se skuha.
trebor77
Tekmovalec
Prispevkov: 303
Pridružen: 20 Jul 2014, 01:58
Kraj: Murska Sobota

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a trebor77 »

mimixrv napisal/-a: 18 Feb 2021, 08:27
Dronarje pa 'normalne' modelarje ločit pa bo mir.
S takim pisanjem samo poslabšuješ zadeve.
Ali sploh veš, kaj pomeni ''dron'', drone po angleško?
Ali veš, da se je ta izraz začel pojavljat v ameriški vojski, kjer so začeli z ''droni'', ki so bili v bistvu radijsko vodena letala?
Ali veš...
Verjetno ne.
V tvojih očeh sem torej jaz in še mnogi drugi ''dronar'', nebodigatreba neodgovoren mulec ki nima pojma in uničuje hobi.
In to kljub temu, da sem se dolga leta (ja, tudi že pred 20 in več leti) ukvarjal z avto modelarstvom, že pred 10 in več leti poskušal z radijsko vodenim helikopterjem (kar je bilo takrat predrago zame), da sem se kake pol leta ukvarjal z letali, mi to pač ni bilo všeč in potem končal na fpv ''dronih'', ki jih sam gradim, konfiguriram itd, da letim tudi helikopter vlikosti 500?
In to kljub temu, da sem opravil izpit in uporabljam ZKP (upam, da veš, kaj s tem mislim, najbrž si že slišal za Zdravo Kmečko Pamet) in ne ogrožam in ne vohunim nikogar? Kljub temu, da se dogovorim s kmetom, da lahko letim na njegovem travniku in gozdu? Kjer je najbližja hiša več kot 500m stran? In da doma okoli hiše letim z frčači teže 30 do 150g, in se kljub vsemu za to dogovorim s sosedi?
In da kadarkoli koga snemam (motokrosiste, avtomobiliste,...) se o tem pogovorim z VSAKIM in seveda z lastnikom proge?
In če se samo 1 ne bi strinjal, ne bi tam letel in snemal nič.
Ja OK, če tako misliš, tudi prav. Kaj si pa potem ti?
Klasična,lesena avijacija je tabol in bo zame tabol tud ostala!!
Jest kr pike dobim da vidim besedo dron :evil: ..Zarad njih se je ves sranje začel.
In ne,zame dron nikoli ni bil in nikoli ne bo modelarstvo!
Zate velja isto, kar sem napisal zgoraj.

A naj vaju zdaj jaz začnem označevati s starokopitnima konzervativnima mizarjema?
Ne, ne bom, spoštujem vsakega modelarja in me zanima vse, od rezbarjenja modelov, obdelave površin, aerodinamike, do programiranja OpenTX (najbrž ne vesta, kaj je to :D ), konfiguriranja v betaflightu, BLHeli ESCjih,... Za vse pač ni časa in možnosti, torej se odločiš za nekaj.

In zdaj naj se javi jadralec, ki ni in ne bo nikoli šel nad 120m, kadar nima za to izrecnega dovoljenja.

Nehajte s takimi, prosim.

Znanje na izpitu pa je OK. Več ko ga imaš, več možnosti imaš, da veš več, kot redar ali kdorkoli bo že pooblaščen in manj možnosti bo imel ta šerif ali policist, da te bo sploh lahko sankcioniral.
Lepo napisano =D>

Večina starih mizarjev sploh ne ve več da je prihodnost v 3d dizajniranju in printanju modelov. To velja tudi za drone ni lepšega kot, da si iz karbona natisneš svojo šasijo.

Pozabil si še na INAV kjer je povdarek na GPS-u in ostalih senzorjih. Ja pri dronih moraš malo več vedet o programih in fini kalibraciji. Mogoče še niso slišali za TBS crossfire katerega uporabljam na svojih modelih. Jaz si lastim 3, 5 in 7 inch drone in potem sem seveda še v rc avtih mogoče tudi to ni modelarstvo :D mogoče bomo še kdaj za te modele rabli kak izpit. Še posebaj če imaš na njem FPV sistem kar je tudi zabavno.
Uporabniški avatar
tomazslo
Profesor
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22 Jun 2010, 19:07
Kraj: Kranjska Gora
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih

Odgovor Napisal/-a tomazslo »

Pa kaj se gremo sedaj tukaj v temi o uredbi, prepričevat prepričane? Dajte nehat, uredba se nanaša na pogoje letanje in ne na to kdo je modelar, kdo je super tehnološko napreden in podobno. Prav vsak od nas ima nekaj tega, kar nas zapolnjuje, prav sak od nas uživa v uspešno narejenem izdelku, ali uživa v pravilni namestitvi novih tehnologij, kar potem uspešno opravlja nalogo za kar je bil vložen trud. Uredba je pa tisto, kar nam postavlja pogoje, kako ta naš izdelek lahko tudi preiskusimo in z njim uživamo.
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

@tomazslo, imaš popolnoma prav.
Ampak, brat sem šel to temo.
In vidim en prispevek v smislu ''dronarji so vse z****l''.
Pa drugega. Pa si rečem, OK, pa naj bluzijo.
Berem dalje in potem ''dronarje in ostale modelarje ločit''.
In še in še.
In potem sem napisal, kar mislim. Ker to verjetno pišejo nerazgledani ljudje in ni prav, da se nas vse meče v isti koš.
Sploh sedaj, ker je tega po medijih čedalje več. Tudi medije bi moral nekdo podučiti, kaj je ''dron'', ne pa da se VEDNO pri vsem izhaja iz DJI Phantom-a.
In zato si ljudje ustvarjajo svoje razlage, ki se od ust do ust popačijo in na koncu imamo neko javno mnenje, ki je vse prej kot ustrezno.
In za nameček imajo ''stari in izkušeni modelarji'' enako mnenje, kot laična javnost. To se ne bi smelo dogajat.
Kdor je malo razgledan, si lahko ustvari kar realno mnenje, zakaj se stvari zaostrujejo, kje so interesi tistih, ki imajo denar (v svetovnem merilu) in česa se vlade pravzaprav bojijo in kaj jih skrbi oz. to vsaj do neke mere izkoriščajo za uredbe / pravila.
Sicer pa je sedaj tema ločena in se lahko prepucavamo. O:) :D :wink: Hec hec.
Poskusimo biti konstruktivni in imeti širok pogled. Vsi, ali pa vsaj čim več nas.
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Re: Nova EASA uredba o dronih - kdo je kriv?

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

:D sem konstruktiven... in mam širok pogled, zato sm se odloču, da je to kaplja čez rob in bo moje modelarstvo v hibernaciji za (ne)določen čas :D (kukr da že do sedaj ni :^o :-? :D )
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Odgovori

Vrni se na Predpisi in zakonodaja o brezpilotnikih v Sloveniji in po svetu